کد خبر : 34458
تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 337 بازدید

درباره ی مردی که “نظر نمی‌دهد ، تنها می‌نشیند و گوش می‌دهد”

«جان ماگویر» افسر بازنشسته سازمان سیا می‌گوید «قاسم سلیمانی»، «قدرتمندترین عامل در خاورمیانه است… اما کمتر کسی در مورد او چیزی شنیده است».  نشریه آمریکایی «نیویورکر» در گزارشی مشروح، به ابعاد قدرت و نقش سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. «دکستر فیلکینز» روزنامه‌نگار این نشریه، در گزارش خود با مقامات […]

«جان ماگویر» افسر بازنشسته سازمان سیا می‌گوید «قاسم سلیمانی»، «قدرتمندترین عامل در خاورمیانه است… اما کمتر کسی در مورد او چیزی شنیده است».

 نشریه آمریکایی «نیویورکر» در گزارشی مشروح، به ابعاد قدرت و نقش سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. «دکستر فیلکینز» روزنامه‌نگار این نشریه، در گزارش خود با مقامات سابق سازمان سیا، و همچنین مقامات عراقی در مورد شخصیت سردار سلیمانی مصاحبه کرده است.

فیلکینز در بخشی از این گزارش نوشته است ایران بعد از جنگ با عراق توانسته است پروژه‌ای را پیش ببرد که اکنون حوزه نفوذ شیعی را به سرتاسر عراق، سوریه و تا مدیترانه گسترش داده است. ایران در کنار متحدین خود در لبنان و سوریه توانسته محور مقاومت را در این منطقه تشکیل دهد. به نوشته «فیلکینز» سردار سلیمانی از 15 سال قبل و زمانی که به عنوان فرمانده سپاه قدس ایران منسوب شد، تلاش کرده است تا اوضاع در خاورمیانه را در جهت منافع ایران جهت‌دهی کند. با این حال وی توانسته تا حد زیادی از دید رسانه‌ها دور بماند.

«جان ماگویر» افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مورد وی می‌گوید: سلیمانی قدرتمندترین عامل در خاورمیانه امروز است… با این حال کمتر کسی چیزی درباره وی شنیده است.

نیویورکر در توصیف سردار سلیمانی می‌نویسد: زمانی که سلیمانی در مجامع عمومی ظاهر می‌شود، تلاش می‌کند تا جلب توجه نکند و به ندرت صحبت می‌کند. او رفتاری از خود نشان می‌دهد که عرب‌ها به آن «خلب» می‌گوید، یعنی نوعی کاریزمای نهفته.

یک مقام سابق ارشد عراقی هم در مورد سردار سلیمانی به نیویورکر گفته است: زمانی که وارد اتاقی می‌شود که مثلا 10 نفر در آن حضور دارند، او جلو نمی‌آید، همان‌جا در طرف دیگر اتاق بسیار آرام می‌نشیند. صحبتی نمی‌کند، نظری نمی‌دهد و تنها می‌نشیند و گوش می‌دهد. و البته قطعا همه در آن اتاق تنها به او فکر می‌کنند.

این مقام عراقی در بخش دیگری از این گزارش، سردار سلیمانی را «فردی زیرک و استراتژیستی به شدت باهوش» توصیف می‌کند.

«دکستر فیلکینز» در بخشی دیگر از این گزارش می‌نویسد: چندین مقام خاورمیانه‌ای که برخی از آن‌ها را یک دهه است می‌شناسم، از صحبت در مورد سلیمانی خودداری کردند… جاسوسان غربی جایگاه ویژه‌ای برای سلیمانی قائل هستند. او برای آن‌ها دشمنی منفور اما تحسین‌ برانگیز است… زمانی که من در صحبت‌هایم با «معیر داگان» رئیس سابق موساد نام سلیمانی را آوردم، او مکث طولانی‌ای کرد. بعد با لحنی کلافه و کنایه‌آمیز گفت: «او دوست خیلی خوب ماست!».

داگان در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد سردار سلیمانی گفته است: او تقریبا با همه بخش‌های حکومت ارتباط دارد. من او را از لحاظ سیاسی باهوش توصیف می‌کنم. او با همه رابطه دارد.

منبع :فارس

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

مهدی در گفته :

خدایت حفظ کند ،اسطوره ی سپاه اسلام

[پاسخ]

باقری در گفته :

حاج قاسم سلیمانی یک تنه استکبار را به زانو درآورده.
خدا حفظش کنه

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

سردار قاسم سلیمانی شخصی کاریزماتیک در سپاه

[پاسخ]

دوست خرم ابادی در گفته :

کور شود هر انکس که نتواند ببیند

[پاسخ]

میرزایی منش در گفته :

خدا قوت بده سردار علی نگهدارت

[پاسخ]

شریفه محمدیان در گفته :

خدانگهدارت باشه دلاور

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :