کد خبر : 43563
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 191 بازدید

معرفي رقم جديد گندم نان ريژاو (rijaw) /متوسط عملكرد ديم 2.5 تن و آبی 4.2 تن در هكتار

  رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي لرستان از معرفي رقم جديد گندم نان ريژاو (rijaw) خبر داد. به گزارش میرملاس نیوز ،کریم قربانی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: تحقيق بر روي رقم گندم نان ريژاو (rijaw) از سال 1378 شروع شده و مناسب براي كشت در ديم‎زارهاي […]

 

رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي لرستان از معرفي رقم جديد گندم نان ريژاو (rijaw) خبر داد.

به گزارش میرملاس نیوز ،کریم قربانی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: تحقيق بر روي رقم گندم نان ريژاو (rijaw) از سال 1378 شروع شده و مناسب براي كشت در ديم‎زارهاي مناطق معتدل و سرد است.

وی با بیان اینکه این رقم زودرس بوده، بنابراين نسبت به تنش خشكي آخر فصل مقاوم است، اضافه کرد: متوسط عملكرد اين رقم در شرايط ديم 2.5 تن در هكتار است و در صورت آبياري تكميلي مي‌تواند تا 4.2 تن در هكتار توليد داشته باشد.

مهندس قربانی ادامه داد: به طور ميانگين نسبت به ارقام قبلي 550 كيلوگرم در هكتار افزايش توليد دارد بنابراين رقمي پر پتانسيل و پايدار براي كشت در ديم‎زارهاي مناطق معتدل و معتدل سرد است.

رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان تصریح کرد: اين رقم از لحاظ كيفيت آرد حاصل، داراي كيفيت بالايي است كه باعث افزايش كيفيت نان و كاهش ضايعات نان خواهد شد. تحمل بيش‎تر رقم نسبت به تنش‌هاي خشكي، گرما، بيماري‎ها و آفات سن از ديگر امتيازات اين رقم است.

قربانی با بیان اینکه رقم ريژاو نسبت به بيماري سياهك پنهان و معمولي مقاوم است، گفت: از ديگر مزاياي اين رقم، مقاومت در برابر سرماي زمستانه و سرماي ديررس بهاره بوده و همچنين در مقابل ورس و ريزش دانه نيز از مقاومت خوبي برخوردار است.

وی افزود: اين رقم قبل از معرفي، تحت عنوان پتو(pato ) از طريق مؤسسه تحقيقات ديم‎سرا‎رود كرمانشاه در شهرستان نورآباد بخش دلفان توسعه پيدا کرده و كشاورزان به سبب عملكرد بالا و مقاومت در برابر كم آبي از كشت آن بسيار راضي هستند. 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :