کد خبر : 39283
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۰۳:۲۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 499 بازدید

نلسون ماندلا درگذشت

  نلسون ماندلا، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، در سن 95 سالگی درگذشت. وی که از چند سال پیش تاکنون از بیماری های شدید رنج می برد، اخیراً به طور مستمر در بیمارستان و تحت مراقبت های ویژه قرار داشت. ماندلا در سراسر جهان به عنوان نماد مبارزه با نژاد […]

 

نلسون ماندلا، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، در سن 95 سالگی درگذشت. وی که از چند سال پیش تاکنون از بیماری های شدید رنج می برد، اخیراً به طور مستمر در بیمارستان و تحت مراقبت های ویژه قرار داشت. ماندلا در سراسر جهان به عنوان نماد مبارزه با نژاد پرستی شناخته می شود.
به گزارش میرملاس نیوز به نقل از«تابناک»، نلسون ماندلا در اثر شدت گرفتن بیماری خود در شهر پرتوریا دربیمارستانی در آفریقای جنوبی درگذشت. وی مدتی بود که از عفونت ریه رنج می‌برد.
«جیکوب زوما»، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در بیانیه ای تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت که آقای ماندلا اکنون «ما را ترک کرده است».
نلسون ماندلا، که مدت ۲۷ سال زندانی بود، نقش برجسته ای در برقراری صلح در سایر مناقشات به عهده داشت. ماندلا اولین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی بود که از سال ۱۹۹۴ به مدت ۵ سال این سمت را بر عهده داشت و بسیاری او را پدر آفریقای جنوبی می‌دانند. رهبر پیشین آفریقای جنوبی، علیه آپارتاید (یا حاکمیت اقلیت سفید بر کشور) مبارزه کرد و در سال ۱۹۹۳ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محمدی در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی

[پاسخ]

مصطفی کوشکی (چاپ شهروند ) در گفته :

روح همه آزادمردان شاد و یادشان گرامی باد .ماندلا هم رفت

[پاسخ]

یک همشهری در گفته :

نلسون ماندلا نماد عدالت وبخشش ونیکنامی است روحش شاد.

[پاسخ]

شهروند در گفته :

خداوندرحمتش کند
30سال زندان درسلول انفرادی بخاطر آزادی خواهی ومبارزه باتبعیدنژادی این مردرا درکتابهای تاریخی ثبت میکند

[پاسخ]

ميرسليم خدايگان در گفته :

از شمار دو چشم يك تن كم
وز شمار خرد هزاران بيش..

روحش شاد.

[پاسخ]

رحیم جعفری در گفته :

نلسون ماندلا :امام خمینی رهبر همه نهضتهای آزادیبخش جها ن است . روحش شاد ،ماندلا نماد مبارزه با تبعیض واز منادیان محبت ووحدت بود.

[پاسخ]

وروجک... در گفته :

خدارحمتش کنه

[پاسخ]

عرشيا كوشكي در گفته :

آنچه ماندلا را از اکثر رهبران هم عصرش متمایز ساخت این بود که او هیچ گاهی نخواست خواسته ها، انتقام جویی و نگرانی های شخصی اش تاثیری بر شیوه پیشبرد امور آفریقای جنوبی داشته باشد. بعد ازینکه آفریقای جنوبی به آزادی رسید و وی با کسب اکثریت قاطع در راس نظام قرار گرفت، هیچ گاهی از خشونت کار نگرفت و به بزرگترین سمبول پذیرش، عفو و همدیگر پذیری مبدل شد.
ماندلا در یک اقدام بی سابقه در اولین سال پس از رهایی به زندان رابن سفر کرد و زندانبانی را که بیشترین شکنجه را بر او روا داشته بود بدون قید و شرط بخشید. در زمانی که رئیس جمهور آفریقای جنوبی شد، هیچ گاه به انتقام گیری از عوامل رژیم آپارتاید نپرداخت.
آنچه ماندلا را از سیاستمدار هم عصرش، رابرت موگابه در کشور همسایه اش زمبابوه متمایز ساخت همانا قدرت غلبه وی بر خواسته های شخصی، انحصار طلبی و انتقام جویی بود، خصوصیاتی که رابرت موگابه را از یک رهبر آزادی بخش به یک رهبر مستبد بدل کرد.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :