کد خبر : 3899
تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۲۳:۳۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 316 بازدید

كاهش بارندگي در لرستان

میرملاس نیوز به نقل ازجام جم : معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی لرستان گفت: میزان بارش ها در اين استان نسبت به سال قبل 21 درصد کاهش داشته است. مهندس فتحی گفت: وضعیت بارندگی در بلندمدت و سال زراعی گذشته در استان کاهش چشمگیری داشته، به طوری که میزان بارندگی نسبت به سال […]

میرملاس نیوز به نقل ازجام جم : معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی لرستان گفت: میزان بارش ها در اين استان نسبت به سال قبل 21 درصد کاهش داشته است.
مهندس فتحی گفت: وضعیت بارندگی در بلندمدت و سال زراعی گذشته در استان کاهش چشمگیری داشته، به طوری که میزان بارندگی نسبت به سال قبل 21 درصد و در درازمدت 40 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: این خشکسالی‌ها در شهرستانهای کوهدشت، چگنی، پلدختر و خرم‌آباد شدیدتر بوده است، به طوری که در سال زراعی جاری سبب از بین رفتن غلات در این مناطق از 50 تا 100 درصد شده است.

فتحی با اشاره به اینکه خشکسالی‌های پی در پی استان سبب خسارات بسیار زیادی به دامداران و کشاورزان استان شده است، افزود: در سال زراعی جاری سطح زیر کشت غلات استان 190 هزار و 416 هکتار، باغات1707 هکتار و دام های سبک و سنگین تحت پوشش بیمه 9 هزارو36 راس است، از طرف دیگر پدیده ریزگردها شامل هیچ گونه بیمه‌ای نشده و این موضوع نیز سبب خسارت به بهره‌برداران شده است.

وی با اعلام اینکه میزان بارندگی در سال زراعی گذشته 225.7 میلی‌ لیتر بوده است، گفت: لرستان در چند سال گذشته دچار پدیده خشکسالی شده که این موضوع در شهرستان های پلدختر، کوهدشت، چگنی و خرم آباد بسیار شدیدتر بوده است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: مزارع «دیم» در شهرستان پلدختر بین 50 تا 100درصد و در شهرستان کوهدشت بیش از 70 درصد از بین رفته و این امر سبب کاهش غلات به میزان حدود50 درصد در لرستان شده است.

وی با بیان اینکه در مناطقی کشت غلات تقریبا از بین رفته و برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست، افزود: این گونه کشت ها رها شده‌اند و از طرفی ریزش آفت «سن» در این مزارع به یک مخاطره تبدیل شده است.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

باید یه کاری بکیمن در گفته :

فقط میتونم بگم:واقعا خدا قوت.

[پاسخ]

میرزا سرهنگی در گفته :

با سلام خدمت همه کسانی که به فکر حل مشکلات استان هستند . آیا آمار و اطلاعاتی که توسط آقای مهندس فتحی بیرانوند ارایه شده است مورد توجه مدیر محترم ستاد بحران استان قرار می گیرد .آیا مدیران ارشد استان می دانند میزان بارندگی در سالیان گذشته در استان 550 میلی متر بوده و حالا که میزان بارش 50در صد کاهش یافته چه برنامه ای دارند و چرا اطلاع رسانی دقیقی به مردم نمی شود تااز عمق فاجعه آگاه شوند. چرا مباحث محیط زیست و منابع طبیعی به حاشیه رفته اند و اقدام چشم گیری در خصوص حفاظت و جلب مشارکت مردم صورت نمی گیرد.

[پاسخ]

یه روستایی در گفته :

آیا به نظر شما ما کشاورزان دیم کار محصولات کشاورزی مان را کاشت کنیم لطفا راهنمایی کنید سال 1392 از نظر بارش چگونه سالی است

[پاسخ]

خوشناموند در گفته :

سلام آقای آزادبخت خسته نباشید یادمه ازهمین زاویه عکسی گذاشته بودین با موضوع دم سرخ لری خیلی زیبا بودوسرسبز که دوستان من توی فیس بوک باورشون نمیشدهمچین جایی توی کشورما هست شاید این عکس تازه برای همه ملموس ترباشه توی ایران همه چی خشک شده شایدبه قول آقایون عذاب الهیه البته ازدست کارهای اونا خدابه خشم اومده احتمالا

[پاسخ]

امیررضا در گفته :

تنها لرستان خشک نشده کل جهان داره خشک میشه خدا رحم کنه به بچه های آینده که دیگه بارون نمیبینن

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :