کد خبر : 39986
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,755 بازدید

پیریایی از معلمی در کوهدشت تا استانداری قم

    کرم رضا پیریایی متولد 1339 «کوهدشت لرستان» و اصالتا «پیر حیاتی» است . وي در مهرماه سال 1359 و در ابتداي پيروزي انقلاب در حالي كه فقط 19 سال سن داشت . در كسوت دبير در دبيرستانهاي كوهدشت لرستان اولين تجربه هاي كاري خود را در مشاغل اداري پشت سر گذاشت. بعدها از […]

 

 

کرم رضا پیریایی متولد 1339 «کوهدشت لرستان» و اصالتا «پیر حیاتی» است . وي در مهرماه سال 1359 و در ابتداي پيروزي انقلاب در حالي كه فقط 19 سال سن داشت . در كسوت دبير در دبيرستانهاي كوهدشت لرستان اولين تجربه هاي كاري خود را در مشاغل اداري پشت سر گذاشت.

بعدها از سمت دبيري به مسئوليت امور تربيتي آموزش و پرورش شهرستان كوهدشت و معاونت امور تربيتي آموزش و پرورش استان لرستان ارتقاء يافت .

 

پبريايي و دفاع مقدس

پيريايي از یادگاران هشت سال دفاع مقدس و جانباز جبهه های نبرد حق علیه باطل است . مقالاتي هم به قلم او در مورد شهيدان اسماعيل هاديان و حميد ابراهيمي در رسانه ها منعكس شده است.

پيريايي دردوران جواني خود در كوهدشت لرستان ، علاوه بر تشكيل اتحاديه دانش آموزان لرستان و برگزاري اردوهاي فرهنگي وتربيتي ، هسته ها ؛ جلسات و محفل هايي هم با فرهنگيان ، بازاريان ، دانش آموزان واقشار مختلف مردم تشكيل داد كه خروجي كارش تربيت برخي مسئولين اجرايي در سطح كشور ، روحانيون و مديران موثر شاغل در نظام مقدس جمهوري اسلامي بود .

پيريايي از آن دسته از مديران فرهنگي است كه خود بارها تاكيد كرده:” من كار تربيتي مفصل از بامداد تا بامدادكردم نه از صبح تا شب ! و در طول عمر هيچ وقت كار معلمي وتربيتي را رها نكرده ام”

 

 

پيريايي و اولين قدم اجرايي

شايد بشود گفت از جمله اولين قدم هاي پيريايي ( پس از دبيري آموزش و پرورش در سن 19 سالگي! و معاونت امور تربيتي استان ) در عرصه ي اجرايي ؛ « مسئوليت او در شوراي هماهنگي تبليغات شهرستان كوهدشت» بود و سپس عضويت در شوراي فرهنگي جهاد دانشگاهي اصفهان و نمايندگي دانشجويان دانشگاه اصفهان.

 

پيريايي و احزاب

او از اولين افرادي بود كه در حزب جمهوري اسلامي عضو شد . پيريايي با عضويت در شوراي دفاتر حزب در كوهدشت لرستان جمله ي شهيد بهشتي – كه آن روزها در تابلوي دفاتر حزب قاب گرفته مي شد – را به خاطر سپرد : “حزب معبد من است” …

پيريايي در جايي در خصوص اين جمله ي شهيد بهشتي گفته بود : “كلمه ي پاك با عمل صالح هم صعود مي كند و هم جاودانه مي ماند چون شهيد بهشتي آن جمله را از سر سويداي دل گفته بود”.

و البته اضافه مي كند : « معبد امروزي ما بجاي احزاب همين محل هاي كارمان است كه بايد در انجام وظايف خود از هيچ كوششي فرو گذاري نكنيم . »

 

پيريايي و رويكرد «كادر سازي» و نفي فعاليت حزبي

پيريايي در رويكردش ثابت كرده كه كادر سازي را به فعاليت حزبي ترجيح مي دهد و البته در كار كادريابي بسيار مشكل پسند است!

او در اين زمينه نيز بارها گفته : «من به كادر سازي ايمان دارم اما معتقدم كادر سازي بايد هدفمندباشد تا نتيجه بخش باشد زيراكادر سازي صاحبكار مي خواهد وبهترين صاحبكاران و متوليان كادر سازي هم معتقدم خود دستگاههاي اداري كشور هستند».

پيريايي در شرايط فعلي هيچ نقشي را براي احزاب و تشكل هاي سياسي در كادرسازي نمي بيند و در اين باره معتقد است: « من يك زماني فكر مي كردم احزاب مي توانند متوليان خوبي براي كادر سازي باشند چون هم مي توانند داراي برنامه واتاق فكرباشند وهم نيروهاي خوب را شناسايي ودر افقي بالاتر آنها رابسازندولي در شرايط فعلي كشور از اينكه احزاب بتوانند كار درست وموثري انجام دهند وبتوانند نقش واقعي ومناسبي را درعرصه اداره امور كشور داشته باشند؛نشانه هاي بزرگي را نمي بينم . »

 

ورود پیریایی به عرصه اجرايي كشور

كرم رضا پيريايي؛ چند سالي در كسوت كارشناس سياسي در استانهاي مختلفي همچون مازندران ، گيلان ،زنجان ، آذربايجان شرقي و غربي ، كردستان ، همدان ، كرمانشاه و استان ايلام در وزارت كشور تجربه هاي جديدي در عرصه هاي مديرت و اداره مسائل حكومتي يك جامعه اسلامي آموخت و شايد همین تجربه ها بود كه مقدمات را براي فرمانداري شهرستان هاي دره شهر و آبدانان استان ايلام ؛ بانه، قروه و دهگلان در استان كردستان و همچنين مدير كلي امور اجتماعي و انتخابات استانداري كردستان فراهم كرد .

 

پيريايي و استارت در سه قوه

پيريايي پس از سمت «نمايندگي وزارت كشور در آموزش و پرورش»  بلافاصله وارد حيطه ي قوه مقننه شد و بعنوان مشاور رئيس سازمان امور مجلس شوراي اسلامي و همچنين  «مديريت مجتمع بهارستان مجلس شوراي اسلامي» ؛ فعاليت در مجلس شوراي اسلامي را به كارنامه اش افزود .

 

پيريايي و ورود به آيينه ي جادو

پس از قوه مقننه ؛ “رسانه ي ملي” ميزبان تجربيات پيريايي شد.

سمت هاي پيريايي در سازمان صدا و سيما عبارتند از :

 

– مدير كل صدا و سيماي استان ايلام

– مدير كل صدا و سيماي استان كردستان

– مديريت ارتباطات صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران

– مشاور معاون ارتباطات و امور بين الملل صدا وسيماي جمهوري اسلامي ايران

– رياست مركز موسيقي و سرود جمهوري اسلامي ايران

– عضوهيات مركزي گزينش صدا وسيماي جمهوري اسلامي ايران

او در باب همكاري اش با صدا و سيما در گفتگويي گفته بود : «كار در رسانه يك امر جامع است وهر كسي كه در رسانه كار مي كند بايدجامعيت امور را ببيند.»

 

پيريايي و كردان

پيريايي در بخشي ازگفتگوي خود با يكي از سايت هاي خبري به نقش مرحوم كردان در صداوسيما اشاره كرده و در اين باره مي گويد:”مرحوم كردان كه خداوند ايشان را رحمت كند؛همواره تاكيد زيادي بر تشكيل اتاق فكر در صدا وسيما وبويژه مراكز استاني صدا وسيما داشتند ؛ پس از آنكه مرحوم كردان از سوي آقاي ضرغامي بعنوان معاون امور مجلس واستانهاي صدا وسيما انتخاب شد و من هم مدير كل صدا وسيمار مركز كردستان بودم بنا به توصيه ايشان اتاق فكر صدا وسيماي مركز كردستان را راه اندازي كرديم و نتايج بسيار خوبي هم از تاسيس آن گرفتيم بطوريكه سطح ارتباط ما را با مردم به حد مشاركت مي رساند و نخبگان هم با علاقه زيادي از برنامه ها استقبال مي كردند”.

 

پیریایی و همدان

پيريايي در جلسه هجدهم بهمن ماه 1388 هیات دولت، بعنوان استاندار جدید همدان  منصوب شد . وي علاوه بر استانداري رئیس هیئت مدیره باشگاه فرهنگی – ورزشي پاس همدان را برعهده داشت .

در اين چهار سال بود كه به تصويب هيئت دولت نشان سازندگي را به پاس از زحماتش در اجراي موفق طرح هدفمندي يارانه ها از معاون اول وقت دريافت كرد.

آن روزها رسانه ها خبر از اجراي بي بديل طرح هدفمندي يارانه ها در استان همدان مي دادند .

پيريايي سرانجام بنا به دلایل سیاسی و زد و بند ها و فشارهای غیر منصفانه مخالفان احمدی نژاد در استان همدان پس از 4 سال  استانداري همدان را ترك كرد .

 

پيريايي و قم

محمود احمدی نژاد درجلسه مورخ 7 تیر ماه 1391 هيئت دولت ؛ کرم رضا پیریایی را بعنوان استاندار جدید قم جایگزین محمد حسین موسی پور – داماد خانواده باهنر – كرد .

گفتني ست كه موسي پور اولین استاندار روحانی کرمانی الاصل دولت احمدي نژاد بود.

پیریایی در شرایطی به عنوان استاندار قم منصوب ومعرفی شد که برخی شخصیت ها وگروههای سیاسی منتقد یا مخالف دولت تحرکاتی را برای ابقای حجت الاسلام موسی پور در قم آغاز کرده بودند بطوریکه در مقابل مصوبه هیئت دولت از خود مقاومت هم نشان دادند تا جایی که این موضوع حتی به جلسه معارفه پیریایی در حین سخنرانی وزیر کشور( محمد مصطفی نجار) هم کشیده شد و یک طلبه زبان به اعتراض گشود كه با عتاب وزير كشور رو به رو شده و به خارج از سالن هدايت شد.

سرانجام جلسه معارفه رسمی پیریایی در 11 تیرماه 1391 برگزار شد . بدين ترتيب چهارمین انتصاب استانداری قم در دولت احمدی نژاد   ؛ کرم رضا پیریایی  شد .

در بدو ورود پيريايي ، قم شاهد فضاسازی ها و تحرکاتی بود . پيريايي در اولين سخنراني رسمي خود با جمله ي تعيين كننده ي «من سرباز ولایت هستم» بي توجهي به قضاوت هاي نادرست و تلاش دو چندان جهت پيشبرد اهداف نظام را ترجيح داد به پاسخ دهي به جريانانت خاص.

 

پيريايي ، علما و مراجع

اولين ديدار او با علما مربوط مي شود به دوران استانداري همدان كه در سفري به قم به ديدار آيت الله نوري همداني مي رود و ايشان اولين پرسشي كه از پيريايي داشتند راجع به ويژگي ها ومختصات متفاوت سرزميني بود .

پيريايي در اين باره گفته : « الان با وجود گذشت چندين سال از آن ديدار فكر مي كنم نمونه ها و مباحثي كه در اين جلسه مطرح شد  خيلي مهم بوده وكمك زيادي به ما در پيشبر امور استان داشت”.

پيريايي معتقد است:”آمايش سرزمين قم هم به لحاظ طول وعرض وهم از نظر افق،اعماق وارتفاع بسيار مهم وقابل تحليل هاي گوناگون است ودقيقا به همين دليل است كه معصومين (عليهما السلام) هم آنرا حرم امن الهي ناميده ونمي شود بدون اذن خداوند در اينجا كار كرد”.

او همچنين در كسوت استانداري قم دیدارهای مکرری با مراجع وعلمایی همچون آيت الله سيستاني ، مکارم شیرازی ، شبیری زنجانی،علوی گرگانی، مصباح یزدی، امینی، استادی، جوادی آملی، صافی گلپایگانی، هاشمی شاهرودی، حسینی بوشهری، سعیدی،علوی بروجردی، مقتدایی و همچنین طلاب وفضلای قم داشته است.

آيت الله سيستاني مرجع شيعيان عراق در خلال يكي از ديدار ها به پيريايي گفته بود «از نزدیک در جریان رشد و توسعه شهر مقدس قم هستم.» (به نقل از خبرگزاري ها)

 

پيريايي و دور زدن تحريم ها!

در بعد فعالیت ها واقدامات داخلی استانداری در شرایط سخت اقتصادی سال 91 که برخی اوقات دستگاههای دولتی به دلایل تحریم وشرایط سخت اقتصادی وانقباضی و بسته شدن دست بودجه کشور درپرداخت حقوق ماهانه کارکنان خود نیز مشکل داشتند ، پیریایی با تسلط بر ضوابط حقوقي و مقررات جذب بودجه واعتبارات توانست با تغییرات اندکی که در بدنه مدیریت اجرایی و برخی قسمت های استانداری و فرمانداری انجام داد ؛ با کمک سعید عین اللهی معاون توسعه ومدیریت منابع انسانی خود بیش از 2 میلیارد تومان بدهی استانداری به كسبه و مردم قم و حتي کارکنان خود را به صفر برساند و سروسامانی به وضعیت مالی ومعیشتی کارکنان استانداری بدهد و ايضا طلب ها و حق وحقوق آنها را که در طول 4 سال گذشته انباشته شده و به قسمت دیون منتقل شده بود را در اوایل سال 1392  استیفاء و به آنان پرداخت کند.

 

پيريايي ، رسانه هاي مكتوب و مجازي

پيريايي صاحب امتیاز ومدیر مسئول هفته نامه سراسری جریان است . اين نشريه هم اكنون در حال انتشار محدود مي باشد .

او علاوه بر رسانه ي مكتوب به پشتوانه ي مجازي نيز معتقد است به گونه اي كه شايد بشود گفت پيريايي اولين استانداري بود كه در فضاي مجازي تارنماي شخصي راه اندازي كرد و در آن به بيان مواضع خود پرداخت .

 

مهمترین اقدامات پیریایی و مجموعه اش در استانداري قم عبارتند از:

– اجرای فاز یک طرح اولین مونوریل ایران در قم بعنوان یک طرح عظیم ماندگار

– پيگيري و كمك به تسریع احداث بلوار پیامبر اعظم(ص)

– پيگيري طرح توسعه واحداث صحن غربی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س)

– پيگيري طرح توسعه مسجد مقدس جمکران

– احداث بیش از 40 هزار واحد مسکن مهردر استان قم

– اجرای طرح آبرسانی به برخي روستاها

– افتتاح کمر بند ریلی وخروج قطار های باری از داخل شهرقم

– اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم به خطوط سراسری راه آهن

– توسعه فعالیتهای بازرگانی،صادرات،واردات وسرمایه گذاری وتبادلات تجاری با کشور های خارجی

– بهسازی ونوسازی وزیبا سازی رودخانه قمرود

– کمک به احداث تالار مرکزی شهر قم

– تعریض جاده قم گرمسار وتوسعه آن در قالب طرح عظیم آزادراه حرم تا حرم(بین قم – مشهد) بصورت 4 بانده که مراحل پایانی خود را می گذراند.

– کمک به احداث بزرگترین فرودگاه خصوصی کشور در قم

– احداث دهها بلوار و خیابان و پل در سطح شهر

– پروژه ي  ادامه تونل خیابان دو طبقه عمار یاسر

– پيگيري  پروژه متروی قم

– احداث واجرای دهها طرح صنعتی ومعدنی در استان

– احداث چندین شهرک صنعتی وتخصصی بویژه شهرک چاپ ونشر در استان

– احداث وتکمیل طرح بزرگ میدان وپارکینگ بزرگ امام خمینی با گنجایش چندین هزار خودرو در اطراف حرم

– احداث وتوسعه اماکن وسالن های ورزشی وفضای سبز در قم

– توسعه اماکن آموزشی،علمی وپژوهشی همچون دانشگاهها وموسسات آموزش عالی

– احداث وتوسعه مراکز تفریحی وتوریستی

 

پيريايي در جمله اي مشهور در مورد ضرورت انجام وظايف بشيوه ايي صحيح و با پرهيز از هر گونه اشتباه در اجراي برنامه هاي كاري ، گفته : “ما از نسل قصور و تقصير نيستيم و حتي حق قصور  و  تقصير نداريم ؛ بنابراين قصور در انجام وظايف معني ندارد.”

 

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

مهدی امرائی در گفته :

با سلام وعرض خداقوت توفیق وسربلندی همه همشهریان و جوانان خطه لرستان به ویژه کوهدشت آرزوی ماست خوب است که رزومه سایر عزیزان نیز جهت آگاهی مردم شریف کوهدشت از وشناخت بیشتر از فرزندان غیور شان را درج فرمائید متشکریم

[پاسخ]

نازنين زهرا در گفته :

خوشحالم. . .

خداوندا تو ميداني كه انسان بودن و ماندن در اين دنيا چه دشوار است
چه رنجي مي كشد آنكس كه انسان است و از احساس سرشار است

آقاي پيريايي من به نوبه ي خودم از شما بزرگوار بابت تمام اشتباهات بزرگترهام معذرت ميخوام./

[پاسخ]

عزیز در گفته :

خیلی هاتوهمین شهرهستن اون وقتااین کارهاروبیشترشم کردن ولی استفاده نکردن

[پاسخ]

ناصری در گفته :

شاید ولی استفاده مناسب حتما لازم است چون بنا بر پیشرفت است پیشرفت جامعه منوط به استفاده از امکانات فرصت هاست چه فر د چه جمع ۰امیدوارم آهنگ پیشرفت جمعی شهرمان شکل بگیرد البته من شک دارم خیلی ها مثل آقای پیریایی تلاش کرده باشند

[پاسخ]

بی هویت در گفته :

در شهر ما پیریایی ها زیادی هستند که چراغ خاموش تردد می کنند؛ولی ای کاش برای کوهدشت هم خیری داشتن. برخی شهر ها با وجود یکی از این افراد پیشرفت های چشمگیری داشتن که ظاهرا آقای پیریایی کار درست تر از آنها نیز بود ه اند.در اینجا این سئوال قابا تامل در ذهن بشر خطور می کند که آیا افرادی که در مدیریت شهر خود ناتوان هستند (ظاهر و باطن کوهدشت معلوم است35 سال بکر باقی مانده )میتوانند جامعه بزرگ ایران را اداره کنند؟

[پاسخ]

پرويز گراوند در گفته :

آقاي پيريايي را زماني كه محصل بودم و بعدا كه بيشتر مي فهميدم مي شناختم. البته آشنايي دو طرفه يا ارتباط نداشتيم. برخوردش ظاهراً جوري بود كه حداقل در ابتدا، جذ به اي براي يك نوجوان يا جوان مثل من نداشت. شايد خيلي جدي (و مقداري سختگير) بود و جديتش مانع از شكل گيريِ ارتباط بين او و نوجوان يا جواني مثل من ميشد. برداشت من به غلط يا صحيح اين بود كه او كه اخلاقش تند است. همين برداشت يا واقعيت كافي بود كه كسي با روحيه من (كه فكر ميكنم روحيه ام ملايم بود) نتواند با او حسِ همگونگي داشته باشد.
ولي گذشته از اين موضوعِ فرعي، فكر ميكنم آقاي پيريايي چند ويژگي داشت كه «داشنِ آنها با هم» در ميان سياسيونِ درون نظام در شهرستان كوهدشت در آن موقع كم نظير بود.
1ـ هوش، تمركز و گيراييِ بالا
2ـ جديت و قاطعيت و كارِ عميق
3ـ شجاعت و پاكبازي و نداشتنِ ترديد در مسيرِ فعاليتِ فكري ـ سياسي (در آن زمان كه من ميشناختم)
4ـ بيان رسا و فصيح و قلم قوي
5ـ اطلاعات زياد و مطالعه در باب موضوعات فرهنگي و ايدئولوژيك بعلاوه استقلال فكري
6ـ داشتنِ صبغه ي تشكيلاتي و تشكيلات پذيري و كار تيمي و برنامه ريزي و البته گاهي تك روي
7ـ آگاهيِ سياسي بالا نسبت به جرياناتِ سياسيِ موجود در آن زمان
8ـ سلامتِ مالي و نخواستنِ چيزي به طور غيرمشروع براي خود.
و اما:
1ـ تند روي و گاهي افراط
2ـ دافعه ي قوي براي مخالفان و نداشتنِ جاذبه ي قوي براي همفكران حداقل در مراحل اوليه يا براي سن من در آن زمان
3ـ سخت گيري و اخلاق خشن به برداشت من
4ـ تاثير پذيري از احساسات و روحياتِ خاصِ خويش (البته در هدفگذاري و تفسيرِ وقايع نه در برنامه ريزي و پيمودنِ راه)

اما وقعاً من وقتي فهميدم در دولت دوم سازندگي در اردوگاه جناحِ راست در آن زمان (اصولگرايان كنوني) قرار گرفته، شوكه شدم. چون نه آدمِ كم عمقي بود كه كه ديدگاهش به راحتي عوض شود، نه آدمي خاكستري بود كه اين ديدگاه و آن ديدگاه برايش چندان تفاوتي نداشته باشد. نه آدم محافظه كار يا سنتگرايي بود كه به محافظه كاري بگرايد. فقط شنيده بودم و قابل درك بود كه جناح چپ به توانايي اش چندان توجه نميكردند. هنوز واقعاً برايم سوال است كه آيا وقتي كه در انتخابات رياست جمهوريِ سال 1376 فرماندار قروه (فكر ميكنم قروه) بود درست است كه آقاي خاتمي را به شهر راه نداده يا برخورد غيرمحترمانه با او داشته است؟
با اين حال، وقتي شنيدم استاندارِ همدان شده، خوشحال شدم. چون احساسم اين بود كسي استاندارِ اين استان شده كه تواناييِ لازم براي استاندار شدن را (به زعم من) دارد. چهار سال پيش زمزمه اي بود كه قرار است استاندار لرستان شود؛ خيلي خوشحال شدم اما نشد و آقاي ده مرده آمد كه دويست ميليار بودجه ي زبان بسته را روي كوي مُدبه هزينه كرد در صورتي كه بسياري از سدهاي كوچك لرستان براي چند ميليارد تومان در مانده بودند.
اينها خلاصه ي برداشت شخصي من از ايشان (جناب آقاي پيريايي) بود. نه حُبي در كار بود نه غرضي. شايد نزديكترين دوستانش نتوانند به اين دقت (به زعم من) او را ارزيابي كنند. گاهي مواقع شناختنِ آدمها از چگونگيِ آدمها براي من لذتش بيشتر است گرچه ممكن است شناختم از آدمها، قديمي يا اشتباه باشد. اميدوارم از طرفِ طرفداران يا مخالفانِ ايشان به حُب و بغض متهم نشوم و ايشان هم از بخشي از اين كامنت كه در تاييدشان نيست دلخور نشوند.

[پاسخ]

سینا پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۶ آذر , ۱۳۹۲ ۱۷:۱۰:

با سلام خدمت جناب آقای گراوند
ارزیابی شما با مراعات انصاف ، دقیق و بدور از گرایش های سیاسی است.
خدا وکیلی کوه مدبه رو گفتین و کردین کبابم ، یکبار که به لرستان آمده بودیم بعد از بارها اصرارخانواده ام ، ناچاراً از کوه مدبه بالارفتیم ، آسفالت بود و کوه و سربالایی و دگر هیچ و هیچ ….
همون روز وارد جاده کوهدشت شدم ، به قولی هوا گرگ ومیش شده بود ،آسفالت( بویژه از مله شبانان به سمت کوهدشت شخم شده بود ، پیچ قبل از کافر مسلمان …) ، پرتگاههای مخوف ، پیچ های کشنده ش ، هر وجبش جای داغدار شدن یک خانواده کوهدشتیه . فکرشو که میکنم چه بزرگانی رو این جاده از ما گرفته امیری ها ، محمدی ها …0
موفق باشین ، درد دلی بود ،خواستین به نمایش نذارین .

[پاسخ]

پرويز گراوند پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۷ آذر , ۱۳۹۲ ۱۲:۳۵:

آقا سينا سپاس

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۶ آذر , ۱۳۹۲ ۱۷:۲۳:

آقاي گراون
من تا كنون شما را آدم مطلعي مي دانستم از امروز به بعد تجديدنظر مي كنم . شما هم مثل بسياري از قلم دوان هاي لرستان و كوهدشت يكي به نعل مي زنيد ، يكي به ميخ .
در كارنامه اعمالتان تعريف از پيريايي نبود كه آن هم اضافه شد
يا تحليل سياسي ننويسيد يا اگر مي نويسيد با درايت و عمق . تحليل سياسي نوشتن به شناخت دقيق سابقه و تاريخچه آدم ها نياز دارد كه شما نداريد .

[پاسخ]

پرويز گراوند پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۷ آذر , ۱۳۹۲ ۱۲:۳۶:

ناشناس محترم سلام و زنده باشي
گرچه فكر ميكنم شما شايد منظور بدي نداشته اي، ولي به كار بردنِ اصطلاح «قلم دوان» براي اهل قلم، اهانت به قلم است و شبيه ادبيات برادر! «حسين شريعتمداري» است. گرچه از سياق نوشتارتان مشخص است كه بالعكس شما هيچ تناسبي با شريعتمداري نداريد.
دليلي ندارد يكي به ميخ بزنم يكي به نعل؛ چون من و آقاي پيريايي همديگر را از نزديك نمشناسيم. آدمها هم نقاط قوت دارند هم نقاط ضعف. اشاره به هر دو جنبه ي آنها، الزاما يكي به نعل يكي به ميخ نيست. پيريايي هم الان قدرتي ندارد كه من بخواهم مهري در مسجد بگذارم. كلاً اگر اهل نان قرض دان بوديم، الان روزگارمان بهتر از اين بود.
ارزيابي يك قوت و ضعفِ فرديِ يك شخص، در حوزه ي تحليل سياسي قرار ندارد كه من تحليل سياسيِ اشتباهي كرده باشم.
من در اين كامنت كوتاه، كاري به ديدگاه سياسيِ آقاي پيريايي نداشته يا آن را تاييد نكرده ام زيرا ديدگاه ما متفاوت و در خيلي از ابعاد متعارض است لذا اصولاً من نميتوانم ديدگاه سياسيِ ايشان را تاييد كنم. بلكه به اين ابهامات نيز اشاره كرده ام كه «چرا و چگونه از اروگاه چپ در اردوگاه راست قرار گرفت؟» يا آيا واقعيت دارد كه «ايشان در دوره فرمانداري شان، خاتمي را به شهر قروه راه نداده است؟»
قرار هم نيست در ارزيابيِ توانايي ها و ضعف هايِ فرديِ يك نفر، به بررسيِ حوزه ي خصوصي و تاريخچه شخصي اش بپردازيم و به اصطلاح وارد پوستش شويم و يا چون با او اختلاف در ديدگاهِ سياسي و فكري داريم، توانايي هايش را كتمان كنيم و يا اگر انطباق سياسي داريم بي جهت از او تعريف كنيم.
در ضمن، ارزيابي هاي ما بايد بر اساسِ عملكردِ افراد باشد و نبايد نيت خواني كنيم. به همين خاطر، برخلافِ بسياري از دوستان، من آقاي پيريايي را اصلاً اصلاح طلب نميدانم و مهم نيست در نيتش چه ميگذرد يا نميدانم ايشان اساساً ديدگاهش عوض شده يا به دلايلِ ديگري در اردوگاهِ راستگرايان قرار گرفته، هرچه باشد، ايشان عملاً اصولگرا هستند.
اتفاقاً همانطوري كه در كامنت نوشته ام من شخصاً به غلط يا صحت، احساس خوشايندي نسبت به آقاي پيرياي نداشته ام. اما معمولاً سعي ميكنم واقعيت ها را بر معيار احساسم تفسير نكنم كه كاري عوامانه و فاقد ارزشِ «معرفت شناختي» است. لذا حيف است كه قوت هاي افرادي را كه با آنها اختلاف ديدگاه داريم از نظر بيندازيم همان طوري كه نبايد ضعف ها را كتمان كرد كه من اشاره كرده ام.
معمولاً در فضاي سياسي، وقتي كسي منصفانه و واقع گرايانه حرف بزند، از هر دو طرف، متهم ميشود كه «يكي به ميخ يكي به نعل زده» كه اينهم از نگاهِ استبداد زده و ايدئولوژي زده ي ماست كه همه چيز را «سياه و سفيد» مي بينيم و به راحتي از آن رهايي نمي يابيم.
به هر حال، من شناختم را از آقاي پيريايي كه مربوط به گذشته است كه حتما هم كاملاً دقيق نيست ارائه كرده ام. ممكن است بخش زيادي از آن نيز اشتباه باشد ولي هر چه هست برداشتي صادقانه است و صادقانه بيان شده است.
در پايان، از اينكه از سياقِ كلامت بر مي آيد كه مرا «كم اطلاع دانسته اي نه «سياسي كار»، سپاسگزارم، چون بسيار محتمل است چنين باشد؛ اما اگر سياسي كار ميدانستي از درون ناراحت ميشدم گرچه بروز نميدادم.
موفق و مويد باشيد و كمي هم بيشتر.

[پاسخ]

علی جودکی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۸ آذر , ۱۳۹۲ ۲۱:۵۶:

سلام جناب گراوند عزیز. اسمتان را دیدم بهانه ای شد سلام عرض کنم. موفق باشید.

[پاسخ]

حاجی علی شیراوند در گفته :

خدمات جناب پیر یایی در حوزه ی فرهنگی و تربیتی بر کسی پوشیده نیست. بنده به عنوان کسی که سالها افتخار شاگردی ایشان را داشته ام ودر انتخابات مجلس ششم زمانی که ایشان در حوزه ی انتخابیه کوهدشت کاندیداشدند یکی از یاران و اعضای فعال ستاد انتخاباتی وی بودم پیشنهاد می نمایم جناب پیر یایی انشاالله وقتی مسولیت استانداری را به شخصی دیگر محول کردند به میان شاگردان آن زمان و دوستان قدیمی شان تشریف بیاورند تا دوباره مروری داشته باشیم به نصیحت هایی که ایشان داشتند و یک دوره دیگر برایمان نهج البلاغه تفسیر کند و نحوه ی دل بریدن از دنیای مادی برایمان ترسیم نمایند!!

[پاسخ]

صدای آشنا پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۶ آذر , ۱۳۹۲ ۲۱:۲۹:

والبته فال حافظ شیرازی
جناب آقای پیریایی درسفرهای تبلیغاتی که گاها درخدمت ایشان بودیم ازشون میخواستیم تفألی بزنن به حافظ والبته بسیارتفسیرهای دل انگیزازشعرحافظ
حاجی جان گُل گفتی کاش پیریای برگردن کوهدشت واقعا ماکه ایشان رو دوسش داریم لیکن فضا خیلی عوض شده شایدهم عوضی شده،
حاجی جان
اولا برایت دعا میکنم کسالت تان رفع بشه ثانیا دعامیکنم آرزوتون هم برآورده بشه تا جناب پیریایی به میان دوستان کوهدشتی برگردن
اما تفکر مدیران کشورگهگاهی آزاردهنده است ازجمله همین تفکری که میخواد پیریایی رو بااین همه سابقه درخشان اجرایی از مدیریت محووبرکنارکند نمیدونم جناب آقای پیریایی کدوم عملکردش زننده بوده ،کدوم سخنرانیشون زننده بوده،کدوم رفتارش ناپسند بوده
که بایدامروز ازمدیریت استان قم برکناربشه.
البته دوستان خودمان کوهدشتیها رو میگم: چرااینقدربه جناب پیریایی حساسیت دارن!
همین دوستی که کامنت داده برای آقای گراوند واورابخاطرتمجیدازپیریایی شماتت وسرزنش نموده!
حاجی جان نوشته بودی سالیان سال شاگردپیریایی بودی
آری درست فرمودی برادرم بخدا من وماها هم نمازرو ازپیریایی یادگرفتیم پیریایی واقعا برای ما نمونه والگوبود نمیخواستم آینده ام رو به شغل معلمی بپردازم اما رفتارپیریایی باعث شدتامن شغل معلمی رو انتخاب کنم
البته چندسالیست توفیق زیارت ایشان رو نداشتم فقط زمانیکه استاندارقم شد به ایشان زنگ زدم وتبریک گفتم دیگرازاون روز تاکنون ایشان رو ندیده ام وبنابدلایلی هم بانامبرده تماس تلفنی نداشته ام بخاطراینکه ایشان فکرنکنند قصدو نیتی رو دارم
اما واقعا متاسفم که این چهره محبوب توسط کسی ازمقامش عزل بشود که شاگرد ایشان هم بحساب نمیاد
پیریایی بااین همه سوادوسوابق درخشان سیاسی واجتماعی وفرهنگی شایدبتوان به جرأت گفت حیف است زیرمجموعه رحمانی فضلی باشد اگر منصفانه قضاوت کنیم شایسته بود جایگاه اجرایی این 2 نفرباید جابجاشود شایسته بود پیریایی وزیرکشورباشد تا ……..
البته من خودم درهمه ی انتخابات ازابتداتاکنون با اصلاح طلبان همراه بوده ام وپیریایی رو هم فردی اصلاح طلب و البته معتدل میشناسم گرچه نامبرده استانداردولت احمدی نژادبود ه اند، آقای مهندس بازوندهم استناندارلرستان دردولت احمدی نژاد معاونت استاداربوده اند
حاجیعلی عزیزم درپایان ازخداوند عزیز برای شما شفا کامل وبرای استادعزیزم جناب پیریایی آینده درخشانی را مسئلت دارم
خدایاچنان کن سرانجام کار
توخوشنودباشی ومارستگار

[پاسخ]

ولایی پاسخ در تاريخ جمعه ۲۹ آذر , ۱۳۹۲ ۰۳:۰۱:

آن سیزده کلمه چه ها که نکرد خطاب به اقای جنتی

[پاسخ]

زاهدآقایی در گفته :

خسته نباشی میگم به این مرد کوهدشتی که سربلندمون کرده در کلیه رستته و درجات کشوری

[پاسخ]

بهمن ابراهیمی در گفته :

بنده در مورد توجه آقای پیریای به هنر و هنر مندان به عنوان کسی که از نزدیک شاهد بودم و در جریان برخی مباحث دخیل بودم میخوام یک مطلب رو بدون در نظر گرفتن حق معلمی و دوستی ایشان بیان کنم .دیشب بیننده ی برنامه های شبکه کردستان بودم یک خبر و یک برنامه دیدم که مستقیما مربوط به آینده نگری و بینش هنرمند پروری آقای پیریایی بود خبر این بودکه فیلمسازان کردستان ایران جوایز جشنواره ی فیلم سلیمانیه را درو کردند شاید برای کسی قابل باور نباشه اما بنده به عنوان فردی مطلع عرض میکنم که اکثر افرادی که موفق به دریافت جوایز شدند کسانی بودند که در سالهای 81 تا 83 با حمایت و تشویق آقای پیریایی کارشون رو آغار کردند هنوز این جمله ی ایشان رو بیاد دارم که در جمع فیلمسازان جوان اعلام کرد برای اینکه اکبر شهبازی شهرام علیدی کیوان مجیدی سالم صلواتی و….هر کدام یک بهمن قبادی متعهد باشن از هیچ کمکی دریغ نمی کنم و واقع امر اینه که الان اون قدم و اون حمایت جواب داده کافیه دوستان اسم این افراد رو سرچ کنید و موفقیتهاشون رو ببینید.موضوع دیگه برنامه موسیقی محور شبهای کردستانه که قطعاتی باصدای سید علی عسکر و زیرک و خالقی و ماملی پخش میکنه کسی که بعد از بیست وهفت سال ممنوعیت پخش این آهنگها به بنده که مدیر پخش تلویزیون کردستان بودم مجوز پخش این قطعات رو داد کرم رضا پیریایی بود ، نه تملقی در این گفته ی بنده هست و نه جسارتا نانی قرض میدهم ؛ شان ایشان بالاتر از این حرفهاست اما من دیشب با سیل استقبال مردم کردستان و کرمانشاه و سایر استانها از این برنامه واقعا متوجه شدم یک دور اندیشی استراتژیک با رعایت تمام جوانب و مصالح در موضوعات هنری دارند و این برای یک مدیری که از بطن جامعه کوهدشت برخاسته چیز کمی نیست یا طرح انتخاب و انتشارصد آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران (در زمانی که ایشان مدیر مرکز موسیقی سازمان بودند ) که در اون کار نام هنر مندانی چون زنده یاد سقای و کارهای وی ملی شد کم کاری نبود ، شبکه های شما و شبکه ی استانی لرستان دقیقا بعد ده سال به این نقطه رسیدند که سقایی یک ظرفیت بالای هنری است و یک مطالبه ی مردمی از رسانه …. بهر تقدیر سالها کار مدیریت هنری و سیاسی باعث یک پختگی و احاطه کاری شده که امیدوارم در خدمت مردم استان قرار بگیره

[پاسخ]

مهدی یاری نیویورک در گفته :

خوب خدا را شکر که همه چیز خوبه و نماینده آینده شهرمون هم رونمایی شد.

[پاسخ]

kor koyashti پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۷ آذر , ۱۳۹۲ ۲۲:۱۸:

داداش مهدی نیویورکی
حتما الان پیش خودت فکر کردی خیلی تیز ی و سیاسی ،داداش این بنده خدا 35 ساله 100 جا پست داشته و کار کرده اگه قرار باشه با انتشار سوابق یه نفر اینطور نبوغ بخرج بدیم و رمز گشایی کنیم “خو هی ایسه ” 20- 30 نماینده تو میرملاس وجود داره ، اخه بابا تو که دیگه رفتی نیویورک تو دیگه چرا؟ این سایت آقای ازادبخت خیلی از بزرگان کوهدشت از اهالی هنر و سیاست و فرهنگ و دفاع مقدس و … تا حالا معرفی کرده حالا باید بگیم اینا نماینده ی آینده اند؟؟!!! هرچند من معتقدم نه فقط برای نمایندگی بلکه برای همه کارهای مهم شهر و استان باید بریم سراغ نیروهای با سابقه و خودی و دلسوز که آرزوی رسیدن به پست رو نداشته باشن. “البت شوخی واات کردم وه دل نیر برار”

[پاسخ]

رحیم جعفری در گفته :

سلام،جمله ” نمی شودبدون اذن خداوند در اینجا (قم) کار کرد” شبیه جملات آسمانی وغیبی آقایان احمدی نژاد،رحیمی ومشایی است.درمورد شخصیت آقای پیریایی دروبلاگ شخصیم تحت عنوان تاریخ 35 ساله کوهدشت انشالله تحلیل وقضاوت خودم را عرض خواهم کردودر اختیار پایگاههای خبری خواهم گذاشت.

[پاسخ]

محمد قبادی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۸ آذر , ۱۳۹۲ ۲۲:۱۹:

آقای رحیم جعفری جای تعجب است که شما دنبال بهانه گشتیه اید تا آقای پیریایی را با تفسیر جمله ای که به افکار ایشان نمی چسبد
با اسم بردن از اشخاص زیر سوال ببرید اگر می خواهید قضاوت و تحلیلتان این جوری شروع شود بهتر است عنوان آن کامنت و اظهار نظر را موضع گیری بنامید نه تحلیل وقضاوت
البته طبیعی است کسی که “از شهرداری گراب تا شورای شهر تهران “را رقم میزند چنین موضعی هم بگیرد.نمیدانم از این حضورهای دستپاچه واظهار نظرهای شتاب زده در سایت ها چه هدفی دارید
اما بدانید آغاز خوبی نیست……

[پاسخ]

فيروز يارمحمدي در گفته :

با سلام خدمت دوستان : در اين كه آقاي پير يايي توانمنديهايي در امورات اجرايي دارند شكي نيست وهمين كه ايشان به عنوان يك كوهدشتي سالها در كسوت يك استاندار ظاهر شده جاي خوشحالي است .اما به نظر بنده تفكر و عملكرد سياسي ايشان بخصوص در دولتهاي نهم و دهم با مؤلفه هاي اصلاح طلبي فاصله دارد و نمي توان ايشان را در زمره ي اصلاح طلبان قرار داد . اگر چه اصلاح طلب بودن يا نبودن عيب محسوب نمي شود مهم رعايت قواعد بازي سياسي بر اساس شاخص هاي پديرفته شده است.

[پاسخ]

ضرونی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۸ آذر , ۱۳۹۲ ۰۹:۵۳:

جناب یارمحمدی 1-من هم از توفیق آ قای پیریایی خوشحالم بالاخره همه متوجه هستند که استانداری قم حساس تراز خیلی از وزارتخانه هاست . وبه هر حال آن جایگاه به نام یکی از فرزندان کوهدشت ثبت شد ومعلوم شد واقعا کوهدشت قم لرستان است.2-من هم پیریایی را اصلاح طلب مصطلح نمی دانم اینکه احتیاج به اثبات ندارد اما اینکه مثل آقای پرویز گراوندشک داشته باشد که پیریایی خاتمی را به قروه راه نداده باشد واین بد اخلاقی وخلاف قانون را مرتکب شده باشد این هم از جنس همان اشکالاتی است که از بدبینی آقای گراوند است .برخلاف آقای گراوند من اینقدر نسبت به آقای پیریایی بدبین نیستم که در مقام فرمانداری کاندیدای ریاست جمهوری را که حق قانونی اش تبلیغات است به شهرستان راه ندهد البته در این حد می دانم که پیریایی طرفدار ناطق نوری بود3-نکته مهم تر این است که بالاخره سایت میرملاس در طرح مباحث کوهدشت دنبال چیست؟ غیر از این که می خواهد خدمتی به کوهدشت وکوهدشتی ها بکند. پس بهتر است همین هدف را دنبال کنیم اگر به دنبال اصولگرا واصلاح طلب باشیم کوهدشت ولرستان همین جور می مانند من فکر می کنم از یک منظر خدمت صادقانه به یک منطقه خدمت به نظام است چون یک جبران ویک حق واز جنس عدالت است4-پس اگر بین افراد وگروه ها هم مقایسه می کنیم از این زاویه هم باشد که سوابق کدام قویتر وپرتر است ؟ کدام اهلیت وشایستگی بیشتر داشته اند ؟ در استانداری در نمایندگی درمعاونت وزیر در فرمانداری درمدیرکلی در کارشناسی در کاردانی و….نام ها معلوم است رزومه ها معلوم است کارها وسواد ودانش وهوش وبینش معلوم اشت آنهایی که عافیت طلبند وآنهایی که به دنبا جیب هایشان هستند معلوم اند معتقدان هم معلوم .5-پس در این راه هم فرهیخته باشیم شان پایین تر حیف ما کوهدشتی هاست

[پاسخ]

ع نورمحمدی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۸ آذر , ۱۳۹۲ ۱۳:۱۲:

عرض شود حال که متأسفانه آقای پیریایی پست ومقام اجرایی ندارد راحت میشود ازایشان دفاع کرد
درجواب دوستان بزرگوار آقایان پرویزگراوندوضرونی مبنی بر برخوردغیرمحترمانه با سیّداصلاحات حین تبلیغات 76
این حقیر ازآقای پیریایی همین موضوع رو سؤال کردم
ایشان ضمن خوشحالی ازطرح سؤال چنین پاسخ دادن:
” به من اطلاع دادن که آقای خاتمی قراراست به کردستان وبه شهر قروه برای انجام تبلیغات ریاست جمهوری سفری داشته باشند، من هم فردای آنروز برای استقبال والبته حفاظت از آقای خاتمی تمام تلاش خودرو کردم وآقای خاتمی هم برنامه های تبلیغاتی خودش رو انجام دادند وبرای جابجایی وانجام دیگربرنامه ها از ماشین فرمانداری که دراختیاربنده بود وشخصا ایشان رو همراهی میکردم استفاده شد،حتی درداخل ماشین کاملا متوجه بودن که من کوهدشتیم ازاوضاع کوهدشت سؤال کردن والبته از حجة الاسلام دکترعباسی فرد تمجید نمودند ،ودرپایان سفر ازهمراهی بنده (فرماندار قروه) کلی تعریف وتمجیدشد”
عزیزان شایسته استن دراظهارنظرها منصفانه عمل کنیم افرادی که منتقدایشان هستن بفرمایید خودشماها برای اصلاحات چه قدمهایی برداشته اید؟
مگرجناب آقایاسماعیل دوستی همان زمان یعنی قبل ازخرداد76 ابتداحامی جناب آقای ناطق نوری نبودن؟
مگربرای حمایت ازناطق بیانیه نمایندگان مجلس رو امضا نکردن؟
مگرآقای ملکشاهی که بارأی اصلاح طلبان نماینده مجلس شد از دکترقالیباف حمایت نکردن؟
أینَُ إنصافِکُم أیّهاالأصدقاء؟

[پاسخ]

گراوند از کشماهور پاسخ در تاريخ جمعه ۲۹ آذر , ۱۳۹۲ ۲۱:۴۴:

عالی بود
ممنون استاد نورمحمدی عزیز
بخاطر دفاع ازحق وحقیقت،من هم بانظرشما موافقم آقای پیریایی انسانی نجیب ،شریف وبی نظیراست انشاله پست مهمتری بگیرند تاکورشونددشمنان ایشان

[پاسخ]

نادری در گفته :

آقای پیریایی افتخار همه استان لرستان هستند هر جا باشند موفق می شوند

[پاسخ]

درگاهیان در گفته :

آقای پیریایی از معلمان متدین این شهر بودند و ایشان در کسوت معلمی قابل احترام .البته سیاست عالم دیگریست و قضاوت در مورد زوایای آن بسیارسخت .

[پاسخ]

آرتین92 در گفته :

با سلام خدمت تمامی همشهریهای کوهدشتیم :چرا فقط حرف میزمید خارج گودیم ومیگیم لنگش کن .نه برادر ها ئر عمل اینگونه نیست شهر ما بهترین مدیران را دارد ولی نه برای خودمان بلکه برای استانهای دیگر .در شهر ما همه کدخدا اند ما باید مقلد باشیم مقلد خوبی ها .حق و حقیقت که در عمل باید مرد کارزار باشیم

[پاسخ]

شهروند کوهدشتیا در گفته :

اقای شیراوند سلام من درتعجبم هر ستاد انتخاباتی که در این شهرتان برپا شد شما عضو فعال ان بودید حالا دیگر چپ وراست برای شما فرقی نمیکند بعنوان نمونه ستاد قبادی راننده ی امامی پیریایی کورانی محمد عباسی دوستی قالیباف روحانی جدیدا میگی ملکشاهی وپست هم در اموزش پرورش هم گرفتی خوش به حالت برای این 000

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :