کد خبر : 3265
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۰:۵۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 676 بازدید

” تنگه ی شیرز “نگین سبز لرستان

  شهرستان كوهدشت دارای جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی است كه از آن جمله می توان به تنگه زیبا و سرسبز ‘شیرز’ اشاره كرد كه به واسطه طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازی بدیع، به نگین سبز لرستان مشهور است.  این منطقه سرسبز و دیدنی در50 كیلومتری شهر كوهدشت و در نقطه تلاقی سه […]

 

شهرستان كوهدشت دارای جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی است كه از آن جمله می توان به تنگه زیبا و سرسبز ‘شیرز’ اشاره كرد كه به واسطه طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازی بدیع، به نگین سبز لرستان مشهور است.

 این منطقه سرسبز و دیدنی در50 كیلومتری شهر كوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان كرمانشاه، ایلام و لرستان در كنار رود خروشان سیمره واقع شده است.

محیط توپوگرافیك این ناحیه از كوه های مرتفع و دره های نسبتا عمیق با وضعیت اقلیمی سرد و كوهستانی در فصل پاییز و زمستان و معتدل در فصل تابستان برخوردار است.

پوشش گیاهی و جنگلی خوبی در این منطقه وجود دارد و طبیعتا از پوشش خوب جانوری نیز برخوردار است، تنگه شیرز را می توان از حیث سورفولوژی و ریخت شناسی از بدایع اقلیم كوهدشت به شمار آورد.

شكل خاص، آب زلال و پوشش گیاهی و جنگلی و گیاهی بكر، طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز و در عین حال اعجاب آوری به این دره تنگ و صخره ای داده است.

فرسایش سنگها و كوهها چهره خاصی به این دره داده كه در مجموع آن را به محیطی شگفت انگیز و جذاب تبدیل كرده و توجه همه را به این منطقه معطوف كرده است.

ارزش بسیار بالای منطقه و وجود سایت های غنی دوره های سنگ (عصر حجر) و دوره برتر در این دره موجب شده كه سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه ای به این منطقه در شهرستان كوهدشت داشته باشد.

وجود درختان وحشی مو، انجیر و گلابی وحشی در این تنگه مناظر بدیعی را بوجود آورده است.

كوهها، صخره های منحصر بفرد، آبشارهای متعدد كه از دل این تنگه بیرون می آید ویژگی ارزشمندی برای جذب مسافران و گردشگران مناطق كوهستانی محسوب می شود.

یك مسافر نوروزی كه از اصفهان به تنگه شیرز سفر كرده، به خبرنگار ایرنا گفت: منطقه شیرز بواسطه موقعیت اقلیمی مناسب، پتانسیل ورزش های كوهستانی نظیر كوهنوردی، صخره نوردی و پیاده روی كوهستانی را دارد.

سینا سماواتی دانشجوی تهرانی نیز كه دو شبانه روز در این منطقه مشغول تحقیق بوده، گفت: واقعا تنگه زیبا و دیدنی شیرز از همه نظر فوق العاده است.

وی تنگه شیرز را كلكسیونی تحقیقاتی برای دانشجویان و دانش پژوهان زمین شناسی و جغرافیا معرفی كرد.

IRNA

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

اشنا در گفته :

خیلی زیباست!
مرسی اقای ازادبخت

[پاسخ]

پرستو در گفته :

معركه بود

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :