کد خبر : 31899
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۴:۱۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 75 بازدید

اوج رايزني و حضور وزراي پيشنهادي درکميسيون هاي مجلس/روحاني امروز از وزراي پيشنهادي خود دفاع مي کند

  میرملاس نیوز/ سرویس سیاسی:صبح امروز زنگ آغاز جلسه علني مجلس درحالي به صدا در مي آيد که دستور کار بهارستاني ها بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي رئيس جمهور است. وزرايي که ديروز در آخرين زمان هايي که براي رايزني با نمايندگان داشتند اکثرشان به کميسيون هاي مختلف مجلس رفته بودند تا هم برنامه هاي خود […]

1037456

 

میرملاس نیوز/ سرویس سیاسی:صبح امروز زنگ آغاز جلسه علني مجلس درحالي به صدا در مي آيد که دستور کار بهارستاني ها بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي رئيس جمهور است. وزرايي که ديروز در آخرين زمان هايي که براي رايزني با نمايندگان داشتند اکثرشان به کميسيون هاي مختلف مجلس رفته بودند تا هم برنامه هاي خود را ارائه کنند و هم تلاش کنند نظر مثبت نمايندگان به آن ها جلب شود. در عين حال برخي نمايندگان در اظهارنظرهاي ديروز خود از احتمال راي نياوردن برخي وزراي پيشنهادي سخن گفتند. در اين ميان نام وزراي پيشنهادي نفت، آموزش و پرورش، کار و علوم به عنوان وزرايي که احتمالا راي نخواهند آورد بيش از همه از سوي اين نمايندگان مطرح مي شد هرچند برخي ديگر از نمايندگان هم معتقد بودند که اکثريت وزرا راي مي آورند. اظهارنظرها و گمانه زني ها درباره راي اعتماد به وزراي پيشنهادي ديروز به اوج خود رسيده بود. درست در آستانه روزي که قرار است رئيس جمهور به مجلس برود تا از وزراي خود دفاع کند.

 

سازوکار بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي

بررسي صلاحيت ۱۸ وزير پيشنهادي حجت الاسلام روحاني از صبح امروز در صحن علني مجلس آغاز مي شود. در شروع اين جلسه در مورد هيئت وزيران، رئيس جمهور برنامه دولت را تشريح و ضمن معرفي وزيران از ترکيب هيئت وزيران دفاع مي کند. طبق آئين نامه داخلي مجلس، رئيس جمهور يا کساني که وي تعيين مي کند، بايد به سؤالات و اظهارات نمايندگان مخالف پاسخ دهند و مجموع زمان نطق اوليه رئيس جمهور و دفاعيات وي، بايد دو و نيم ساعت باشد. درپي اظهارات و دفاعيات رئيس جمهور، مجلس وارد شور و بررسي برنامه ها و صلاحيت شده و اين کار را براي هريک از وزراي پيشنهادي به صورت جداگانه آغاز کرده و درمورد هر وزير دو نفر از نمايندگان مخالف و دو نفر از نمايندگان موافق با حفظ ترتيب يک نفر مخالف و موافق و هرکدام براي مدت پانزده دقيقه صحبت خواهند کرد. پس از آن، وزيري که صلاحيت وي در حال بررسي است يا شخص رئيس جمهور، بايد به مدت سي دقيقه از برنامه و صلاحيت وزير، دفاع کنند. پس از آن براي هريک از وزراي پيشنهادي به صورت جداگانه “رأي گيري دستي” و با کاغذ به عمل مي آيد و سپس آرا به صورت جداگانه، شمارش و نتيجه اعلام مي شود.

 چهارشنبه؛ اتمام بررسي در صحن علني مجلس

همچنين به گزارش باشگاه خبرنگاران سيد  شريف حسيني عضو هيئت  رئيسه مجلس با بيان اينکه جلسه علني دوشنبه(امروز) بهارستان با دستور بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي برگزار مي شود، گفت: بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت يازدهم در صحن علني، چهارشنبه جاري به اتمام مي رسد و در آخرين جلسه پايان هفته و همزمان راي گيري براي همه وزراي  پيشنهادي انجام خواهد شد. وي افزود: به پيشنهاد رئيس مجلس و تصويب نمايندگان، جلسات بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي، صبح و عصر برگزار خواهد شد و احتمالا تا چهارشنبه جاري (23 مرداد) نيز به پايان مي رسد که در غير اين صورت مجلس روز پنجشنبه نيز جلسه علني خواهد داشت. سبحاني نيا عضو هيئت رئيسه نيز گفت : هيئت رئيسه از ورود افرادي که حضورشان در فضاي مجلس ضروري نيست، ممانعت مي کند.

 روز پر ترافيک وزيران پيشنهادي در پارلمان

همچنين آن طور که خبرآنلاين نوشت، ديروز قرار بود 16 وزير پيشنهادي براي تشريح برنامه هاي خود به کميسيون هاي تخصصي مجلس بروند. براساس اين گزارش کميسيون هاي اجتماعي، انرژي، امنيت ملي و سياست خارجي، برنامه، بودجه و محاسبات، صنايع و معادن، عمران، فرهنگي و قضائي و حقوقي ميزبان ۱۶ نفر از وزيران پيشنهادي بودند تا آخرين توضيحات آنها درباره برنامه خود را بررسي کنند. اما در حالي که از امروز بررسي صلاحيت ها آغاز مي شود، گمانه زني ها درباره راي اعتماد به وزرا و احتمال راي نياوردن برخي وزرا همچنان ادامه دارد.

 رئيس کميسيون اصل 90 : بيش از 80 درصد کابينه راي مي آورند

در همين زمينه پورمختار رييس کميسيون اصل نود در گفت و گو با سايت خبري جمهوريت، گفت: با وجودي که توقع داشتيم از اصولگرايان بيشتري در کابينه دولت يازدهم استفاده شود اما پيش بيني من اين است که بيش از 80 درصد کابينه فعلي از نمايندگان راي اعتماد بگيرد.درعين حال جواد جهانگيرزاده عضو کميسيون امنيت ملي مجلس در گفت و گويي با مهر، با برشمردن ويژگي وزيران پيشنهادي دفاع، اطلاعات، خارجه و کشور گفت: وزيران پيشنهادي مرتبط با کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس مي توانند بدون مشکل در مجلس، راي اعتماد کسب کنند.

 کار سخت وزراي علوم و آموزش و پرورش

در همين حال قاسم جعفري عضو فراکسيون اصول گرايان پيش بيني کرد وزيران پيشنهادي علوم و آموزش و پرورش راه دشواري براي کسب راي اعتماد در پيش داشته باشند.اما تاجگردون نماينده گچساران گفت: پيش از اين حرف از اين بود که مجلس نسبت به 4-5 نفر معرفي شده نظر منفي دارد اما هر چه به زمان راي اعتماد نزديک مي شويم اين تعداد کاهش پيدا کرده و هم اکنون به يکي دو نفر رسيده و البته باز اين نشانه اين نيست که آنها راي اعتماد کسب نخواهند کرد بلکه در زمان فعلي نظر منفي نسبت به آنها در مجلس وجود دارد. در همين حال به گزارش نسيم،« ابراهيم نکو» عضو شوراي مرکزي فراکسيون رهروان ولايت گفت: برخي از وزراي پيشنهادي براي گرفتن راي اعتماد بر لبه تيغ هستند که نمايندگان مجلس براي راي آوردن به آنها کمک کنند، اما کساني مانند آخوندي، زنگنه، ربيعي و ميلي منفرد گرفتن راي اعتمادشان در ‘وضعيت حاد’ قرار دارد.

 جلسه مشترک برخي اعضاي فراکسيون اصولگرايان و رهروان

همچنين علي عليلو عضو کميسيون صنايع مجلس با اشاره به جلسه مشترک حدود 50 نفر از نمايندگان مجلس از دو فراکسيون اصولگرايان و رهروان ولايت به مهر گفت: در اين جلسه نظر منفي جدي بر روي وزير پيشنهادي علوم و آموزش و پرورش وجود داشت.درهمين حال تسنيم هم نوشت که نمايندگان ۴ اتحاديه بزرگ دانشجويي در مصاحبه هاي مختلفي با معرفي جعفر ميلي منفرد به عنوان وزير پيشنهادي علوم مخالفت کردند.

 طلا: 5 وزير براي گرفتن راي اعتماد مشکل دارند

با اين حال حسين طلا نماينده مردم تهران با بيان اينکه 5 وزير براي گرفتن راي اعتماد از کابينه با مشکل مواجه خواهند شد، با اشاره به جلسات خصوصي و لابي نمايندگان با برخي از وزرا گفت: بعضي از اتهامات در انظار عمومي قابل بيان کردن نيست و نبايد علني شود چراکه براي نظام هزينه بر است و در مورد برخي از وزرا نيز اين ابهامات در جلسات خصوصي برطرف شد. وي گفت: فکر مي کنم 4-5 نفر از وزيران پيشنهادي با مشکل و يا راي بسيار پايين مواجه باشند.وي تصريح کرد: وزيران پيشنهادي نفت، مسکن، آموزش و پرورش، آموزش عالي، کار و تا حدودي وزارت صنعت و معدن براي گرفتن راي اعتماد از مجلس کار سختي در پيش دارند.نادران نيز در مخالفت با زنگنه گفت: افراد دخيل در «کرسنت» صلاحيت حضور در دولت را ندارند.

 عسگراولادي: تذکرها درباره فتنه چنان نباشد که فتنه جديدي را سبب شده و انشقاقي تازه در وحدت ملي ايجاد کند

در اين ميان حبيب الله عسگراولادي رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري، با بيان اينکه صاحب نظران و رسانه ها بايد هوشيار باشند که در تذکرها و انتقاداتشان درباره فتنه چنان نباشد که خود فتنه جديدي را از جانب دشمن سبب شده و انشقاقي تازه در وحدت ملي ايجاد کند، گفت: بي شک اغلب وزراي پيشنهادي نماد کارآمدي و اعتدال هستند و بي ترديد در مجلس رأي خواهند آورد و بقيه وزراي پيشنهادي رأي آوري آنها بستگي به قدرت پاسخگويي و رفع شبهات به ويژه در موضوع پيچيده فتنه ها است.وي افزود: رأي اعتماد نمايندگان مجلس به اعضاي کابينه برآيند شفافيت، قانونگرايي و رقابت اخلاقي خواهد بود.

 ترکان: فضاي جلسات وزرا و نمايندگان خوب است

همچنين به گزارش انتخاب، اکبر ترکان، مشاور رئيس جمهور در گفت و گويي تصريح کرد: فضاي فعلي و ارزيابي من از جلسات ميان نمايندگان و وزرا خوب است و ان شاءا… در اين هفته وزرا رأي اعتماد را از مجلس مي گيرند. وي گفت: در سال 88 من به موسوي رأي دادم و در ستاد ايشان فعاليت کردم؛ اين جرم نيست بلکه نکته در اين است بعد از اينکه مقام معظم رهبري موضوع را خاتمه يافته قلمداد کردند کسي بوده که نپذيرد؟؛ در وزرا که کسي نبوده است يعني اين افراد کساني بودند که اعتقاد داشتند و براي اعتقاد خود کار کردند، در ستاد مهندس موسوي فعاليت داشتند اما بعد از فرمان رهبري براي همه ما اين موضوع تمام شد؛ نکته دقيقا همين است.وي اضافه کرد: ملاک براي ما، تبعيت از حکم حکومتي رهبري است که همه وزرا التزام به ولايت فقيه دارند و از حکم حکومتي اطاعت و پيروي مي کنند. وي همچنين از قرارداد کرسنت و عملکرد زنگنه دفاع کرد و افزود: آنها که کرسنت را اجرا نکردند، بايد محاکمه شوند.اين در حالي است که حسين شريعتمداري در کيهان با انتشار گزارشي تند در مورد قرارداد استات اويل و کرسنت خواستار عدم راي اعتماد به گزينه معرفي شده براي وزارت نفت شد.

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :