کد خبر : 36799
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 848 بازدید

“گفتمان خرد”

         ميرسليم خدايگان / میرملاس نیوز : (تحليلي كوتاه بر گفتمان دولت يازدهم)   دولت روحاني در اين صد روز نشان داده است كه دولتي به روز و “آنلاين” است. نماد اين ادعا را مي توان در كنش و رفتار وزير خردمند امور خارجه و شخص رييس جمهور ديد. دكتر ظريف با […]

 IMG_3743
 
 
   ميرسليم خدايگان / میرملاس نیوز :
(تحليلي كوتاه بر گفتمان دولت يازدهم)
 
دولت روحاني در اين صد روز نشان داده است كه دولتي به روز و “آنلاين” است. نماد اين ادعا را مي توان در كنش و رفتار وزير خردمند امور خارجه و شخص رييس جمهور ديد. دكتر ظريف با گزارش هاي روزانه و گاه ساعتي اش در صفحه هاي مجازي، رويكرد جديدي را در عرصه ي ديپلماسي ايران به وجود آورده است. او نشان داده كه مي توان سياستمدار بود و در عين حال شفاف و شريف هم بود. رفتار و منش او در عرصه ي ديپلماسي، ما را مجاب مي كند به رايي كه در صندوق ريخته ايم افتخار كنيم و او را نماينده ي تام الاختيار خود در مجامع بين المللي بدانيم كه تمام قد از حيثيت و حقوق ما دفاع مي كند. اين گفته ي او كه :”امروزه در سياست، بازي ِ برد – باخت نداريم و سياست امروز ِدنيا بازي برد-برد است”(1) نشان از درك عميق او از شرايط امروز حاكم بر جامعه ي جهاني دارد. جهاني كه امروزه عصر روايت هاي كلان و قطعيت ها و ايسم هاي خودمركز پندار را پشت سر گذاشته و در مفاهيمي چون مكالمه،هرمنوتيك و نسبيت شناور است. به نظر مي رسد دكتر ظريف با درايت و هوشمندي، جايگاه بين المللي ايران و رژيم صهيونيستي را عوض كرده است. اگر تا قبل از اين، ايران به واسطه ي تحريم ها و سوء مديريت دولت قبل در انزوا قرار داشت، امروزه دولت صهيونيست در انزواي بين المللي قرار گرفته است. كشورهاي دنيا با اعتماد به ايران و گشودن آغوش خود به روي رويكرد و گفتمان دولت يازدهم، به رژيم صهيونيستي پشت كرده اند و ديگر به قول معروف برايش تره هم خرد نمي كنند. نتانياهو كه زماني در سياست خارجي غرب و مخصوصا آمريكا تاثير تعيين كننده اي داشت، امروزه چنان ابتكار عمل را از دست داده است كه هر روز مثل كودكي كه از دايه اش قهر مي كند با آمريكا قهر مي كند! در آخرين اظهاراتش گفته است اگر بخواهيم به ايران حمله كنيم ديگر به آمريكا هم خبر نمي دهيم!
 
 پيشرفت مذاكرات ايران و 1+5 كه به گفته ي اكثر كارشناسان و صاحب نظران داخلي و خارجي روند مثبت و رو به جلويي دارد ( آخرين خبر مربوط به مذاكرات كارشناسان در وين بود كه در بيانيه ي مشتركي ايران و آژانس انرژي اتمي، اين نشست را “بسيار سازنده” توصيف كردند و در آن تصميم گرفته شد كه نشست بعدي در بيستم آبان ماه و در تهران برگزار گردد. هر چند صدا و سيما خبر اين پيشرفت مهم ديپلماتيك را به عنوان خبري عادي و در رديف پنجم يا ششم اخبار خود اعلام كرد!)(2) چنان عرصه را بر افراط گرا ها تنگ كرده است كه دست به خودزني و تخريب گشوده اند. افراط گرايان و كساني كه به هر شكل از اوضاع آشفته ي اقتصادي و مخصوصا از تحريمها سودهاي كلان مي بينند دست به تخريب و تخطئه ي اين پيروزيها و پيشرفتها مي زنند.از تلاشهاي مذبوحانه ي كفش پراني و شعار دادن در فرودگاه گرفته تا نصب بيلبوردهاي تخطئه كننده و سرشار از بدبيني.
 
اما همه ي اين موفقيت ها و كرامتي كه من ِ ايراني در اين سه ماهه به آن دست يافته ام در سايه ي راي قاطع مردم و با محوريت ِ محور اعتدال و تدبير در حال شكل گيري و نضج است. آن شيخ ِ دانا از روز اول ورودش به عرصه ي انتخابات رويكردي سنجيده و شمرده را در پيش گرفت. دكتر روحاني با قدرت سخنوري و متانت و اعتدالش در رفتار و گفتار، در دل مخاطب خود نفوذ مي كند و مجابش مي كند  كه او را باور كند و به او احترام بگذارد. روحاني مولف “گفتمان خرد” در عرصه ي سياسي ايران است. شايد بتوان گفت شالوده و سرمنشا ء گفتمان او جمله ايست كه در شعارهاي انتخاباتي اش مطرح نمود:” من آمده ام تا دولت راستگويان و درستكاران را تشكيل دهم”. اين جمله كه شايد بتوان آن را مانيفست سياسي روحاني نامگذاري كرد، از گفتمان دولت پيشين كه بر پايه ي توهين و توهم بود بنيان فكني كرده و گفتمان جديدي را حاكم كرد. كمتر مي توان در نوشتار و حتي گفتار روحاني كلمه اي را يافت كه در جاي خويش ننشسته باشد. گويي معماري است كه بند بند بنايش را بر اساس نقشه و اصول مهندسي بنا مي كند.براستي كه او “معمار كلمات” است.
 
دولت روحاني با شناختي كه از عصر حاضر دارد به خوبي توانست از ابزارهاي عصر حاضر براي پيشبرد ديپلماسي و سياست خود بهره گيرد. رسانه در دنياي امروز و مخصوصا در غرب جايگاه ويژه و مهمي دارد. در دنياي امروز رسانه ها تعيين كننده ي بسياري از معادلات سياسي-اقتصادي-اجتماعي و فرهنگي اند. دولت يازدهم از آنجا كه دولتي “به روز” است به اين امر آگاهي و اشراف كامل دارد. روحاني چندي پيش از نشست سالانه سازمان ملل از طريق همين ابزار قدرتمند فرهنگي توجه جهانيان و مخصوصا غربيها را به خود معطوف كرده بود. او با چاپ مقاله اي در روزنامه ي “واشنگتن پست” ذهن ها و زمينه ها را براي ورود به آنها آماده كرده بود. اين دولت مي داند كه “دنياي مجازي” در عصر حاضر  نه تنها “مجازي” نيست بلكه واقعيت محض است. جالب اينجاست كه ارتباط بين رئيس جمهور آمريكا و رئيس جمهور ايران پس از سه دهه، از طريق يك ابزار رسانه اي_تلفن همراه- صورت گرفت. اين دولت در اين صد روز نشان داد كه در قامتي معتدل و مدبر مي توان مقتدرانه در عرصه ي بين المللي نقش ايفا كرد و مقتدرانه حقوق پايمال شده و فراموش شده ي ملت ايران را پس گرفت. اين دولت نشان داده است كه اعتماد بين نظام جمهوري اسلامي ايران و مردم آن كه در سايه ي تدبير مقام معظم رهبري بازسازي شد از هر سلاح و سياستي كارآمد تر ،نافذ تر و گره گشا تر است. اعتماد و وحدت داخلي پيش زمينه و پيش نياز اعتماد بين المللي است.
 
 اما به نظر مي رسد افراطي ها و جريانات انحرافي داخلي از اين اعتماد و ظفرمندي ها سخت بيمناك است. چه، تاكنون گناه تمام سوء مديريت ها و نابساماني هاي خود را به گردن تحريم ها و “دشمن فرضي” انداخته اند. روشن است كه در صورت موفقيت اين دولت، مخصوصا در زمان كوتاه (كارشناسان معتقدند كه اگر همين روند اعتمادسازي در مذاكرات اتمي ادامه يابد ظرف شش ماه تا يكسال آينده تحريمها رفع خواهد شد) دست اين افراد رو خواهد شد و مشخص خواهد شد كه ريشه ي همه ي مشكلات سوء مديريت بوده است. آنگاه اين عده در عرصه هاي سياسي و كارزارهاي انتخاباتي آينده ديگر سبدشان از راي مردم خالي خواهد بود.
 
تاريخ نشان مي دهد كه ايران يك نام نيست بلكه يك فرهنگ است.در هر دوره اي از تاريخ كه اين فرهنگ تضعيف شده يا توسط غارتگران و مهاجمان خارجي يا دولتمردان بي كفايت داخلي به سراشيبي اضمحلال و انحطاط افتاده است ، چون ققنوسي از خاكستر خود زاده شده و دوباره شه پر خود را در آسمان فرهنگ و تمدن بشري گشوده است.ايران امروز مي تواند با همين درايت و تدبير پيش رود و جايگاه واقعي و در خور خود را پيدا كند.جا دارد مسئولين امر و همه ي اركان دلسوز ،منصفانه و مشفقانه اين دولت را همراهي و همياري نمايند تا اين دستاوردهاي بزرگ دولت جديد با رفتارهاي مغرضانه ي افراطيها مخدوش نشود. اعتدال و ميانه روي اي را كه اين دولت در پيش گرفته است مي بايست در تمام سطوح مديريتي جامعه لحاظ شده و پشتيباني گردد. امير مومنان علي (ع) ميانه روي را بهترين ِ كارها مي داند و ارسطو در” اخلاق نيكو ماخس ” مي گويد:” فضيلت را نمي توان در رفتارهاي افراطي جستجو كرد، بلكه فضيلت مستلزم اعتدال و ميانه روي است.”(3)
 
(1)-نقل به مضمون
(2)-اخبار 20:30 روز سه شنبه 7/8/92. در حاليكه اين مذاكرات  تاثير مستقيمي بر سياست خارجي و داخلي ، اقتصاد و معيشت مردم دارد، در اخبار ياد شده اين خبر پس از چند خبر داخلي كه هيچكدام به اهميت آن نبودند پخش شد!
(3)-فلسفه ي هنر ارسطو/دكتر محمد ضيمران/نشر فرهنگستان هنر/چاپ دوم/88
 
 
 
 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

دیدگاه ها

مصطفی شکری در گفته :

سلام و درود خدا بر جناب خدایگان
با شما در این زمینه هم عقیده ام که این دولت “راهی نو” یا به قول شما “گفتمان خرد” را ابداع کرده است، ولی این راه بیشتر برای سیاست خارجی نمود دارد. به انصاف باید گفت که تیم سیاست خارجی این دولت با “تدبیر” قدم بر می دارد.
ولی با عرض پوزش باید عرض کنم که در سیاست داخلی این دولت دچار بیماری “فرصت طلبی” و “ناهماهنگی” است.
در زمینه “فرصت طلبی” شما را به دیدن اخبار تعیین “استانداران” و سایر پست های کلیدی دولت دعوت می کنم (کافیست نگاهی به سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیاندازید!)-البته نیازی نیست راه دور بروید به افرادی که در همین کوهدشت ادعایی فرمانداری دارند نگاهی بکنید کفایت می کند
در زمینه “ناهماهنگی” هم به تیم اقتصادی نگاه کنید، در 2 ماه گذشته کافی است سخنان جناب نوبخت (سخنگوی دولت) و جناب سیف (رئیس کل بانک مرکزی) و جناب طیب نیا (وزیر اقتصاد) و جناب نعمت زاده (وزیر صنعت و معدن) و… را در کنار هم قرار دهید. متأسفانه امنیت روانی بازارهای موازی اقتصاد با سخنان نسنجیده و ناهماهنگ به هم ریخته است. البته امید واثق داریم که راه آینده روشن است
در پایان هم برای شما آرزوی بهروزی و پیروزی دارم.

[پاسخ]

فيروز يارمحمدي در گفته :

خدمت دوست عزيزم جناب آقاي خدايگان سلام عرض مينمايم . از مقاله ارزشمند شما لذت بردم . موفقيت بيشتر شما را آرزومندم

[پاسخ]

ميرسليم خدايگان در گفته :

درود بر شما جناب شكري عزيز. ممنون از اظهار نظرتان.كاش درباره ي ناهماهنگي سخنان وزراي نامبرده بيشتر بحث مي كرديد(چون نامبردگان مديران اقتصادي دولت هستند و بحث اقتصاد حوزه ي تخصصي شماست). بنده منكر بعض ناهماهنگي ها نيستم اما بايد پذيرفت كه خسارات و مشكلات عميقي از دولت قبلي بر جاي مانده است.حل كردن و مديريت اين مشكلات و بحرانها نياز به زمان دارد.بايد فرصت بيشتري به دولت داد تا بتواند خود را تثبيت كند.به عنوان نمونه ، دولت جديد هنوز درگير اصلاح بودجه ي امسال است كه توسط دولت قبلي ريخته شده است و با اجراي آن دولت با كسري بودجه مواجه شده و خواهد شد. ضمن اينكه تحريمها علاوه بر محدود كردن فروش نفت ايران و ديگر منابع درآمدي و اقتصادي، باعث بلوكه شدن بخش مهمي از درآمدهاي ملي در كشورهاي خارجي شده و سرمايه گذاري در ايران نيز به حداقل رسيده است.اميد مي رود با پيشرفت مذاكرات و حل مشكل تحريمها، توليد و اقتصاد (به عنوان زيرساخت مهم اجتماعي) در ايران شكوفا شود.بديهي است كه در سايه ي آن، بسياري مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم مرتفع گرديده و ايران به جايگاه در خور خود در منطقه و جهان خواهد رسيد.

[پاسخ]

ميرسليم خدايگان در گفته :

درود بر شما جناب يارمحمدي عزيز. خوشحالم كه مورد تائيد شما قرار گرفته است.

[پاسخ]

مهرداد در گفته :

میرسلیم عزیز عالی بود. مثل همیشه…

[پاسخ]

حاجی علی شیراوند در گفته :

درود می فرستم به میرسلیم عزیزو همچنین جناب حاج فیروز یارمحمدی که در اعتدال گرایی،”عملگرایند”. اما دوستان خوبم مواظب افراد تمامیت خواه، افراطی که امروز رنگ عوض کرده و خودرا “اصلا ح طلب اعتدال گرا” عرضه می کنند باشید! اینان به هیچ کس رحم نمی کنند، همه چیز رافقط برای خود می خواهند وبه جزخودکسی را قبول ندارندوکارشان ترور شخصیت افرادمنتقدی است که سالها با انحصار و انحصارطلبی مبارزه کردند و دراین راه از همه چیز خود گذشتند، با اسم مستعار دراین فضای مجازی پرستیژ روشنفکری می گیرند چماق بدست دیگران شده اند و”تروریست گونه” ناجوانمردانه هر کسی را که درسر راه خود می بینند به او حمله ور می شوند!

[پاسخ]

سید جواد حسینی در گفته :

با سلام وتشکر از مقاله خوبتان
امیدوارم که دولت جدید باب نقد وانتقاد را در جامعه باز نماید وفضای بعد از انتقاد را نیز امن و آرام سازد چون این تشویق و دیدن نقاط مثبت اولیه توسط روشنفکران باید بعد از مدتی به نقد سازنده تبدیل شود و همین فضای نقد است که دولتی را سربلند ثبت می نماید.
باز تشکر می کنم از مقاله ارزشمندتان

[پاسخ]

حشمت آزادبخت در گفته :

باتشکر از میرسلیم عزیز.
می خواهم روشن شود که آیا درکوهدشت چقدر از اصلاح طلبان استفاده شد و چقدر از نیروهایی دعوت شد که سال هاست برای اصلاح طلبی گریبان پاره می کنند؟ متاسفانه درکوهدشت بیشتر به فکر فرصت طلبی و تمامیت خواهی بودند تا به راستی اصلاح طلبی و ما همچنان به آرمان های دورودارزی فکر می کنیم که درسرداریم و هنوز محقق نشده اند…

[پاسخ]

آزادبخت جان ناراحت نباش از اینکه عده ای میخواهند اصلاح طلبی رو درکوهدشت به نام خودشون تمام کنند چون تابوده همین بوده همیشه عده ای منتظرند بذرهای کاشته شده توسط دیگران رو درو کنند .

[پاسخ]

کافر جان کجاست ثمره ی بذر هایی که کاشته اید.چرا اینقدر سخیف باید بیندیشیم ای کاش مردانی از جنس میرسلیم بیشتر می داشتیم…

[پاسخ]

اصلاح طلب پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۶ آبان , ۱۳۹۲ ۰۹:۱۹:

سای گرامی چرا ثمره نداده اگه فعالیت اصلاح طلبان واقعی درگذشته نبود امروز روحانی نبود و امروز این چنین راحت بحث نمی کردیم درمورد اصلاحات .بگذار کمی انصاف داشته باشید شما گمان می کنید ایوب کوشکی و غیره بنای اصلاحات رو گذاشتند ؟

[پاسخ]

طولابی در گفته :

خوب این واقعیته که هرحزبی میاد سرکار موافقان خودشومیخواد هرچند درسته درکوهدشت من هم اعتقاد دارم عده ای همه اصلاحاتو بنام خودشون تموم کردند ولی مردم میدونند که چه کسانی برای اصلاحات زحمت کشیده اند.البته بعضی ها تقلا می کنند که خودشونوبیشتر بچسبونند اما فکر نمی کنم دولت روحانی اهل چسیوندن باشه.

[پاسخ]

فتحعلی شهبازی در گفته :

از قلم شیوا و مطلب جذاب و تحلیلی جناب خدایگان لذت بردم دوستان عزیز و اصلاح طلب، به آینده امیدوار باشید، آقای روحانی ویرانه ای را تحویل گرفته است که بسیار صبر باید تا شاید بازسازی شود بسیاری از سازمان ها و شوراها را دولت گذشته حذف کرد فقط بازسازی این سازمانها بسیار زمان بر است. تغییر روحیه ی کاری که در بسیاری از وزرارت خانه ها باید انجام شود، کار بزرگی است، دروغ و چاپلوسی که به شدت رواج پیدا کرده و دستاورد دولت گذشته است، از دیگر مشکلات بزرگ جامعه ی ماست. امید است که با تلاش همگان بتوانیم یک دولت آرمانی که در دنیا به ایران و ایرانی عزت دهد داشته باشیم

[پاسخ]

ميرسليم خدايگان در گفته :

درود به دوستان عزيز. سپاسگزارم از اظهار لطف و نظر بزرگواران:مهرداد، حاجيعلي شيراوند،سيد جواد حسيني، حشمت آزادبخت،ساي و فتحلي شهبازي نازنين.

[پاسخ]

آموزشگاه آزادهنری میرعماد/صمدزال پور در گفته :

خيلي چارم سليم جان، مث هميشه سليس وروان
پاينده وپا برجا باشي

[پاسخ]

محمدعلی قبادی در گفته :

با سلام خدمت دوست عزیزم ،از نوشتار جنابعالی لذت بردم ،بنده اعتقاد دارم کسانی می توانند از گفتمان اعتدال صحبت کنند که به این گفتمان اعتقاد درونی داشته باشند ،البته باید شرایط مناسب نیز مناسب باشد ،
انتخاب وزرا تقریبا نشان می دهد دولت یازدهم این رویه را دنبال می کند .آرزوی بنده موفقیت و سلامتی جنابعالی است .امیدوارم چنین نوشتارهایی ادامه داشته باشد .

[پاسخ]

ميرسليم خدايگان در گفته :

درود به صمد عزيز، هنرمند تواناي شهرمان.

وهمچنين خدمت دوست عزيزم محمدعلي قبادي عرض ارادت مي نمايم.

[پاسخ]

امیر هوشنگ رشیدیان در گفته :

دولت تدبیر و امید با سکان داری دکتر روحانی باید با اصول مبنی بر استدلال و فرمایشات مقام معظم رهبری باید به پیشرفت نظام در حوزه های مختلف کمک کند.

[پاسخ]

تورج آزادبخت/سرويس سياسى در گفته :

سلام بر ميرسليم خردمند.
تحليل بسيار زيبايى بود
به نظر من تا زمانى كه مجلس فعلى خود را با رأى مردم وفق ندهد اين دولت كارى از پيش نخواهد برد.
نمونه بارز اين ناهماهنگى عدم رأى اعتماد به برخى وزراى پيشنهادى ست. يك وزارتخانه بدون وزير و سرپرست !

[پاسخ]

ایمان یارمحمدی در گفته :

با سلام خدمت اقای خدایگان
واقعا از خواندن این مقاله لذت بردم…

[پاسخ]

حافظ در گفته :

ضمن عرض سلام خدمت آقای خدایگان
تحلیل خوبی بود-هرچند که اظهار نظر درباره عملکرد دولت هنوز زود است ، اما دولت تدبیر در این مدت عملکرد بدی نداشته است ( هر چند که “به قول همولایتمان آقای شکری “در زمینه انتخاب بعضی از وزرا که به قول معروف آقای روحانی آوانس دادند و همچنین در انتصاب استانداران و …. عملکرد قابل قبولی نداشتند ولی در حوزه سیاست خارجی وانتخاب وزرای نفت و علوم و آموزش و پرورش عملکرد قابل قبول و خوبی داشتند )البته لازم است این نکته را یادآوری کنم که اصلاح طلبان عزیز انتظار زیادی از آقای روحانی در زمینه حل مشکلات مورد نظر آنان نداشته باشند ؛ دولت تدبیر ، دولت گذار از اختناق و ….. است-به امید فردایی بهتر

[پاسخ]

ميرسليم خدايگان در گفته :

درود به شما دوستان عزيز: تورج آزادبخت، ايمان يار محمدي و حافظ.
ممنون از اظهار نظر و لطفتان.پاينده باشيد.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :