کد خبر : 37356
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 183 بازدید

نهضت حسینی از چشم اندازی دیگر ( بخش سوم )

حجت الاسلام هادی قبادی 3 – بررسی تاریخ وقوع نهضت حسینی بهنگام به حكومت رسیدن یزیدبن معاویه : چرا امام حسین علیه السلام حركت خویش را پس از مرگ معاویه آغاز كرد ؟ دوره امامت آنحضرت از سال 50 هجری و در پی شهادت برادرش امام حسن مجتبی علیه السلام شروع می شود و این […]

miaad92

حجت الاسلام هادی قبادی

3 – بررسی تاریخ وقوع نهضت حسینی بهنگام به حكومت رسیدن یزیدبن معاویه :

چرا امام حسین علیه السلام حركت خویش را پس از مرگ معاویه آغاز كرد ؟ دوره امامت آنحضرت از سال 50 هجری و در پی شهادت برادرش امام حسن مجتبی علیه السلام شروع می شود و این در حالی است كه معاویه با شدت بیشتر به جنایات خود ادامه می داد و توطئه شهادت امام دوم شیعیان هم نمونه بارز آن بود اما چرا حسین بن علی علیه السلام در همان تاریخ شروع امامت خویش قیام نكرد ؟ آن حضرت در سالهای آغازین امامت ،‌ چه عكس العمل هایی در قبال حكومت معاویه داشت ؟ مخالفت خود را چگونه ابراز می داشت ؟ آیا در زمان معاویه قیام نفرمود ؟ چرا به محض بقدرت رسیدن یزید قیام كرد ؟ آیا دعوت كوفیان عامل اصلی این حركت بود ؟ در حكومت یزید چه شرائطی بر جامعه اسلامی حاكم شد كه امام سكوت را جائز نشمرد ؟ شخص یزید دارای چه خصوصیات و ویژگیهایی بود كه امام تحت هیچ شرائطی به حضور او برسند حكومت رضایت نداد و با تمام توان به مقابله با او برخاست ؟ چرا امام همین برخورد را با معاویه كه سرمنشأ تمامی این فجایع بود نكرد ؟ آیا عوام فریبی های معاویه باعث شده بود تا امام در زمان او زمینه حركت را مساعد نبیند ؟ یافتن پاسخ این پرسشها روشن می سازد كه چرا حضرت این مقطع از تاریخ را برای تحقق انقلاب عاشورا برگزید .

4 – بررسی خروج امام حسین (ع) از مدینه :

چرا امام پس از پاسخ منفی به دعوت ولید والی مدینه در خصوص بیعت با یزید ،‌ مدینه را ترك نمود ؟ چرا در مدینه نماند و شهر پیامبر را به كانون مخالفت با حكومت یزید مبدل نساخت ؟ اگر قصد مبارزه با یزید و یزیدیان و تشكیل حكومت و احیاء سنت نبوی را داشت چرا شهر جدش پیامبر و مركز حكومت او یعنی مدینه را انتخاب نكرد؟ چرا پس از خروج از مدینه ، در شهر مكه رحل اقامت افكند و بیش از چهار ماه در مكه توقف نمود ؟ در مدت اقامت در مكه چه برنامه هایی را به اجرا درآورد وانگیزه او از توقف چند ماهه در شهر مكه چه بود ؟ آیا برای حجاج بیت الله الحرام كه از تمامی بلاد اسلامی ، به شهر مكه وارد می شدند برنامه خاصی داشت ؟ چرا مناسك حج را نیمه تمام گذاشته واین دیار را به مقصد كوفه ترك نمود؟ آیا او با هدف پاسخ مثبت به دعوت نامه های مردم كوفه و بصره ، راه كوفه را در پیش گرفت ؟ چرا در مكه نماند و برنامه های مبارزاتی خویش علیه حكومت یزید را در شهر نزول وحی عملی نساخت ؟ چرا مكه معظمه میعادگاه بت شكنان و یادآور مبارزات جدش رسول الله علیه كفار و مشركین را به مركز قیام مبدل نساخت ؟ و چرا در آن دیار ماندگار نشد ؟ اینها همه سوالاتی است كه یافتن پاسخ درست آنها در آگاهی یافتن به فلسفه واقعی قیام امام كمك خواهد كرد .

5 – تركیب كاروان حسینی  :

 زمانی كه امام از مدینه خارج شد تمامی اهل بیت او و تعدادی از یارانش او را همرانی نمودند . چرا امام در كاروان خود این مجموعه را جای داد؟ چرا در این كاروان از كودك چند روزه حضور داشتند (زیرا علی اصغر اگر در كربلا شش ماهه بوده قطعا” بهنگام خروج كاروان حسینی از مدینه چند روزه بیشتر نبوده است) تا كودكان دو سه ساله و نوجوانان یازده و سیزده ساله و دختران و پسران خردسال؟ اگر به قصد مبارزه با حكومت یزید و تشكیل حكومت اسلامی حركت كرد همراهی این تعداد كودك و نوجوان به چكار می آمد ؟ و اگر به قصد پاسخ به نامه های اهل كوفه و بصره ،‌ شهر مكه را نیز پشت سر نهاد بازهم همراه بردن اطفال و دختران و زنان برای چه بود ؟ در كاروان ،‌ دختران و پسران جوان و نیز زنان حضوری فعال داشتند ، ‌فلسفه حضور آنان چه بود ؟ آنان در این كاروان چه نقشی را ایفا می نمودند ؟ در كنار آنان حضور سالخوردگان به چه معنی بود ؟ حضور گروههای مختلف سنی از دختر و پسر گرفته تا زن و مرد در كاروان كربلا به چه منظور بود ؟ این تركیب عجیب و استثنایی چه هدفی را دنبال می نمود ؟ و امام چرا همه اینها را با خود همراه برد ؟

1239943kakc004

شهید سید نورمحمد حسینی فرد

1239943kakc003

1239943kakc002

1239943kakc001

شهید سید نورمحمد حسینی فرد

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

سید مجتبی حسینی در گفته :

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده اند:

شهادت برترین مرگهاست.

(با تشکر از زحمات حجج السلام قبادی و روح مهربان و سخاوتمندشان)

[پاسخ]

توران احمدی در گفته :

شهادت یعنی اوج بندگی خداوعروج از فرش به عرش.حاج آقا خسته نباشید.اجرتون با سیدالشهدا

[پاسخ]

سید جواد حسینی در گفته :

با سلام خدمت استاد عزیز وخوش فکر شهرمان
لطفا در مورد سطح آگاهی مردم در زمان آن شهید مظلوم ( مثلا شناخت اهل بیت وموانع وحتی گسترش نماز) و میزان کارکرد حاکمان در گسترش سنت پیامبر و یا اختناق یا عدم اختناق ونیز عوام فریبی حاکمان آن زمان مطلب بنویسید
به امید عمل گرایی ما مردم از شیوه زندگی امام حسین

[پاسخ]

هادی قبادی پاسخ در تاريخ شنبه ۱۸ آبان , ۱۳۹۲ ۲۳:۱۰:

باسلام و تشکر از حسن توجه شما
سبک و سیاق این نوشتار ، نگاهی اجمالی به محورهای مختلف مرتبط با نهضت حسینی در قالب طرح برخی سؤالات است . امید آنکه مجال پرداختن به سایر حوزه های مورد نطر دوستان نیز حاصل شود .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :