کد خبر : 38358
تاریخ انتشار : ۲ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 97 بازدید

مديرکل میراث فرهنگی لرستان خبر داد: یکصد اثر فرهنگی تاریخی استان در نوبت ثبت فهرست آثار ملی

  مديرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: یکصد اثر فرهنگی-تاریخی استان در نوبت ثبت در فهرست آثار ملی است. به گزارش میرملاس نیوز به نقل ازخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، سید قاسم قربانی گفت: یکصد پرونده ثبتی از آثار فرهنگی-تاریخی و غیر منقول لرستان تهیه شده که در جلسه آتی شورای سیاست‎گذاری […]

 

مديرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: یکصد اثر فرهنگی-تاریخی استان در نوبت ثبت در فهرست آثار ملی است.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل ازخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، سید قاسم قربانی گفت: یکصد پرونده ثبتی از آثار فرهنگی-تاریخی و غیر منقول لرستان تهیه شده که در جلسه آتی شورای سیاست‎گذاری ثبت آثار کشور مطرح و در صورت تائید در فهرست آثار ملی به ثبت خواهند رسید.

قربانی گفت: در صورت تامین اعتبار، لرستان آمادگی میزبانی دور آینده ثبت را دارد.

وی افزود: این آثار مربوط به شهرستان‎های خرم آباد، کوهدشت، پلدختر، دوره چگنی، ازنا و نورآباد است.

کارشناس ارشد باستان شناسی نيز در این رابطه گفت: پرونده های تهیه شده مربوط به تپه ها، محوطه ها، چند غار، و بناهای تاریخی بوده که مربوط به دوره های پیش از تاریخ، نوسنگی، عصر مفرغ، عصر آهن، اشکانی، ساسانی و اسلامی هستند .

عطا حسن پور افزود: لرستان در حال حاظر با 2450 اثر ثبت شده رتبه دوم کشور را داراست و از نظر تعداد تپه و محوطه با دارا بودن 1452 تپه و 363 محوطه ثبت شده در کشور مقام اول را داراست.

حسن پور گفت: لرستان با ثبت 163 غار در کشور حائز رتبه دوم است.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دلواپس در گفته :

حیف ک بها نمیدند…………………………………………………….

[پاسخ]

کمیر در گفته :

بسیاری از آثار تاریخی مهم لرستان هنوز سر در زیر خاک دارند و کار پژوهشی اساسی در زمینه آثار بجای مانده از تمدن ایلامیان(کاسیان ) صورت نگرفته است . بسیاری از آثار مکشوفه مربوط به حفاری های غیر مجاز افراد سودجو است تعدا بسیار کمی از دست افراد غیر مجاز گرفته شده است شمار زیادی از آنها تزیین کننده مجموعه داران بزرگ دنیا در اروپا و آمریکا هستند-لرستان یکی از سرزمین های دنیاست که مهد سومین تمدن دنیاست(به ایده بسیاری باستان شناسان اولین تمدن دنیا)-عصر برنز مربوط به تمدن ایلامیان(کاسیان)است .اوج شکوفایی ساخته های تزئینی از 1500 سال تا 200 سال قبل از میلاد است .بسیاری از این آثار مکشوفه و تزئینی لرستان مربوط به این دوران است ازجمله آثار کلماه کره

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :