کد خبر : 37267
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 290 بازدید

نهضت حسینی از چشم اندازی دیگر ( بخش دوم )

حجت الاسلام هادی قبادی 2 – بررسی زمینه های نهضت و وقوع آن حادثه جانگداز :  اینكه چه عوامل وعللی باعث شد تا آن فاجعه بزرگ به وقوع بپیوندد و نهضت خونین حسینی شكل بگیرد از مهمترین و اساسی ترین نكات تحلیل جریان عاشورای حسینی در كربلاست . چه شد كه در فاصله نیم قرن […]

miaad92

حجت الاسلام هادی قبادی

2 – بررسی زمینه های نهضت و وقوع آن حادثه جانگداز :

 اینكه چه عوامل وعللی باعث شد تا آن فاجعه بزرگ به وقوع بپیوندد و نهضت خونین حسینی شكل بگیرد از مهمترین و اساسی ترین نكات تحلیل جریان عاشورای حسینی در كربلاست . چه شد كه در فاصله نیم قرن و تنها پنجاه سال پس از رحلت رسول خدا صلوات الله علیه ، امت او بر فرزندانش شمشیر كشیدند و آنها را به سخت ترین وجه كه در تاریخ نظیر ندارد به شهادت رساندند و به اسارت بردند ؟ آنهم در شرائطی كه امام حسین علیه السلام در طول حركت خویش از مدینه به مكه و مكه به كربلا ، حجت را بر آنان تمام كرد و بارها و بارها خود را معرفی نمود . در فاصله رحلت پیامبر تا حادثه عاشورا چه تغییراتی در بینش و نگرش امت اسلام رخ داده بود كه براحتی حاضر شدند فاجعه ای دردناك چون واقعه عاشورا را بیافرینند ؟

بنظر می رسد برای یافتن پاسخی صحیح و دقیق به این پرسشها لازم است سه برهه از تاریخ مورد مطالعه قرار گیرد :

الف   دوره جاهلیت عرب

جامعه و ملتی كه اولین مخاطبین پیام اسلام بودند در چه شرائطی بسر می بردند از نظر جغرافیایی و محیطی و آداب و رسوم اجتماعی و اعتقادات مذهبی و روابط حاكم بر آن جامعه دارای چه اصول و ضوابطی بودند ؟ چه فرهنگی بر آن جامعه حاكم بود ؟ روابط خانوادگی و قبیلگی بر چه قواعدی استوار بود ؟ و دهها پرسش دیگر كه می تواند طرح گردد . اگر این بخش از تاریخ حیات عرب به خوبی بررسی شود آنگاه روشن خواهد شد كه چگونه بعد از رحلت پیامبر صلوات الله علیه ، بخشی از جامعه اسلامی دوباره به همان دوره جاهلیت برگشت و آن همه فاجعه را ببار آورد .

ب   دوره رسالت بیست و سه ساله پیامبر

رنجها و محنت های بیشماری پیامبر و یاران صدیق اودر این برهه حساس متحمل شدند . آیا تمام آنان كه به پیامبر گرویدند دارای ایمانی قوی و راستین بودند ؟ آیا پیامبر حتی در دوران حیات خویش با كارشكنی ها و سنگ اندازی های برخی از بظاهر مسلمانان رنج نمی برد ؟ آیا در بین یاران نزدیك آن حضرت نبودند كسانیكه مدام اشكال تراشی می كردند ؟ آیا ایمان و اسلام برخی از آنان صوری و ظاهری و مصلحتی نبود ؟ آیا رنج و سختی كه پیامبر و پیروان راستین او و خون دلهایی كه از ناحیه برخی مسلمان نماها می خوردند بیشتر از رنج مبارزه با دشمنان آشكار و بیرونی نبود ؟ بدیهی است كه در یافتن تحلیل صحیح وقایعی كه بعدها در جامعه اسلامی رخ می دهد همه این پرسشها می تواند راهگشا باشد .

ج   دوره پس از رحلت پیامبر

دوره ای كه با حادثه سقیفه بنی ساعده آغاز گشت ، حادثه ای كه تنها 70 روز با واقعه غدیرخم فاصله داشت  . بر امت اسلام چه گذشته بود كه در شرائطی كه هنوز جناره پیامبر دفن نگردیده است و سرمبارك حضرتش بر دامان علی علیه السلام بود گروهی در مكانی بنام سقیفه بنی ساعده گرد آمدند و خلیفه و جانشین پیامبر را انتخاب نمودند ؟ مگر هم اینها نبودند كه هفتاد روز قبل در غدیر خم جانشینی علی علیه السلام برای پیامبر را به او تبریك گفتند ؟

معیار انتخاب آنها چه بود ؟ آیا این بازگشت به همان جاهلیت اولی نبود ؟ آیا در سقیفه بنی ساعده رگه هایی از همان دوره جاهلی كه در دوران رسالت پیامبر از روی مصلحت مكتوم مانده بود زنده نشد ؟ پس از حادثه سقیفه بنی ساعده چه حوادثی در جامعه اسلامی رخ داد ؟ چرا آن همه اهانتها را به جانشین واقعی پیامبر روا داشتند ؟ چرا خانه علی علیه السلام و زهرای اطهر سلام الله علیها را به آتش كشیدند ؟ چرا پهلوی آن بانوی دو عالم را شكسته و بر صورت مباركش سیلی نواختند ؟

چرا عترت پیامبر را با وجود آنهمه سفارش ،‌ در تنگنا قرار داده و ظلم وجور فراوان بر آنان رواداشتند ؟

چرا حاكمان و والیان ناصالح ، مقدرات امور مسلمانان را بدست گرفتند ؟ چرا امثال معاویة بن ابی سفیان و ولیدبن عقبه و مروان بن حكم و زیاد بن ابیه را برای حاكمیت بر مسلمانان گماردند ؟ تقویت حكومت معاویه در شام و حمایت مستمر از او چه نتایجی را ببار آورد ؟ شكافتن فرق مبارك علی علیه السلام در محراب مسجد كوفه و شهادت مظلومانه امام حسن مجتبی علیه السلام و تیرباران جنازه مطهرش نتیجه چه بود؟ از بین رفتن سنت های الهی و نبوی و احیاء فرهنگ جاهلی و گسترش ظلم و جور و جنایت و معصیت و ایجاد بدعت های ناروا و تضییع هزاران حق از حقوق مسلم مسلمانان و افراد جامعه اسلامی و قتل صدها انسان بی گناه از كجا نشأت گرفت ؟؟؟ و از همه اینها فجیع تر اعلام ولایتعهدی یزید كه فسق و فجورش بر همه روشن بود توسط معاوین ثمره چه بود ؟ آیا جزء این بود كه تمامی فجایع و انحرافاتی كه پس از ارتحال جانسوز پیامبر اكرم صلوات الله علیه در جامعه اسلامی به وجود آمد ریشه در حادثه سقیفه بنی ساعده داشت؟ و چه زیبا آن شاعر عرب (( مهیار دیلمی )) در یك بیت شعر خود این حقیقت را خطاب به امام حسین علیه السلام بیان كرد و گفت :

فَیَومُ السَّقیفَةِ یَا بنَ النّبی                      طَرَّقَ یَومَكَ فی كَربَلاءِ

ای پسر پیامبر !‌حادثه سقیفه ، شهادت تو را در كربلا زمینه سازی كرد .

در این نوشتار ،‌ مقصود بیان اجمالی مطالب با طرح پرسشهایی مرتبط با آنست . اگر بنای بر تفصیل باشد تحلیل این بخش تاریخ و بیان جزئیات آنچه كه در فاصله دو حادثه سقیفه بنی ساعده و عاشورای حسینی گذشت ، نیازمند مباحث بسیار گسترده و عمیق است كه اینجا مجال آن نیست اما خوشبختانه تمامی جزئیات آن در تاریخ حتی در منابع اهل سنت ثبت است .

 

سید کاظم کاظم زاده

شهید سید کاظم کاظمی

 

1607773kakc002

زندگی نامه شهید سید کاظم کاظمی
شهید سید کاظم کاظمی در سال 1330 در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود و سالهای جوانی را در کنار پدر بزرگوارش به کار کشاورزی مشغول شدند . شهید برای پدر و مادرش فرزندی دلسوز و مهربان بودند و همواره به آنها احترام می گذاشتند . شهید در زندگی همواره رضای خدا را بر رضای خلق ترجیح می دادند و از حدود الهی تجاوز نمی کردند .
ایشان در زمان رژیم سابق همواره در تظاهرات مردم علیه رژیم شاه شرکت می کردند و چندین بار هم به خاطر فعالیت بر ضد شاه مورد ضرب و شتم نیروهای رژیم قرار گرفتند . آن بزرگوار در اردیبهشت 1361 با عده ای از همرزمانش از کوهدشت به اهواز اعزام شدند و به مدت 15 ماه در اردوگاه اسرای عراقی در زیبا شهر اهواز مشغول به حراست و نگهبانی از اسرا شدند و پس از مراجعت به جبهه های کردستان رفته و پس از چندماه حضور در کردستان مجدداً از طرف تیپ 57 حضرت ابوالفضل جهت شرکت در عملیات سلیمانیه عراق در قالب گروهانی از گردان محبین به چقا جنگل اسلام آباد رفته و پس از آماده شدن برای شرکت در عملیات به انتظار مشغول خدمت شدند .
شهید عزیر ضمن شرکت در تمام مراسمات صبح گاهی ، ورزش و نگهبانی برای آسایش و رفاه برادران رزمنده مسئولیت تدارکات و تقسیم غذای گروهان را بر عهده گرفته بودند . شهید در انجام وظیفه با خلوص نیت کار می کردند و همواره با لبخندی دوست داشتنی و برخوردی مؤدبانه باعث خوشحالی و آرامش دیگر عزیزان رزمنده می شدند .
شهید والامقام در کربلای 4 شرکت نموده و در آن عملیات آرپی چی زن بودند و زمانی که می خواستند به طرف دشمن شلیک کنند از سوی دوشگا دشمن از ناحیه ی پیشانی مورد هدف قرار گرفتند و شهد شیرین شهادت را نوشیدند و روحش به آسمانها پرواز کرد .

روحش شاد

1607773kakc004

 

1607773kakc003

وصيت نامه  شهيد  سيد  كاظم كاظمی
 بسم الله الرحمن الرحيم
ای كاش  صدها جان  داشتم  و در راه خداوند متعال  فدا می كردم  تا در برابر  جد بزرگوارم حضرت ابا  عبدالله  الحسين  خجالت نكشم
 اگر  قرار بر اين است  كه اين  بدنها  بميرند  پس چرا هم چون جد بزرگوارم حضرت ابا عبدالله با ضرب شمشيرها قطعه قطعه نشوند .
شهيدان را  مرده  مپنداريد آن ها  زنده اند و برای آنان  آغاز  يك تولد و زندگی  پر از  صفا  است  به خدا سوگند  آنان كه راه رضای  خداوند متعال  را در پيش  گرفته اند  همانا سربلند  و رو سفيد  هستند  و آنان كه  راه شيطان و شيطان پرستی را در پيش گرفته اند دردنيا رسوا و درآخرت روسياه خواهند شد و از قهر دردناك الهی درامان نخواهند بود .ملت  قهرمان و امت بيدار دل اسلام امام عزيزمان را با تمام  قدرت و قيام خود ياری كنيد و هيچ  وقت  راه حيله گری  را به دشمنان اسلام ندهيد و با كمال  شجاعت با مال و جان  خود رزمندگان  و ايثارگارن  خداجوی  اسلام را ياری كنيد وهميشه  صحنه های راهپيمايی و نماز جمعه را فراموش  نكنيد . اينان  سرمايه  و دستاوردهای اسلام  و خون  سرخ  شهدا  هستند و  اگر ما  ملت ايران  مسلمان هستيم  و تابع  رسالت  مسلمانی  پس بنابر  وظيفه شرعی  خودمان  هوا و هوس های  دنيا را زير پا بگذاريم  و به سوی  دو جهاد  يعني جهاد اكبر  و  جهاد  اصغر بشتابيم..
بدانيد  دشمنان  اسلام  از  شرق  تا غرب  در صدد هستند  تا  صلح تحميلی  را بر ما  تحميل كنند و  اما  همه  ستارگان  آسمان  ميدانند  كه  يزيديان  به كشور  انقلابی  و مستضعف  ما تجاوز كرده اند  و آن هم  تجاوز  هولناكی  كه به دستور  مستشاران  شرق و غرب و نوكر  دست نشانده خود صدام يزيد  كافر  و اسرائيل فاسق را ماموردو ظلم تارکی  نمودند  اين ظالمان  تجاوزخود را  به پنج كشور اسلامي  و  مستضعف ايران اسلامی و مردم بی دفاع  لبنان  كتانی شيلی  و آفريقا  به اجرا گذشته اند كه متاسفانه ظالمان ضد بشر كه خود  را بين الملل و حامی حقوق  بشر  می دانند   و در برابر  اين همه جنايت  سكوت اختيار  كرده اند  و  بيش از آن كه  ما  بدانيم  چهره سياه خود  را افشا  نمودند  ملت بيدار  دل اسلامی بدانند كه دشمنان  فقها و روحانی پاسدار و بسيجی و ارتشی دشمن  نيستند  بلكه با  قوانين  اسلام  مخالف هستند و شما امت بيداردل اسلام  بدانيد  كه همه تهديدهای  دشمنان  پوچ و باطل  است.
 اما همه ما وظيفه  شرعی داريم  كه با  لطف و كرم  خداوند  بر قلب  سياه  دشمن  بتازيم  و با تكيه  بر خدا  حق بر باطل پيروز است كفر و الحاد  نابود است  اما  وصيت  به پدر و مادر و همسرم  شما بايد  افتخار كنيد  كه  يك خدمتگذار ناقابل را به محضر مبارك  اسلام هديه  نموده ايد  و هيچ وقت  دلتنگی  به خود راه  ندهيد  كه مبادا  دشمنان  اسلام خوشحال  شوند .
از دوستان و اقوام  خويش  تقاضای حلاليت می نمايم .

1607773kakc006

1607773kakc005

 

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

با سلام

لطفآ به این وبلاگ سر بزنید

http://shahidgomnamiran.persianblog.ir/

[پاسخ]

هادی قبادی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۶ آبان , ۱۳۹۲ ۰۷:۴۳:

با سلام و تشکر ازشما که وبلاگ ” شهید گمنام ایران ” را راه اندازی نموده اید یادداشتی از وبلاگ شما مناسب این مقام است :
ای شهدای عزیز که نگاههای معصومانه و مظلومانه تان، خلوص و شفافیت و پاکی و درستی و شجاعت شما را نمایانگر بود، روحتان شاد

ای شهدایی که طرز نگاهتان نشان از نزدیکی پروازتان میداد، سلام بر شما،

ای شهدایی که صلابت نگاه و عمق تفکرتان زندگی بخش بازمانده ها ست، یادتان بخیر،

ای شهدایی که هر زمان فضایل اخلاقی و بزرگی و اصول انسانی را میجویم، اولین چیزی که به ذهنمان خطور میکند شمایید، از نور معنویت خود و از خلوصتان اندکی نیز مارا بهره مند نمایید

[پاسخ]

داريوش جعفري در گفته :

سلام
درود بر آقاي بالنگ
و خداقوت خدمت حاج آقا قبادي به خاطر تلاش در ترويج فرهنگ شهادت.

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۶ آبان , ۱۳۹۲ ۲۲:۳۲:

سلام آقای جعفری
ممنون از حضورتون

[پاسخ]

علی دوست رضایی فرد در گفته :

سلام و درود بر دبیر سرویس شهدا و برعارف بزرگوار حاج آقاهادی قبادی خداوند به همه ی شما اجر خیرکرامت دارد که همواره یاد شهدا را برای ما زنده نگه داشته و میداری هماره روزگار درصحت و سلامت باشید

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) پاسخ در تاريخ جمعه ۱۷ آبان , ۱۳۹۲ ۱۰:۰۵:

سلام آقای رضایی فرد
ممنون از شما
موفق باشید

[پاسخ]

سعیدلطفی در گفته :

ممنون از شما آقای بالنگ که یاد شهدا را تداعی میکنید و جوانانی که شانس حضور در کنار شهدا را نداشتند با سیره ی زندگی آنان آشنا میسازید ، تلاشتان مقبول درگاه خدای شهیدان

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۰ آبان , ۱۳۹۲ ۱۸:۲۷:

سلام آقای لطفی
ممنون از شما
اگر مایل باشید با سرویس شهدا همکاری کنید و در خدمتون باشیم خوشحال میشیم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :