کد خبر : 42787
تاریخ انتشار : ۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 782 بازدید

میرعمادی: ناصرالحق در جريان سازي فکري و فرهنگي طبرستان نقش اساسي داشته است

  نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: ناصرالحق در جريان سازي فکري و فرهنگي طبرستان نقش اساسي داشته است. به گزارش میرملاس نیوز ؛ حجت الاسلام سید احمد میرعمادی در همايش بين المللي بزرگداشت ناصر کبير (اطروش) راجع به نقش ناصر الحق در پايه گذاري فرهنگي و سياسي تشيع […]

 

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: ناصرالحق در جريان سازي فکري و فرهنگي طبرستان نقش اساسي داشته است.

به گزارش میرملاس نیوز ؛ حجت الاسلام سید احمد میرعمادی در همايش بين المللي بزرگداشت ناصر کبير (اطروش) راجع به نقش ناصر الحق در پايه گذاري فرهنگي و سياسي تشيع در طبرستان گفت: تاريخ نشان مي دهد که هر ايده و انديشه اي هر گاه از پشتوانه علمي و قدرت سياسي برخوردار باشد رشد و پيشرفت مي کند.

وی با بیان اینکه ناصر کبير زماني که به طبرستان آمد انديشه نشر تفکر اهل بيت(ع) را داشت، عنوان کرد: وی کلام مولاي متقيان علي(ع) در نهج البلاغه را سر لوحه کار خود قرار داد‌ و با روش پند و نصيحت مردم، خيرخواهي و گره گشائي از کار مردم به احيای سنت پيامبر(ص) و خاندان پاک او، اجراي حدود و احکام الهي، رساندن سهم هاي بيت المال به طبقات مردم پرداخت.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: ناصرالحق در جريان سازي فکري و فرهنگي و جريان سازي سياسي و حکومت اهل بيت(ع) در طبرستان نقش اساسي داشته است و حکومت نوپاي شيعه در طبرستان با تلاش فرهنگي و سياسي ناصرالحق تا دو قرن ادامه پيدا کرد.

حجت الاسلام ميرعمادي گفت: ناصر کبير هم در ميان علما و انديشمندان از جايگاه والائي برخوردار بود و همچنین در نزد سياستمدارن و حاکمان جايگاه ويژه اي داشتند.

وی گفت: ايشان هم اهل رزم بود و هم اهل علم و به همین دلیل او را امام العالم و امام المجاهد مي ناميدند و گواه شخصيت علمي او آثار و تأليفات و آراء فقهي و کلامي اوست.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه به اقداماتي که “اطروش” در پايه گذاري فرهنگ اهل بيت(ع) در طبرستان اشاره کرد و گفت: تأسيس مدارس و مراکز آموزشي به نام اهل بيت(ع) و تربيت شاگردان، راه اندازي کتابخانه ها و احداث مساجد در طبرستان، حمايت مالي و معنوي از علما و مبلغان و اصحاب علم و فرهنگ از جمله این اقدامات بوده است.

حجت الاسلام میرعمادی تشکيل مجمع مشورتي از فقيهان براي احيای فقه سياسي اهل بيت(ع)، برگزاري جلسات درس و بحث در فقه و کلام  اهل بيت(ع) را از جمله اقدامات فرهنگي ناصر کبير برشمرد و گفت: تاريخ نشان مي دهد که اوضاع فرهنگي دوره حکومتي اطروش بسيار درخشان بوده است.

وی در ادامه به اقدامات سياسي ناصرالحق در طبرستان اشاره کرد و گفت: احيای حکومت علويان در طبرستان، تأکيد بر اجراي عدالت علوي، اعلام اينکه براي برپاداشتن کتاب خدا و سنت پيامبر و امر به معروف و نهي از منکر با شما بيعت مي کنم، نوشتن کتاب الاحتساب (امور حسينيه و وظيفه محتسب) از موارد فعال فعاليت سياسي اطروش است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :