کد خبر : 45447
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 371 بازدید

جنتی: “شجریان” می‌تواند فعالیت کند / فیلترینگ فیس‌بوک لغو می‌شود/ خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده مضحک به نظر می اید؛ مثل ممنوع بودن ویدئو

  میرملاس نیوز/ سرویس سیاسی: وزیر ارشاد معتقد است: به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این رو، لغو فیلتر فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در نشست صبحانه با اعضای هیات نمایندگان اتاق […]

54180_648

 

میرملاس نیوز/ سرویس سیاسی:

وزیر ارشاد معتقد است: به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این رو، لغو فیلتر فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در نشست صبحانه با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی در کشور اذعان کرد:‌ به هر حال من شخصا با مجموعه‌ای فرهیختگان در کشور اعتقاد داریم که نمی‌توانیم افراد را در محیطی محدود محصور کنیم و ادعا کنیم هیچ ارتباطی با دنیا نداریم و به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلو چیزی را بگیریم.

او افزود: اگر به عقب بازگردیم، می‌بینیم خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده مضحک به نظر می‌آید؛ مثل این که ویدئو و دستگاه فکس ممنوع بود.

جنتی با بیان این‌که الان در دنیا شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، تصریح کرد: 700 میلیون نفر در دنیا عضو فیسبوک هستند که چهار میلیون نفر از این تعداد را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند ولی ما آن را محصور کرده‌ایم.

وی با تاکید بر این‌که در دولت چنین تفکری وجود ندارد که شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کنیم، اظهار کرد: در کارگروه مصادیق مجرمانه که شش وزیر در آن عضو هستند، درخواست جلسه داده‌ایم. مباحث را دراین زمینه به تفسیر بیان کرده‌ایم و اعلام کرده‌ایم نمی‌توانیم دور خود احصار بکشیم.

وی با اشاره به این‌که ما باید سعی کنیم از این پدیده بیشترین استفاده را به نفع خود داشته باشیم، گفت:‌ البته این موضوع جزو مواردی است که حل آن نیاز به زمان دارد و با گذشت زمان برطرف می شود.

جنتی با بیان این‌که ما از افزایش درصد و رشد پروانه‌ها برای ساخت فیلم و آلبوم‌های موسیقی تا پایان کار دفاع می کنیم، خاطرنشان کرد: این اتفاق که یک فیلم و یا یک آلبوم موسیقی ساخته شده و بعد یک عده با جوی سازی‌های خود با ادعای دفاع از فضای کشور اقدام به جمع آوری آن‌ها از بازار کنند، مخالف هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر فضای امیدوارکننده‌ای در بین نویسندگان و نخبگان کشور فراهم شده و آن‌ها احساس می‌کنند که اگر وارد میدان شوند کار روی زمین نمی‌ماند.

جنتی با بیان این‌که سال آینده سینماگرانی که چند سالی فیلم نمی‌ساختند به صحنه می‌آیند، خاطرنشان کرد: این افراد برای سال آینده فیلم می‌سازند و حتی در چند ماه گذشته بسیاری از آن‌ها برای دریافت مجوز فیلم‌های خود اقدام کرده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر برخی از سینماها تنها با 30 تا 50 درصد از ظرفیت خود کار می کنند، این درحالی است که 330 سالن سینما در کشور داریم که هر کدام با مشکلات فراوانی مواجه‌اند و ما به دنبال رفع مشکلات سینماها و حتی دیجیتالی کردن آن‌ها هستیم.

وی با بیان این‌که سعی بر این است که اقبال رفتن به سینما بیشتر شود، تصریح کرد: با این روند، هم سینماگران سود می‌کنند و هم تولیدکنندگان فیلم‌ها.

جنتی با اعلام این خبر که تا سال آینده 20 تا 30 سالن جدید سینما در کشور مورد بهره برداری قرار می‌گیرد همچنین خاطرنشان کرد: روز اول بهمن ماه را روز سینما مطرح کردیم، آنقدر جمعیت به سینماها رو آوردند که برخی به طور مثال به پردیس پارک ملت هجوم آورده و شیشه‌های آن را شکستند.

وی با اشاره به حوزه کتاب و نشر در کشور گفت: در این حوزه مشکلات زیادی داریم ولی می‌توان این بخش را نیز سودآور کرد.

جنتی ادامه داد:‌ افغانستان میدان وسیعی برای فروش کتاب‌های ایرانی است، ما نیز با مشکلات صنعت چاپ در کشور آشنا هستیم ولی با همت خود می‌توان آن را به سودآوری خوبی رساند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که زمینه برای فروش کتاب‌های ایرانی به افغانستان وجود دارد، گفت: با این روند اقبال فعالیت‌های هنری نیز افزایش می یابد.

وی از احتمال امضای تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرنگ و و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت:‌ ما با وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکره‌ای کردیم که در صنایع فرهنگی جهش ایجاد شود و در این راستا یک تفاهم نامه در حال تهیه است.

جنتی گفت: بخش خصوصی می‌تواند به حوزه صنایع فرهنگی در کشور رونق ببخشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:‌ بانک‌ها نیز حضور خوبی در این زمینه داشته‌اند و آثار آن خریداری و آن‌ها را صادر کرده‌اند.

جنتی در ادامه درباره حوزه مطبوعات با تاکید بر این‌که مطبوعات در کشور با مشکلات زیادی همراه هستند گفت:‌ دولت به دنبال این است که فضا را برای رسانه‌ها و مطبوعات باز کند.

وی افزود:‌ رشد کشور در گرو رشد مطبوعات است و دلیل مشکلات بسیاری که در کشور شاهد هستیم این است که به مطبوعات اجازه رشد نداده‌ایم.

جنتی با تاکید بر این‌که با مطبوعاتی که انتقاد می‌کنند پیش از این نیز برخورد می‌شده است، اظهار کرد: سعی می کنیم فضا را باز کنیم و اگر به مطبوعات میدان دهیم، آنها نیز سودآور هستند.

وی در ادامه با بیان این‌که به عموم کتاب‌هایی که درخواست مجوز کرده‌اند مجوز داده شده است، تصریح کرد: این در حالی است که بخشی از توسعه کشور در گرو توسعه فرهنگی است. در راه توسعه، سیاست، اقتصاد و فرهنگ هر سه باید به موازات یکدیگر رشد کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره وضعیت سازمان میراث فرهنگی گفت: متاسفانه در سال‌های قبل سازمان میراث فرهنگی را شخم زده‌اند. عناصری که در آن حضور یافته‌اند آن را به هم ریخته و هر تکه آن را به جایی از ایران برده و بسیاری از آثار فرهنگی را مخدوش کرده‌اند.

وی درباره وضعیت صدور مجوز نشریه در کشور تصریح کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی برای صدور مجوز نشریه نداریم. مجوز برای انتشار نشریه‌های اختصاصی به راحتی انجام می‌شود.

جنتی درباره کاهش تحریم‌ها در کشور نیز بیان کرد: سیاست دولت در امور خارجه آثار مشهودی به همراه داشت؛ گام اول و توافق ژنو فضا را باز کرد و رییس جمهور تاکید دارد که از همان اولین روز اجرای توافقات ژنو دستگاه‌های ذیربط از فرصت به‌وجود آمده استفاده کنند.

به گفته وی، در حال حاضر بیمه کشتی‌ها مشکلی ندارد، مشکل واردات قطعات خودرو هواپیما برطرف شده و بخشی از پول‌های بلوکه شده در حال بازگشت است و در ‌آینده نیز باقی پول‌های بلوکه شده به کشور بازمی‌گردد.

وی در ادامه درباره واردات کاغذ گفت: باید بتوانیم در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و تولید کاغذ را در داخل کشور افزایش دهیم. البته دست یافتن به این موضوع در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.

جنتی با بیان این‌که دولت‌ها به راحتی حاضر نیستند امکاناتی را که در اختیار دارند به بخش خصوصی واگذار کنند، بیان کرد: کسانی که می‌توانند به توسعه و رونق اقتصادی کشور کمک کنند باید به عرصه ورود کنند. البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کشور یک دستگاه فرهنگی و حاکمیتی در کشور است.

وی در ادامه درباره ضوابط پرداخت یارانه به مطبوعات بیان کرد: ما کار را به خود مطبوعات واگذار کردیم؛ ترکیبی برای ضوابط پرداخت یارانه تعیین شده تا دیگر سلیقه‌ای عمل نشود.

جنتی با اشاره به این‌که این ضوابط توسط خود اهالی مطبوعات تدوین شده و قرار شد براساس تعداد صفحات، نوع نشریه، نوع کاغذ و مطالب یارانه پرداخت شود، اذعان کرد: ما این ضوابط را امضا کرده و روی سایت معاونت برنامه‌ریزی وزارتخانه قرار داده‌ایم. هر یارانه‌ای هم که به مطبوعات پرداخت شد، بر اساس همین ضوابط است.

وی درباره آخرین وضعیت انجمن صنفی روزنامه نگاران خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی درباره بازگشایی مجدد انجمن صنفی روزنامه نگاران مشکلی ندارند.

وزیر ارشاد ادامه داد: در گذشته شکایتی از سوی وزارت اطلاعات علیه این انجمن شده که این شکایت منجر به پلمپ انجمن صنفی شد.

وی با ا علام این موضوع که تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی منعقد شده و قرار شده وزارت اطلاعات شکایت خود را پس بگیرد، با تاکید بر این‌که‌در حال حاضر وزارت اطلاعات شکایت خود را علیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پس گرفته است، گفت: قرار شده روزنامه‌نگاران عضو، مجمع عمومی تشکیل و هیات مدیره خود را انتخاب کنند.

عضو کابینه دولت دهم در پاسخ به سئوال دیگری درباره اعزام گروه‌های موسیقی و محدودیت‌های شجریان، افزود: ما تا آنجا که بتوانیم قصد کمک در این زمینه داریم چرا که این امر را در راستای توسعه فرهنگی کشورمان می‌دانیم. در مورد آقای شجریان هم سیاست دولت تا آنجایی که به وزارت فرهنگ مربوط می‌شود آن است که ایشان بتواند کار کند و دوستان و طرفدارانش بتوانند از وجود ایشان بهره ببرند.

در پایان این نشست یحیی آل اسحاق پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای شامل اتاق بازرگانی و نمایندگان تشکل‌های مد نظر و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی را برای رسیدگی به موضوعات مطرح شده ارایه کرد که در انتها وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این پیشنهاد موافقت کرده و نماینده وزارتخانه را معرفی کرد.

 
 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

دیدگاه ها

آفرين براين جنتي

[پاسخ]

آرمین بازوند در گفته :

فیس بوک چیز خوبیه من دوست دارم فیلترینگ رفع شه

[پاسخ]

شجریان افتخار ملت ایران است

[پاسخ]

محروم کردن نسل جوان ازدم مسیحایی استادشجریان ستم بزرگی است صدای آسمانی ربنای اوهنگام اذان مغرب درماه رمضان انسان رابه وجد می آورد

[پاسخ]

محمود مهکی قم در گفته :

رسانه حق انسان است،آسیبهایی هم دارد باید جامعه ما هشیار باشد ودرست استفاده کند

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۲ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۹:۱۷:

شاید باورتان نشود اما همین شبکه‌ها کلی عوارض روحی و جسمی به همراه دارند که حتی فکرش را نمی‌کردید. فيس بوک ممکن است موجب خود کم بينی و اختلال در تغديه و اخللات رفتاري و جسمي شود. مطمئنا فيس بوك صرفا اجتماعي و فرهنگي و هنري نمي باشد، فيس بوك فرصت خطري براي خانواده ها همانند مواد مخدر كه به جوانان سرايت كرده%

[پاسخ]

رهگذر در گفته :

جناب آقای جنتی بهتر بود میفرمودند استاد شجریان نه شجریان

[پاسخ]

شجریان یعنی اواز ایران.

[پاسخ]

مهدی رشنو (بهزاد گرافیک ) در گفته :

خوبه

[پاسخ]

یوسفوند در گفته :

به نظر بنده فیس بوک نباید رفع فیلتر بشه باعث گمراهی جوانان میشه . اگه میخوان برای جوانان عزیز مملکت اشتغال و رفاه ایجاد کنند نه یه مشت سرگرمی الکی و زیان آور ایجاد کنند

[پاسخ]

به نظر من که خیلیم ادم دینداری نیستم چیزی که من در مورد فیس بوک دیدم جزء رواج فساد در بین جوانان ما ارمغان دیگه ای نداشته و نخواهد داشت چون اصولا طراح های اصلی فیس بوک برای رواج بی بندو باری و پر کردن جیب خود اونو طراحی کردن در مورد اقای شجریان اگه ایشون بر طبق قانون مرتکب جرم شدن پس بایستی بر طبق همین قانون اساسی مملکت مجازات شوند و اقای شجریان در مقابل قانون با دیگران برابرند به نظر من اینهمه نرمشی که اقای جنتی از خود نشون میدن به خاطر گرانی ها و سوء مدیریت دولت مردان و فساد اقتصادیه که گریبان این مملکت رو گرفته و حالا با این نرمشها اقایون میخوان ضرب قضیه رو یه کم بگیرن ((وگرنه اقای جنتی فیس بوک جز لانه فساد چیز دیگه ای نیست)).

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

ققنوس

ققنوس است

و سمفوني سكوتش

در همهمه ي عرعر

گم نمي شود

[پاسخ]

محمود مهکی قم در گفته :

درود بر شجریان

[پاسخ]

عظیم آزادبخت در گفته :

دود و هزاران درود بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بهروز باشید .

[پاسخ]

نورآبادی در گفته :

آقای جنتی تشکر تشکر
استاد بی بدیل آوازسنتی و یگانه موسیقی اصیل ایران “محمدرضا شجریان” سالهاست قربانی کوته نظری
برخی مدیران رسانه ای و بالاتر گردیده است . استادشجریان علیرغم همه نامهربانیها وجفایی که درحقش رواداشتندهیچگاه ازکارهنری خویش و ابداع سازهای جدید کوتاه نیامد. این چهره ماندگار واقعی گرچه برزمین
مینشیند ولی پشت به زمانه نمیکند. جان کلام وشعر را درموزیک و اهنگ میامیزد و پدیده دیگری حاصل میشود
که دیگر نه آهنگ است نه شعر بلکه نفس مسیحایی است که هر صاحبدلی را به وجد می آورد واین هنر شجریان است که دیگران به گرد پایش هم نمیرسند(هرچندهمه محترمند وهنرمند) . درباره هنر این استاد بلامنازع سخنهای زیادی گفته شده و میشود ولی هنوز کسی نتوانسته حق مطلب را ادا کند. شجریان مجموعه ای از هنرهای موسیقی -قرائت قرآن – پرورش گل – خطاطی -ابداع سازهای جدید- شکار و کوهنوردی است که درزندگی شخصی خود نیز بسیار منضبط و قانونمند ومنظم است . وهمواره مورد
احترام اساتید قدیم نیزبوده است.بااین تفاسیر حیف نیست مدتها در پشت ابرهای تیره پنهانش کنند هر
چند خورشید همیشه پشت ابرها نمیماند ، همانطوریکه دیدیم درسالهای اخیر باآنهمه تبلیغ منفی و تخریب
رسانه ای اندکی از محبوبیتش کاسته نگردید.
گربتو افتدم نظر چهره بچهره رو برو +++++++ شرح دهم غم ترا نکته به نکته مو بمو
انشالله عمرش دراز و هنرش تداوم یابد ، بخاطر نسل جوان که متوسل به موسیقی غربی نشوند.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

شجريان نماد يك ايراني اصيل نجيب و در عين حال آزاده است كه با اكراه و اجبار سر سازش ندارد . ايراني بدون آزادگي يعني ابزار استحمار.

[پاسخ]

بهنام در گفته :

درود خدا بر جنتی روشنفکر آگاه

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :