کد خبر : 38909
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۰۲:۴۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,328 بازدید

رنج‌ نامه‌اي براي كوهدشت

       پرويز گراوند، كيانوش رستمي / میرملاس نیوز : هفته‌ي گذشته، آقاي سيدحسين مرعشي سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي و از افراد صاحب نفوذ در دولت آقاي روحاني، به دعوت اصلاح طلبان به استان لرستان و شهرهاي خرم‌آباد و كوهدشت سفر كرد. آقاي مرعشي پيشاپيش دليل اين سفر را علاقه‌ي شخصي و هدف آنرا […]

  0-(18)

 

 

پرويز گراوند، كيانوش رستمي / میرملاس نیوز :

هفته‌ي گذشته، آقاي سيدحسين مرعشي سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي و از افراد صاحب نفوذ در دولت آقاي روحاني، به دعوت اصلاح طلبان به استان لرستان و شهرهاي خرم‌آباد و كوهدشت سفر كرد.

آقاي مرعشي پيشاپيش دليل اين سفر را علاقه‌ي شخصي و هدف آنرا بررسي زمينه‌هاي توسعه‌ي لرستان و كوهدشت و تشويق كارآفرينان و سرمايه‌گذاران براي كار در اين منطقه اعلام كرد. طبق برنامه‌ي اين سفر، آقاي مرعشي در دو جلسه‌ي عمومي در بين اصلاح طلبان خرم‌آباد و كوهدشت حضور يافت و ايده‌هاي خود را در مورد توسعه‌ي لرستان و كوهدشت ارائه كرد.

دو بيانيه براي اين سفر تدوين شد. بيانه‌ي اول در مورد چالش‌ها و پتانسيل‌‌هاي توسعه‌‌ي لرستان توسط آقاي علي گودرزيان روزنامه‌نگار و فعالِ اجتماعي نگارش و در جلسه‌ي خرم‌آباد توسط ايشان قرائت شد.

بيانيه‌ي دوم كه مختص تنگناها و ظرفيت‌هاي شهرستان كوهدشت بود توسط ما نگاشته و به وسيله‌ي يكي از حاضران در جلسه‌ي كوهدشت قرائت شد. گرچه من (گراوند) به جلسه كوهدشت دعوت نشدم و شاهد قرائت بيانيه نبودم ولي به گفته‌ي كسانيكه در جلسه حاضر بوده‌اند، بيانيه‌ي مذكور تقريباً بدونِ تغيير و فقط با انتقالِ بند دومِ ظرفيت‌ها (بند مطبوعات و رسانه‌ها) به آخر، قرائت شده است.

متاسفانه، بيانيه‌هاي مذكور كه حاوي نكات كارشناسي در مورد معضلات و استعدادهاي لرستان و كوهدشت بودند، در سطح جامعه و رسانه‌ها اطلاع رساني نشدند. لذا ما نويسندگانِ بيانيه‌ي كوهدشت لازم ديديم اين بيانيه را كه فراتر از يك بيانيه و يك رنج‌نامه است، براي اطلاع مردم و فعالان سياسي‌ـ‌اجتماعيِ لرستان، در رسانه‌ها منتشر كنيم. متن اين رنج‌نامه با اندكي اصلاحِ نگارش، به شرح زير است:

به نام خداوند جان و خرد

به جناب آقای مرعشی و هیئت همراه خوش‌آمد می‌گوییم؛«خوش هتینون»، امیدواریم سفرجناب‌عالی به شهرستان کوهدشت، منشأ خیر و برکت برای مردم محروم این منطقه باشد!

شهرستان کوهدشت پتانسیل‌های وسیع، استعدادهای خارق‌العاده‌یِ طبیعی و انسانی و شخصیت‌های ملی بسیار زیادی دارد. اما با دریع و درد، به دلیل کم‌توجهی دولتیان در ادوار گذشته و کم‌کاری مدیران بومی، بی‌کارترین شهرستان ایران و یکی از پرمشکل‌ترین شهرستان‌های کشور به شمار می‌آید. بخشي از ظرفيت‌هاي انساني و طبيعي و معضلاتِ «اقتصادي‌ـ‌اجتماعيِ» شهرستان كوهدشت در پي مي‌آيد.

ظرفيت‌ها و استعدادهاي شهرستان كوهدشت

1ـ نیروی انسانیِ تحصیل‌کرده و باهوش:

گرچه از نظر زیستی، توزیع «هوش» و معدل و پراکنشِ آن در جوامع و جمعیت‌ها تفاوت معنی‌داری ندارد اما در شهرستان کوهدشت خوشبختانه به دلایلِ مختلف اجتماعی، استعدادِ زيستيِ «هوش» به شکل قابل ملاحظه‌ای بيش از میانگینِ شهرستان‌هاي «هم توسعه» و در برخي موضوعات حتي بيش از ميانگين کشوری شكوفا شده و تعميق مي‌يابد كه در برجستگيِ نخبگانِ اين شهرستان تجلي يافته است. دلايلِ اجتماعيِ شكوفاييِ اين استعداد ذاتي در كوهدشت عبارتند از: حسِ رقابت‌جویی، تعمیق آگاهی عمومی از ضرورت تحصیلات عالیه، سرعت تَسَریِ نوآوری، سرعت تَسَریِ افکار و احساسات، لارج‌اندیشی ناشی از زندگی در دشت سرسبز در گذشته، میل به پیش‌رفت (به صورت تاریخی). برای نمونه: در سال جاری از جمعیت 80 میلیون نفری کشور، حدود 5000 نفر در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند یعنی از هر 16000 نفر یک نفر، اما از جمعیت 200 هزار نفری کوهدشت 55 نفر پذیرفته‌ شده‌اند یعنی از هر 4000 نفر یک نفر و چهار برابر میانگین کشوری.

در سایر رشته‌های دانشگاهی نیز کم و بیش وضع به همین منوال است. هشت واحد دانشگاهی اعم از دولتی، آزاد، علمی‌ـ‌کاربردی و غیرانتفاعی با هزاران دانشجوی بومی و صدها دانشجوی غیربومی در این شهرستان مشغول به فعاليت هستند. در هر کدام از رشته‌های دانشگاهی، از مهندسی گرفته تا علوم‌پایه و علوم انسانی، صدها و در برخی رشته‌ها هزاران فارغ‌التحصیل که از دانشگاه‌های معتبر دولتی دانش‌آموخته شده‌اند، آماده‌ی کار اما بی‌کارند. نیروی انسانی متخصص برای ده‌ها کارخانه‌ی بزرگ و متنوع در این شهرستان وجود دارد اما متاسفانه در بی‌کاری مطلق به سر می‌برند.

2ـ مطبوعات و رسانه‌های گروهی:

الف) تعداد مطبوعه : در شهرستان کوهدشت 5 عنوان نشریه از جمله 1 ‌هفته‌نامه، 2 دوهفته‌نامه، 2 ماه‌نامه منتشر می‌شود.

ب) مطبوعه موفق در غرب كشور: موفق‌ترین، پرافتخارترین، روشن‌فکرانه‌ترین و مستقل‌ترین هفته‌نامه‌ی غرب و جنوب کشور سیمره نام دارد که در کوهدشت منتشر می‌شود. این نشریه با ده‌ها نفر از کارشناسانِ خوش‌فکر، حرفه‌ای و باتجربه طی صدها مقاله‌ی وزین علمی در ده سال گذشته، سیاست‌های اشتباه و «کشور‌خراب‌کُن» دولت احمدی‌نژاد را نقد کرده‌است. با این همه، مورد خشم و بی‌مهری ادارات و مقامات دولتی بوده‌است، طی ده سال گذشته، یک‌تنه و بدون مشاركتِ مُدعيان، وظیفه‌ی دفاع روشنگرانه از عقلانیت، اصلاحات و اعتدال را بردوش داشته است. گفتنی است سیمره در ده سال گذشته بیش از 30 مقام و جایزه‌ی معتبر را از جشنواره‌های مختلف مطبوعاتی در سطح ملی و منطقه‌ای از آنِ خود ساخته که در نوع خود بی‌نظیر است. با این اوصاف متاسفانه این هفته‌نامه به دلیل محرومیت مدیرمسئولش از فعالیت‌های مطبوعاتی، یک ماه است که عملا از کار اطلاع‌رسانی منع شده‌است.

ج) تنها مجله‌ی کودکان در غرب كشور: تنها مجله‌ی کودکان و نوجوانان غرب کشور با نام «پیشوک» که از نظر کیفیتِ محتوایی و شکلی در سطحي بسیار عالی و حرفه‌ای است، در این شهرستان منتشر می‌شود.ماه‌نامه‌ی پیشوک به نشریات کودک و نوجوان کشوری پهلو می‌زند.

د) پايگاه‌هاي اينترنتي: از شش پایگاه فعال اینترنتی موفق و پرمخاطب استان لرستان، چهار مورد از آنها يعني ميرملاس، روشتا، هوميان و لكنا به همت بچه‌های این شهرستان راه‌اندازي شده‌اند.ميرملاس در انتخابات مجلس نهم يكي از پربيننده‌ترين پايگاه‌هاي اينترنتيِ كشور بود.

هــ) خبرنگار و روزنامه‌نگار: هم‌چنین ده‌ها خبرنگار، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسایل سیاسی‌ـ‌اجتماعی که در قد و قواره‌ی ملی هستند به‌رغم محدویت‌ها و تنگناهای بسیار، همواره برای رشد، توسعه و اعتلای سرزمین خویش و نقد كژي‌ها ازهیچ تلاشی فروگذار نبوده‌اند.

3ـ هنر و ادبیات:

شهرستان کوهدشت یکی از مستعدترین شهرستان‌های استان لرستان در زمینه‌ی هنر و ادبیات است. گواه این ادعا کسب ده‌ها و صدها رتبه و عنوان برتر در رشته‌های هنری و ادبی از جشنواره‌های مختلف است که در زیر به صورت گذرا به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

الف) موسیقی: حرفه‌ای‌ترین و بهترین گروه‌های موسیقی لرستان در این شهرستان مشغول فعالیت هستند. گروه موسیقی سیمره یکی از موفق‌ترین این گروه‌هاست. این گروه با اولویت دادن به فرهنگ بومی و حفظ اصالت‌های محلی و سنتی، مخاطبان زیادی در سطح غرب کشور جذب کرده‌است. در شهرستان کوهدشت، سبک جدیدی از موسیقی منطقه‌ی زاگرس پرورش یافته است که دارای لایه‌های اجتماعی، روشن‌فکری، بومی و تغزلی است که از نظر شکلی، بر آواهای باستانی و کهن مبتنی است. این موسیقی از نظر محتوایی، مفاهیم بومی و سنتی را به ايده‌هايِ نُوين و پارادايم‌هاي پذيرفته شده‌ي جهاني پیوند می‌دهد.این موسیقی، به موسیقی روشن‌فکرانه‌ی لرستان موسوم است و مبدعش «حنجره‌ی زخمیِ زاگرس» نام گرفته است.

ب) طنز: طنزپردازان این شهرستان در زمینه‌ی طنز ژورنالیستی به ویژه طنز مکتوب صاحب سبک هستند و در استان لرستان و غرب کشور مطرح می‌باشند. برای نمونه: در دوسال گذشته، تنها جایزه‌ی طنز مکتوب جشنواره‌ی مطبوعات محلی لرستان در سال 1390 و دو مقام از سه مقام طنز جشنواره‌ی مطبوعات محلی غرب کشور در سال 1391 به مطبوعات کوهدشت تعلق گرفت.

ج) هنرهای تجسمی: تعدادی از بهترین گرافیست‌ها و خوشنویسان برتر کشور در کوهدشت زندگی می‌کنند. در حال حاضر تعداد 18 نفر با درجه‌ی ممتاز و 4 نفر با درجه‌ی فوق ممتاز خوش‌نویسی، عضو انجمن خوش‌نویسان این شهرستان هستند؛ در جشنواره‌ی بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان مسلمان، رتبه‌ی اول خوش‌نویسی به یک جوان کوهدشتی رسید. بسیاری از ماکت‌ها و طراحی‌های موزه‌های مردم‌شناسی غرب کشور را هنرمندان کوهدشتی طراحی و اجرا کرده‌اند. در حوزه‌ی هنرهای نمایشی به ویژه تئاتر به‌رغم امکانات اندک و ناچیز، هنرمندان بنام و مطرحی در سطح کشور مشغول فعالیت هستند. در دیگر حوزه‌های هنری چون: عکاسی و نقاشی جوانان این شهرستان مراتب بالایی را کسب کرده‌اند، به گونه‌ای که بهترین و حرفه‌ای‌ترین عکاسان لرستانی که با خبرگزاری‌ها و مطبوعاتی ملی و محلی هم‌کاری دارند، اهل این شهرستان می‌باشند.

د) شعر و ادبيات: در زمینه‌ی شعر، داستان و نقدِ ادبي، شاعران، منتقدان و داستان‌نویسانِ مطرح و قابلی در این شهرستان زندگی می‌کنند که با وجود محرومیت و نبود امکانات کافی، آثاری ارزشمند در این حوزه به صورت کتاب نشر کرده‌اند. کوهدشت را می‌شود شهر «شعر و شعور» نامید. بسياري از شاعران، نويسندگان، منتقدان و روزنامه‌نگارانِ اين شهرستان سطوح محلي و منطقه‌اي را پشت سر گذاشته و در سطحِ ملی قرار دارند که آثار آن‌ها زینت‌بخش صفحات مطبوعاتِ عمومي و تخصصيِ سراسری و منطقه‌اي است.

4ـ حوزه‌ی اجتماعی، سیاسی:

شهرستان کوهدشت، تنها شهرستان لرستان و از معدود شهرستان‌های غرب کشور است که از نظرِ سیاسی‌ـ‌اجتماعی، هویت و «ساحِتِ» قبیله‌ای را پشت سر گذاشته است. طی سی‌و‌پنج سال گذشته، رای مردم در انتخابات‌ها هرگز هویت قبیله‌ای و حتا قومی نداشته بلکه مردم از منظری ملی و اجتماعی رای داده‌اند اگر چه مشكلاتي كه همه از آن آگاهيم مانعِ تبلور هويت سياسيِ اين شهرستان در انتخابات‌ها شده است.

در اين شهرستان، جناح‌بندیِ‌ «فکري‌ـ‌سیاسی» نهادینه شده و «فرهنگ سیاسی» در خانواده‌ها تثبیت شده و حتا بر سایر عرصه‌های اجتماعی مانند اقتصاد، ازدواج و … غلبه یافته است. اما متاسفانه به دلیل فقر مردم و وابستگی آن‌ها به مستمریِ کمیته‌ی امداد یا به دلیل رد صلاحیت‌ها، این شهرستان نتوانسته است در شانِ فرهنگِ سیاسی و جایگاهِ سیاسی‌اش در انتخابات‌ها تجلي يابد. برای نمونه:

الف) به نظر ما، در مرحله‌ي دومِ انتخابت رياست جمهوري نُهُم در سال 1384 ، جامعه به خاطر عدم توجه به واقعيت‌هاي عيني، دچار غفلت و فرصت سوزي شد و به همين خاطر، مشربِ «اعتدال‌ـ‌اصلاحات» فقط توانست حدود يك سومِ رايِ مردم ايران را به دست آورد، اما استان لرستان و شهرستان كوهدشت به همراه سه استانِ سيستان و بلوچستان، ايلام و كرمان همگامِ با نخبگان كشور، بيشترين راي را (50 تا 65 درصد) به اعتدال و اصلاح دادند در صورتيكه جامعه بعد از هشت سال و در انتخابات رياست جمهوريِ سال 1392 دوباره پذيرفت كه براي برون‌رفت از مشكلات كشور، راهي جز اعتدال و اصلاحات نيست. همانا كه ثمره‌اش را در توافقِ هسته‌ايِ اخير در ژنو ديديم.

ب) در انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری، کاندیدای جبهه‌ی پایداری كه عملاَ ادامه دهنده‌ي راه دولت آقاي احمدي نژاد بود حدود 12درصد از آرای کشور را به دست آورد اما فقط چهاردرصد مردم شهرستان كوهدشت به وی رای دادند (حدود سه هزار از هشتاد هزار) كه نشان مي‌دهد كه مردم اين شهرستان بيش از ميانگينِ كشور، دريافته بودند كه راهي كه دولت قبل در پيش گرفته بود بيراهه است.

این‌ها نمونه‌هايی بود از این که فرهنگ سیاسی توده‌ی مردم در این شهرستان در سطح نخبگان کشور است اما شوربختانه در باتلاق محرومیت دست و پا می‌زند و همین محرومیت مانع از تجلی فرهیختگی سیاسیِ این شهرستان در سطح کلان شده‌است.

5ـ شركت در دفاع مقدس:

از نخستین روزهای جنگ، بهترین جوانان این شهرستان داوطلبانه برای دفاع از میهن، به جبهه‌های نبرد شتافتند. در حالی که دیگر شهرستان‌ها، یک گُردان در جبهه‌های جنگ داشتند جوانان این شهرستان دو گُردانِ «عاشورا» و « محبین» را تشکیل دادند. علاوه بر این، در عملیات «مرصاد»، هفت هزار نفر از مردم این شهرستان طی یک روز برای اعزام به جبهه‌ به سپاه پاسداران مراجعه کردند که به علت بالا بودن تعداد داوطلبان، امکان سازماندهی حتا یک‌سوم آن‌ها فراهم نشد.

6ـ منابع طبیعی:

شهرستان کوهدشت شش دشت حاصل‌خیز و 200 هزار هکتار زمین زراعی دارد که نیمی از آن جزو غنی‌ترین و استثنایی‌ترین خاک‌های ایران است. میانگین سرانه‌ی زمین زراعی در سطح کشور یک‌پنجم هکتار برای هر نفر است اما در کوهدشت یک‌ هکتار، یعنی پنج‌ برابر میانگین کشوری است. به دلیل قرار گرفتن این شهرستان در میان دو رود مهم سیمره و کشکان به «میانْ‌رودان» معروف است. اما حدود 10درصد اراضی‌اش آب‌یاری می‌شود در صورتيكه كه بيش از 40 درصد اراضي زراعي كشور به لطف سدهاي احداثي، از آبياري بهره‌مندند. همین موضوع سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی سد گاشمار(معشوره) را ضرورت می‌بخشد.

بهترین و مرغوب‌ترین انار ایران در زیرتنگ سیاب کوهدشت تولید می‌شود. به دیگر سخن کوهدشت، قطب تولید انار و ذرت دانه‌ای غرب کشور و هم‌چنین قطب تولید گندم و جو در استان لرستان است؛ بدین روی این شهرستان را «انبار غله‌» لرستان می‌نامند.

این شهرستان از نظر اقلیمی، ظرفیت دو کشت در سال را دارد اما به دلیل عدم استحصال آب رودخانه‌ها، یک کشت هم به خوبی انجام نمی‌شود. به سبب نبود آب زراعی، تولید علوفه انجام نمی‌گیرد و فشار چرای دام بر مراتع و جنگل‌ها، باعث تخریب این منابع و خاک‌های جنگلی و مرتعی به وسیله‌ی «روان‌آب‌» شده‌است.

7ـ معادن و صنعت:

معادن زغال‌سنگ و قیر طبیعی در غرب شهرستان قرار دارند اما تا کنون مورد اکتشاف و بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند. در حال حاضر از مثلث کوهدشت‌ـ‌پل‌دختر‌ـ‌خرم‌آباد 15000 بشکه نفت خام استخراج می‌شود و شاه‌لوله‌ی انتقال نفت خام از اين مثلث می‌گذرد. این منطقه استعداد لازم را برای احداث يك پالایشگاه دارد. پتروشیمی کوهدشت اگرچه تشریفات اداری آن انجام شده اما هنوز عملیات اجرایی و مکان‌یابی‌اش انجام نشده‌است. 8ـ جاذبه‌های تاریخی و طبیعی:

این شهرستان جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خاصی دارد که بعضی از آن‌ها در جهان منحصر به‌فرد هستند. از لحاظ تاریخی منطقه‌ی کوهدشت بی‌شک یکی از قدیمی‌ترین مناطق کشور پهناورِ ایران است که بارها در آثار نویسندگان و جغرافی‌نویسان قرون گذشته از آثار تاریخی آن نام برده شده و آثار گرانبهای آن زینت‌بخش موزه‌های جهان شده است. بدین روی نام کوهدشت برای بسیاری از پژوهش‌گران و باستان‌شناسان بزرگ جهان کاملاًشناخته شده است. نقاشی‌های ماندگار بر روی صخره‌های پیش از تاریخ هومیان و میرملاس، از ارزش و اعتبار باستانی فراوانی برخوردارند. این آثار مربوط به اقوام ابتدایی است که هزاران سال پیش از ورود آریایی‌ها به صورت غارنشینی در میان کوه‌ها زندگی می‌کرده‌اند. در آثار مکشوفه‌ی این منطقه، بُتِ معروفی که از عبادت‌گاهی در منطقه‌ی سرخ‌دم به‌دست آمده، شباهت زیادی به خدایان آشوری دارد و نشانه‌اي از ارتباط فرهنگی ساکنان گذشته‌ی این سرزمین با تمدن‌های میان‌رودان (بین‌النهرین) است.

آثار و اشیای فلزی زیادی از قبیل: مجسمه‌ها، سفال‌ها، سکه‌ها و بناهایی که در پی کاوش‌های باستان‌شناسی از دل خاک بیرون آمده‌اند؛ حکایت از سابقه منطقه‌ی تاریخی بسیار معروف سرخ‌‌دم دارد. طبق آخرین گزارش 117 منطقه‌ی باستانی درشهرستان کوهدشت وجود دارد.

دیگر اماکن زیارتی و سیاحتی کوهدشت عبارتند از: گنبد امام‌زاده محمد، ابوالوفا، داوودرشید، چشمه‌ی سیاب، دره‌ی سرسبز شیرز، پارک جنگلی بلوران، درياچه‌ي سدهاله و…

9ـ شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی:

فرزندان این دیار در سطوحِ ملي و منطقه‌اي ملی خوش درخشیده‌اند و هر کجا فرصت یافته‌اند، استعدادشان به سرعت شکوفا شده و تواناییِ خویش را در عرصه‌های علمي، سياسي، نظامي، هنري، اقتصادي، فرهنگي، مديريتي و.. نشان داده‌اند كه به دليل احتمال از قلم افتادنِ نام برخي از آنها، از ذكر نام‌شان خود داري مي‌شود. ضرب المثلي هست كه مي‌گويد «كوهدشت آدم متوسط ندارد!».

معضلات و مشکلات شهرستان کوهدشت

1ـ بی‌کاری: لرستان بی‌کارترین استان کشور و کوهدشت نیز بی‌کارترین شهرستان کشور است. نرخ بی‌کاری در این شهرستان حدوداً بالای 40درصد است

2ـ خودکشی و خودسوزی زنان: استان‌هاي كرمانشاه، لرستان و ایلام در کنار هم بالاترین نرخ خودکشی و خودسوزی زنان را دارند. شهرستان کوهدشت بالاترین نرخ را در لرستان دارد.

3ـ طلاق: در سال گذشته، «نرخ طلاق» در لرستان و کوهدشت افزایش و «نرخ ازدواج» نسبت به سال 1390 کاهش داشته است که ریشه‌ی عمده‌اش در بی‌کاری است.

4ـ فقر: شهرستان کوهدشت به نسبت جمعیت، یکی از فقیرترین شهرستان‌های کشور است که بیش‌ترین جمعیت مستمری‌بگیر از کمیته امداد را دارد. این معضل که محصول توسعه‌نیافتگی و بی‌کاری است، خود مانعی در راه رشد سیاسی و توسعه‌ی مدنی شهرستان شده‌است.

5ـ بی‌کاری شدید جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که نرخ بی‌کاریشان به 50 درصد مي‌رسد.

6ـ مشكلات اجتماعي ديگري نيز وجود دارد كه ريشه‌ي آنها در فقر و بيكاري است و نيازي به ذكرشان نيست.

در خواست از استاندار محترم لرستان

لازم به توضیح نیست که شهرستان کوهدشت با این همه ظرفیت انسانی، آثار باستانی، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، سزاوار و شایسته‌ی این همه درماندگی و بیچارگی نیست که فقر، بی‌کاری و راکد ماندنِ استعدادهای اقتصادی‌اش در صدر شهرستان‌های کشور باشد! مردم این دیار با پیروزی «دولت تدبیر و امید» در انتخابات، به حل بخشی از مشکلات خود امیدوار شده‌اند و با انتخاب جناب مهندس بازوند به عنوان استاندار لرستان که هم لرتبار است و هم در عرصه‌های عمرانی دارای تجربیات فراوانی است امیدواری‌شان بيشتر شده است. انتظار می‌رود جناب استاندار در راستای تقلیل مشکلات این شهرستان محروم، علاوه بر تلاش در قالب مدیریت اجرایی استان، زمینه را برای موفقیت افراد و گروه‌هایی که خارج از سیستم دولتی در پیِ توسعه‌ی این شهرستان هستند، فراهم کند تا كارآفرينان و سرمايه‌گذاران به اين شهرستان هدايت شوند.

در خواست از جناب آقای مرعشی

جناب آقای مرعشی! مهمان محترم و عزیز کوهدشت! یک‌بار دیگر به شما خوش‌آمد می‌گوییم.

جناب‌عالی كه به گفته‌ي دوستانتان، در پی انجام خدمتي در اين منطقه هستید؛ هم تجربه‌ي سازندگی داريد، هم کارآفرین هستيد، هم در دولت «تدبیر و امید نفوذ» دارید و هم مورد مشورت مدیران قرار می‌گیرید، هم با کارآفرینان ارتباط دارید و هم به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مشاوره مي‌دهيد. شما در كرمان ثابت کرده‌اید كه اگر بخواهيد، بدون کمک مستقیم دولت، توانایی سازماندهیِ کارآفرینان و سرمايه‌گذاران و صنعتي كردنِ يك منطقه را داريد.

ما مردم شهرستان کوهدشت، سفر شما را به فال نیک گرفته، از حضرت‌عالی تقاضا داریم به خاطر کمک به مردم این شهرستان محروم و به خاطر آن دغدغه‌ی مبارک و علاقه‌ و مَوَدتی که با وجود مشغله‌های فراوان شما را به این شهرستان کشانده است، برای کاهش آلام این بخش از سرزمین عزیز ایران، از هیچ کمکی چه سطح مدیریت اجرایی کشور و چه در هدایت کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به این شهرستانِ دردمند، دریغ نكنيد. خداوند به همه‌ی کسانی که در راه آبادانی مملکت خویش می‌کوشند، توفیق و سربلندی عطا فرماید. ایدون باد!

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :