کد خبر : 44250
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 281 بازدید

کتاب «دستور خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» منتشر شد

  به گزارش میرملاس نیوز ؛ پدیدآورنده‌ی  کتاب، دکتر کیانوش رستمی است. انتشارات شاپورخواست خرم‌آباد انتشار کتاب را برعهده داشته است. شمارگان کتاب نیز دو هزار نسخه است. دکتر رستمی سال‌هاست هفته‌نامه‌ی منطقه‌ای سیمره را مدیریت می‌کند. وی دکترای روزنامه‌نگاری و فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارد. در این کتاب مطالبی در باره‌ی زبان، خط، […]

 

به گزارش میرملاس نیوز ؛ پدیدآورنده‌ی  کتاب، دکتر کیانوش رستمی است. انتشارات شاپورخواست خرم‌آباد انتشار کتاب را برعهده داشته است. شمارگان کتاب نیز دو هزار نسخه است. دکتر رستمی سال‌هاست هفته‌نامه‌ی منطقه‌ای سیمره را مدیریت می‌کند.
وی دکترای روزنامه‌نگاری و فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارد. در این کتاب مطالبی در باره‌ی زبان، خط، تفاوت خط و زبان، اهمیت خط، اصول حاکم بر خط فارسی، زبان فارسی و دشواری‌های خط، معایب خطّ فارسی، چند نکته‌ی مهم برای یک‌دست کردن شیوه‌ی خطّ فارسی، شیوه‌ی نگارش ارقام و اعداد در تنظیم خبر، املای کلمات هم‌آوا و… آمده‌است.
امروزه نقش انکارناپذیر وسایل ارتباط جمعی به‌ویژه مطبوعات را بر تمام شیوه‌های زندگی بشر نمی‌توان نادیده انگاشت. یکی از دلایلی که نگارنده نام این اثر را «دستورِ خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» نهاده است، همین تأثیرگذاری رسانه‌ها بر زندگی روزمره‌ی بشر امروزی است.
شیوه‌ی خطّ رسانه‌های جمعی به‌ویژه مطبوعات، اشکالات فراوان و اساسی دارد که در لزوم رفع آن‌ها تردیدی نیست. برخی از این اشکالات ناشی از ناآگاهی از قواعد ساختمان زبان و شیوه‌های نگارش دستور خطّ فارسی است.
باید توجه داشت که «هر نویسنده‌ای که بخواهد برای زبان فارسی (به‌ویژه زبان گفتاری) دستوری بنویسد، ناچار باید کاربرد طبیعی زبان را بدون درگیر بودن آن در چهارچوب خط در نظر بگیرد و داده‌های زبان فارسی را با نگرشی به بنیادهای دانش زبان‌شناسی بیاراید. در نوشتن دستور خطّ فارسی نیز مهم‌ترین کار شناخت زبان فارسی و باریک‌بینی در پیوستگی منطقی خط با زبان است و همه می‌دانیم خطی که برای نوشتن زبان فارسی به کار می‌رود، در نهاد برای زبان عربی و با نگرش به ویژگی‌های زبان عربی تنظیم شده است.
زبان فارسی یکی از مهم‌ترین ارکان هویّت ملّی ما ایرانیان به شمار می‌آید. از طرفی دیگر چون خط، چهره‌ی مکتوب زبان است، از طریق همین چهره‌ی مکتوب است که خیلی از میراث کهن و تمدن گران‌سنگ دیروزیان به امروزیان منتقل می‌شود؛ بدین‌روی پاسداشت و ارج نهادن به این میراث ارزشمند فرهنگی را باید مد نظر داشته باشیم.
رسم‌الخط رایج در مطبوعات یکی از مصادیق خطِّ معیار است، انتظار می‌رود چنین رسم‌الخطّی خالی از ایراد و اشکال باشد و نخستین گام در راه رفع ایرادهای احتمالی خطّ مطبوعات، شناخت دقیق ساختمان زبان فارسی و ملزم کردن دست‌اندرکاران آن‌ها از دستور خطّی واحد و یک‌سان است. به عبارت دیگر امروزه مهم‌‌ترین نقش رسانه‌هایی چون مطبوعات، نقش آموزشی آن‌هاست. با توجه به نقش فراگیر این رسانه‌ها، میزان آن‌چه از طریق مراجع رسمی آموخته می‌شود، با میزان تأثیرپذیری از رسانه‌ها اصلاً قابل مقایسه نیست. بدین‌روی درباره‌ی نقش مهم رسانه‌ها در تأثیرگذاری بر زبان و خط تردیدی نیست.
چرا باید خط را بیاموزیم؟
راز اصلی نیاز ما به آموختن خط و نوشتار این است که زبان پس از آن‌که از طریق گفتار به شکل نوشتار درمی‌آید، کم‌کم آن شکل نوشتار از صورت گفتاری خود فاصله می‌گیرد و به مرور زمان و در طول قرون، شکلی متفاوت و مخصوص به خود پیدا می‌کند.
به هر روی مؤلف کوشیده است تا نوشتار حاضر، پاسخی به نابه‌سامانی‌های امروز‌ی خط فارسی باشد؛ بدان امید که حاصل تجربیات سی‌ساله‌ی او چه در کسوت معلمی زبان و ادبیات فارسی و چه در حوزه‌ی روزنامه‌نگاری برای دیگران مثمرثمر باشد. در این نوشتار سعیشدهاست، سلیقه و احساسات شخصی را کم‌تر دخالت داده و بیش‌تر از معیارهای علمی، منطقی و زبان‌شناسیبهره‌ برده شود.
بدین‌روی نوشتار حاضر از یک پیش‌گفتار و یک مقدمه تشکیل یافته است. در این قسمت‌ها، لزوم نوشتن دستور خط، تعریف دستور خط و تفاوت آن با دستور زبان، معایب خطّ فعلی فارسی و راه‌ِ‌حل‌های بهبود آن، رسم‌الخط برخی واژه‌های چندوچون‌دار فارسی، فرهنگ واژه‌های هم‌آوا و فرهنگ املایی واژه‌های مشکل و … بررسی گردد. در پایان کتاب نیز سه جدول برای کسانی که می‌خواهند در فرصت اندکی املای واژه‌های مورد نظر خود را بیابند،رتنظیم شده است.
کتاب «دستور خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» می‌تواند مرجعی ارزشمند برای استفاده‌ی رسانه‌های گروهی و روابط‌ عمومی‌ها باشد
گفتنی است از دکتر رستمی کتاب «نگاهی به تاریخ مطبوعات لرستان» به زبان تاجیکی و خط روسی در سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات عرفان شهر دوشنبه‌ی تاجیکستان منتشر شده‌است. نسخه‌ای از این کتاب در اکثر دانشگاه‌های آسیای میانه موجود است.
گفتنی است در آینده‌ای نزدیک، کتاب‌های: پیشینه‌ی مطبوعات در شهرستان کوهدشت/ تاریخ تحلیلی مطبوعات لرستان/ سفرنامه‌های سیمره (از سیمره تا مرمره)/ یادداشت‌های سیمره/ پارادوکس و حس‌آمیزی در غزلیات بیدل دهلوی و مجموعه مقالات سیمره از این مدرس دانشگاه روانه‌ی بازار نشر می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند کتاب «دستور خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» را از انتشارت شاپورخواست و کتاب‌فروشی‌های معتبر استان لرستان تهیه کنند.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سلام ارزوی توفیق برای شما دارم سربلندو کامروا باشید

حجت علی پور در گفته :

خسته نباشی آقای رستمی. به امید انتشار آثار بعدی

سنا رضایی در گفته :

با سلام خدمت شما و خانواده محترمتون براتون ارزوی موفقیت دارم خیلی خوشحالم که شاهد پیشرفت روزافزون شما هستم مانا باشید…

صالح سوری در گفته :

دکترجان ارادتمندیم.مبارکه

فاطمه نیازی در گفته :

بر سیمره ای که روان است و جاری، مبارک است.

پیران در گفته :

سرزنده و سرافراز باشید.

ع نورمحمدی در گفته :

ازدیدن این خبر بسیارخرسندوخوشحال شدم ،یکباردیگرشاهدمؤفقیت دیگری ازیک چهره ی ارزشمند فرهنگی وبسیاردوست داشتنی بنام آقای دکتر”کیانوش رستمی” عزیز
دکتر”کیانوش” عزیز
امیدوارم همیشه مؤفق وپیروز و سلامت وسربلند باشید
“باتشکرازمدیریت سایت وزین میرملاس بخاطراطلاع رسانی زیبا وبه موقع”

هوشنگ آزادبخت در گفته :

بسیارخوشحالم ازاینکه جناب دکتررستمی بااندیشه ای پاک وبی باک، درراستای اعتلاوشکوفایی فرهنگ این خطه سخت ترین شداید رابه جان می خرندوباروحیه ای سرشارازشادابی ونشاط بخش بزرگی ازدغدغه هاونیازهای آموختنی دیارم رابردوش می کشند. هماره ی روزگارتواناوکوشنده باشند!

کیانوش رستمی در گفته :

با سپاس فراوان از همه‌ی دوستان ارجمندی که بنده را مورد لطف قرار داده و هم‌چنین درود سپاس می‌گویم به مدیر گرامی تارنمای “میرملاس”! به یاری یزدان بی‌همتا سومین کتاب‌م با عنوان ” پیشینه‌ی مطبوعات و رسانه‌های گروهی کوهدشت” در مرحله‌ی صفحه‌آرایی و ویرایش است. امیدوارم بتوانم تا پایان سال جاری منتشرش کنم.

محمودمهکی از قم در گفته :

سلامٌ علیکم ،همان تحیت قرآنی

دکترجان دست مریزاد،شما با کار فرهنگی دینتان را ه به مردم شهر ودیار ومملکت خود ادا نموده اید،امیدوارم با داشتن گوهر اخلاص همین کارها زاد وتوشه آخرتتان هم باشد ،صدسال زنده باشیدباعزت

قسم به سوگند خدابه قلم/وآنچه مینویسد،زیاد یاکم
که خون شهیدان کمتر است/زدانشوران راکلک قلم

عطارپهلوان در گفته :

سروقلمت سبزدکتررستمی عزیزقلمزنی ازسرزمین لکستان

سیروس ندری در گفته :

سلام اقای دکتر
به امید سربلندی روزافزون برای شما

احسان ملکی در گفته :

تبریک جناب آقای دکتر رستمی پیروز و سربلند باشی تا همیشه…

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :