کد خبر : 35609
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۰:۴۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 546 بازدید

مخاطب

  میرسلیم خدایگان / میرملاس نیوز : ادبيات و به طور كلي هنر، محصول سه ضلع است. سه ضلعي هنرمند، منتقد و مخاطب. به عبارتي هر كدام از اين سه ضلع در پويايي و حتي شكل گيري اثر هنري و جريانات هنري موثرند. بحث در باره ي تاثير گذاري كمتر يا بيشتر اين سه ضلع […]

DSC_0163

 

میرسلیم خدایگان / میرملاس نیوز :

ادبيات و به طور كلي هنر، محصول سه ضلع است. سه ضلعي هنرمند، منتقد و مخاطب. به عبارتي هر كدام از اين سه ضلع در پويايي و حتي شكل گيري اثر هنري و جريانات هنري موثرند. بحث در باره ي تاثير گذاري كمتر يا بيشتر اين سه ضلع در شكل گيري و امتداد هنر موضوع بحث ما نيست. آنچه ما مي خواهيم به آن بپردازيم همان تاثير ديالكتيكي اين اضلاع و هم انديشي و مكالمه ايست كه بين اين اضلاع شكل مي گيرد و خلق اثر هنري را به پيش مي برد. در ميان اين سه وجه، به نظر مي رسد كه اثر هنري، معطوف به مخاطب است. مولف/خالق، نهايتا دارد براي مخاطبش و براي ارتباط و ايجاد ديالوگ با جامعه دست به آفرينش مي زند. مي توان او را محصول جامعه ي خود و اثرش را هم محصول آن دانست. هر چند تاثير هنرمند بر جامعه و نقش آفريني او را هم نمي توان دست كم گرفت اما به هر حال، مولف/هنرمند در جامعه ي انساني رشد كرده و بر باليده است و اثرش را “خطاب” به جامعه ي انساني مي آفريند.

از طرفي، منتقد هم براي مخاطب مي نويسد. منتقد،حلقه ي واسط و روشنگر بين هنرمند و مخاطب است. او مي نويسد و ديگران مي خوانند. براي منتقد، هنر مند نيز در زمره ي مخاطبان است.هر چند نقد هم در صورت هاي متعالي خود، آفرينش و خلق را در دل دارد، اما براي هنرمند هم، منتقد، در زمره ي مخاطبان است.نهايتا، هم اثر هنري و هم نقد ، معطوف به مخاطب بوده و وقتي جا باز مي كنند كه مورد خوانش مخاطب قرار گيرند.چه مخاطب خاص و چه مخاطب عام.

با عنايت به اين پيش در آمد ،هدف ما از آنچه در اين مجموعه به شما عزيزان عرضه مي كنيم، پسند شما و همراهي شماست. شما مخاطب عزيزدر هر ضلعي از اين تعريف قرار داريد، محور فعاليت ما هستيد. در عين حال، مسير و راه حركت ما به دست شماست.هر چه فعاليت و دخالت شما در اين صفحه بيشتر باشد، اين صفحه پربارتر خواهد شد. پويايي يا ايستايي اين صفحه بسته به مشاركت شماست. نقد و نظر بر روي آثار و مطالب ارائه شده ، ايجاد ارتباط و ديالوگ با متن هاي منتشره و ديگر مخاطبان ، ارسال اشعار،مقالات،مطالب، اخبار ، مصاحبه و گزارش هاي نوشتاري و ديداري شما خوني است كه در رگ حيات اين صفحه جاري خواهد شد . اين صفحه به اين مشاركت و دخالت شما نيازمند و اميدوار است. دست ياري تك تك شما عزيزان را به مهر مي فشاريم.

mirsalim21@yahoo.com

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

تقی پور در گفته :

درود بر شما جناب خدایگان
بسیار جالب و منطقی توضیح داده اید.
همیشه مانا باشید.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :