کد خبر : 37186
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 350 بازدید

طالقانی : جام‌جهاني کشتي پهلواني هرساله در لرستان برگزار خواهد شد / دولتشاهی یک میلیارد برای مسابقات هزینه کرد

    اولين دوره جام‌جهاني کشتي پهلواني و زورخانه‌اي در حالي با قهرماني ايران در لرستان به پايان رسيد که عده‌اي معتقد بودند حضور برخي چهره‌هاي سرشناس جهاني و قهرمانان جهان در اين رقابت‌ها فقط و فقط به‌خاطر جايزه‌40 هزار دلاري آن بود. اين در حالي است که محمدرضا طالقاني، سرپرست فدراسيون پهلواني و‌زورخانه‌اي در […]

 

 

اولين دوره جام‌جهاني کشتي پهلواني و زورخانه‌اي در حالي با قهرماني ايران در لرستان به پايان رسيد که عده‌اي معتقد بودند حضور برخي چهره‌هاي سرشناس جهاني و قهرمانان جهان در اين رقابت‌ها فقط و فقط به‌خاطر جايزه‌40 هزار دلاري آن بود. اين در حالي است که محمدرضا طالقاني، سرپرست فدراسيون پهلواني و‌زورخانه‌اي در مصاحبه با خراسان تاکيد دارد جاذبه دلاري تنها بخش کوچکي از جذابيت‌ برگزاري اين رقابت‌ها در ايران بود. از طرفي طالقاني تاکيد مي‌کند به هيچ‌عنوان قصد ندارد در انتخابات رياست فدراسيون کشتي ثبت‌نام کند چرا‌که هدف اصلي او به سامان رساندن فدراسيون پهلواني و ترويج فرهنگ پهلواني است.

سطح مسابقات جام‌جهاني پهلواني چطور بود؟

به نظرم همين‌که‌‌33 کشور نماينده خود را به رقابت‌هاي جهام‌جهاني کشتي‌ پهلواني‌ و 25‌ کشور هم ورزشکاران خود را به ايران فرستادند، نشان‌دهنده اين بود که علي‌رغم اين‌که‌ براي اولين‌بار بود‌ اين مسابقات برگزار مي‌شد اما در سطح بسيار بالايي برگزار شد و کيفيت بسيار خوبي داشت. ضمن اين‌که من از محبت مردم و زحمات صدا و سيما که اين مسابقات را به تصوير کشيد، تشکر مي‌کنم.

از ميزباني لرستاني‌ها راضي بوديد؟

ميزباني لرستان خوب بود، چون با آن بضاعت کم کاري کردند کارستان. ميزباني استان لرستان مافوق انتظار ما بود.

در اين مسابقات چهره‌هاي شاخصي از قهرمانان جهان حضور داشتند. افرادي چون رجب کاراي ترک، رودريگز کوبايي‌الاصل و نفرات ديگر. چه شد که اين افراد براي حضور در اولين دوره اين رقابت‌ها اعلام آمادگي کردند؟ آيا فقط به خاطر جايزه‌40 هزاردلاري مسابقات بود؟

خب اگر حضور اين چهره‌هاي سرشناس در مسابقات جام‌جهاني ايران فقط به خاطر جوايز دلاري بالا هم باشد، باز به نظر من خوب است که ما بتوانيم اين همه کشتي‌گير سرشناس را به کشورمان بياوريم. اين در حالي است که سال گذشته مسابقات جام تختي هم جوايز دلاري داشت اما فقط‌3 تيم به ايران آمدند با 6 ورزشکار. پس دليل حضور اين قهرمانان در جام‌جهاني کشتي پهلواني فقط جوايز دلاري آن نبود‌ چراکه جاذبه دلاري اين رقابت‌ها تنها بخش کوچکي از جذابيت آن بود ولي چون براي اولين‌بار بود که اين رقابت‌ها برگزار مي‌شد، لذا کشورهاي عضو فدراسيون جهاني با تمام توان خود در اين رقابت‌ها شرکت کردند. از طرفي برگزاري اين رقابت‌ها يک کار‌ جمعي خيلي خوبي بود و من اميدوارم سال آينده اين مسابقات خيلي بهتر از امسال برگزار ‌‌شود.

از برنامه‌هاي آتي فدراسيون هم صحبت مي‌کنيد.

ما در نظر داريم هر 2 ماه يک بار يک مسابقه بين‌المللي برگزار کنيم. همين امروز(ديروز) هم بخش‌نامه مسابقات بين‌المللي دهه فجر که قرار است 3 تا 5 بهمن ‌ماه در کردستان برگزار شود را نوشتم. براي شرکت در اين رقابت‌ها از 8 تيم خارجي دعوت کرده‌ايم. اين رقابت‌ها در 5 وزن پهلواني برگزار خواهد شد. از طرفي فروردين ماه سال آينده يک مسابقه در تبريز گذاشته‌ايم‌ و متعاقب آن خرداد ماه هم اگر بتوانيم ان‌شاءا… مسابقاتي برگزار خواهيم کرد، ضمن اين‌که تمام اين مسابقات بين‌المللي است. اميدواريم با برگزاري‌2 ماه يک‌ بار مسابقات بين‌المللي زمينه‌هاي شکوفايي ورزش کشتي پهلواني را فراهم کنيم. همچنين با برگزاري اين مسابقات در هر مسابقه بچه‌ها آماده مي‌شوند براي مسابقات بعدي.

گويا درنظر داريد مسابقات جام‌جهاني کشتي پهلواني را هر سال‌ در ايران برگزار کنيد. آيا قرار است هر سال‌ اين مسابقات در لرستان برگزار شود؟

دليل انتخاب لرستان به عنوان ميزبان اين مسابقات، اين است که اسپانسر ما آقاي علي دولتشاهي، رئيس ستاد برگزاري مسابقات جام‌جهاني کشتي پهلواني، يک ميليارد تومان بابت برگزاري اين مسابقات هزينه کردند. به همين‌خاطر قرار شد رقابت‌هاي جام‌جهاني کشتي پهلواني از اين پس همه ساله به ميزباني استان لرستان و هر سال در يک شهر اين استان برگزار شود که اميدواريم اين اتفاق ماندگار باشد. ضمن اين‌که در نظر داريم در استان‌هاي ديگر هم اسپانسر‌هايي پيدا کنيم تا بتوانيم هر‌2 ماه يک‌ بار در هر استان يک مسابقه برگزار کنيم.

قرار بود در اولين دوره رقابت‌هاي جام‌جهاني لرستان گلريزان بين‌المللي هم انجام شود اما اين اتفاق نيفتاد، دليل آن چه بود؟

اتفاقا قصد داشتيم اين کار را انجام دهيم اما فدراسيون‌هاي بين‌المللي يک مقدار مماشات کردند و ما فکر کرديم اگر بخواهيم در اين ‌باره زياد به آن‌ها اصرار کنيم‌، شايد فکر ديگري کنند. به همين‌خاطر اين کار را گذاشتيم که در ‌مسابقه‌اي ديگر گلريزان بين‌المللي را انجام دهيم.

قرار بود در مسابقات لرستان آقاي روحاني رئيس‌جمهور هم حضور داشته باشند و بازوبند پهلواني را اهدا کنند. چه شد که ايشان نيامدند؟

اتفاقا همين امروز(ديروز) هم که من تماس تلفني داشتم عنوان شد آقاي روحاني کارشان بسيار زياد بوده و نتوانستند به اين مسابقات بيايند اما به جاي ايشان، مشاورشان آقاي يونسي حضور پيدا کردند. از طرفي اين مسابقات بازوبند پهلواني نداشت. بازوبند مربوط به مسابقات سال قبل بود.

از اقدام فردين معصومي هم صحبت مي‌کنيد. او در حرکتي پهلوانانه قبل از فينال مقابل ميرزاپور حاضر نشد و شانس حضور در فينال را به اين کشتي‌گير جوان داد…

من خودم از فردين معصومي درخواست کردم اين کار را انجام بدهد. چون او خسته بود و مي‌خواست کشتي نگيرد. من به او گفتم چون ميرزاپور جوان است، بهتر است که بروي و دست او را بلند کني. حتي خودم ميکروفن را به فردين معصومي دادم تا در‌باره اين حرکت صحبت کند. اتفاقا اين کار اثر بسيار خوبي به همراه داشت چرا‌که هدف اصلي ما از برگزاري اين مسابقات آن است که مرام پهلواني را ترويج دهيم.

گويا اين حرکت پاداشي هم براي فردين معصومي به دنبال داشته؟

5 هزار دلار همان‌ جا نقدا از طرف فدراسيون و آقاي دولتشاهي به فردين معصومي اهدا شد.

از اين‌ها که بگذريم، خيلي‌ها منتظرند تا شما براي انتخابات رياست فدراسيون کشتي هم وارد صحنه شويد. قصد نداريد در انتخابات کشتي ثبت‌نام کنيد؟

نخير. دليلم هم اين است که من چندين بار در فدراسيون کشتي کوچکي مردم را کرده‌ام. حالا اين‌جايي هم که هستم در‌واقع به کمک کشتي آمده‌ام. الان قصد دارم در فدراسيون پهلواني و‌ زورخانه‌اي اقداماتي انجام دهم و ان‌شاءا… اين فدراسيون را به سامان برسانم. از طرفي مي‌بينم‌ آن‌قدر آد‌م‌هاي خوب و تحصيل‌کرده در کشتي حضور دارند که اصلا جايي براي من نيست.

در اين روزها که اکثر فدراسيون‌ها با کمبود بودجه مواجه هستند، صداي گله فدراسيون زورخانه‌اي به گوش نمي‌رسد. يعني فدراسيون شما مشکل مالي ندارد؟

الان ديگر همه مشکل مالي را دارند اما خداوند محبت کرده و اسپانسر خوبي چون آقاي دولتشاهي براي فدراسيون پهلواني فرستاده که مي‌آيد و يک‌ ميليارد تومان براي ما هزينه مي‌کند. ضمن اين‌که ما دوستان خوبي ديگري هم داريم که در زمينه‌هاي مالي به ما کمک مي‌کنند. همين مسابقات بين‌المللي دهه فجر را که مي‌خواهيم در کردستان برگزار کنيم، حداقل چيزي حدود‌500 ميليون تومان برايمان هزينه دارد که يکي از دوستان من دارد هزينه آن را مي‌پردازد. براي مسابقات ديگر هم ديگر دوستان مي‌آيند و کمک مي‌کنند.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :