کد خبر : 3500
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 2,323 بازدید

جاذبه های گردشگری نوراباد دلفان

  ازجاذبه های گردشگری این شهرستان دامنه های سرسبز کوههای سر به فلک کشیده گرین،چغادزدان،سرکشتی و بزکن، رودخانه های خروشان گیزه رود، رضاویس و بادآور، دشتهای سرسبز خاوه و چواری، سرابهای نیاز،دولیسگان،قمش،کل خانی،تیمور و پیردوستی و جنگلهای سرسبز جنوب و جنوب غرب دلفان را می توان نام برد. مهمترین جاذبه های تاریخی-مذهبی این شهرتان بقاع […]

 

ازجاذبه های گردشگری این شهرستان دامنه های سرسبز کوههای سر به فلک کشیده گرین،چغادزدان،سرکشتی و بزکن، رودخانه های خروشان گیزه رود، رضاویس و بادآور، دشتهای سرسبز خاوه و چواری، سرابهای نیاز،دولیسگان،قمش،کل خانی،تیمور و پیردوستی و جنگلهای سرسبز جنوب و جنوب غرب دلفان را می توان نام برد. مهمترین جاذبه های تاریخی-مذهبی این شهرتان بقاع متبرکه امام زاده ابراهیم از نوادگان امام موسی کاظم، معروف به “بابا بزرگ” در ۶۰ کیلومتری غرب نورآباد و امام زاده پیرمحمد از نوادگان حضرت زین العابدین در ۵۴ کیلومتری جنوب شهر نورآباد میباشد. محیط سرسبز و جنگلی در اطراف این اماکن مذهبی جذابیتهای بالایی ایجاد نموده است. چشمه آبگرم دلفان در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب،سیمره و گیزه رود (درون یکی از زیباترین تنگه- های ایران) و همچنین وجود چشمه سارهای متعدد در دامنه های کوهها و حتی ارتفاعات این شهرستان که سبب ایجاد آبشارهای زیبایی چون “گاویار” در ارتفاعات بزکن، “سیله” در ارتفاعات مامن کوه، “قمش” در ارتفاعات منگاول و “داله لان” در ارتفاعات مهراب کوه شده است، بر زیبایی هرچه تمامتر این شهرستان افزوده است. گرچه جای جای خاک این مرز و بوم دارای جاذبه های باستان شناسی است لیکن بطور عمده میتوان به قلعه سه طبقه خاکی “کفراش” در خاوه (محل سلطنت ساسانیان)، قلعه “سلاسل” در محل قلایی، قلعه سه طبقه “ورمشان” در حسن گاودار، قلعه دو طبقه “سرابگر” در اتیوند، قلعه دو طبقه معروف “گندم بان” در تپه جمشیدی، قلعه سه طبقه موسوم به “چغا موین” در دولیسگان و آثار باستانی متعددی در کاکاوند و مهراب کوه اشاره کرد. تپه حمام دلفان این تپه که در ۲۵ کیلومتری دلفان و در روستای یارآباد واقع شده ارتفاع زیادی ندارد و از قدیم به حمام معروف بوده است. در اطراف تپه گورهای باستانی بسیاری وجود دارد که گویی اهالی روستا و دیگران بیش تر با حفاری غیرمجاز؛ اشیای به دست آمده از طلای منقوش را به غارت و یغما برده اند. در آن روزگار گویا یکی از آیین های رایج تدفین، سکه گذاشتن در دهان مردگان بوده است. بدین گونه اگر در قبری آثار باارزش دیگری یافت نمی شد؛ دست کم سکه‌ای از دهان جمجمه‌‌ای پیدا می‌شد. یکی از سکه های به دست آمده از این تپه به دوره ساسانی تعلق دارد.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

یک کوهدشتی در گفته :

واقعا عکس زیبا و حیرت انگیزی است!

هنرمندعزیز،برارعزیزم،عکاس!دس خوش.

نادر بدونه سیمین در گفته :

واقعا زیباست

مسعود از دلفان در گفته :

من به شهر خودم افتخار می کنم که این همه زیبایی دارد و این عکس برای من جالب بود

واقعآ زیباست/

وژت عزیزی شیره نازاره

مرتضي رحماني در گفته :

واقعا” دمتون گرم دي دستون درد نكه.

رضا از دلفان در گفته :

ممنون.واقعا خیره کننده بود وجالب.

مهدی در گفته :

واسه فرهنگ لرستان تکه خصوصا دلفان.دیوانه نورابادم.مهدی از استان اصفهان

تيما در گفته :

فوق العاده اس، لذت بردم واقعا تشكر ميكنم ازتون

دختر لک در گفته :

افتخارم یسه اهل دلفانم/هم لک زووانم هم دت باوانم

سلام به همه ی لرهای خییییلی خیییییییلی عزیز.من خودم آذری هستم واهل تبریزم اما عشقم بهزاد اهل نورآباد یاهمون دلفان هستش.من که عاشق مردم این شهر شدم….همشون بامرام .باغیرت.مهمون نواز.مهـــربون ودرستکارهستن….

فاطمه در گفته :

سلام به همه دوستای خوبم.من اهل اصفهانم توی همکلاسی های دانشگام چندنفرند که اهل نورابادن.
وسفیرای خیلی خوبی از برای شهرتون هستن.من واقعا دوستشون دارم.ومیدونم که همه مردم شریف نورابادم مثل دوستای من بافرهنگ وباغیرت وقابل اعتمادن.خرت بام…نمیدونم درسته یانه ولی تقدیم به مردم نوراباد به خصوص دوستای خودم.

صابر در گفته :

نورآباد واقعا زیباس حیف ک ب دلیل بی کفایتی مسئولین شهرمون بش توجهی نمیشه

محمد در گفته :

من خدمت سربازيم رواونجاگذروندم خيلي دلم براي دلفان عزيزواون خاطره ها تنگ شده ولي افسوس كه تااونجا بخوام بيام دوازده ساعت راهه

داش ممد هروقت اومدي قدمت روچشمامون

نوراباد دلفان پایتخت طبیعت ایران است

احدخزایی در گفته :

سلام من به نوراباد افتخارمیکنم اصلا نمیدونستم این همه جاهای دیدنی وتاریخی داره مرسی استفاده کردم
نورابادسرزمین عشق وصفا

هایده در گفته :

سلام بر مردم مهربان دلفان واقعا به داشتتن همچین شهر و مردمانی افتخار می کنم.

محمدرنجبر کن کتی در گفته :

ازارائه مطالب زیبایتان سپاسمندم،امیدوارم شاهدشناسایی هرچه بیشترفرهنگ وتمدن غنی این دیارفراموش شده باشیم.

بهزاددهقانی در گفته :

نورآبادسالارکل دنیادرودمیفرستم به مردم اصیل وخون گرم این شهرستان

محمدرضا زارعی ازتهران در گفته :

سلام بر مردمان مهربان ومهمان نوازت

حسن رضا اسدی در گفته :

سلام بر دیار محراب کوه

به

سلام برلکستان

بنده مقیم تهرانم .دریغ از فرهنگ سازی برای احیای زبان زیبای لکی .اینجا ما را لر خطاب می کنند درصورنی که لک از قبائل مادها (لغتنامه دهخدا)با فرهنگی اصیل و متفاوت با لرها است.لطفا برای معرفی زبان لکی و فرهنگمان بکوشید.

کیومرث میرزابیگی در گفته :

سلام بر دیار مهرپرستی و دیار نغمه های باستانی و سرزمین رازها و رمزها .سلام بر محراب کوه که هم مقدس است هم اسطوره هم نماد است و هم استوار .

دختر لر در گفته :

من اول از همه به ایرانی بودنم و بعد به لر بودنم وبعدترش به لک زبان بودن خودم افتخار میکنم.زنده باد ایرا ن و ایرانی.زنده باد لرستان،دیار مردان و زنان غیور.زنده باد نورآباد.یاعلی مدد.خداقوت.

خوشبحال اونایی ک الان نورآبادن مارو ک غم دوری از وطن کشت دلفانی درکت میکنم واقعا دوری از شهری ک توش متولد شدی و توش بزرگ شدی و جزیی از پوست و گوشت و استخونت شده خیلی سخته ب امید دیدار شهر محبوبم دلفان مه گجر هرچی نورابادیم

سلامتی کل لکستان.من به نورابادشهرخودم افتخارمی کنم

من نورابادی هستم

دانی در گفته :

عکس از آن استاد رضا نظری است

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :