کد خبر : 44250
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 282 بازدید

کتاب «دستور خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» منتشر شد

  به گزارش میرملاس نیوز ؛ پدیدآورنده‌ی  کتاب، دکتر کیانوش رستمی است. انتشارات شاپورخواست خرم‌آباد انتشار کتاب را برعهده داشته است. شمارگان کتاب نیز دو هزار نسخه است. دکتر رستمی سال‌هاست هفته‌نامه‌ی منطقه‌ای سیمره را مدیریت می‌کند. وی دکترای روزنامه‌نگاری و فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارد. در این کتاب مطالبی در باره‌ی زبان، خط، […]

 

به گزارش میرملاس نیوز ؛ پدیدآورنده‌ی  کتاب، دکتر کیانوش رستمی است. انتشارات شاپورخواست خرم‌آباد انتشار کتاب را برعهده داشته است. شمارگان کتاب نیز دو هزار نسخه است. دکتر رستمی سال‌هاست هفته‌نامه‌ی منطقه‌ای سیمره را مدیریت می‌کند.
وی دکترای روزنامه‌نگاری و فوق‌لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارد. در این کتاب مطالبی در باره‌ی زبان، خط، تفاوت خط و زبان، اهمیت خط، اصول حاکم بر خط فارسی، زبان فارسي و دشواري‌هاي خط، معايب خطّ فارسي، چند نکته‌ي مهم براي يک‌دست کردن شيوه‌ي خطّ فارسي، شيوه‌ي نگارش ارقام و اعداد در تنظيم خبر، املاي کلمات هم‌آوا و… آمده‌است.
امروزه نقش انکارناپذير وسايل ارتباط جمعي به‌ويژه مطبوعات را بر تمام شيوه‌هاي زندگي بشر نمي‌توان ناديده انگاشت. يکي از دلايلي که نگارنده نام اين اثر را «دستورِ خط براي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي» نهاده است، همين تأثيرگذاري رسانه‌ها بر زندگي روزمره‌ي بشر امروزي است.
شيوه‌ي خطّ رسانه‌هاي جمعي به‌ويژه مطبوعات، اشکالات فراوان و اساسي دارد که در لزوم رفع آن‌ها ترديدي نيست. برخي از اين اشکالات ناشي از ناآگاهي از قواعد ساختمان زبان و شيوه‌هاي نگارش دستور خطّ فارسي است.
بايد توجه داشت که «هر نويسنده‌اي که بخواهد براي زبان فارسي (به‌ويژه زبان گفتاري) دستوری بنويسد، ناچار بايد کاربرد طبيعي زبان را بدون درگير بودن آن در چهارچوب خط در نظر بگيرد و داده‌هاي زبان فارسي را با نگرشي به بنيادهاي دانش زبان‌شناسي بيارايد. در نوشتن دستور خطّ فارسي نيز مهم‌ترين کار شناخت زبان فارسي و باريک‌بيني در پيوستگي منطقي خط با زبان است و همه مي‌دانيم خطي که براي نوشتن زبان فارسي به کار مي‌رود، در نهاد براي زبان عربي و با نگرش به ويژگي‌هاي زبان عربي تنظيم شده است.
زبان فارسي يکي از مهم‌ترين ارکان هويّت ملّي ما ايرانيان به شمار مي‌آيد. از طرفي ديگر چون خط، چهره‌ي مکتوب زبان است، از طريق همين چهره‌ي مکتوب است که خيلي از ميراث کهن و تمدن گران‌سنگ ديروزيان به امروزيان منتقل مي‌شود؛ بدين‌روي پاسداشت و ارج نهادن به اين ميراث ارزشمند فرهنگي را بايد مد نظر داشته باشيم.
رسم‌الخط رايج در مطبوعات يکي از مصاديق خطِّ معيار است، انتظار مي‌رود چنين رسم‌الخطّي خالي از ايراد و اشکال باشد و نخستين گام در راه رفع ايرادهاي احتمالي خطّ مطبوعات، شناخت دقيق ساختمان زبان فارسي و ملزم کردن دست‌اندرکاران آن‌ها از دستور خطّي واحد و يک‌سان است. به عبارت ديگر امروزه مهم‌‌ترين نقش رسانه‌هايي چون مطبوعات، نقش آموزشي آن‌هاست. با توجه به نقش فراگير اين رسانه‌ها، ميزان آن‌چه از طريق مراجع رسمي آموخته مي‌شود، با ميزان تأثيرپذيري از رسانه‌ها اصلاً قابل مقايسه نيست. بدين‌روي درباره‌ي نقش مهم رسانه‌ها در تأثيرگذاري بر زبان و خط ترديدي نيست.
چرا بايد خط را بياموزيم؟
راز اصلي نياز ما به آموختن خط و نوشتار اين است که زبان پس از آن‌که از طريق گفتار به شکل نوشتار درمي‌آيد، کم‌کم آن شکل نوشتار از صورت گفتاري خود فاصله مي‌گيرد و به مرور زمان و در طول قرون، شکلي متفاوت و مخصوص به خود پيدا مي‌کند.
به هر روي مؤلف کوشيده است تا نوشتار حاضر، پاسخي به نابه‌ساماني‌هاي امروز‌ي خط فارسي باشد؛ بدان اميد که حاصل تجربيات سي‌ساله‌ي او چه در کسوت معلمي زبان و ادبيات فارسي و چه در حوزه‌ي روزنامه‌نگاري براي ديگران مثمرثمر باشد. در اين نوشتار سعيشدهاست، سليقه و احساسات شخصي را کم‌تر دخالت داده و بيش‌تر از معيارهاي علمي، منطقي و زبان‌شناسيبهره‌ برده شود.
بدين‌روي نوشتار حاضر از يک پيش‌گفتار و يک مقدمه تشکيل يافته است. در اين قسمت‌ها، لزوم نوشتن دستور خط، تعريف دستور خط و تفاوت آن با دستور زبان، معايب خطّ فعلي فارسي و راه‌ِ‌حل‌هاي بهبود آن، رسم‌الخط برخي واژه‌هاي چندوچون‌دار فارسي، فرهنگ واژه‌هاي هم‌آوا و فرهنگ املايي واژه‌هاي مشکل و … بررسي گردد. در پايان کتاب نيز سه جدول براي کساني که مي‌خواهند در فرصت اندکي املاي واژه‌هاي مورد نظر خود را بيابند،رتنظيم شده است.
کتاب «دستور خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» می‌تواند مرجعی ارزشمند برای استفاده‌ی رسانه‌های گروهی و روابط‌ عمومی‌ها باشد
گفتنی است از دکتر رستمی کتاب «نگاهی به تاریخ مطبوعات لرستان» به زبان تاجیکی و خط روسی در سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات عرفان شهر دوشنبه‌ی تاجیکستان منتشر شده‌است. نسخه‌ای از این کتاب در اکثر دانشگاه‌های آسیای میانه موجود است.
گفتنی است در آینده‌ای نزدیک، کتاب‌های: پیشینه‌ی مطبوعات در شهرستان کوهدشت/ تاریخ تحلیلی مطبوعات لرستان/ سفرنامه‌های سیمره (از سیمره تا مرمره)/ یادداشت‌های سیمره/ پارادوکس و حس‌آمیزی در غزلیات بیدل دهلوی و مجموعه مقالات سیمره از این مدرس دانشگاه روانه‌ی بازار نشر می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند کتاب «دستور خط برای مطبوعات و رسانه‌های گروهی» را از انتشارت شاپورخواست و کتاب‌فروشی‌های معتبر استان لرستان تهیه کنند.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سلام ارزوی توفیق برای شما دارم سربلندو کامروا باشید

[پاسخ]

حجت علی پور در گفته :

خسته نباشی آقای رستمی. به امید انتشار آثار بعدی

[پاسخ]

سنا رضایی در گفته :

با سلام خدمت شما و خانواده محترمتون براتون ارزوی موفقیت دارم خیلی خوشحالم که شاهد پیشرفت روزافزون شما هستم مانا باشید…

[پاسخ]

صالح سوری در گفته :

دکترجان ارادتمندیم.مبارکه

[پاسخ]

فاطمه نیازی در گفته :

بر سیمره ای که روان است و جاری، مبارک است.

[پاسخ]

پیران در گفته :

سرزنده و سرافراز باشید.

[پاسخ]

ع نورمحمدی در گفته :

ازدیدن این خبر بسیارخرسندوخوشحال شدم ،یکباردیگرشاهدمؤفقیت دیگری ازیک چهره ی ارزشمند فرهنگی وبسیاردوست داشتنی بنام آقای دکتر”کیانوش رستمی” عزیز
دکتر”کیانوش” عزیز
امیدوارم همیشه مؤفق وپیروز و سلامت وسربلند باشید
“باتشکرازمدیریت سایت وزین میرملاس بخاطراطلاع رسانی زیبا وبه موقع”

[پاسخ]

هوشنگ آزادبخت در گفته :

بسیارخوشحالم ازاینکه جناب دکتررستمی بااندیشه ای پاک وبی باک، درراستای اعتلاوشکوفایی فرهنگ این خطه سخت ترین شداید رابه جان می خرندوباروحیه ای سرشارازشادابی ونشاط بخش بزرگی ازدغدغه هاونیازهای آموختنی دیارم رابردوش می کشند. هماره ی روزگارتواناوکوشنده باشند!

[پاسخ]

کیانوش رستمی در گفته :

با سپاس فراوان از همه‌ی دوستان ارجمندی که بنده را مورد لطف قرار داده و هم‌چنین درود سپاس می‌گویم به مدیر گرامی تارنمای “میرملاس”! به یاری یزدان بي‌همتا سومین کتاب‌م با عنوان ” پیشینه‌ی مطبوعات و رسانه‌های گروهی کوهدشت” در مرحله‌ی صفحه‌آرایی و ویرایش است. امیدوارم بتوانم تا پایان سال جاری منتشرش کنم.

[پاسخ]

محمودمهکی از قم در گفته :

سلامٌ علیکم ،همان تحیت قرآنی

دکترجان دست مریزاد،شما با کار فرهنگی دینتان را ه به مردم شهر ودیار ومملکت خود ادا نموده اید،امیدوارم با داشتن گوهر اخلاص همین کارها زاد وتوشه آخرتتان هم باشد ،صدسال زنده باشیدباعزت

قسم به سوگند خدابه قلم/وآنچه مینویسد،زیاد یاکم
که خون شهیدان کمتر است/زدانشوران راکلک قلم

[پاسخ]

عطارپهلوان در گفته :

سروقلمت سبزدكتررستمي عزيزقلمزني ازسرزمين لكستان

[پاسخ]

سیروس ندری در گفته :

سلام اقای دکتر
به امید سربلندی روزافزون برای شما

[پاسخ]

احسان ملکی در گفته :

تبریک جناب آقای دکتر رستمی پیروز و سربلند باشی تا همیشه…

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :