کد خبر : 44396
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 454 بازدید

مسئولان محیط زیست «نوروز حیدری» را پیچاندند!

  کافی است، افرادی که ماجرای پر سر و صدای فداکاری نوروز را شنیده باشند، از سرنوشت ماجرا و پیچانده شدن دامدار توسط مسئولان بشنوند تا در رویارویی با پلنگ یا دیگر گونه‌های منحصر‌به‌فرد و در معرض انقراض، تهاجم ‌در پیش گرقته و به حیوانات آسیب بزنند، زیرا دیده‌اند نوروز حیدری با آن حرکت مثال‌زدنی‌اش، […]

مسئولان محیط زیست «نوروز حیدری» را پیچاندند!

 

کافی است، افرادی که ماجرای پر سر و صدای فداکاری نوروز را شنیده باشند، از سرنوشت ماجرا و پیچانده شدن دامدار توسط مسئولان بشنوند تا در رویارویی با پلنگ یا دیگر گونه‌های منحصر‌به‌فرد و در معرض انقراض، تهاجم ‌در پیش گرقته و به حیوانات آسیب بزنند، زیرا دیده‌اند نوروز حیدری با آن حرکت مثال‌زدنی‌اش، تنها وعده‌های پوچ مسئولان را تحویل گرفته و بس!

مدتی پیش «نوروز حیدری» سوژه نخست رسانه‌ها بود و همه می‌شناختندش؛ بیشتر به تعریف و تمجید وبرخی به سخت گیری وتردید. مسئولان هم دیر از راه رسیده بودند و برای جا نماندن از قافله شهرت این دامدار، وعده می‌دادند، ولی اکنون که گرد و خاک خوابیده، تنها کسی که از نوروز سراغ گرفته و عملا به تقدیرش شتافته، کسی‌ است که از قضا مسئول نیست ولی از خیلی‌ها بیشتر مسئولیت سرش می‌شود.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از «تابناک»، با گذشت سه ماه از وعده معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر پرداخت خسارت به دامدار جوان لرستانی که بعد از حمله پلنگ به گله گوسفندانش در ارتفاعات و تلف شدن 44 رأس دام رمیده و دریده شده، به رغم همراه داشتن تفنگ، حاضر به تیراندازی به سمت پلنگ نشده بود، هنوز خبری از پرداخت خسارت نشده است.

ماجرا ـ که به هنگام رسانه‌ای شدن نزدیک یک سال از وقوع آن می‌گذشت ـ از این قرار بود که در یکی از غروب‌های مه‌آلود ارتفاعات صعب العبور کول پیر در منطقه هشتاد پهلوی لرستان، زمانی که حیدری عزم بازگشت به روستا کرده بود، پلنگی به گله‌اش می‌زند و چند گوسفند را تلف کرده و تعدادی دیگر را به سمت دره رم می‌دهد و فرجام امر، تلف شدن ده ها بز اهلی است.

چوپان جوان اما ترجیح می‌دهد دست به سلاح نبرد، زیرا به شدت دل در گرو طبیعت دارد و حتی حاضر نیست به نرخ کشته شدن همه گله‌اش‌ به پلنگ گزندی برساند.

اما هنگامی بر شدت شگفتی ماجرا ‌افزوده می‌شود که ماجرای پلنگ کشان چند ماه اخیر را مرور می‌کنیم و می‌بینیم که ‌گاه چه فجایعی ـ بدون ‌تأیید حمله این گربه‌سان بزرگ جثه به گله‌ای ـ برایش رقم خورده است.

نوروز فردای آن روز همراه با محیط‌بانانی که خبر کرده بود، به محل حادثه می‌روند و گزارشی با حضور کار‌شناسان تنظیم می‌شود که حکایت از درستی گفتار دامدار دارد، اما روند پرداخت غرامت به افرادی از این دست اینقدر کند است که در زمان اعلام رسمی ماجرا، یک سال بی‌هیچ یادآوری می‌گذرد تا رسانه‌ای شدن ماجرا و بازخوردهای متفاوتی که می‌گیرد، همه چیز را تغییر دهد.

از اینجا به بعد ماجرا را که پیشتر گفتیم، چند ماه از دستور رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر پیگیری ماجرا می‌گذرد و وعده پرداخت خسارت در اسرع وقت به فراموشی سپرده می‌شود تا ورق برگردد. گویی فرصتی که با رسانه‌ای شدن ماجرا و تقبل خسارت و پرداخت سریع آن می‌توانست به پیام مصالحه مردمی که از این حیوانات زیان دیده و یا خواهند دید، با حیات وحش نحیف کشورمان گره بخورد، در سایه بی‌مسئولیتی می‌رود که معکوس شود!

کافی است افرادی که ماجرای پر سر و صدای فداکاری نوروز را شنیده باشند، از سرنوشت ماجرا و پیچانده شدن دامدار توسط مسئولان بشنوند تا در رویارویی با پلنگ یا دیگر گونه‌های منحصر‌به‌فرد و در معرض انقراض، تهاجم را در دستور کار قرار داده و به حیوانات آسیب بزنند، زیرا دیده‌اند نوروز حیدری با آن حرکت مثال زدنی‌اش، تنها وعده‌های پوچ شنیده است!

اما این پایان ماجرا نیست، بلکه هرچه مسئولان خود را به حیدری خوش نام سنجاق کردند تا از محبوبیت او، مقبولیت گرفته و به وقت عمل جا خالی کنند، هستند ایرانیانی که هم دلشان برای حیات وحش می‌تپد و هم دو دو تا سرشان می‌شود و می‌دانند که شاید یک کار خوب با تشویق دو برابر و تکثیر شده و با بی‌محلی و حتی سوءاستفاده، ‌کارکرد معکوس پیدا کند.

همه اینها در حالی است که پانزده ماه و اندی پس از زیان بزرگی که به کمک فداکاری نوروز به وی وارد شد ـ نه حیات وحش ـ هفته گذشته امام رضا (ع) وی را طلبید و دامدار لرستانی به دعوت کارخانجات صنایع گلریز خراسان، راهی مشهد شد تا برای نخستین بار در زندگی خود به زیارت امام هشتم برود.

مسئولان محیط زیست «نوروز حیدری» را پیچاندند!

نوروز حیدری که همسفر خوش‌نام دیگری به نام عیدی حیدری را کنار خود می‌دید، در جریان این سفر به پاس انسانیتی که‌ کرده بود و در تشکر از بابت کار با‌ارزشش، از طرف سید مجتبی هاشمیان، مدیر مجموعه ‌تقدیر شد و افزون بر آن، یک فقره چک به ملبغ ۱۳۲ میلیون ریال بابت خسارات وارده به گله خود دریافت کرد.

بدین ترتیب، راهی که مسئولان محیط زیست می‌بایست می‌رفتند و وعده پیمودن آن در اسرع وقت را هم داده بودند، توسط مدیر یک مجموعه خصوصی پیموده شد تا تلخی بی توجهی مدیران محیط زیست به نوعی تسکین ‌یابد.

در پایان جا دارد ‌به نوبه خود هم از مخاطبان پوزش بخواهیم که ناخواسته تریبون انتشار  وعده های پوچ در این باره شدیم و هم بار دیگر یادآور شویم که بروز چنین خطاهایی از سوی مسئولان محیط زیستی به مراتب خطرناک‌تر و بدتر از سکوت ایشان در قبال مسائل گوناگون است.

 

منبع تابناک

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

یک شهروند در گفته :

بر مسؤلان شرم باد

[پاسخ]

مرادی در گفته :

زنده باد چوپانان لرستانی

زنده باد نوروز حیدری

[پاسخ]

علی در گفته :

بابا فهمیدن تفنگش فشنگ نداشته

[پاسخ]

محمد ک در گفته :

این هم فیلم محیط زیست بود از لحاظ نظر متخصصین پلنک یک راس بیشتر آسیپ نمی زند چنین کاری حمله گرگ میباشد چنین بزرگش کردند به خاطر خسارت حیف از از کارشناسان لرستان همه می دانند ولی چیزی نمی گویندو مطبوعات هم دامن می زنند

[پاسخ]

س. م. والی پور در گفته :

این وعده وعیدها نه اولین بار است ونه آخرین بار. مردم دلیر وطنمان ایران ،متاسفانه بارها وبارها از این گونه قولها توسط بعضی ازمسئولین بی مسئولیت زیاد دیده وشنیده اند ولی هیچ گاه ازوظایف خود درصحنه های مختلف حمایت از کشور تحت عناوین مختلف کوتاه نیامده اند.آفرین براین ملت فداکار

[پاسخ]

ابراهیم داریوشی در گفته :

راستی کسی نیست ازاین آقا چوپانه بپرسه پس تفنگ برای چی باخودت بردی؟ خداوکیلی ، فشنگ نداشتی یا تیراندازی بلد نبودی؟ لر باشی ، تفنگ داشته باشی ، پلنگ 44 تا ازگوسفندات پاره وپوره کنه ، بعدش تو بفکر محیط زیست باشی؟ خیلی عجیبه والله.
خداوکیلی تهیه کننده خبر خودش این خبر رو قبول داره یا فقط برای مزاح درجش کرده ؟

[پاسخ]

کمیر پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۸ بهمن , ۱۳۹۲ ۱۰:۵۸:

با سلام آقای ابراهیم داریوشی
دوست عزیز دیگه تفنگ بخاطر ترس از حیوانات با خود حمل نمی کنند بلکه بخاطر ترس از دستبرد توسط انسان نما با خودشان اسلحه می برند.

[پاسخ]

زيدي نژاد در گفته :

آقاي بازگير
پرچم محيط زيست بالا

[پاسخ]

محمد در گفته :

نمتونست حد اقل یک تیر هوایی در کنه تا پلنگ بترسه ؟! . احتمالا فکر کرده اگه شلیک هوایی در کنه خدای نخواسته غذا تو گلوی آقا پلنگه میپره یا ترش می کنه! . شاید هم خواسته راز بقا رو از نزدیک خوب تماشا کنه !. باور کردنش خیلی سخته! . اگر این خبر صحت داشته باشه این آقا چوپانه جزء اولیا باید محسوب بشه !

[پاسخ]

کمیر در گفته :

گفته های این چوپان حتی بفرض محال اگر دروغ هم باشه ما بایستی اصل انسانی برات را رعایت کنیم و تا اثبات چیزی آنرا نادرست تلقی نکنیم .اقدام این چوپان حتی بزعم برخی اگر نادرست هم باشد ما بایستی بخاطر حفظ محیط زیست و جلوگیری از نابودی حیاط وحش آن را درست جلوه دهیم و لزوم نگهداری از حیوانات در چنین موقعیتهای تبلیغ کنیم .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :