کد خبر : 44056
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,936 بازدید

چرا علی(ع) برای خلافت نجنگید؟

    حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا عباسی فرد در تحلیلی پیرامون سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنفرانس وحدت اسلامی مبتنی بر عدم تنازع با اهل سنت بر سر خلیفه اول، نوشت: از نظر من آقای هاشمی نه تنها نزاع تاریخی را بی ‏اهمیت یا کم اهمیت معرفی نکرد بلکه هوشمندانه و حکیمانه ،جهان […]

IMG_6874_copy

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا عباسی فرد در تحلیلی پیرامون سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنفرانس وحدت اسلامی مبتنی بر عدم تنازع با اهل سنت بر سر خلیفه اول، نوشت: از نظر من آقای هاشمی نه تنها نزاع تاریخی را بی ‏اهمیت یا کم اهمیت معرفی نکرد بلکه هوشمندانه و حکیمانه ،جهان اسلام را به عبرت از تاریخ و آن واقعه عظیم فراخواند.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، متن کامل این مقاله بدین شرح است:

تنازع بقاء و تضاد منافع همراه حب و جاه و خودخواهی و افزون طلبی همواره جامعه را دچار منازعه و خشونت و جدال نموده و چه آسیب و خطرهایی سخت و خونین و بنیان برانداز که در طول تاریخ و از این دهگذر بر جوامع بشری تحمیل گردیده است.خصوصاً که در بزنگاههای حساس شکارچیان ماهر آتش بیار معرکه گردیده و با استفاده از فرصتهای موجود برای فریب مردم بی رحمانه و در کمال قساوت و بی شرمی بنام آنان و بعنوان خدمت بر جان و مال و نوامیس جامعه دست یازیده ‏اند و تر و خشک را در کوره ‏های جهنمی آتش قهر و کینه خود ریخته و همه چیز و همه کس را هزینه اقتدار و حکومت خویش نموده ‏اند.
در این هیاهوی تلخ و سیاه و نفس‏گیر و تباه کننده که به تعبیر قرآن «یهلک الحرت والنسل» انسان و تمام سرمایه او را هدر می دهد، نغمه ه‏ای الهی و آسمانی بوسیله سفیران برجسته خدا در قالب هشدار، انذار، هدایت خیرخواهانه و برای اصلاح و نجات ضمن ارائه برنامه ه‏ای متناسب با زمان و شرایط، انسان را به وحدت و همدلی و پرهیز از کینه و عناد دعوت نموده و مکتبی غنی و پربار برای اصلاح و تربیت او گشوده تا همه هم حقوق خود را بشناسند و هم به مرزهای تعیین شده حقوق اجتماعی پایبند باشند و یک زندگی جامع الاطراف ارزشی توأم با صلح و صفا و اتحاد و همدلی را آموخته و بکار بندد.
در ادیان الهی و در نزد تربیت یافتگان این مکتب، نه تنها تعرض ظالمانه به حقوق دیگران روا نیست که گذشت و فداکاری ایثار در جای جای این مدینه فاضله قدسیان را به اعجاب و تحسین وا می دارد وعرشیان بر کمالات بالا والای اهل زمین و بر اخوت و وحدت و همدلی شان رشک می‏ برند.
در کاملترین آئین آسمانی یعنی اسلام ، سرمایه عظیم اتحاد و همدلی که مایه اقتدار، اعتبار و بقاء جوامع است گاهی در نقطه اوجش چنین تجلی می کند که شخص پیامبر رحمت مأموریت پیدا می‏ کند در اعلام و فراخوانی عمومی وجود تنها یک نقطه اشتراک و فقط یک کلمه به عنوان هسته مرکزی را برای کنار گذاشتن همه اختلافات و گردآمدن بر محور آن نقطه و آن کلمه کافی دانسته و فریاد برآورد «قل تعالو الی کلمه سواء بیننا و بینکم ان لا تعبد الا الله»، هرکه هستی و هرچه هستی خدا را که قبول داری می‏توانیم در یک اردو زندگی کنیم و ید واحدی علیه غیر خداجویان و دشمنان توحید باشیم.
ساده اندیشی و نهایت جهل و بی ‏خردی یا کینه ورزی و عناد و یا در تعقیب یک سری اهداف شوم پنهان شده است اگر تصور کنیم که خدا و پیامبرش، با دعوت تاکتیکی ادیان الهی به وحدت و حول محور توحید و یگانه پرستی و تشکیل جبهه واحد علیه کفر و شرک بر هر آنچه غیر آن بوده خط بطلان کشیده ‏اند. یاللعجب اینجا از جبهه هایی دعوت به وحدت می‏شود که در محور نبوت هم از هم جدا هستند.

رفتار و گفتار نبی معظم اسلام در مقاطع مختلف رسالت در مکه معظمه و در مدینه در غزوات و سرایا و هنگامه‏ های جنگ و صلح و پیروزی و آتش ‏بس کلاً بر اساس مأموریتی الهی و توأم با عقل و تدبیر و حکمت و با رعایت مصالح عالیه اسلام و نظام اسلامی و مردم مسلمان ارزیابی می ‏شود و در یک کلمه پیامبری که در فتح مبین و پیروزی بزرگش خانه سر کرده و عصاره همه شرک و کفر را خانه امن قرار می دهد، یقیناً در شرایط سخت حتی به قیمت جان خود به آن خانه پناه نمی ‏برد.

که «ابی الله ذالک» امیرالمومنین علی علیه اسلام کسی که «عنده علم الکتاب» و هم آنکس که ورودی اصلی و انحصاری و کلید رمز مدینه دانش و دانستنیهای پیامبر معرفی می شود و ابلاغش در آیات اسرار آمیز و نورانی «بلغ ما انزل الیک» میدرخشد بعد از آن واقعه تاریخی که سلمان فارسی با حسرت و خون دل از آن بعنوان «کردید و نکردید….» یاد می‏ کند، خار در چشم و استخوان در گلو به کیان اسلام و نشر و ترویج آن و مصالح مسلمین می ‏اندیشد و علیرغم آنکه تمام شرایط برای خانه نشینی او بکار گرفته شده ولی خانه‏ نشین نمی‏شود و آنچه را که در آن هنگامه سخت مسئله روز بود و جهان اسلام و دوست و دشمن نسبت به آن واکنش داشته و هنوز واقعه ‏ای در تاریخ نشده‏ بود، بسیار جدی و علنی و همه جانبه بخاطر جلوگیری از فروپاشی در اسلام سنگ بنای وحدت را تعهد می کند امیر اهل ایمان که در کنار ایمان و علم و عدل قدرت و جنگاوریش شهره آفاق و زبانزد خاص و عام بود نه تنها دست به شمشیر نبرد و جنگی را تدارک ندید بلکه قهر نکرد و درخانه ننشست و از همه مهمتر همکاری و مشاوره در جهت صلاح اسلام و مسلمین هم چه در ترویج و چه در اجرایی احکام الهی و چه در سیاست و کشورداری و حتی در جنگ و پیام رسانی دریغ ننمود تا چون امروز بهانه ‏ای برای ایجاد و رشد وهابیگری و سلفی و تکفیری به کوته‏نظرهای نادان داده نشود.
صلح امام حسن مجتبی علیه‏السلام که در تعبیر مقام معظم رهبری از آن بعنوان نرمش قهرمانانه یاد میشود در همین راستا تحلیل و تفسیر میگردد.
و این منهج نورانی در طول تاریخ از سرمایه‏ های عظیم حفظ اسلام و دماء مسلمین تأثیرگذار و تعیین کننده بوده و در زمان غیبت هم پیشوایان بزرگ دینی برای حفظ کیان اسلام و صیانت از مسلمین هرجا لازم شده و شرایط فراهم بوده برای آن پای فشرده و برای تحقق وحدت در جهان اسلام کوشیده‏ اند.

هر مسلمان آگاه و منصفی از شیعه و سنی برکات دیدگاه بلند پیشوای بزرگ جهان تشیع مرحوم آیت‏الله‏العظمی بروجردی در بنیان دارلتقریب بین‏المذاهب و همکاری و همراهی رئیس جامعه ‏الازهر مصر مرحوم شیخ شلتوت را درک مینماید هرچند آنروز و امروز افراد تنگ‏نظر یا سودجو و یا مأمور بر آن ایراد گرفته و آنرا دسیسه تحقق اغراض سیاسی و مادی خود نموده ‏باشند.
امروز برکات فتاوی و نظرات بی‏سابقه احیاگر اسلام امام امت اعلی مقامه الشریف در خصوص وحدت امت اسلامی و پرهیز از منازعه و مشاجرات مخرب و بی‏حاصل از حوزه کشورهای اسلامی گذشته و دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده –امروزه اردوی هماهنگ اسلام با بیداری کامل هم به اصلاح درونی خود و تغییر و بازسازی ساختارهای حکومتی خود پرداخته و هم با فرستادن پیام صلح و دوستی جهان را به عدل و انصاف و آزادی و برابری و حق فرا می‏خواند- هفته وحدت بیشتر از آنکه یک تاکتیک اجتماعی باشد یک استراتژی عمیق و ضروری و کارآمد است امام و مقام معظم رهبری و همه علما و مراجع شیعه به خوبی خطر اختلافات مذهبی و هدر رفتن بی‏حاصل انرژی و منابع در نزاعهای فرقه‏ای را که در فضای اختلاف بوسیله مزدوران وابسته یا جاهل در حوزه کشورهای اسلامی و از طریق استکبار جهانی و صهیونیزم بین‏ الملل بر امت اسلام تحمیل می ‏شود را رصد نموده و می‏شناسد که بر وحدت پای میفشارند.

هفته وحدت که از برکات وجود امام امت است برای یادآوری وحدت و برنامه‏ ریزی برای وحدت و کنگره عظیم وحدت اسلامی است نه اینکه در سال فقط یک هفته وحدت لازم و کافی است درست مثل آیه قرآن که می‏فرماید روز جمعه به طور جدی یاد خدا کنید، خوشبختانه هفته وحدت امسال بار دیگر با سخنان حکیمانه اندیشمند بزرگ اسلامی آیت ‏الله هاشمی‏رفسنجانی یار دیرینه امام و رهبری فصل نوینی از ضرورت وحدت بین فرق و مذاهب را رقم زد او به خوبی هم حضور دشمنان جهانی اسلام و برنامه‏های آنان علیه کشورهای اسلامی را و هم خطر اختلاف و هم آثار و برکات وحدت را می‏شناسد و هم اسلام‏شناسی است که دیدگاههای اسلام و اولیاء اسلام را آنطور که هست میشناسد و آنطور که لازم است می فهماند و هم بعنوان یک کارشناس بزرگ علوم و ادبیات و تدبیر در اسلام نه تنها در بین علماء اسلام که در جهان پذیرفته شده و کاربرد سخنش تا اعماق دل دوست و دوشمن در دور و نزدیک تاثیر لازم را میگذارد در آن مجلس حاضر شده ‏بود.
زمان هفته وحدت بود و اجلاس به عنوان وحدت بود –میهمانان از فرق و مذاهب مختلف اسلامی از سراسر جهان آمده‏ بودند و شخصیتی جهانی با تمام انتظاری که از او می رفت در آنجا قرار است هم جلسات را جمع ‏بندی کند و هم حرف آخر را بزند.
و او که به هنگام گفتن و یاد از آنچه بر اهل بیت و دودمان پاک پیامبر(ص) رفته بغضش میترکد و در شنیدن آن مظالم شانه ‏هایش میلرزد، در مقام یک نظریه پرداز بزرگ و عالمی شیعی نه با هدف به بایگانی فرستادن وقایع تلخ تاریخی بلکه با این هدف که وظیفه امروز ما چیست؟ میگوید بی‏ توجهی به مصالح امروز جهان اسلام و غفلت از وحدت اسلامی به هر بهانه گرفتار شدن در دام دشمن است.
از نظر من آقای هاشمی نه تنها نزاع تاریخی را بی ‏اهمیت یا کم اهمیت معرفی نکرد بلکه هوشمندانه و حکیمانه درست آنطور که قرآن می‏فرماید «فی قصصهم تصمیم عبره» جهان اسلام را به عبرت از تاریخ و آن واقعه عظیم فراخواند و در یک کلمه:
او در مقام تخطئه منازعه جز به تفسیر و تحلیل خناسان و دلهای بیمار در مقام گذر یا گذشت یا آشتی یا کج خلقیهای تاریخ نبوده و گذشته را چراغ راه آینده معرفی کرد. «ما عتروا یا اولی الابصار».

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

هادی قبادی در گفته :

با سلام و تشکر از استاد ارجمند جناب حجة الاسلام والمسلمین دکتر عباسی فرد
فرازی از فرمایشات پیر جماران که مناسب این ایام و این مقال است تقدیمتان :
شما ملاحظه بفرمایید که در این سالهای اخیری که ملت ایران به تأیید خدای تبارک و تعالی قیام کرد و قشرهای میلیونی آنها، چه قشرهای روحانی و چه قشرهای دانشگاهی در کنار هم فعال شدند و همه ملت متحد شدند، چه معجزه‏ای ایجاد کردند. این برادری‏ در یک محیط کوچک مثل ایران، با یک جمعیت کم در مقابل جمعیتها چه اعجازی کرد. این اعجاز برای همین وحدت کلمه و اخوت بود؛ این اخوت و برادری که در ایران پیدا شد و این تحول عظیمی که پیدا شد و همه قشرها را با هم منسجم کرد، برادران اهل سنت را با اهل تشیع، تشیع را با اهل تسنن، دانشگاهی را با فیضیه ‏ای و ترک و عرب و فارس، همه اینها در ایران هست، همه با هم. ملاحظه بفرمایید که همین وحدت در یک جمعیت محدود و در یک کشور محدود با ابرقدرتها چه کرده است. بیخود نیست که همه رسانه‏ های گروهی تمام کشورها تقریباً، کشورهای بزرگ مسلماً و بعضی کشورهای دیگر، همّشان را صرف این می‏کنند که ایران را در نظر مسلمان ها بد جلوه بدهند، جمهوری اسلامی را بد جلوه بدهند. سرتاسر دنیا را تبلیغات بر ضد ایران فرا گرفته است.

[پاسخ]

محمدجوادگراوند در گفته :

سلام. دکترایت الله عباسیفرد همیشه محققانه و بادیدبازفارغ ازجناح بازیهای سیاسی. مسائل رارصدمیکندانصافا ایشان باتوجه به اینکه موردتاییدرهبرعزیزانقلاب هستند برای ریاست مجمع تقریب مذاهب مناسبند

[پاسخ]

مراد پور پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۱ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۲:۰۱:

آقای گراوند ایشان خوب جناح چپ هستند لطفا درمورد چیزی که نمیدانید الکی صحبت نکنید

[پاسخ]

صادق پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۳ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۷:۵۳:

آقای مراد پور اگر نمیدانید بهتر است که به شما بگوییم که جناب دکتر به هیچ حزبی تعلق ندارند بلکه این احزاب هستند که به ایشان تعلق دارند.بد نیست که قبل از اظهار نظر آگاهی خود را افزایش دهید تا اینگونه موجبات تحقیر شخصیت خویش را فراهم نیاورید.

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۹ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۳:۳۱:

این همه سازندگی و آبادانی شهر کوهدشت به خاطر تعلق احزاب سیاسی کشور به آقای عباسی فرد است. تعلق کجا بود آقا جان؟؟؟؟؟؟ بس کنید تو رو خدا…
انصاف داشته باشید و واقع بین باشید.
اگر تعلقی بود این وضعمون نبود

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ شنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۲ ۲۰:۲۳:

سلام راستی ایشان همیشه مسائل را محققانه رصد می کنند آیا یکبار از نزدیک خطوط هشت سال دفاع مقدس را از نزدیک رصد کردند ؟ از خاطرات حضور شان در جبهه ها بنویسند تا برای نسل جوان به یادگار بماند.

[پاسخ]

مطلع پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۲ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۷:۳۴:

با سلام خدمت آقای یا خان ناشناس
صرفاً جهت اطلاع…..بله که آقای دکتر رصد نمده اند.ایشان از آن روزها زخم هایی هم بر دل و هم بر جان یادگار دارند، اگر خودشان حرفی نمی زند دلیل بر فروتنی و تواضع ایشان است.

[پاسخ]

رحیم جعفری در گفته :

سلام،حضور حاج آقای عباسی فرد وحاج اقای مبلغی وامثال ایشان که نسلهای دهه پنجاه وشصت هستنددر فضای مجازی ودر کنار نسل امروز که بسیار حساس وپرسشگر هستند ،به هر شکل وعنوان مغتنم وحداقل زینت است گر چه کوله باری از علم وتجربه در صحنه های مختلف گنجینه ای است که همیشه میشود از آن بهره برداری کرد،همنوایی افکار ایشان با آیت الله هاشمی رفسنجانی هم به عنوان یکی از ارکان انقلاب ونظام خودمزید بر علت و آموزش سیاسی است. به هر حال استفاده بردیم وامیدواریم مستدام باشد.تشکر از آقا امین آزادبخت

[پاسخ]

رضايي پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۱ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۰:۱۷:

بس بگرديد وبگردد روزگار. آقاي جعفري عزيز !

[پاسخ]

نمي از يمي در گفته :

سخن از وحدت بين مسلمين و پرهيز از دامن زدن به اختلافات فرقه اي كه ثمره اي جز سوء استفاده قدرتهاي پليد و مكار، در راس آن انگليس و امريكا نداشته، سخن حق و به جايي است و ژرف نگري و دقت نظر بالاي آيت الله العظمي بروجردي(ره)، حضرت امام خميني(ره) و الآن نيز تمامي مراجع و علماي طراز اول و در راس ولي امر مسلمين امام خامنه اي، مؤيد اين مهم است. در اصل حرف بحثي نيست بلكه در نحوه و حد و اندازه بيان مطلب است؛ جناب آقاي عباسي فرد بدون در نظر گرفتن نام و عنوان و بت سازي شخصيتي عرض ميكنم اين سخنان چه از زبان شخصي با سابقه مبارزاتي و سياسي و اجرايي و… به نام آقاي هاشمي باشد و يا از زبان هر شخص و يا شخصيت حقيقي و يا حقوقي بيان گردد بايد ضابطه و چارچوب خود را داشته باشد. بنا نيست ما براي حفظ وحدت بين مسلمين از اصول و حقوق حقه اعتقادي خود عدول كنيم تا به مثلاً وحدت برسيم؛ شما بيانات بزرگان ديني را خصوصا مقام معظم رهبري را ببينيد چگونه است آنگاه همه سخنان از اين سنخ را به يك چوب برانيد، وقتي رهبر معظم انقلاب و يا امام راحل از وحدت و يكپارچگي بين مسلمين داد سخن سر مي دهند تمام جوانب سخن خويش را مي سنجند، به نحوي كه راه را بر سوءاستفاده كنندگان مي بندند و ذره اي از حقانيت و حق پيمال شده اميرالمومنين(ع) و مظلوميت شيعه كوتاه نيامده و در خصوص آن اهمال و اغماض نمي كنند، فرق هست بين اينكه انسان بگويد با اينكه با هزاران دليل حق با من است و براي ادعاي خود محكمترين دلايل را داشته باشد(مانند امام علي(ع) كه در اشكال مختلف و به انحاء گوناگون به اين مهم اهتمام ورزيد) ولي براي وحدت بين جامعه اسلامي و جلوگيري از تشتت بين مسلمانان كه موجب فروپاشي نهال نوپاي اسلام مي شود سكوت مي كنم و از حق خود با وجود مسجل بودن آن براي رسيدن و تحقق امري بزرگتر چشم مي پوشم تا گفته كسي كه طوري بيان نمايد كه اصل قضيه و صورت مسئله را پاك كند و آن گونه سخن براند و نظريه پردازي نمايد كانه اصلا خبري نبوده و از اول همه بزرگان تشيع از ائمه هدي گرفته تا علماي رباني، همه در ادعاي اين حق خطا كرده اند!!! (لااقل از فحواي كلام آقاي هاشمي خواسته يا ناخواسته اينگونه برداشت مي شود) مخلص كلام اينكه براي تنوير اذهان مخاطبين و خوانندگان محترم مطلب، مثال ساده اي را بيان مي كنم: فرض كنيد دزدي كالايي را از شما بدزدد و شما با ادله متقن و مستدل اثبات كنيد كه آن جنس ربوده شده متعلق به شماست ولي اطرافيان يا از سر جهل و ترس و يا شريك و سهيم بودن در آن كار، شما را پس زده و تهديد كنند و از طرفي خوف اضرار بيشتر نيز بر اموري مهمتر از آن بر شما مترتب باشد، شما چه مي كنيد آيا از اساس ادعاي خود را بي پايه دانسته و طوري تلقي مي كنيد كانه هيچ اتفاقي نيفتاده و يا صبر مي كنيد تا در محيطي مناسبتر و در نزد افرادي حقگو و منصف عرض داد نماييد؟ مخلص كلام اينكه سخن از وحدت جامعه اسلامي اصلي است غير قابل انكار تا راه را بر دشمنان كينه توز مسلمانان كه قرنها از اين اختلافات بهره برده اند ببنديم و از طرفي كوتاه نيامدن از حق پايمال شده و تبيين خطاي بزرگ تاريخي كه موجب انحراف و رخنه عظيم در پيكره دين شده امري ديگر. به هر حال بايد حقايق در جاي خود بيان شود و از آن دفاع شود تا حق مهجور و مكتوم نماند. والعاقبه للمتقين

[پاسخ]

صادق پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۳ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۸:۱۳:

جناب نمی از یمی سخنان شما ما را بیشتر یاد ایرادهایی می اندازد که بنی اسراییل از حضرت موسی می گرفتند.خداوند شما و همه ی ما را به راه راست هدایت نماید تا بجای این کینه توزی های نابخردانه در این برهه ی حساس زمان اصل حیاتی وحدت را حفظ کنیم .سخنی که از دل براید لاجرم بر دل نشیند منتها سخنان شما از عقده های درونتان برخاسته است!!

[پاسخ]

آشنا پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۳ بهمن , ۱۳۹۲ ۲۲:۲۵:

آقا یا خانم نمی از یمی من دلسوزانه و از روی خیرخواهی از شما استدعا دارم زمانیکه بزرگان سخنی رو بر زبان جاری میسازند بهتر است که من و شما صرفا شنونده باشیم زیرا که سر من و حضرتعالی حتی به اندازه ذره ای از اقیانوس علم و دانش برگرفته از معرفت حجه الاسلام عباسی فرد هم نمیداند.پس کمی هم برای خودتان ارزش قایل باشید

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۲ ۰۷:۴۶:

اداله بیاور استدلال بیاور، آنقدر آدم تابعی نباشید آقای آشنا. در ضمن برای آقای عباسی فرد احترام خاصی قائل هستیم

[پاسخ]

آشنا پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۱:۴۰:

ضمن عرض سلام به شما دوست گرامی، از این توجه حضرتعالی بسیار مشعوفم، فقط کافیست که توجهتان را برای لحظه ای چند به تعدادی اندک از براهین قاطع و مبرهن موجود در قرآن کریم و سخنان روشنگر پیامبر اسلام معطوف بدارید.
1- (وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ ) آل عمران 103

2- (قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَى أَن يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِكُمْ أَوْمِن تَحْتِ أَرْجُلِكُمْ أَوْ يَلْبِسَكُمْ شِيَعًا وَيُذِيقَ بَعْضَكُم بَأْسَ بَعْض) انعام 65

3- پیامبر در نهج الفصاحة، فرموده اند که : «والجماعة خير والفرقة عذاب» و نیز فرمودند: «يد الله مع الجماعة»

[پاسخ]

نمي از يمي پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۲ ۰۸:۴۷:

كامنت گزاران محترم به نامهاي صادق و آشنا؛ از نحوه پاسخ شما همه چيز معلوم است در چه سطح علمي است، ممنون و به مصداق آيه شريفه قرآن كريم فقط عرض مي كنم: سلام عليكم

[پاسخ]

آشنا پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۱:۱۴:

اگر سطح علمی بالا به معنای مغلطه کردن و به راه کج هدایت شدن است پس خداوند متعال را شاکرم که همانطور که به زعم شما رسیده است از چنین سطح علمی برخوردار نیستم، من شخصیت شما را مصداق تعبیر ” لهم قلوب لا يفقهون بها” که در کتاب آسمانیمان آمده است می دانم، دوست گرامی.

[پاسخ]

آشنا پاسخ در تاريخ شنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۲ ۰۹:۱۶:

دوست گرامی ، جناب نمی از یمی لحظه ای تأمل و تدبر بفرمایید در مفهوم آیه ذیل:

وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لاَّ يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ يَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۲ ۰۸:۱۳:

آقاي كمي از كم! شما كه سفره ي نقد را پهن كرده اي چرا نم نم شده اي!؟ نميشد با همان نام شريف ابراز نظر ميكردي!؟
چون نام مخفيگاهي برگزيده اي، لازم نميبينم با اسم واقعي كامنت بگذارم زيرا در آن صورت من با نام رسمي بايد در مقابل يك نام جعلي كه بدون مسئوليت اجتماعي هر چيزي را ميتواند بگويد پاسخگو باشم. اما او با نام مجعول پاسخگو نخواهد بود.

[پاسخ]

کوهنانی در گفته :

سلام:
باز هم مثل همیشه دکترعباسی فرد استفاده کردیم از سخنان گوهر بارتون

[پاسخ]

عبدالله در گفته :

با سپاس از دانشمند فرزانه دکتر عباسی فرد؛ شاعر می گوید:
نیست جان افزا نوایی چون نوای اتحاد // می رباید دل نوای اتحاد
آفرینش درس وحدت می دهد بر عالمی // چون که بنیان جهان شد از بنای اتحاد
می شود راز یدالله فوق ایدیهم عیان // گر برآید زآستین دست رسای اتحاد
کشتی امت رسد بر ساحل امن و مراد // گر بود فرمانده او ناخدای اتحاد
می کند تاریک چون شب روز هر بیگانه را // در جهان هر ملتی شد آشنای اتحاد

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

با سلام و تشکر از استاد ارجمند جناب حجة الاسلام والمسلمین دکتر عباسی فرد
فرازی از فرمایشات پیر جماران که مناسب این ایام و این مقال است تقدیمتان :
شما ملاحظه بفرمایید که در این سالهای اخیری که ملت ایران به تأیید خدای تبارک و تعالی قیام کرد و قشرهای میلیونی آنها، چه قشرهای روحانی و چه قشرهای دانشگاهی در کنار هم فعال شدند و همه ملت متحد شدند، چه معجزه‏ای ایجاد کردند. این برادری‏ در یک محیط کوچک مثل ایران، با یک جمعیت کم در مقابل جمعیتها چه اعجازی کرد. این اعجاز برای همین وحدت کلمه و اخوت بود؛ این اخوت و برادری که در ایران پیدا شد و این تحول عظیمی که پیدا شد و همه قشرها را با هم منسجم کرد، برادران اهل سنت را با اهل تشیع، تشیع را با اهل تسنن، دانشگاهی را با فیضیه ‏ای و ترک و عرب و فارس، همه اینها در ایران هست، همه با هم. ملاحظه بفرمایید که همین وحدت در یک جمعیت محدود و در یک کشور محدود با ابرقدرتها چه کرده است. بیخود نیست که همه رسانه‏ های گروهی تمام کشورها تقریباً، کشورهای بزرگ مسلماً و بعضی کشورهای دیگر، همّشان را صرف این می‏کنند که ایران را در نظر مسلمان ها بد جلوه بدهند، جمهوری اسلامی را بد جلوه بدهند. سرتاسر دنیا را تبلیغات بر ضد ایران فرا گرفته است.

[پاسخ]

بهروز محمدی - قم در گفته :

از اینکه اندیشه وران به ویژه از میان علمای شیعه و اهل سنت این مهم را فهم کرده اند بسیار خرسندم. و اگر منویات مقام معظم رهبری در این باره چراغ راه همگان باشد، بی تردید آینده درخشانی پیش چشممان خواهد بود و قلمرو فرهنگ شیعی بیش از پیش گسترش خواهد یافت. و باید توجه داشت که افراط گرایان از هر دو سو خائنان به فرهنگ شیعی و اسلامی و مزدوران بی مزد کینه ورزان به اسلام هستند.

[پاسخ]

کامران رحیمی مقدم در گفته :

باسلام وعرض ارادت خدمت حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا عباسی فرد و قدردانی از تحلیل حکیمانه ایشان .

[پاسخ]

محمدي اصل در گفته :

باز هم مثل هميشه استفاده كرديم دكترعباسي فرد.بسيارزيبا

[پاسخ]

درود پاک خدا و رسولش بر دانشمند فرزانه بزرگ مرد لرستان،دکتر عباسی فرد که وجود ایشان همیشه منشا خیر و برکت در نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد و در مناصب مختلف از جمله قوای سه گانه،مجلس خبرگان_شورای نگهبان_مصلحت نظام و هم اکنون نیز عضو هیئت امنا دانشگاه آزاد و همچنین نماینده تام الاختیار دانشگاههای استانهای قزوین و قم و البرز حضوری افتخار آفرین داشته و دارند.
از ایزد منان آرزوی سلامتی و توفیق برای ایشان داریم.
همچنین با تشکر از زحمات آقای امین آزادبخت در خصوص مطالب مفید و پربار سایت میرملاس

[پاسخ]

غضنفری اصل در گفته :

دمت گرم مدیرو مدبر افتخار آفرین لرستان دکتر عباسی فرد
انشاالله همیشه زنده و پاینده باشی مردم دار و ولایتمدار

[پاسخ]

کمیر پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۳ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۵:۱۸:

با سلام آقای غضنفری اصل
هالو بیلومو تون خدا ،کمای افتخار ،کمای کارخونه ،قسم وه جاده اتوبانله ، قسم وه پتروشیمیله ،قسم وه سدله لرسون

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۳ بهمن , ۱۳۹۲ ۲۲:۰۸:

جناب کمیر ظاهرا اینطور به نظر میرسد که شما از یاس و نومیدی مزمن سخت در عذاب هستید، من به شم جوشانده زعفران رو پیشنهاد میکنم ، خیلی واسه افسردگی خوبه!!!!!

[پاسخ]

کمیر پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۷ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۰:۳۵:

با سلام جناب ناشناس
الحمدله جنابعالی جوشانده زعفران مصرف می فرمایید .برای ما جوشانده خاک هم باشد شکر گذاریم .خدایی خوب تشخیص دادی پدرم مادرم و خودم و همه در عذاب افسرده هستیم .

[پاسخ]

محمدجوادگراوند در گفته :

سلام اقای مرادبور . قطعا بنده نسبت به ایشان شناختم از حضرتعالی بیشتراست.علاوه تفکرات جامعه ماتنها چب وراست یااصولگراواصلاح طلب نیست که ازمنظر اقامطلوب بین این دو طیف اصوگرای اصلاح طلب است ومضفا ایا شما میدانید که تنها رابط بین اقاوبعضی افراد… فقط ایشان هستند. وایضا طبیعت ایشان نه درقالب اصولکرامیگنجدونه درقالب اصلاطلب بلکه ایشان یک روحانی مردمی فراترازجناحهای سیاسی هستند

[پاسخ]

`پرويز گراوند در گفته :

آقاي عباسي فرد از نظر سياسي معمولاً متعادل بوده اند چه زماني كه در اردوگاه جناح راست بوده چه هنگام اصلاحات كه به اصلاحات گرايش پيدا كرد و چه در دوره ي اخير كه به دوره ي اعتدال موسوم است.
من از فقه و اسلام شناسي چيزي نميدانم؛ لذا در اين باب حق اظهار نظر هم ندارم.
اما از منظرِ اجتماعي، راه وحدتِ مسلمانان و حداقل راه «اختلاف زدايي» (كه ميسرتر است) بين مذاهب و فرقه هاي اسلامي، اين است كه سران مذاهب يعني مراجع و مفتي ها و علماي طراز اول، به خود و مقلدينشان بقبولانند كه با احترام از مقدسات همديگر ياد كنند و به همديگر حق دهند كه مذهب شان متفاوت باشد. از بي احترامي به مقدسات و اعتقادات و باورهايِِ غيرمشتركِ همديگر دوري ورزند و با توجه خطر و ضرري كه اين بي احترامي ها دارد آن را شرعاً حرام اعلام كنند. به هرحال، 99 درصد از مومنان به يك مذهب يا دين، به صورتِ تحقيقي به آن نرسيده اند و دين شان را مثلِ مليت با توارثِ اجتماعي به دست آورده اند لذا جدل كردن براي تغييرِ دين يا مذهبِ ديگران (جز در موارد استثنايي) كاري بيهوده است.
انتظار اين است همان طوري كه اغلب مسلمين و علماي مذاهبِ مختلفِ اسلامي به گاندي، ماندلا، مادرتزرا و… كه خارج از دين و مذهبشان هستند احترام ميگذارند و آنها را در حوزه ي عمل، به رسميت مي شناسند به مقدسات و باورها و عقايدِ فرقه هاي مختلفِ دين خود احترام بگذارند و در حوزه ي عمل به رسميت بشناسند كه بسي واجب تر است.
وحدتِ عملي (نه نظري) تا حد زيادي بدين شيوه ميسر مي شود وگرنه تبليغاتِ و همايش و جشنواره براي ايجاد وحدت بدونِ بررسيِ مبانيِ «وجودشناختيِ» اين مسئله، جز توليدِ سوژه ي خبري براي رسانه ها، كار ديگري از پيش نمي برد. اين هدف، با تمايل و تشريك مساعيِ علمايِ هر دو مذهبِ شيعه و سني ميسر است و گرنه مهرباني ز يكسر اگرچه در اينجا دردسر نيست اما چندان هم موثر نيست.
با همه ي احترامي كه براي اهل سنت قائلم، نه به عنوان يك شيعه، بلكه به عنوان يك كارشناس و از منظري «برون فهمانه» بر اين باورم كه علماي شيعه در اين راستا تلاش بيشتري از علماي اهل سنت به خرج داده اند. نمونه اش دفاعِ امام خميني، علماي شيعي، انقلابيون ايراني، جمهوري اسلامي ايران و حزب اللهِ لبنان از ملت و سرزمينِ فلسطين (كه سني اند) و هزينه هايي كه شيعيان ايران در اين راه داده اند. نمونه ي ديگرش حمايت از اخوان المسلمين مصر است. نمونه ي قبلي اش، تلاش هاي سيدجمال الدين اسدآبادي در نزديك كردنِ شيعه و سني به هم است. نمونه ي ديگر، تلاش و پيش قدميِ آيت الله العظمي بروجردي (در برقراي ارتباط با شيخ شلتوت) براي رسيدن به اين هدف است. در صورتي كه چنين حمايتها و وحدت انديشي هايي كمتر از طرفِ علماي اهل تسننِ خارج ايران صورت گرفته است.

[پاسخ]

!!!!!! پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۳ بهمن , ۱۳۹۲ ۲۳:۵۰:

۰۰۰۰۰واحساس اضافی ادراک اعم از مخالف وموافق ! میرود تا کشتی میرملاس را کج سازد ومج اندازد ۰ دوستان عزیز به کجا چنین شتابان !

[پاسخ]

پرويز گراوند پاسخ در تاريخ شنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۶:۱۰:

جناب آقا يا سركار خانم تعجب !!!!!!! كه به خود متعجبي و خود را تعجب ميكني! و نام تعجب برميگزيني و شايد تصور احتياط از آن داري كه رسم الخط را با قوانين رانندگي مخلوط مي سازد!
اگر كسي گرمي ادراك داشت و احساس سيري ادراك كرد جاي اصلاح دارد اما كسي كه نمي تواند يا نمي خواهد براي ادراكِ چند پارگراف مطلب دقت كند ولي ميخواهد با يك جمله كه «ساختارِش بدين سا ن است كه بهايش به بهاي گوينده بسته است» جمله ي خوانندگان را نقد كند آن هم نقد به مفهوم عوامانه (بيان نقصان بدون توجه به قوت)، به هيچ جا نمي رود نه شتابان نه بي شتاب.
اگر دقت ميكرديد و مقداري (يعني به همان اندازه ي ناقص ما) هم از موضوع اطلاع داشتيد متوجه مي شديد كه من نه از آقاي عباسي را تمجيد كرده ام و نه انتقاد؛ بلكه برداشت خودم را از موضوع در قالب كامنتي ارائه كرده ام كه اتفاقي در راستايِ نوع نگاه آقاي عباسي فرد، هاشمي رفسنجاني، خاتمي و روشنفكران ديني است. حداقل ميتوانستي كامنت خود را مستقيم بنويسي نه به عنوان پاسخي به كامنت من.
اگر چه، كسي كه نام مجعول به انتقاد مي پردازد و جمعيتي را با 23 كلمه بطور مساوي انكار ميكند شايسته ي پاسخگويي نيست اما گاهي بايد مشت اين استتاركردگان خاكستري را وا كرد تا فضاي مجازي را به شبنامه نويسي نكشند.

[پاسخ]

محمود مهکی در گفته :

وحدت ،وحدت،،وحدت،…………………….

[پاسخ]

علی عباسی گراوند در گفته :

مقاله سراسر دانش ادب و اسلام شناختی عمیق اقای عباسی قرد به دقت خواندم ویادم امد این شعر زیبا
دستم بگرفت و بابه با برد تا شیوه راه رفتن اموخت ولایتمداری را از عباسی فرد یاد میگیرند و با همان دانش علیه اعتقاد می جنگند
عزیزم ولایتمداری اعتقاد است نه علم هرگز به جنگ با اعثفاد نرد زیرا عافبتش شکست است

[پاسخ]

علی عباسی گراوند پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۲ ۲۰:۱۹:

اصلاح میشود به جنگ با اعتفاد نرو

[پاسخ]

اشتری در گفته :

باسلام خدمت استادادب،اخلاق وسیاست ومرد بانجابت لرستان والبته کوهدشت وازدیارمردم مهمان نواز کوهنانی
آیت الله آقای دکتر عباسی فرد
وباسپاس ویژه ازمدیران «سایت وزین میرملاس»
خدا می دانداقای عباسی فرد انسانی وارسته وبزرگ که هیچگاه دنبال پست ومقام نبودند وبه کوهدشتی بودن خودش افتخارمیکند نمونه اش هم تشریف فرمایی این شخص بزرگ دراکثر مناسبت هایی که پیش میاد وتعطیلات نوروز درکوهدشت تشریف دارند ، ازایشان سپاسگزارم

[پاسخ]

دانشگاهی در گفته :

سلام وادب به پیشوا مقدس همه سرورانی که به هر صورت در مورد سخنان آقای دکتر اظهار نظرفرمودند.
دو نکته اینجا حائز اهمیت است وآنها رابه دوگروه تقسیم می کند.
گروه اول :به علم ، وجایگاه رفیع ملی و وفراملی این اندیشمند فرزانه واقفند که در تمام صحنه های انقلاب تاکنون درکنار ارکان بزرگ نظام نقش افرینی کرده واز مفاخر ایران ولرستان است به زیبایی وعالمانه فرموده اند.
گروه دوم: بااظهار نظرهای مغرضانه وصغیرمهر تایید بر سخنان جناب آقای دکتر گذاشته اند

[پاسخ]

علي محمد آدينه وند از گراب در گفته :

جناب آقاي دكتر عباسي فرد شما مايه ي افتخار لرستان هستيد و در هر زماني بايد به وجود امثال شما افتخار كردو زيبايي سخن وتحليلتان بر كسي پوشيده نيست مگر آناني كه راه را از بيراه نمي شناسندو ياد حضورتان در جبهه ي دربندي خان عراق وديدار با رزمندگان گرابي براي هميشه در خاطرها خواهد ماند.پيروز وسر بلند باشيد.

[پاسخ]

حسین در گفته :

با عرض صمیمانه ترین درودها به محضر استاد عباسی فرد، جناب دکتر تحلیلتان را خواندیم و بسیار استفاده کردیم.به امید توفیق روز افزون برای شما و تمامی آنانی که دغدغه ی این ملت و این انقلاب را دارند.

[پاسخ]

ابراهيمي در گفته :

سخنوري وبكار گيري ادبيات ظريف وشيواي جناب اقاي دكتر عباسي فردزبانزد عام وخاص است درباره شخصيت ايشان اعتدال ومردمي بودن وهمنوايي با مردم حفظ روحيه عشايري را ميتوان به بهترين صورت لمس كرد .خداوند به تمام ما قدرتي عطا كند تا در اظهار نظرهايمان رعايت عدالت وانصاف را بكارگيريم .

[پاسخ]

سید حسن فتحی در گفته :

با عرض سلام و خسته نباشید محضر تمام دوستان گرامی و اهل نظر و رأی؛ توجه شما را به بعضی از رهنمودهای نورانی مقام معظم رهبری و امام المسلمین جلب می کنم:
شیعه و سنی نباید بگذارند دشمن از اختلافاتشان سوء استفاده کند.
کسـانی که شعـار اتحـاد و وحـدت و بـرادری مسلمین را می دهند، اینها دشمن مسلمانان نیستند؛ دوست مسلمانانند، خیر مسلمانان را می خواهند و مایلند همه ی مسلمین عالم عزیز باشند. چه فایده ای دارد که در داخل جامعه ی اسلامی، مسلمانان از مذاهب مختلف، روبه روی هم بایستند و به همدیگر ضربه بزنند؛ از آن طرف هم دشمن بیاید، هر دوی اینها را محاصره کند، سرشان را به هم بکوبد و خودش بنشیند، تماشا و استفاده بکند؟ این خوب است؟
اگر ما می گوییم که شیعه و سنی در کنار هم قرار بگیرند، یعنی شیعه، شیعه بماند؛ سنی هم سنی بماند. ما چه موقع به عالم تسنن گفته ایم که منظورمان از وحدت این که شما شیعه بشوید؟! ما چنین چیزی نگفته ایم. هر کس خواست شیعه بشود، از طریق علمی و از راه مباحثات عالمانه شیعه بشود. آنها هم آزادند که بروند کار خودشان را بکنند. ما نمی گوییم شما مذهبت را عوض کن؛ ما می گوییم شیعه و سنی باید همیشه سر عقل باشند، همچنانکه بحمدالله در دوران انقلاب اسلامی، در کشور ما مشاهده شد. نگذارند دشمن از اختلافات اینها سوء استفاده کند. برگزاری هفته وحدت، برای این است.
باید به وحدت جهانی اسلام توجه بیشتری شود.
یک عده قلم به مزد و مزدور و عالم بی دین و ریزه خوار سفره ی سلاطین و مشکلداران بی دین عالم را- که از هر کسی خطرناکترند- اجیر کرده اند، تا در برابر ندای وحدت انقلاب اسلامی، فریاد اختلاف و تفرقه سر دهند. واقعاً عالمی که وجدان بیدار و تقوا نداشته باشد، اضرّ از هر دشمنی بر جامعه ی اسلامی است. در روایت دارد که چنین عالمی بر مسلمانان، اضرّ از گرگ بر گله گوسفندان است. شما ببینید، یک گرگ در یک گله ی گوسفند، چه کار می کند؟ این ضررش از آن بیشتر است. در طول این هشت سـال جنگ، بلکه در طول ده، یازده سـال انقلاب، دیدیم که این طور علما چه کردند؛ امـا به برکت نام و پرچم اسلام و نام پیامبر اکرم و به برکت هفته ی وحدت، انقلاب بر توطئه های آنان فایق آمده است
خدشه در وحدت و سازندگی، دو نقطه امید دشمن
یک نقطه، مسأله ی وحدت و یکپارچگی است. دشمنانی که هنوز درصددند نسبت به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، نیات خصمانه و شومشان را اعمال بکنند، چشم امید به اختلافات بسته اند. آنها از وحدت و یکپارچگی شما مردم می ترسند؛ این را متوجه باشید. ملت ایران، به هیچ قیمت نباید وحدت و یکپارچگی خودش را از دست بدهد. مسئولان باید متوجه باشند که با این یکپارچگی عظیم، چگونه باید رفتار کرد

[پاسخ]

فریبرز ارجمند -قلندری در گفته :

بی شک دراین وانفسای احوال خاورمیاته وسرکشی آتش منازعات بین مذاهب تنها راه نجات وطریق سلامت حیات ؛پرهیز از تفرقه وتاکید وتکیه بر مشترکات است ؛وغافل نباشیم که روش ومنهج ایمه هدی (علیهم السلام )بزرگترین گنجینه برای تاسی وگذشتن از این پیچ خطرناک است ؛قال الباقر:ونحن عروه الوثفی ونحن حبل الله و……….
چون همیشه از محضر استاد فرزانه دکتر عباسی فرد به راستی آموختیم

[پاسخ]

محمد پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۳۰ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۰:۳۸:

هم چیتی وت…

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ جمعه ۲ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۲:۳۲:

واقعاً

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ جمعه ۲ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۹:۱۴:

جالب بي

[پاسخ]

سرباز کوچک امام خامنه ای در گفته :

سلام
از مخاطبین محترم عذر میخوام چون فرصت نکردم متن کامل و نظرات دوستان را بخونم فقط یک واقعیت تاریخی را عرض میکنم:
فرآموش نکنیم مولا علی علیه السلام برای حفظ حکومت اسلامی در برابر ناکثین و قاسطین و مارقین مقتدرانه ایستاد و دشمنان را در جنگ های جمل و صفین و نهروان به خاک مذلت و نابودی کشاند.
آری امروز ما و اهل سنت برادریم و پیرو یک کتاب و یک پیامبر هستیم اما بر سر اعتقادات خود که اهم آن ولایت بر حق امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) و اولاد طاهرینشان است تا آخرین نفس ایستاده ایم.

شاید فرصت نکنم نظرات دوستان را بخونم لذا همه را به خداوند متعال می سپارم.
موفق باشید

[پاسخ]

رستمی راد در گفته :

با سلام حضور جناب دکتر محمدرضا عباسی فرد
فرصتی شد تا از تجربیات و دانسته های حضرتعالی کسب فیض نمایم . لذا بر خود لازم می دانم مراتب قدردانی و تشکر خود را با بهترین آرزوها بحضورتان تقدیم نمایم

[پاسخ]

سلام. می تونم بپرسم ایشون کارشناسی کارشناسی ارشد و دکتریشون رو کجا گرفتن و در چه رشته ای تحصیل کردند؟

[پاسخ]

حسین عباسی مفرد پاسخ در تاريخ جمعه ۱۶ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۲:۱۰:

باران عزیز سلام آقای عباسی فرد دارای لیسانس فلسفه تاز دانشگاه تهران قبل از پیروزی انقلاب و کارشناسی ارشد در رشته ی مبانی حقوق از دانشگاه تهران و دکتری در همین رشته از دانشگاه آزاد اسلامی می باشند . در حال حاضر ایشان استادیار دانشگاه آزاد اسلامی نیز هستند . انشاالله موفق باشید .

[پاسخ]

م ح پاسخ در تاريخ شنبه ۱۷ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۲:۲۱:

درود بر حسین آقا
یادم است کلاس اولی شما را چقدر شیرین و بانمک بودی

[پاسخ]

حسین در گفته :

سلام ودرود بی پایان بر حضرتعالی جناب آقای م ح

خیلی ممنون از لطف و بزرگواریتان

اگر امکان دارد خودتونو معرفی کنید ؟

[پاسخ]

كاركنان دادگستري استان( خرم آباد) در گفته :

باعرض سلام ادب و احترام..

احساس كردم اون دسته از منتقدين پرادعا اظهاراتشون واقعآ در مورد حاج آقا عباسي فرد حتي در حد اينهم

نيستن كه صحبت هاشون سنجيده هست يا نه و اظها رتاسف ميكنم كه واقع بين نيستن و اين روهم مطمئنم

كه اگر جلساتي در حضور حاج آقا بودن قطعآ نظرات ديگري داشتن. ودرنهايت تشكر بي شائبه از سخنان ب روز

. جذاب و ماندگار حاج آقاي عزيز

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :