کد خبر : 40916
تاریخ انتشار : ۹ دی ۱۳۹۲ - ۰۱:۱۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 115 بازدید

طرح نجات بلوط های زاگرس؛ فعلا آزمایشی

  معاون اداره کل روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از اجرای طرح تحقیقاتی مدیریت و کاهش آسیب های خشک شدن جنگل ها و مراتع زاگرس در مناطق بحرانی این منطقه خبر داد. به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا، یوسف حسینعلی زاده  گفت: در باره خشک شدن جنگل های بلوط […]

 

معاون اداره کل روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از اجرای طرح تحقیقاتی مدیریت و کاهش آسیب های خشک شدن جنگل ها و مراتع زاگرس در مناطق بحرانی این منطقه خبر داد.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا، یوسف حسینعلی زاده  گفت: در باره خشک شدن جنگل های بلوط زاگرس، دلایل متعددی مطرح است و بر اساس گفته های کارشناسان، طرح مدیریت و کاهش خشکیدگی جنگل های زاگرس و احیای آن به صورت پایلوت اجرا می شود.

ˈیوسف حسینعلی زادهˈ اضافه کرد: مطالعات پدیده خشکیدگی درختان بلوط انجام شده و اقدامات سازمان جنگل ها، مرتع و آبخیزداری نیز برای احیای اراضی در معرض بحران در این مناطق اجرا می شود.

وی اظهار داشت: در مجموع مساحت جنگل های کشور حدود 14.3 میلیون هکتار است که حدود شش میلیون هکتار آن، جنگل های زاگرس است، بنابراین بیشترین سهم جنگل های کشور از آن منطقه زاگرس است.

حسینعلی زاده تصریح کرد: بر اساس نظر کارشناسان منابع طبیعی و بیابانزدایی، بطور متوسط بین 20 تا 30 درصد درختان بلوط به عارضه خشکیدگی دچار شده اند و کوچک و ریزماندن برگ ها، ریزشدن میوه بلوط، ریزش برگ ها و خشکیدگی کامل تاج از عوارض این بیماری است.

وی هدف از اجرای این طرح را اتخاذ روشهایی اعلام کرد که آسیب کمتری به جنگل ها و درختان بلوط وارد کند.

وی افزود: تلاش می شود تا تامین اعتبار مورد نیاز، این طرح از محل اعتبارات حوادث غیرمترقبه و بودجه سال 93 تامین شود.

به گزارش ایرنا، بر اساس نظر کارشناسان منابع طبیعی، آفات یا بیماری در میان درختان بلوط به تنهایی نمی تواند دلیل وقوع فاجعه زیست محیطی خشک شدن درختان بلوط باشد و بطور قطع عواملی نظیر تخریب جنگل، خشکسالی پی در پی، ریزگردها و نوع خاک در زوال و خشک شدن بلوط های منطقه زاگرس نقش مؤثر داشته و غیرقابل حذف بودن این بیماری، ضرورت توجه به جنبه های مدیریتی آن را ضروری کرده است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

farhad در گفته :

اگر خشکی درختان زاگرس از کم آبیست،چرا مسولان نالایق ما جلوی پروژه ی انتقال آب لرستان به استانهای قم و اراک را نگرفتند،بلکه روز تکمیل تونل انتقال آب برای تأمین آب این استانها با خرسندی تمام این پروژه را افتتاح کردند،آیا خون مردم قم و اراک از خون مردم وطن دوست و وطن پرست لرستان رنگینتر است؟

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۰ دی , ۱۳۹۲ ۱۳:۳۹:

تازمانی که لرها خودشون رو وطن دوست بخوانند وضع همینه

[پاسخ]

فان پرسی در گفته :

عزیزان زحمت کش پرسنل ضد منابع طبیعی مشکل اصلی بلوط ها جوانان معتاد هستند که هریک روزانه50 عدد هیزم را بدون دلیل ب اتش میکشند و بعضی دیگر که برای امرار معاش از هیزم های بدبخت زغال درست میکنند …

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :