کد خبر : 46766
تاریخ انتشار : ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 454 بازدید

قدس ایران

  حجت الاسلام هادی قبادی / میرملاس نیوز : با تبریک حلول سال نو ، اول فروردین ۱۳۹۳ مصادف با پنجمین سالگرد ارتحال همسر گرامی حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) است. به همین مناسبت مطالعه یکی از نامه های حضرت امام به همسرش شاید جالب باشد . امید که مجالی دست دهد در آینده […]

 

حجت الاسلام هادی قبادی / میرملاس نیوز :

با تبریک حلول سال نو ، اول فروردین ۱۳۹۳ مصادف با پنجمین سالگرد ارتحال همسر گرامی حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) است. به همین مناسبت مطالعه یکی از نامه های حضرت امام به همسرش شاید جالب باشد .

امید که مجالی دست دهد در آینده از این همسر فداکار بیشتر بنویسیم . خداوند به او علوّ درجه عنایت فرماید .

زمان: فروردین ۱۳۱۲/ ذى القعدة ۱۳۵۱

مکان: لبنان، بیروت‏

مخاطب: ثقفى، خدیجه (۱)

تصدقت شوم؛ الهى قربانت بروم، در این مدت که مبتلاى به جدایى از آن نور چشم عزیز و قوّت قلبم گردیدم متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آئینه قلبم منقوش است. عزیزم امیدوارم خداوند شما را بسلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. [حالِ‏] من با هر شدتى باشد مى‏ گذرد ولى بحمد اللَّه تا کنون هر چه پیش آمد خوش بوده و الآن در شهر زیباى بیروت هستم؛ (۲) حقیقتاً جاى شما خالى است فقط براى تماشاى شهر و دریا خیلى منظره خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم همراه نیست که این منظره عالى به دل بچسبد.

در هر حال امشب شب دوم است که منتظر کشتى هستیم، از قرار معلوم و معروف یک کشتى فردا حرکت مى ‏کند ولى ماها که قدرى دیر رسیدیم، باید منتظر کشتى دیگر باشیم. عجالتاً تکلیف معلوم نیست امید است خداوند به عزت اجداد طاهرینم که همه حجاج را موفق کند به اتمام عمل، از این حیث قدرى نگران هستیم ولى از حیث مزاج بحمد اللَّه به سلامت، بلکه مزاجم بحمد اللَّه مستقیم تر و بهتر است. خیلى سفر خوبى است جاى شما خیلى خیلى خالیست. دلم براى پسرت (۳) قدرى تنگ شده است. امید است هر دو (۴) به سلامت و سعادت در تحت مراقبت آن عزیز و محافظت خداى متعال باشند اگر به آقا (۵) و خانم‏ها (۶) کاغذى نوشتید سلام مرا برسانید. من از قِبَل همه نایب الزیارة هستم‏.

به خانم شمس آفاق (۷) سلام برسانید و به توسط ایشان به آقاى دکتر (۸) سلام برسانید. به خاور سلطان و ربابه سلطان سلام برسانید.

صفحه مقابل را به آقاى شیخ عبد الحسین بگویید برسانند.

ایام عمر و عزت مستدام. تصدقت، قربانت؛ روح اللَّه‏

عکس جوف در حال دلتنگى از حرکت نکردن. (۹)

__________________________________________________

(۱) ملقّب به قدس ایران، همسر امام خمینى.

(۲) براى عزیمت با کشتى به عربستان براى انجام اعمال حج.

(۳) آقاى سید مصطفى خمینى که در آن زمان سه ساله بوده است.

(۴) اشاره به آقا مصطفى و فرزند دیگرشان که در آن زمان هنوز به دنیا نیامده بود و چند روز پس از نگارش این نامه در زمانى که امام در سفر حج بودند، متولد گردید و او را «على» نام گزاردند. وى در کودکى بر اثر بیمارى درگذشت.

(۵) آقاى میرزا محمد ثقفى، پدر همسر امام خمینى.

(۶) مادر و مادربزرگ همسر امام خمینى که در آن زمان در قید حیات بوده ‏اند.

(۷) شمس آفاق ثقفى، خواهر همسر امام خمینى.

(۸) آقاى دکتر علوى.

(۹) اشاره به نبودن کشتى جهت عزیمت به جدّه.
صحیفه امام، ج‏۱، ص: ۲ و ۳

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

علی جوزیبور در گفته :

سلام حاج آقا سال نو بر شما و خانواده محترم مبارک باد .
دست شما درد نکند با درج این مطالب تو سط حضرتعالی بیشتر انسان به عمق خدایی بودن حضر ت امام ره پی میبرد و قتی این نکات ریز از زندگی محبوب خود را مشاهده کردم خیلی غبطه خوردم که خیلی راه دراز ی برای شناخت امام و راه حضرت امام در پیش داریم امیدوارم با قلم خود بتوانید بیشتر و رساتر امام عزیز و بیت معظم ایشان را به نسلهای آینده معرفی کرده تا این مملکت در سایه ولایت فقیه و رهبری امام گونه مقام معظم رهبری به سر منزل مقصود برسد قصد اینجانب فقط عرض تشکر بود و بس وگر نه ماراچه به نظر دادن در خصوص امامی که دنیارا متحول و بیدار نمود . برقرار باشید .

[پاسخ]

علیمحمد محمدی در گفته :

بنام خدا
با عرض سلام وتبریک به مناسبت عید نوروز وتجدید حیات طبیعت از مظاهر :(واعلموا ان الله یحیی الارض بعد موتها )خدمت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا قبادی و اهالی میرملاس بخصوص مدیر محترم آقای امین آزادبخت وآقای بالنگ عزیز وتلاشگر وتوفیق هرچه بیشتر این عزیزان در سال جدید .
اما بعد .وجه ممیزه حضرت امام خمینی (قدس سره) از دیگران فقط در بعد جهاد ومبارزه وشجاعت بی نظیرشان خلاصه نمیشود .بلکه در بعد فقاهت وفلسفه وطرح مسائل نوین در طول تاریخ کم نظیر ویاشاید بی نظیر بود ه اند .
نامه حاضر حضرت امام نمونه دیگری از ابعاد فکری واندیشه ژرف ایشان نسبت به خانواده است که برخلاف نگرش های غیر قابل انعطاف وسختگیرانه .توجه به شخصیت زن بطور اعم وهمسر بصورت اخص وارزش ومقام
زن در جایگاه واقعی آن در اسلام را میرساند .
چنین بینشی با ابراز احساسات پاک و عاطفی انسانی طبیعی که ریشه در فطرت وسرشت هر انسانی دارد
باعث ایجاد افزایش عزت نفس واعتمادنفس به همسر به عنوان شریک اصلی زندگی دارد .که موجب تصمیم
گیری موثر واحساس امنیت بیشتر در خانواده وقطعا نمونه والگو ی بسیار مناسب برای مردان وزنان خواهدبود.

[پاسخ]

داريوش جعفري در گفته :

سلام
خداوند حضرت امام(ره) و همسر مكرمه‌شان را بيامرزد.
بسيار دل‌نشين، آموزنده و شيرين بود.
از حاج‌آقا قبادي سپاسگزارم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :