کد خبر : 39671
تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 103 بازدید

ویروس ایدز در سلول‌های ایمنی بدن رشد می‌کند

  میرملاس نیوز/ سرویس سلامت: HIV ویژه انسان است و درون نوع خاصی از گویچه‌های سفید بدن به‌نام سلول‌های CD4+ که در ایمنی بدن نقش اساسی دارند، رشد می‌کند   عامل ایجاد‌کننده ایدز ویروسی از خانواده رتروویروس‌ها و ویروس ایدز جزء ویروس‌های RNA دار است. ویروس پس از چسبیدن به دیواره لنفوسیت، خودش را وارد […]

4iffsenc2ccn3sbkfncb

 

میرملاس نیوز/ سرویس سلامت:

HIV ویژه انسان است و درون نوع خاصی از گویچه‌های سفید بدن به‌نام سلول‌های CD4+ که در ایمنی بدن نقش اساسی دارند، رشد می‌کند

 

عامل ایجاد‌کننده ایدز ویروسی از خانواده رتروویروس‌ها و ویروس ایدز جزء ویروس‌های RNA دار است.

ویروس پس از چسبیدن به دیواره لنفوسیت، خودش را وارد سلول می‌کند، از روی RNA خود DNA می‌سازد و سپس این DNA را وارد هسته می‌کند.

HIV از راه خون، غشاهای مخاطی بدن مانند غشاهای دستگاه تناسلی، چشم، دهان و دستگاه گوارش و جاهایی از پوست که زخمی شده است، وارد بدن می‌شود.

ممکن است این ویروس سال‌ها به‌صورت غیر فعال در هسته باقی بماند، اگر ویروس ایدز وارد بدن شود، همیشه در خون افراد آلوده باقی می‌ماند.

 در فردHIV مثبت، ایدز زمانی پدیدار می‌شود که تعداد سلول‌های CD4+ بسیار کم شود، برای مثال به کمتر از 200 عدد در هر میلی‌متر مکعب برسد.

پس از دوره نهفتگی دو تا هشت هفته‌ای، بیمار دچار بیماریی شبیه سرماخوردگی می‌شود که بهبود خود به خود دارد، سپس دوره بدون علامت است که حتی تا 15 سال و یا بیشتر ممکن است طول بکشد.

در دوره علامت‌دار علائم تب طولانی مدت، از دست دادن بیش از ده درصد از وزن بدن در مدت یک ماه، اسهال طولانی‌مدت(بیش از یک ماه)، احساس خستگی شدید برای مدت طولانی، عرق شبانه فراوان، سرفه مداوم و طولانی مدت، دانه‌ها و لکه‌های پوستی خارش‌دار، برفک دهان و گلو، زخم‌های دهانی، تبخال، مشکلات عصبی و تورم غده‌های لنفی دیده شود.

تشخیص بیماری با آزمایش ساده خون(در چند هفته یا چند ماه اول ممکن است آزمایش نشان ندهد) امکان پذیر است.

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

دیدگاه ها

جهانبخش ویسی در گفته :

باتشکر از سرکار خانم شمسی امیدی
جهت اطلاع رسانی به استحظار همشهریان عزیز شهرستان کوهدشت میرسانیم که مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری امید واقع در انتهای خیابان دکتر حسابی به صورت رایگان و با رعایت کامل اصل محرمانه بودن مشخصات
فردی برای عموم مردم آزمایش HIVرا انجام می دهندهمشهریان گرامی می توانند جهت خدمات رایگان از قبیل مشاوره ،ویزیت پزشکی و آزمایشگاه به این مرکز مراجعه نمایند.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :