کد خبر : 38968
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 146 بازدید

علل ريزش مو؟

  علل ريزش مو؟ ريزش مو علل متعددي دارد . وقتي ريزش مو به صورت ناگهاني شروع مي‌شود. علت ممكن است بيماري، رژيم، داروها، يا تولد بچه باشد. اگر ريزش مو به صورت تدريجي است، و سال به سال بدتر از سال قبل مي‌شود، فرد ممكن است ريزش موي ارثي داشته باشد. برخي روش‌هاي آرايش […]

n00240196-b

 

علل ريزش مو؟

ريزش مو علل متعددي دارد . وقتي ريزش مو به صورت ناگهاني شروع مي‌شود. علت ممكن است بيماري، رژيم، داروها، يا تولد بچه باشد. اگر ريزش مو به صورت تدريجي است، و سال به سال بدتر از سال قبل مي‌شود، فرد ممكن است ريزش موي ارثي داشته باشد. برخي روش‌هاي آرايش مو هم مي‌توانند باعث ريزش موي قابل توجه شوند. در ادامه به طور خلاصه دلايل مختلف ريزش مو بيان مي شود.

  اختلالات مو؟

 ريزش موي ارثي ( نازك شدن تدريجي موها): همچنين به آن ريزش موي آندروژنتيك هم مي‌گويند . اين در واقع شايع ترين علت ريزش مو است. وقتي يك مرد مبتلا به ريزش موي ارثي است خط جلويي موها به سمت عقب پس روي مي‌كند، همچنين موها از وسط سر نيز كاهش مي‌يابند.

 از طرف ديگر در اين نوع ريزش مو در خانمها خط رويش موها در بالاي پيشاني حفظ مي‌شود، اما تراكم موها در بالاي سر به تدريج كاهش مي‌يابد. موهاي جلوي سر نسبت به موهاي پشت سر خيلي كم تراكم تر مي‌باشند.

 به ندرت ممكن است ريزش موي الگوي مردانه در خانم ها و يا بالعكس ريزش موي الگوي زنانه در آقايان ديده شود.

 در آمريكا بيش از  ميليون ها نفر زن و مرد مبتلا به ريزش موي ارثي هستند. در واقع در اين نوع ريزش مو ريزش روزانه موها طبيعي است اما موها به تدريج، به خصوص در جلوي سر نازك شده و از بين مي‌روند.

 كچلي منطقه‌اي: اين يك بيماري خود ايمني است كه منجر به ريزش مو در سر، صورت و يا در ديگر نقاط بدن مي‌شود. در هر سني مي‌تواند ايجاد شود. ريزش موها به صورت سكه‌اي يا منطقه‌اي است. در نوع پيش رفته آن تمامي موهاي سر و صورت از بين مي‌روند.

 بيماري‌ها؟

 بيماري داخلي زمينه‌اي: در حدود سي بيماري داخلي مختلف، ريزش مو يك علامت هشدار دهنده است. وقتي بيماري زمينه اي نباشد ريزش مو نيز كنترل مي‌شود. دو بيماري شايعي كه بيشتر از همه باعث ريزش مو مي‌شود:  كم كاري تيروئيد ؟و كم خوني مي‌باشد. اين ريزش مو در حقيقت ريزش موي واكنشي و خود بخود محدود شونده است. چند ماه بعد از بيماري اوليه ريزش مو به طور ناگهاني آغاز شده و موها به ويژه در ناحيه گيج گاه كاهش مي‌يابد.

 درمان برخي سرطان‌ها: به دنبال درمان برخي سرطان‌ها ريزش مو ايجاد مي‌شود. راديوتراپي و شيمي‌درماني منجر به ريزش مو مي‌شوند. اغلب موارد به دنبال اتمام درمان سرطان موها به حالت نرمال بر مي‌گردند.

 عفونت‌هاي قارچي سر: در بچه ها شايع است. ريزش مو توأم با پوسته ريزي و خارش سر به صورت موضعي مي‌باشد. مسري است، به راحتي قابل درمان است.

 كندن موها: يك نوع وسواس اجباري است. برخي از افراد با اراده موهاي خود را مي‌كنند. با اينكه فرد نسبت به اين موضوع آگاهي دارد اما يك حالت وسواس و اجبار گونه در وي وجود داشته و منجر به ادامه كار مي‌شود. اين افراد ممكن است موهاي سر، ابرو و يا مژه هاي خود را بكنند. اين بيماري از نوزادان چند ماهه تا افراد مسن مشاهده شده است.

 استرس و هورمون ها؟

 استرس هاي فيزيكي: ريزش موي قابل توجه به دنبال جراحي، تب بالا، عفونت شديد، و حتي يك آنفولانزاي شديد مي‌تواند باشد.

 تغييرات هورموني: تغييرات قابل توجه در سطح هورمون‌ها به ويژه در زنان مي‌تواند موجب ريزش مو شود. ريزش مو در زمان يائسگي و همچنين به دنبال تولد بچه به خاطر پايين افتادن سطح استروژن خون شايع است. وقتي ريزش مو به علت پايين افتادن استروژن خون باشد اين موقتي است و موها مجدداً به حالت اول برخواهند گشت. يك خانم در سن 20 سالگي يا بالاتر نبايد انتظار داشته باشد موهايش به اندازه سنين 40سالگي رشد كنند.

  رژيم غذايي؟

 كم كردن وزن: حتي اگر كم كردن وزن زير نظر پزشك باشد سه تا 6ماه بعد از كم كردن چند كيلو وزن ريزش مو اتفاق مي‌افتد. ريزش مو به دنيال كاهش وزن شايع است و البته دوباره به حالت نرمال برمي‌گردد.

 مصرف بيش از اندازه ويتامين‌ها: مصرف بيش از اندازه ويتامين A كه معمولاً در مكمل‌هاي ويتاميني يافت مي‌شود منجر به ريزش مو مي‌شود. بعد از قطع و نرمال شدن ويتامين A بدن موها به حالت نرمال برمي‌گردند.

 كم مصرف كردن پروتئين: وقتي بدن پروتئين كافي دريافت نكند در مصرف پروتئين خود صرفه جويي كرده و سهميه موها را قطع مي‌كند. دو تا سه ماه بعد از كم شدن پروتئين بدن موها ريزش مي‌كنند. با مصرف كافي پروتئين مي‌توان جلوي اين مشكل را گرفت. گوشت، تخم مرغ و ماهيها منابع خوب پروتئين هستند. گياهخواران مي‌توانند پروتئين خود را با افزودن آجيل گياهان دانه دار و عدس به رژيم غذايي خود به دست آورند.

 كم مصرف كردن آهن: مصرف كم آهن منجر به ريزش مو مي‌شود. اين مسئله به خصوص در مورد خانم ها صادق است. منابع غذايي آهن براي گياهخواران عبارتند از: دانه سويا، تخم كدو، عدس، اسفناج. منابع غذايي حيواني آهن عبارتند از گوشت، حلزون و صدف خوراكي.

 اختلالات خوردن: برخي از بيماري‌ها كه خود را با اختلال خوردن غذا نشان مي‌دهند مثل بي اشتهايي عصبي منجر به ريزش مو مي‌شوند.

  داروها؟

داروهايي كه بيشتر از همه منجر به ريزش مو مي‌شوند عبارتند از: رقيق كننده‌هاي خون مثل آسپرين، دوز بالاي ويتامين A داروهايي كه براي درمان آرتريت، افسردگي، نقرس، فشار خون بالا و بيماري‌هاي قلبي مصرف مي‌شوند.

قرص‌هاي جلوگيري از بارداري: در برخي از زنان قطع و يا مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري منجر به ريزش مو مي‌شود. اين به خصوص در زناني كه زمينه ارثي ريزش مو دارند اتفاق مي‌افتد.

  آرايش موها؟

 مواد آرايشي موها: استفاده مكرر از مواد دكلره و مواد فر دائمي منجر به ريزش مو مي‌شود. استفاده بيش از اندازه و نامناسب از رنگ مو، ژل، و اسپري‌هاي نگهدارنده مو منجر به ريزش مو مي‌شوند. در واقع اينها منجر به شكستن و ريختن موها مي‌شوند. متخصصين مو توصيه مي‌كنند كه مصرف مواد آرايشي مو محدود شود.

سشوار، اتوي مو و وسايل مشابه: استفاده مكرر از سشوار و اتوي مو منجر به ريزش مو مي‌شود. گرماي ناشي از سشوار و اتوي مو آب درون ساقه مو را تخليه كرده و موها را مستعد شكستن و آسيب ديدن مي‌كند. اگر اجازه بدهيم كه موها در معرض هوا خشك شده و سپس آنها را مدل داده و آرايش كنيم اين ريسك كاهش مي‌يابد. استفاده از اتوي مو نيز بايد بسيار كم باشد.

 كليپس، كش مو و سنجاق مو: اگر از اين وسايل به صورت سفت و محكم براي نگهداشتن موها استفاده شوند، موها آسيب مي‌بيند. اگر سنجاق مو انتخاب مي‌كنيد بهتر است انواعي كه نرم تر بوده و نوك آنها تيز نباشد انتخاب كنيد. كليپس مو نيز بايد يك بالشتك از جنس لاستيك در تماس با موها داشته باشد. بهتر است از اين وسايل به صورت سفت و محكم براي بستن موها استفاده نشود.

 بافت موي آفريقايي: در اين نوع آرايش موها در اثر فشار بيش از حدي كه به ريشه‌هاي مو وارد مي‌شود موها دچار ريزش مي‌شوند و حتي اين ريزش ممكن است دائمي باشد.

 شامپو زدن و برس زدن بيش از اندازه موها: شامپو زدن بيش از اندازه و يا برس زدن بيش از اندازه منجر به آسيب ديدن موها مي‌شود. به خصوص اگر اين كارها را با وسواس و محكم انجام دهيم موها بيشتر آسيب مي‌بينند. در اين افراد موها نازك و تيره و شكننده هستند. بهتر است موهاي خيس شانه نشوند. حوله را بر روي موها نكشند. حوله را به دور سر خود بپيچيد تا موها به آرامي خشك شوند. موهاي خيس در معرض آسيب بيشتري هستند.

 متخصص پوست و مو مي‌تواند به شما در يافتن علل ريزش مو كمك كند.؟

متخصص پوست با پرسش هايي و همچنين با معاينه موها علل ريزش موي شما را ريشه‌يابي مي‌كند. متخصص پوست درباره سابقه بيماري‌هاي قبلي، داروهاي مصرف شده قبلي، رژيم غذايي و سابقه فاميلي سؤال مي‌كند. متخصص پوست همچنين موهاي شما را معاينه مي‌كند. هنگام معاينه ممكن است لازم باشد چند عدد از موهاي شما كشيده شود. گاهي يك آزمايش خون هم لازم مي‌شود. همچنين متخصص پوست به ميزان چربي سر، شوره و خارش سر توجه مي‌كند. وقتي به علت ريزش مو به مطب متخصص پوست مراجعه نموده‌ايد يادتان باشد يك راه حل سريع و فوري وجود ندارد. با صبر و حوصله مشكل شما حل مي‌شود.

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :