کد خبر : 37085
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 243 بازدید

نهضت حسینی از چشم اندازی دیگر ( بخش اول )

حجت الاسلام هادی قبادی / میرملاس نیوز : با حلول سال 1435هجری قمری كه با ماه محرم آغاز می شود اینك 1374 سال از واقعه جانگداز و عبرت آموز كربلا می گذرد نهضتی كه به یك انقلاب بزرگ انجامید و در مسیر حركت تاریخ و سرنوشت بشر تاثیری بس شگرف ازخود باقی گذاشت . عظمت […]

miaad92

حجت الاسلام هادی قبادی / میرملاس نیوز :

با حلول سال 1435هجری قمری كه با ماه محرم آغاز می شود اینك 1374 سال از واقعه جانگداز و عبرت آموز كربلا می گذرد نهضتی كه به یك انقلاب بزرگ انجامید و در مسیر حركت تاریخ و سرنوشت بشر تاثیری بس شگرف ازخود باقی گذاشت .

عظمت و اهمیت این انقلاب بزرگ تا آنجاست كه پس از وقوع آنچه كه در كربلا گذشت ، این موضوع تنها مورد توجه شیعیان و محبان بزرگ پرچمدار نهضت عاشورا حضرت امام حسین علیه السلام نبوده است بلكه تمامی فرقه های اسلامی و حتی غیر مسلمانان نیز به بحث و بررسی پیرامون ابعاد مختلف آن پرداخته و از درسهای آموزنده مكتب عاشورا الهام گرفته اند و كربلا به كانون توجه تمامی انسانهای بیدار و طالب حقیقت مبدل گشته و معمار بزرگ انقلاب عاشورا حضرت حسین بن علی علیهما السلام به عنوان سرور آزادگان عالم و اسوه و الگوی حق طلبی و باطل ستیزی بر تارك تاریخ بشر می درخشد .

در گذر زمان و طی قرون متمادی ، شیعه در احیاء‌فرهنگ عاشورا و زنده نگهداشتن یاد و نام شهیدان والا مقام كربلا تلاشی وافر مبذول داشته اند كه اوج آن ، الهام گرفتن انقلاب شكوهمند اسلامی ایران از آن مكتب خونبار است و البته فلسفه توجه جامعه اسلامی بویژه شیعی به نهضت حسینی به این خلاصه نمی شود بلكه به اصل امامت و ولایت و ضرورت شناخت و معرفت نسبت به اسوه ها و الگوی انسانهای الهی كه در خصوص سومین امام شیعیان بسبب ویژگیهای واقعه استثنایی و منحصر بفرد كربلا و ابعاد گوناگونی كه این جریان تاریخ ساز دارد و درسهای بزرگی كه نه تنها به جامعه اسلامی كه به بشریت می دهد آنرا در شرائط ممتازی بر صفحات تاریخ قرار داده است و به سبب همین درخشندگی و جذبه عشق حسینی است كه همه ساله باشكوه تر از قبل در سراسر جهان اسلام عزای حسینی اقامه می گردد و چه بسیار كتابها كه پیرامون آن به نگارش درآمده و اشعار و مراثی سروده شده است . سالها می گذرد اما به مروز زمان این عشق و ادارات نه تنها به سردی نگرائیده بلكه بر حرارت آن افزوده شده و این مضمون همان روایاتی است كه از معصومین در مورد حرارت عشق حسینی در قلوب مومنین وارد شده است .

در این نوشتار به برخی از عناوینی كه با انقلاب عاشورا و پرچمدار این انقلاب بزرگ مرتبط است به صورت بسیار اجمالی اشاره می شود و بدیهی است كه بدست آوردن تحلیلی جامع و صحیح ، در گرو توجه به تمامی ابعاد و جوانب این انقلاب و مطالعه و بررسی عوامل مختلف آن است :

1 – مقام امام حسین علیه السلام در نزد خدا ،‌انبیاء و اولیاء الهی :

شناخت شخصیت این امام همام به عنوان بنیانگذار انقلاب عاشورا و محور این حركت اسلامی در فهم صحیح علل به وجود آمدن آن و نیز انگیزه های آن حضرت از اقدام به این حركت تاثیری جدی دارد . حسین علیه السلام كیست ؟ او در پیشگاه خدا دارای چه مقام و منزلتی است ؟ چه آیاتی در قرآن كریم در بیان فضائل او نازل گردیده و شأن نزول آنها چیست ؟ در سایر كتب آسمانی نیز آیا اسمی از حسین علیه السلام به میان آمده است ؟ در وصف او در آن كتب چه گفته شده است ؟ در روایات اسلامی به ویژه آنچه كه از رسول گرامی اسلام صلوات الله علیه در معرفی شخصیت او نقل شده به چه خصوصیاتی از سالار شهیدان اشاره گردیده است ؟ اینكه در روایات آمده است كه تمامی انبیاء‌ در عزای او گریسته اند و در هنگامه مشكلات و گرفتاری ها به او توسل جسته اند به چه صورت بوده است ؟ ادوار زندگی پربركتش به چه صورت سپری گشته است ؟ دوران طفولیت و كودكی و در زمان حیات جدش نبی اكرم صلوات الله علیه و مادرش حضرت  فاطمه سلام الله علیها ، نوع برخورد آنها به ویژه پیامبر عظیم الشأن اسلام با او چگونه بوده است ؟ و شخصیت او در این دوران چگونه شكل گرفته است ؟ در دوره جوانی ،‌خصوصا” در اوج مظلومیت پدرش امیر مومنان علی علیه السلام چه در مدت 25 سال خانه نشینی و محرومیت از حق مسلّم و الهی جانشینی پیامبر و چه در مدت قریب به پنج ساله حاكمیت ، نقش امام حسین علیه السلام در كنار پدر بزرگوارش چه بوده است ؟ در بحران های سهمگین این برهه از تاریخ اسلام حضور او چسان بوده است ؟ و بعدهم در دوره ده ساله امامت امام حسن مجتبی علیه السلام و شرائط بسیار سخت این دوره ،‌آن حضرت نقش خویش را در كنار امام و برادر خویش چگونه ایفا می كرده است ؟ در بررسی پرسش های فوق و دهها پرسش دیگر كه امكان خطور آنها به ذهن وجود دارد و یافتن پاسخهای صحیح كه خوشبختانه در منابع متعدد در دسترس همگان وجود دارد می توان بیشتر به ابعاد شخصیت بنیانگذار نهضت خونین كربلا آگاهی یافت و این آگاهی می تواند در تحلیل صحیح تمامی ابعاد نهضت و بهره گرفتن بیشتر از درس ها و عبرت های آن موثر باشد 

 

1417225kakc0013

شهید سید قیصور سیفی

فرازی از زندگی نامه شهید سید قیصور سیفی تیزابی

شهید سید قیصور سیفی تیزابی در خانواده ای مذهبی  در تاریخ 1341/7/1  در روستا گراب از توابع گوهدشت متولد شد شهید تحصیلاتش را تا پنچم ابتدایی ادامه داد وی توسط یگان سپاه اعزام شد شهید در حین عملیات نصر 8  بر اثر ترکش به ناحیه سینه و پای چپ در تاریخ 1366/9/2 توسط دشمن یعثی در منطقه عملیاتی مووت غرب به درجه رفیع شهادت نائل گردید

1417225kakc005

1417225kakc006

1417225kakc0010

فرازی از وصيت نامه شهيد سيد قيصور سيفي

مردم  شمارا به خون شهيدان  اسلام قسم می دهم از دو دستگی و خط بازی دست  برداريد . چون اسلام  از اوايل از اين  باز يها  ضربه ديده است و سعی كنيد و از امتحان اله قبول شويد.

1417225kakc00161417225kakc007

 1417225kakc0012

پیکر مطهر شهید سید قیصور سیفی

 

 

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

هادی قبادی در گفته :

در آسنانه ماه محرم ، علوّ درجات آن شهید بزرگوار ، ذریه پیامبر اعظم صلوات الله علیه و فرزند ابا عبدالله الحسین علیه السلام را از خدای شهیدان مسألت می نماییم :

شـهیدان از می تـوحـید مســتند

شهیدان سرخوش از جام الستند

نـمـردنــد و نـمی میـرنـد هـرگـز

شهیدان زنده ی جـاوید هسـتند

[پاسخ]

سید جواد حسینی در گفته :

با سلام خدمت حاج آقا قبادی
با تشکر از مقاله سودمندتان لطفا در مورد فلسفه وهدف از قیام الگوی شهادت،امام حسین(ع)،نیز مطلب بنویسید

[پاسخ]

رحیم جعفری در گفته :

سلام وارادت به حاج آقای قبادی: مطلب جالب ودنبال کردنی است.دو یادآوری%1-این چشم اندازی دیگر تعقیب ومشخص شود 2-با موضوع دیگری خلط شده و ظاهرا بحث شما قطع شده اگر مستقل شود بهتر است.تشکر ازسایت میرملاس.

[پاسخ]

سید مجتبی حسینی در گفته :

گاهی برخی سوالات نیازی به جواب ندارند و در واقع پرسیدن برخی سوالات، خود جواب و تاثیرش را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. حاج آقا قبادی عزیز شما با طرح سوالاتی که در بالا ذکر فرمودید ذهن بنده رو به شدت درگیر کردید و انشاالله که نتیجه ی این مشغله ی فکری و در واقع ذهن مشغولی شیرین تا پایان ماه محرم برای این حقیر ثمره ای موثر و سازنده داشته باشه.
حقیقتا سپاس.
و نیز درود می فرستم به شهید والا مقام «شهید سید قیصور سیفی»؛ روحش شاد و یادش گرامی.

[پاسخ]

فتحعلی شهبازی در گفته :

سلا حاج آقا نمی دانم کجایی و به چه کاری مشغولی هر کجا هستی برایتان آرزوی موفقیت می کنم. اگر عنایت کنید و در چند بخش کوتاه بحثتان را ادامه دهید بسیاری از شبهاتی که با خواندن این مطلب به ذهن می آید برطرف خواهد شد. ممنون از شما و مدیر سایت میرملاس

[پاسخ]

امیرهوشنگ رشیدیان در گفته :

شهید است که مرغ دلش به جایی عروج می کند که بال مرغان قدسی بدان جا می سوزد آنان مرغان آسمان وحدت اند که جز آنان کسی تاب بال گشودن در آن آسمان را ندارد

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :