کد خبر : 41214
تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 2,817 بازدید

معرفی هنرمند / حسین رضا اسدی / خواننده سنتی / دلفان

* حسین رضا اسدی / 1360/  دلفان. فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری. صداسازی و فراگیری ردیف های آوازی و نیز تکنیکهای آواز از محضر اساتید حمید رضا نوربخش، رامبد صدیف، احمد ابراهیمی و محمد رضا شجریان. آشنایی ، تلمذ و بهره مندی از نقطه نظرهای اساتید علی اکبر شکارچی، کورس سرهنگ […]

day---005

*

حسین رضا اسدی / 1360/  دلفان.

فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری.

صداسازی و فراگیری ردیف های آوازی و نیز تکنیکهای آواز از محضر اساتید حمید رضا نوربخش، رامبد صدیف، احمد ابراهیمی و محمد رضا شجریان.

آشنایی ، تلمذ و بهره مندی از نقطه نظرهای اساتید علی اکبر شکارچی، کورس سرهنگ زاده، محسن کرامتی و…

اجرای کنسرت با گروه راوی در کشور بوسنی و هرزه گوین.

اجرای کنسرت با گروه خورشید در تهران.

اجرای کنسرت با گروه سروآزاد در بندر عباس.

و…

همکاری با گروه های “خورشید”(مجید درخشانی) و “همایون”(حسین پرنیا)، “سروآزاد”(سید علی مصطفوی)، “راوی”(رضا مهدوی)، “آساره”(حامد فیضیان) و…

انتشارآلبوم” لحظه ناب “با گروه خورشید به سرپرستی و آهنگسازی مجید درخشانی که در چهاردهمین جشن خانه موسیقی، جزو پنج آلبوم برتر سال قرار گرفت.

آلبوم در حال انتشار “فانوس شب آغوش  با گروه همایون به سرپرستی و آهنگسازی حسین پرنیا.

*

/////////////////////////////////////////////////////////////////////

 بخشی از مصاحبه با استاد” حسین پرنیا” در مورد حسین رضا اسدی 

در روزنامه  ايران، شماره 5456 به تاريخ 18/6/92، صفحه 11 موسيقي

*

مخاطب با موسيقي فكر مي كند

نويسنده: زهرا لاجوردي نيا

آنجا كه كلام آهنگين مي شود و در جان مي نشيند، كسي هست كه واژه را مي فهمد و آوايش را درك مي كند. كسي كه براي بهتر شنيده شدن شعر و درك دقيق تر كلام تلاش هايش را در ملودي جاري مي سازد و آهنگي درخور معنا و مفهوم را به مخاطب ارائه مي كند. آنجا كه آهنگساز شعر را مي فهمد ملودي شايسته تري مي سازد و به كمك خواننده اي توانمند اثري شنيدني خلق مي كند و شايد در اين نقطه است كه حسين پرنيا و حساسيت هايش در خصوص شعر و صداي خواننده
    رخ مي نمايد و در پايان همراهي گروهي از هنرمندان اثري به واقع هنري را مي شنويم.
    شايد ديده باشيد اثري زيبا از گردونه رقابت خارج شود و بخواهيد بدانيد علت آن چيست. حسين پرنيا نوازنده اي كه سنتور را از 14 سالگي برگزيد و آهنگسازي موسيقي ايراني را با کنجکاوي و علاقه خود آموخت، اين كم لطفي گوش هاي مخاطبان را در نتيجه ناهمگوني موجود در فضاي موسيقي ايران و مشكلات فرهنگي و اقتصادي جامعه مي داند. با وي به گفت و گو نشستيم تا با گذري بر آلبوم «كوچه پاييز» بر سليقه هنري مردم، گريزي بزنيم.
    
    در آلبوم «كوچه پاييز» باز به سراغ ادبيات معاصر رفته ايد اما چه وجه تمايزي با ساير آثارتان دارد؟
    كوچه پاييز با صداي حسين رضا اسدي اثري است مانند آثار قبلي ام كه در آن به ادبيات معاصر پرداخته ام.
    بخشي از ادبيات معاصر ما ترانه و تصنيف است اما متاسفانه امروز كمتر كاري در اين زمينه انجام مي شود.
    كوچه پاييز آهنگسازي روي اشعار شاعراني چون فريدون مشيري و سبك هاي جديد شعري است كه در اين آلبوم به آن پرداخته ام و در نهايت همنشيني اين شاعران در شعر سپيد، قالب نو و ترانه و تصنيف باعث شده اثري متفاوت تر نسبت به كارهاي قبلي داشته باشيم.
    
    شما غالباً از خوانندگان جوان و البته توانمند براي آلبوم هايتان استفاده مي كنيد. علت جوانگرايي در چيست؟
    نهادهاي متولي موسيقي در كشور برنامه اي براي جذب و حمايت جوانان ندارند، از اين رو تصميم گرفتم خواننده هاي جوان را به جاي هنرمندان شناخته شده انتخاب كنم.
    نكته اينجاست بسياري از جوان ها ترديد دارند كه استادي آن ها را براي كار مي پذيرد يا نه و من اين تابو را شكستم كه با استقبال گسترده و شور و نشاط جوانان مواجه شدم ضمن اين كه جوانان انگيزه دارند و صرفاً براي معاش نمي خوانند.
    از سوي ديگر نسل امروز بايد آينده را بسازد و همان طور كه اساتيد و بزرگان ما را در جواني جدي گرفتند و ما را رشد دادند، من نيز مي خواهم خالصانه با آن ها كار كنم تا آن ها هم رشد يافته و جايگاهي در هنر ايران پيدا كنند.
    خواننده هاي امروز خواننده هايي هستند كه از طريق راديو و تلويزيون معرفي شدند اما صدا و سيماي امروز تنها براي عده اي خاص است و براي همين به استعدادهاي گوشه و اطراف ايران توجه كردم و در ميان آن ها هنرمندان خوبي رشد كردند.
    
    حسين رضا اسدي چگونه به عنوان خواننده آلبوم تان انتخاب شد؟
    در اين سال ها خوانندگان جواني را كه علاقه مند به هنر آواز هستند و از صداي خوبي بهره برده اند را براي كار انتخاب مي كنم. ترجيح مي دهم كمتر با خوانندگان شناخته شده كار كنم. در اين آلبوم هم از حسين رضا اسدي بهره بردم. وي از جمله شاگردان استاد شجريان بوده اما معلومات را كسب كرده و صدا و سبكش تقليدي نيست.
    ضمن اين كه شناخت او نسبت به شكل آواز خوب است و فرمت آواز را با مفهوم شعر و كلمه تطبيق مي دهد. علاوه بر اين صداي منحصر به فرد و به دور از تقليد وي را كه در مقايسه با چند خواننده ديگر سنجيده بودم، باعث شد كار در آلبوم «كوچه پاييز» را به وي واگذار كنم.

*

8 copy - Copy

استاد مجید درخشانی و حسین رضا اسدی

*

   

1

در کارگاه آواز استاد محمد رضا شجریان

*

2

 با گروه خورشید

*

5

 

با گروه فلک الافلاک در تالار اندیشه تهران

*

4

 

با گروه راوی در شهرسارایوو کشور بوسنی هرزه گوین

*

 

6

با گروه سروآزاد و استاد مجید درخشانی در بندرعباس

*

8 copy

طرح روی جلد دو کاست منتشر شده از ” حسین رضا اسدی” 

*

 

/

 

/////////////////////////////////////////////////////////

بخشی از مصاحبه با استاد” مجید درخشانی ” در مورد حسین رضا اسدی 

روزنامه فرهیختگان-سه شنبه /7 ابان 92/شماره 1230/صفحات 6 و 16

 

 بیتا یاری: انتشار آلبوم “لحظه ناب” در دی ماه سال گذشته که نوع آهنگسازی، پرداخت آلبوم وهمراهی صدای خواننده جوان وخوش آتیه حسین‌رضا اسدی، باعث تمایز و توجه بیشتری بدان شد وازهمان ابتدا نیز گمان می رفت در نظر اهالی موسیقی اصیل ایرانی جلوه گر شود که خوشبختانه حضور این آلبوم در یکی از 5 اثر برگزیده جشن خانه موسیقی نشان داد که می توان به آثار قوی و پخته ی اینچنینی امیدوار شد. آنهم در روزهاییکه همه از آن به زمانه رکود ملودی پردازی و زوال اساتید موسیقی یاد می کنند. مجید درخشانی آهنگساز این آلبوم کسی که این روزها بیشتر با جوانان اورا بر روی سن می بینیم ، تنها چهره و نام در موسیقی امروز است که  از کارکردن با جوانها واهمه ای ندارد و درسال چندین آلبوم با خوانندگان تازه کار ارائه می دهد. با او در خصوص این آلبوم و کارکردن با نسل جوان موسیقی صحبت کرده ایم. نسل جوانی که آهنگسازان کهنه کار رغبتی به کارکردن با آنها نشان نمی دهند! در خلال گفتگو به آلبوم لحظه ناب پرداخته ایم چراکه آهنگساز”درخیال” خواننده جدیدی را به جامعه معرفی نموده است که به گفته درخشانی خواننده هوشمندی است که زیادبه دراوج خواندن و یا به تعبیری جیغ زدن رغبتی ندارد!

  • پیش از هر صحبتی باید بگویم بعد از آلبوم ” درخیال ” که با استاد شجریان کار کرده‌اید از این آلبوم خیلی لذت بردم گذشته از اینکه در دودستگاه ماهور و همایون است که می‌پسندم وضمناآهنگسازی دلچسبی دارد که بیشتر به دوره چاووش نزدیک شده. لطفا بفرمایید چطور شد که این آلبوم را ساختید و یا به ذهنتان رسید؟

من فرقی با کارهای قبل در این آلبوم احساس نمی‌کنم و برایم همه کارها یکسان است. همینکه شما این اثر را متفاوت می‌بینید برایم جالب است و این آلبوم هم در روند طبیعی کارهایی بوده که می‌سازم. در این سالها به دو شکل آهنگسازی کرده‌امیا برای ارکستر ایرانی مثلا گروه خورشید  و یا گروههایی که در حین ضبط داشته‌ام و یا با ارکستر بزرگ با سازهای کلاسیک.

  • برای شما آهنگساز این دو چه تفاوتی دارند؟

وقتی امکانات ارکستر هستنوع آهنگسازی عوض می‌شود.آلبوم لحظه ناب آهنگسازی با ارکستر ایرانی است و تفاوتیهایی دارد با زمانیکه کار برای ارکستر زهی یا کلاسیک و یا مختلط با سازهای ایرانی می‌نویسم. نوع تنظیم متفاوت است و رنگ‌آمیزی فرق می‌کند ولی عموما این همان روند از کارهای دوره چاووش است و در ادامه آن روند و دلیل اینکه به دوره چاووش نزدیک شده کوک بخش همایون آلبوم است که کمی نزدیک است. من همیشه متاثر از چاووش بوده‌ام. در آلبوم دیگرم “فصل باران” نیزهینگونه است.

  • اما آنها به این روشنی تاثیر چاووش را نشان نمی‌دهند حتی در کارهاییکه برای استاد شجریان ساخته‌اید این هوا و حس و حال نیست!

برای اینکه برای گروه شهناز قطعه می‌نویسم که درآن سازها متفاوت است و کلا رنگ اثر متفاوت می‌شود.اما هنگامیکه برای آنسامبل ایرانی می‌نویسم مسیر اصلی فکرم براساس چاوش است و هنوز هم همین است.

  • براساس ساز آهنگسازی می‌کنید و یا چیز دیگری؟

نه، وقتی موسیقی را می‌سازم اصلا به ساز فکر نمی‌کنم برای تمام کارهاییکهنوشته‌ام تم اولیه چیزی بوده که در لحظه خاصی به ذهنم رسیده حالا یا شعر را نگاه کردم و شعر به من الهام داده یا اینکه ملودی به ذهنم رسیده و رویش کار کرده و آن را پرورانده‌ام.

در این آلبوم اگر بخواهم تفاوتی بین این اثر با سایر کارها قایل شوم فقط می‌توانم بگویم تصنیف بخش اول همایون را دو سه سال پیش ساخته بودم و قرار بود با ارکستر اجرا شود که در اینجا از آن استفاده کردم. قطعات دیگر مثل چهارمضراب شوشتری، تصنیف زندگی قبلا یک طراحی از آن داشتم.

  • تصنیف سرود باران را قبلا ساخته بودید؟

بله.

  • با شاعر هم آشنا بودید؟

نه در کتاب شاعران معاصر غزلش را دیدم و بعدها توسط آقای اسدی آشنایی پیدا کردم. من از اشعار معاصر غزل و نه فقط شعر نو را انتخاب می‌کنم برای برخی مواقع خاص که دل جور دیگریست.

تصنیف را دوسال پیش ساختم داشتم برای گروه ایرانی تنظیم می‌کردم قبلا می‌خواستم برای ارکستر بزرگ بنویسم و طراحی کرده بودم. تصنیف زندگی را برایش از ده- دوازده سال پیش طرح و ذهنیتی داشتم و برای اقای اسدی به همراه چهارمضراب طراحی کردم. در این آلبوم تنها یک قطعه هست که آنرا 17-18 سال پیش ساخته‌ام. قطعه‌ای که حالت پیش درآمد ضربی دارد بینابین آوازها با پیش درآمد ارکستر است و نامش در روی جلد نیامده. آن را هم چون داشتم استفاده کردم که قبلا در آلمان ساخته بودم. بطور کلی تلفیقی است از دوره‌های مختلف و تنها چیزیکه برای من تفاوت داشت این بود که آن را برای اقای اسدی تنظیم می‌کردم، مثلا یکروز از خواب بیدارشدم و گفتم یک چهارمضراب کم دارد و باید برایش بسازم که ظرف نیم ساعت جمع و جور شدبه خاطر موج مثبتی که آقای اسدی به من می‌داد کمکم می‌کرد.

  • کل کار را برای آقای اسدی نوشتید؟

همایونها را برای آقای اسدی تنظیم کردم،تم‌ها را داشتم ولی رویشان کار کردم و چهارمضرابها را انحصاری برای ایشان نوشتم.

  • چه شد با آقای اسدی به عنوان خواننده جوان و تازه کار همکاری کردید؟

 از سالها پیش می‌شناختمش. تقریبا 4سال پیش با گروه خورشید بخش ماهور این آلبوم را درکنسرتی باهم در وزارت کشور اجرا کردیم که آشنایی خوبی پیش آمد. ایشان از وکلای جوان کشور ما هستند و از شاگردان کلاس آواز استاد شجریان که از آنجا می شناختمشان. بخش ماهور را ضبط کردیم و ایشان در فکر ارائه یک آلبوم بودند و با من صحبت کردند که گفتم بخش ماهور هست که قبلا خوانده‌اند.

 *

یک آهنگ منتخب از البوم لحظه ناب / حسین رضا اسدی

*

تصنیف زندگی
آهنگساز: استاد مجید درخشانی
خواننده: حسین رضا اسدی
شاعر: لایق شیرعلی
*

آهنگ را اینجا دانلود کنید

 

 

درج شده توسط : سجاد همتی / دبیر پاتوق هنری " میرملاس "

دیدگاه ها

محمد میرزاییان در گفته :

با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای اسدی،همشهری عزیزی که باعث افتخار ما شده اید. آلبوم لحظه ناب شما را دانلود نموده ام و چندین بار با گوش جان شنیده و لذت برده ام، ناگفته نماند که بنده دستی از دور بر آتش موسیفی و آواز دارم . جای بسی افتخار است که بیشتر با شما آشنا شوم و در ارتباط باشم. بی صبرانه منتظر پاسخ حضرتعالی خواهم ماند. (mirzaeimohammad21@yahoo.com)

[پاسخ]

اسدی جان سلام. خواستم بگم دیدگاه من همونه که میدونی. عاشقتم پسر.

[پاسخ]

محمد رستمی در گفته :

اسدی جان محشره

[پاسخ]

هادی کرمیان در گفته :

داداش خیییییییییییلییییییییییی مححححححححححححححححححشششششررررررره ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه

[پاسخ]

احسان مظفری در گفته :

قربان اصالت وصدای آینده دار شمامنتظرکنسرتی درزادگاهت هستیم بنده شاگرداستاد سرخوش شهبازی بوده ام طی دوره ای با تشکر

[پاسخ]

سلام دوست عزیز ممنون میشم اگه اهنگ لکییش را برام بزاری با تشکر

[پاسخ]

حمیدمرادی درده در گفته :

بسیارخرسندم که افرادی چون حسین رضااسدی رو بعنوان خواننده داریم .ایشون برای من هم یاداوراستادشجریانه هم یاداورموسیقی اصیل لکی ولری .خیلی خوشحالم .دوستت دارم اسدی جان

[پاسخ]

هادی در گفته :

مرسی لطفأ یکی ازبهترین آهنگاشو برام ایمیل کنید سپاسگزارم

[پاسخ]

مسلم در گفته :

من یک سوال از آقای اسدی دارم. با شناختی که از شما دارم و اینکه بزرگ شده ی شهر نورآباد هستید و اینکه 100 %مردم نورآباد لک زبان هستند، حالا شما چرا به لهجه لری آهنگ اجرا می کنید؟ ؟جای تاسف داره که آدم بعد از دو یا سه سال فورا اصالت خود را فراموش کند

[پاسخ]

قبادی در گفته :

درود بر اسدی عزیز ! از این بالندگی و پیشرفت همواره تان خرسندیم ، پیروز باشی هم قوم و همشهری عزیز!!!!

[پاسخ]

عزت میرزاییان در گفته :

با درود فراوان.در روزهايي كه كام همه ما بخاطر مريضي استاد شجريان تلخ است ،امروز با گوش كردن به آهنگ( هنارس) آقاي اسدي لذت بردم و افتخار ميكنم به همچنين همشهري هنرمندي و خوشحالم كه زحمات خسرو آواز ايران بي ثمر نبوده..بي صبرانه منتظر كنسرت شما در تهران هستيم.

[پاسخ]

سلام استاد گرامی
همین امروز اهنگ بسیار دلنشین تنیا اساره را از شبکه افلاک شنیدم بسیار لذت بردم . من چطور می تونم از اهنگهای جنابعالی بهره مند شم

[پاسخ]

مژگان در گفته :

با سلام آقای اسدی عزیز
پیشرفت شما در آواز اصیل ایرانی برای ما همشهریات بسیار افتخاره امیدوارم بتونم دوباره شما رو در کنسرتها ببینم
با آرزوی موفقیت روزافزون

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :