کد خبر : 32940
تاریخ انتشار : ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 422 بازدید

قاتل ناخوانده!

  تورج آزادبخت / میرملاس نیوز:  آنچه در این دستنوشته مى آيد شرحی بسیار اجمالی در مورد يك ناهنجارى اجتماعى يا بهتر بگويم يك خطر جدى يا يك دشمن داخلى براى خانواده ها و جوانان مستعد اين شهر است. دراین مقاله برآن بودم تا درابتدا تلنگرى به جوانان و خانواده ها زده باشم و سپس […]

221218242739911481982037893137143159123130

 

تورج آزادبخت / میرملاس نیوز:

 آنچه در این دستنوشته مى آيد شرحی بسیار اجمالی در مورد يك ناهنجارى اجتماعى يا بهتر بگويم يك خطر جدى يا يك دشمن داخلى براى خانواده ها و جوانان مستعد اين شهر است. دراین مقاله برآن بودم تا درابتدا تلنگرى به جوانان و خانواده ها زده باشم و سپس آرامش مسؤولين را برهم بزنم شايد فكرى به حال اين مصيبت وارده بكنند. 
 امیل دورکیم  دراثر معروف خود به نام  خودکشی،   آن را پدیده ای اجتماعی به شمار آورده و چنین تعریف می کند :
“خودکشی عبارت است ازهرنوع مرگی که نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم کردار منفی یا مثبت خود قربانی است که می بایست چنان نتیجه ای به بار آورد “.
هم چنین می توان به تعریف دشه اشاره کرد که می گوید : ” اقدامی معمولاً از روی آگاهی برای سر به نیست کردن خود به آن ترتیب که مرگ هدف یا وسیله باشد .” 
 
“قرص برنج”
محصولى تازه وارد و براى برخى نان آور و براى برخى مصيبت آور! 
عامل قتاله اى كه هيچ جرم و ممنوعيتى  براى آن در هـيچ جاى قانون تعريف نشده است. خواركيى كه با كمترين قيمت “كمتر از قيمت يك شكلات ناقابل” در دسترس افراد با هر سنى و جنسى در هر جا و زمانى قرار ميگيرد. 
 در ماه هاى اخير هر روز آمار خودكشى بوسيله اين قرص بسيار خطرناك و بسيار “راحت در دسترس” ! به آمار بيكارى و سرقت و..اين شهرستان افزوده شده است كه متاسفانه فقط كسانى به آن توجه ميكنند، خانواده هاى متوفيان هستند، آن هم پس از فوت عزيزان خود! 
  ورود اين قاتل ” خارجى” كه خيلى زود در اين ديار ” پسرخاله” شده است باعث خيلى تغييرات در پديده ” خودكشى “شده است. برعكس گذشته آمار تعداد متوفيان مرد بيشتر از خانم ها شده است. زمان خودكشى بسيار كوتاه شده و احتمال بازگشت به زندگى  “فرد مرتكب ” به اين اشتباه را تقريبا صفر كرده است.
اين در حالى است كه چند وقت گذشته بعنوان يك عامل قتل خانوادگى استفاده شده بود ولى هيچ واكنشى از سوى مسؤولين انجام نگرفت . شايد در گذشته  خودكشى براى جوانان خصوصا خانم ها در اين شهرستان  بيشتر از طريق خود سوزى و يا به دارآويختن بود آن هم بخاطر عدم قبولى در دانشگاه يا ازدواج بود و در برخى موارد خودكشى ناموفق و يا خداوند به آنها حيات دوباره ميداد ولى اكنون با كمترين هزينه و راحتترين و در دسترس ترين عامل قتاله، بخاطر موضوعاتى بسيار كم ارزش اقدام به اين كار ميكنند و تقريبا ميتوان گفت ١٠٠٪ موفق ميشوند و به زندگى خود خاتمه ميدهند.  
 
معمولاً افرادی که اقدام به خودکشی می کنند دارای برخی خصوصیات رفتاری مشترک هستند.  اغلب در سطح اقتصادی پایین جامعه قرار دارند و یا این که دچار افسردگی هستند . وضعيت اقتصادى فعلى اين شهرستان نيز  زمينه بسيار مساعدى را براى بروز اين معضل اجتماعى فراهم ساخته است. 
فقر ، بيكارى ، عدم امكانات رفاهى ، نبود زمينه هاى شغلى ، افسردگی و …  از عواملى هستند كه بخش مهمى از آن مربوط به بى تدبير ، بى مديريتى و باند بازى هايى ست كه بحث در مورد آن بى اثر است و بخشى از آن مربوط به خانواده هاست . 
تداخل دو تفكر سنتى و مدرن ( شبه مدرن) در اين شهرستان باعث يك ناهنجارى اجتماعى بزرگ شده است كه  از يك سو خانواده ها توان وفق شدن با آن را ندارند و از سوى ديگر زمينه هاى رفع نياز هاى جوانان در اين شهر وجود ندارد. كدام كفه ى اين ترازو سنگين تر است؟
به نظر بنده در زمان حال مهم اين نيست كه وزن كشى كنيم ،  مهم اين است كه عوامل قتاله جمع آورى شوند. هنوز كسى نمى داند چه كسى يا چه دستگاه هاى دولتى  موظف به جمع آورى اين “نقل و نبات هاى كشنده ” هستند ولى به هر حال وجود چنين قرص هايى در بازار مصداق ” بنزين و كبريت” است. در يك طرف وجود زمينه هاى خودكشى در اين شهر  و از سوى ديگر وجود اين قاتل تازه وارد در بازار ! 
 
متاسفانه بخاطر برخى ممنوعيت ها و مسائل أمنيتي نميتوان آمار دقيقى از اين نوع خودكشى را اعلام كرد ولى بهر حال نگذاريم كه كار به جايى هاى باريكتر بكشد و به اين راحتى دست جوانانى كه براى لحظه اى ناراحتى يا عصبانيت به زندگى خود خاتمه دهند. 
اميدواريم هر نهاد يا سازمانى كه ميتواند از فروش بسيار راحت اين قرص ها در بازار اين شهر ، جلوگيري كند به سرعت وارد عمل شود تا كمتر شاهد عزادار شدن خانواده ها يا بى سرپرست شدن كودكان باشيم.

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

دیدگاه ها

محمد يوسفي ريكا در گفته :

اي آقا با قرص نكشند با اسلحه ميكشند،ما بايد عوامل خودكشي رو كاهش دهيم فقرو بي كاري وتبعيض رو كاهش دهيم وكرنه راه واسه خودكشي زياده

[پاسخ]

افسانه در گفته :

چرا اینجور میگید اسلحه هم زیاد گیر نمیاد اون مقاله ک خانم امیدی درج کرده بود یادم نمیاد دقیق اما نوشته بود 90 یا بالای90 درصد خودکشی با قرصای دیگه حالشون خوب میشه اما قرص برنج حتی بوشم کشندس. پس باید از فروش این قرصا جلوگیری بشه.الان واقعا تو شهر ما امارش روز ب روز داره میره بالا.بیچاره پدرومادرای ک با هزار و ی امید و ارزو بچشون بزرگ میکنن بعد ب سادگی از دستشون میدن

[پاسخ]

بهروز پیری در گفته :

دست مریضاد تورج جان
مطلب مهم و هشدار دهنده ای بود

[پاسخ]

دوست دار شما در گفته :

آب گچ هم برا خوذ كشي چيز خوبيه
كساني كه عرضه و لياقت زندگي كردن رو ندارند و قصد خودكشي دارند حتما اين راه را امتحان كنند .. اين راه از قرص برنج تضميني تر است و بطور تدريجي كمتر از ده ثانيه به زندگي فلاكت بار يك انسان بي لياقت پايان مي دهد طوري كه كم كم كچ در رگ و ريشه هاب بدن شما سفت شده و احساس مي كنيد جانتان از بدنتان بيرون مي آيد .

اين توصيه اي بود براي كساني كه خوشي زده زير دلشون و احساس بدي دارن از زنده بودنشون . ماها بايد بدونميم زنده بودن لياقت مي خواد و هرانسان ضعيف عنصر و سستي كه نميتونه از اين همه نععمت خدا درست استفاده كنه همون بهتر كه خود كشي كنه .چرا الكي بندازيم گردن قرص برنج يا مسئولين ؟؟؟؟
اگه اينطوري باشه بايد تمام تيغ هاي جراحي رو هم از دارو خانه ها جمع كرد و يا نفت ها و بنزين ها را از سطح شهر جمع آوري كرد .
آدم با يه چوب كبريت هم مي تونه خودكشي كنه .
بياييد دست تو دست هم بذاريد عوامل بروز خودكشي رو پيدا كنيد . بياييد مهندسي دوباره فرهنگ رو در دستور كار خانواده هامون قرار بديم و از خودمون شروع كنيم و نهايتا هم از مسئولين انتظار داشته باشيم .
فرهنگ پائين دليل تمام اين حوادث ناگوار و بروز اتفاقات منفي در شهر ما است . . .
امين آزادبخت عزيز و همكاران ايشون مي تونن قسمت آموزش خودكشي بنده را حذف نمايند اما اگر اين مار را نكنند بهتر است …
يا حق

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :