کد خبر : 37864
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 141 بازدید

حجت الاسلام والمسلمين مبلغي:قمه زني هيچ تناسبي با عاشورا ندارد

  رييس مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه نبايد زمام امور عاشورا را به دست انسان هاي غير انديشمند بسپاريم، گفت: بايد علما، صاحبان فن و شخصيت هاي متنفذ زمام امور عاشورا را به دست گرفته و پيام‌ها و درس‌هاي پايان ناپذير آن حادثه عظيم تاريخي را براي مردم تبيين نمايند. […]

 

رييس مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه نبايد زمام امور عاشورا را به دست انسان هاي غير انديشمند بسپاريم، گفت: بايد علما، صاحبان فن و شخصيت هاي متنفذ زمام امور عاشورا را به دست گرفته و پيام‌ها و درس‌هاي پايان ناپذير آن حادثه عظيم تاريخي را براي مردم تبيين نمايند.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از فردونیوز،حجت الاسلام والمسلمين دكتر احمد مبلغي در مراسم عزاداري سالار شهیدان افزود: درس هاي عاشورا در بستر زمان قابل استخراج و استفاده است ولي متاسفانه ما حتي درس‌ها و مشق‌هاي اوليه را  از عاشورا مرور و تبيين نكرده ايم.

نهضت عاشورا واجد دو شان احساسات و پيام‌هاست

رييس دانشگاه مذاهب اسلامي نهضت عاشورا را واجد دو شان احساسي و پيام‌ها  دانست و گفت: اين حادثه از نظر عاطفي و احساسي با هيچ حادثه‌اي در عالم از آغاز تاكنون قابل مقايسه نيست، چرا كه تنها حادثه اي در عالم است كه به صورت فراگير و خودجوش ميليون ها انسان ها را تحت پوشش عاطفي قرار داده و به زمان خاصي نيز محدود نمي شود.
در ارتباط با شان دوم عاشورا( پيام هاي آن)، ضعيف عمل كرديم

استاد حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: با وجودي كه حادثه عاشورا درس‌هاي بزرگي را در خود جمع كرده است ولي ما نسبت به اين شان اصلي در يك وضعيت ضعيف و محدود عمل كرده‌ و مي‌كنيم  و عمده واكنش و مواجهه ما با عاشورا، بيشتر احساسي است و درس‌ها و پيام‌هاي آن پا به پاي احساسات شكل نگرفته است.

وي اظهار داشت: نهضت عاشورا سرشار از درس و پيام است، مصيبتي كه بر امام حسين(ع) در عاشورا تحميل شده بسيار سخت و غم انگيز است ولي خود حضرت اين مصيبت را بر خود تحميل نكرد، اصولا مصيبت اصالت ندارد بلكه توجه احساس نسبت به آن  نوعي پل زدن براي رسيدن به درس‌هاي عاشوراي حسيني است.

حجت الاسلام مبلغي خاطرنشان كرد: اگر ما عزاداري هاي خود را محدود به روضه خواني، مداحي و گريه كردن كنيم بدون اينكه محتوا و درون مايه نهضت را مورد تحليل قرار دهيم از اهداف نهضت دور خواهيم شد.

وي ادامه داد: هر چند مصيبت براهل بيت (ع) براي شيعيان قابل تحمل نيست ولي اصل مصيبت در اسلام اصالت ندارد تا تنها در اين دايره بمانيم، شعارهاي امام حسين(ع) در روز عاشورا نيز تاكيد روي مصيبت نبود بلكه پيام، درس‌ها و حرف‌هاي زيادي ارائه نموده است..

نماينده تفكر حسيني، عاشورا را در مصيبت خلاصه نكند

حجت الاسلام والمسلمين مبلغي  با اشاره به اينكه شيعه به عنوان نماينده تفكر حسيني نبايد عاشورا را در مصيبت خلاصه كند، گفت: محدود كردن عاشورا در مصيبت،  نوعي حصار كشيدن و نقاب انداختن بر چهره عاشورا است.
درس هاي عاشورا در بستر زمان قابل استخراج و استفاده است

وي با اشاره به اينكه درس هاي عاشورا در بستر زمان قابل استخراج و استفاده است، به حوادث تروريستي در جهان امروز اشاره كرد وگفت: امروز عده اي كور دل و خشك مغز براي كشتن ديگران، دست به كشتن خود از طريق اقدامات تروريستي و حملات انتحاري مي زنند.

وي ادامه داد: اين افراد خود را مي كشند تا ديگران را بكشند و اين حادثه امروز به شدت در ميان بشريت منفور شده است و ما بايد تبيين كنيم كه عاشوراي حسيني در قبال اين حركت هاي خشك و بي منطق چه موضع اي دارد.

وي با اشاره به اينكه حادثه عاشورا كاملا در جهت نفي خشونت و تروريسم بوده است، گفت: اگر امام حسين(ع) در صحنه عاشورا را خلق نمي كردند يك خشونت تمام عيار، وحشت دائمي و ترس اجتماعي تمام ناشدني بر تاريخ اسلام و آينده مسلمانان سايه مي‌انداخت.

وي ادامه داد: قيام امام حسين (ع) باعث تلطيف قلوب در جامعه شده به گونه اي كه به دنبال آن حتي كوفيان سنگ دل نيز گريستند و اين نشان مي دهد قيام امام حسين (ع) در جهت تلطيف بوده است نه خشونت.

حجت الاسلام والمسلمين مبلغي خاطرنشان كرد:  قرار دادن عاشورا به عنوان يك عمل ضد ارعاب و ترور بايد تا جايگاهي باشد كه در آنجا فكرها و انديشه ها در نفي خشونت و تروريسم بتراود ولي متاسفانه در زمينه استخراج اين درس هاي جديد از معدن عظيم عاشورا، كار چنداني انجام نداده ايم.

قيام عاشورا جلو خشونت هاي نهادينه شده را گرفت

رييس دانشگاه مذاهب اسلامي  با اشاره به اينكه نهضت عاشورا يك نهضت به سمت طلب مرگ نبود، اظهار داشت: كفار و كوردلان مرگ را بر امام حسين(ع) و يارانش تحميل كردند، تمام تلاش امام  در روز عاشورا و قبل از آن براي مقابله با جنگ بود و با هر زبان، دليل و بياني تلاش نموده تا كفار و دشمنان را از جنگ منصرف كندو اين در خطبه‌هاي امام در روز عاشورا مجسم است.

وي ادامه داد: در روز عاشورا با وجودي كه جنگ اتفاق افتاده و بسياري از ياران نيز به شهادت رسيده بودند ولي امام حسين(ع) تلاش مجددي را براي كاهش خشونت به كار گرفت و حتي لحظه هاي آخر تقاضا نمودند كه دست از كشتار بردارند.

حجت الاسلام والمسلمين مبلغي افزود: منطق كربلاي حسيني و عاشورا يك منطق سرتاسر رحم، انساني، دلسوزي و مقابله با كشتار است، قيام عاشوار نقطه اوج اخلاق، انسانيت و مقابله با خشونت بود و چنين قيامي مي تواند از درون خود منطق تروريست هاي به ظاهر مدعي اسلام را نفي كند.

فسلفه قيام در روز عاشورا

رييس دانشگاه مذاهب اسلامي گفت: يكي از فلسفه هاي مخالفت امام حسين (ع) با هجوم دشمن در شب عاشورا آن بود تا از بروز صحنه‌هاي كور و خشن جلوگيري كند و امر به فردا افتد تا بتواند ابتدا و پاياني براي جنگ تصور و آن را كنترل پذير كند و به همين دليل هم در فراز هاي عاشورا مرتب دعوت به پايان كشتار مي دادند.

قمه زني هيچ تناسبي با حادثه عاشورا ندارد

حجت الاسلام والمسلمين مبلغي خاطرنشان كرد:  امروز جهان به سمت وضعيت‌هاي پيچيده‌اي مي رود و متاسفانه ما به جاي اينكه زيبايي‌ها و پيام هاي عاشورا را براي بشريت بيان كنيم برخي از خود ما دست زدن به اعمالي مانند قمه زني چهره عاشورا را چنان وانمود مي‌كنيم كه گويا همه دنبال خونريزي هستيم .

وي افزود:  امام حسين(ع) چه نيازي به قمه زدن و خوني شدن ما دارد؟ ما با اين كارها تنها بهانه دست دشمنان مي دهيم.

وي ادامه داد: امام حسين(ع) به بشريت درس انسانيت داده و اگر جهان اسلام به سمت خشونت مي رفت و بي رحمي و اقدامات خشن در جامعه اسلامي نهادينه مي‌شد همه چيز به ضرر  اسلام و انسان تمام مي شد.

وي اظهار داشت: ما درس ها و پيام هاي اصلي عاشورا را رها كرده ايم، امروز جهانيان با رسانه هاي تبليغاتي خود تمام اسرار و جزئيات فعاليت هاي ما در ارتباط با عزاداري ها را زير ذره بين خود دارند.

استاد برجسته حوزه علميه قم يادآورشد:  ما كه معرف و نماينده فكري امام حسين( ع) هستيم اگر عزاداري هايمان از منطق فكري برنخيزد در معرفي امام حسين (ع) نه تنها كوتاهي بلكه ظلم كرديم.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ج -نظریان در گفته :

سلام ودرودخدابراندیشمندفاضل وافتخارحوزه ودانشگاه حضرت آیت الله مبلغی(دامت برکاته)امیدواریم شعوروپیام امام حسین(ع)درجامعه نهادینه شود.انشاالله

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :