کد خبر : 45590
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 238 بازدید

بیش از 12 میلیارد متر مکعب روان آب سالانه از لرستان خارج می شود

  معاون عمرانی استانداری لرستان گفت: میزان روان آب های خروجی از استان لرستان سالانه حدود 12 میلیارد متر مکعب تخمین زده می شود که زمینه سازی برای بهره برداری از این حجم آب خروجی، ظرفیت بسیار بالایی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی به ویژه در حوزه کشاورزی استان محسوب می شود. به گزارش […]

 

معاون عمرانی استانداری لرستان گفت: میزان روان آب های خروجی از استان لرستان سالانه حدود 12 میلیارد متر مکعب تخمین زده می شود که زمینه سازی برای بهره برداری از این حجم آب خروجی، ظرفیت بسیار بالایی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی به ویژه در حوزه کشاورزی استان محسوب می شود.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا ، ˈمجید کیان پورˈ در جلسه شورای فنی استان، افزود: در راستای مهار و استفاده بهینه از این حجم آب خروجی و بدون استفاده استان، 10 سد در نقاط مختلف لرستان در دست احداث است.

وی گفت: با اجرای این سدها، زمینه مناسب برای بهره مندی بهینه از بخش قابل توجهی از روان آبهای خروجی استان در حوزه های کشاورزی، اقتصادی و گردشگری فراهم می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از پروژه های عمرانی استان به صورت سنتی اجرا می شوند،

تصریح کرد: خلاقیت در اجرای پروژه ها و بهره مندی از معیارهای کارشناسی و فنی نوین در روند طراحی و اجرای پروژه ها، علاوه بر کاهش زمان اجرای طرح موجب رشد و توسعه متوازن استان و کاهش قابل توجه هزینه ها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان نیز دراین جلسه گفت: تامین آب شرب خرم آباد با اجرای طرح سد سراب تلخ به طول تقریبی 22 کیلومتر در دستور کار قرار دارد که با اجرای این طرح آب شرب خرم آباد تا افق 1420 تامین خواهد شد.

مهدی اکبریان افزود: کل مسیر خط انتقال آب کاکا رضا به خرم آباد به طور کامل مسیر سازی و آماده لوله گذاری شده است.

به گفته وی، آب شرب مصرفی شهر خرم آباد درحال حاضر از طریق 27 حلقه چاه و سه دهنه چشمه تامین می شود که به دلیل شرایط اقلیمی و جمعیتی شهر، جوابگوی نیاز فعلی نیست.

وی اظهار داشت : برهمین اساس، 97 درصد کار حفر تونل 345 متری خط انتقال آب از سد سراب تلخ به خرم آباد انجام شده و مابقی این طرح نیز تا پایان سال به اتمام خواهد رسید .

معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان نیز در ادامه این جلسه گفت: برداشت بی رویه آبهای زیر زمینی در لرستان زنگ خطری برای فرو نشست دشت های استان است.

ˈظهیر حیدری نژادˈ افزود: فرونشست یکی از پدیده های مرتبط با زمین است که از آن به عنوان زلزله خاموش یاد می شود.

وی اظهار داشت : سازمان زمین شناسی و اکتشافات منطقه ای در استان مطالعات زیر زمینی و پتانسیل و پهنه بندی دشت خرم آباد را در سال جاری انجام داده است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

آرین‏ ‏ در گفته :

برداشت‏ ‏بی‏ ‏رویه‏ ‏آب‏ ‏از‏ ‏رومشگان‏ ‏باعث‏ ‏شده‏ ‏که‏ ‏سطح‏ ‏آبهای‏ ‏زیر‏ ‏زمینی‏ ‏نسبت‏ ‏به‏ ‏سال‏ ‏۱۳۶۵ حدود‏ ۱۵ متر‏ ‏پایین‏ ‏تر‏ ‏برود‏ ‏با‏ ‏این‏ ‏وصف‏ ‏رومشگان‏ ‏یکی‏ ‏از‏ ‏مناطقی‏ ‏است‏ ‏که‏ ‏باید‏ ‏در‏ ‏انتظار‏ ‏پدیده‏ ‏فرو‏ ‏نشست‏ ‏باشد‏ ‏بنابر‏ ‏این‏ ‏شایسته‏ ‏است‏ ‏مسئولین‏ ‏به‏ ‏فکر‏ ‏باشند‏ ‏.‏ ‏

[پاسخ]

سلام دوستان خوبم
اين آمار را امام جمعه شهرستان كوهدشت در جمعه گذشت درخيل نمازگزاران گفتند
و در رابطه با سدمعشوره هم اعتراض شديدالحن با مسئولين داشتند
زيرا كوهدشت اگر سد معشوره را از او بگيرند خواهد مرد نابود ميشود ومردمش كوچ خواهند كرد
زمين هاي كوهدشت بعلت خشكسالي هاي زياد به سرزمين آتش مبدل شده است
كوهدشت را آقايان كاخ نشين دريابيد (منظور وزير و وزراست)جاي گرم ونرمي نشسته ايد ويادتان رفته است كه شماهم كشاورززاده بوديد ومثل ما دهاتي و روستائي
يادتون نرود

[پاسخ]

آزادبخت تهران در گفته :

شنیدن این خبرها فقط داغ بر دل می نشاند ،با این همه منابع وبستر مناسب فقط اندر خم یک کوچه ایم….

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :