کد خبر : 47162
تاریخ انتشار : ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 572 بازدید

جنگ : چرایی ، چیستی و چگونگی

  دکتر بهداروند/میرملاس نیوز:       بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا احزاب/ ۲۳   از میان مؤمنان مردانى ‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخى از آنان به شهادت رسیدند و […]

 

شهید فرید خالقی

دکتر بهداروند/میرملاس نیوز:

 

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

 

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

احزاب/ ۲۳

 

از میان مؤمنان مردانى ‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در [همین] انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند

 

 

مقدمه
تحليل از چرايى، چيستى و چگونگى جنگ تحميلى(دفاع مقدس) از مقولات اساسى در عرصه تاريخ جنگ تحميلى محسوب مى‏شود. پاسخ به سؤالات فوق مى‏تواند از زواياى جامعه ‏شناسى يا تاريخى مورد دقت قرار گيرد. آنچه در اين نوشتار نگارنده در صدد دست‏يابى بدان است تحليل دفاع مقدس از منظر جامعه‏ شناسى است كه ممكن است در بيان واژگان و ديدگاه خود قدرى به چالش نظرى با مخاطب روبه‏رو شود.
– سطوح سه‏ گانه تحليل انقلاب اسلامى
پيش‏نياز تحليل صحيح از دفاع مقدس تحليل انقلاب اسلامى در سه سطح چرايى، چيستى و چگونگى است. قطعاً هر تعريفى كه از انقلاب اسلامى ارائه شود، اهداف، راه‏كارها و رسالت و پيشرفت و موانع آن نيز تبيين مى‏شود.

 

L00949667689

 

در تحليل اول مى‏توان انقلاب اسلامى را در سطح نازلى در حد انگيزه‏هاى قومى و ناسيوناليستى تعريف نمود كه عامل آن رسيدن به جامعه‏اى قوميت‏گرا كه شعارشان دفاع از خاك و مليت و وطن بوده و مسلماً تمام اهداف و آرمان‏هايشان در درون مرزها تعريف مى‏شود.
در تحليل دوم، انقلاب اسلامى را به انقلابى ضداستبدادى و استعمارى معرفى مى‏نماييم. در اين تعريف طبيعى است كه محدوده خاصى را مدّ نظر خواهد داشت و دشمنان خاصى هم در برابر او صف ‏آرايى خواهند كرد. در اين تحليل، جامعه بر عليه نظام استبدادى كه سال‏ها حكومت كرده قيام نموده و آن را ساقط مى‏نمايند. پس طبق اين نگاه مبدأ پيدايش انقلاب اسلامى، ظلم استبدادى است و بايد براساس آن بقيه فرآيند انقلاب اسلامى را بتوان تحليل كرد.
در تحليل سوم، انقلاب اسلامى، حركتى از لايه ‏هاى باطنى عميق جامعه جهانى برعليه تمدن مادى جهانى است. انقلاب اسلامى در اين تحليل، داراى رسالتى جهانى است كه انگيزه‏هاى آن فراتر از مليت، نفى استبداد و استعمار، نژاد و قوميت بوده و بلكه انقلابى تمام‏عيار برعليه جريان لائيتسه جهانى است. اين انقلاب دربرابر تمدنى غربى مطرح است كه گرچه ذات و زادگاه آن در مغرب ‏زمين بوده ولى فضاى كنونى جهان را در تمام ابعاد سياست، فرهنگ و اقتصاد مورد تأثير قرار داده و به شدت در فرهنگ‏هاى بومى و قومى سراسر ملل جهان نفوذ كرده كه روح اين تمدن هم، روحى ضددينى و بر محور دنياپرستى و مذهب ‏زدايى از جهان است. بر اين اساس طبيعى است كه حاكميت اين تمدن مادى، به معناى نفى مذهب در سراسر عالم است كه فطرت مذهبى عالم از نقطه ظهور مكتب حق در زمان تاريخى ‏اش، واكنشى را برعليه اين حركت جهانى انجام داده كه در واقع عكس‏ العمل فطرت مذهبى در مقابل دين‏ زدايى و نفى معنويت و قوميت از زندگى بشر است.
بنابراين تحليل انقلاب اسلامى در سطح توسعه بدين ‏معناست كه انقلاب اسلامى از مرزهاى خود عبور كرده و به انقلابى كه ايده‏هاى جهانى دارد تبديل مى‏شود. اين تفسير از انقلاب، و ايده‏ هاى آن، قطعاً با يك انقلاب ضداستبدادى محض يا ناسيوناليستى سازگار نيست. زيرا انقلاب ضداستبدادى يا استعمارى ممكن است از يك قدرت رهايى يابد و مستقل شود و يا به قدرت ديگرى گره بخورد اما اين كه به كانون قدرتى تبديل شود كه مسئله احياى تمدن اسلامى در آن طرح واصل شود و بحث برخورد و جنگ تمدن‏ها در دستور كار رقيب قرار گيرد، هرگز با يك انقلاب ضداستبدادى يا استعمارى محض سازگار نيست.
بر اين اساس اين تحليل، تحليلى عميق ‏تر از دو تحليل گذشته است كه علاوه بر اين كه صبغه ضداستبدادى يا ضداستعمارى را داراست، حركتى به سمت احياء مجدد معنويت و گرايش به سوى خداى متعال و احياى اديان توحيدى به ويژه اسلام، يعنى مرحله جديدى از ظهور پرستش خداى متعال در جامعه بشرى است. اين انقلاب، حركت و جوششى به سمت احياء معنويت در درون دنياى اسلام و بيدارى اسلام و سپس احياء معنويت در كل جامعه جهانى است كه معادلات حاكم بر جامعه جهانى را تغيير مى‏دهد. روزنامه واشنگتن ‏پست در نگاهى به انقلاب اسلامى و ايران مى‏نويسد:
»اگر امريكا برلين را از دست مى‏داد، هنوز مى‏ توانست از اروپاى غربى دفاع كند، اما خليج ‏فارس داراى موقعيت قابل قبولى در هرگونه عقب ‏نشينى نمى‏باشد… در واقع، نتيجه غيرقابل اجتناب يك عقب ‏نشينى بزرگ غرب از خليج (فارس)، از بين رفتن تمام نظام بين‏ المللى ‏ را كه امريكا بعد از جنگ جهانى دوم برقرار كرده است، باعث خواهد شد«.(1)
بر مبناى با تعريف و تحليل سوم از انقلاب اسلامى، طبيعتاً داراى دشمنان در حد و قواره‏هاى جهانى است. با وقوع انقلاب اسلامى دو گروه دشمنى خود را در حد اعلاء برعليه انقلاب اسلامى و اهداف آن شروع كردند: الف( اردوگاه سوسياليزم و كمونيزم).(2) ب( اردوگاه سرمايه‏دارى يا كاپيتاليسم )ليبرال، دمكراسى.
وجه مشترك اين دو اردوگاه اين بود كه هردو با گرايش مذهبى جامعه بشرى و رشد گرايش معنوى كه بخواهد در معادلات اجتماعى و به خصوص در مقياس معادلات جهانى حضور يابد مخالف بودند.(3)
اردوگاه شرق (سوسياليزم) بر عدالت اجتماعى تكيه مى ‏كرد و ليبرال دمكراسى بر توسعه و رفاه اجتماعى جامعه مانور مى ‏داد. على‏رغم اين ادعا در عمل هردو مخالف ابتناء عدالت و رفاه و معنويت بودند كه گويى همانند دو تيغ قيچى اهداف واحدى دارند.
– گستره رسالت انقلاب اسلامى توسعه معنويت و گرايش‏هاى معنوى در زندگى بشر
برخلاف ادعاى دو اردوگاه شرق و غرب، انقلاب اسلامى با رسالتى فراگير، بين ‏المللى و جهانى درصدد توسعه قدسيّت و جارى ساختن وحى و گرايش‏هاى معنوى در زندگى و زيست دنيايى بشر امروزى برآمد و پيام او، پيام عدالت و معنويت، توسعه و رفاه بر مبناى معنويت بود كه اين پيام، محدود به يك مرز و جغرافياى خاص نبود. شواهدى كه بر تحليل سوم از انقلاب اسلامى وجود دارد

ادامه دارد………

 

0.871987001317229719_taknaz_ir 

…………………………………..

پاورقی

) Washington Post, 24 June, 1982.(1
2) نشريه‏العالم در شماره مورخ 27 ذى‏الحجه 1407 تعابير مختلف شوروى در مورد ماهيت انقلاب اسلامى را كه عمدتاً قبل از پيروزى انقلاب در ايران عنوان گرديد، به چاپ رسانده است كه ذكر آن جالب توجه و حائز اهميت است:
نخستين تحليل و تفسير شوروى در مورد ماهيت انقلاب اسلامى كه در سال(1978 )قبل از سقوط رژيم شاه( مطرح شد از اين قرار است:
– انقلاب ايران عكس‏العمل فئوداليزم به رهبرى مردان تقليدگر دينى است كه بر ضد مدرنيزاسيون و اصلاحات و معاصى شاه صورت گرفته است.
– تحليل دوم: انقلاب ايران يك انقلاب فئودالى است كه به وسيله مردان مترقى دين رهبرى مى‏شود.
– تحليل سوم: انقلاب ايران يك انقلاب ملى است كه داراى مضمون اجتماعى مى‏باشد.
– تحليل چهارم: انقلاب ايران يك انقلاب ملى با مضمون آزادى‏خواهى است كه درپى يك برنامه اجتماعى است.تحليل پنجم: انقلاب ايران يك انقلاب ملى با مضمون آزادى‏خواهى اجتماعى است. تعابير تفاسير متنوع درخصوص ماهيت انقلاب اسلامى حكايت از آن دارد كه روس‏ها از شناسايى و ارزيابى صحيح ماهيت انقلاب اسلامى عاجز و درمانده بوده‏اند.
پس از انقلاب، برژنف صدر هيأت رئيسه وقت اتحاد جماهير شوروى در بيست و ششمين كنگره حزب كمونيست شوروى اظهار داشت: »انقلاب ايران داراى وجه مشخص ويژه‏اى است و با تمام ماهيت پيچيده و متناقض خود اساساً انقلابى ضدامپرياليستى مى‏باشد، اگرچه واكنش‏هاى داخلى و خارجى مترصّد تغيير ماهيت اصلى اين انقلاب هستند«.
3) كشورهاى خليج‏فارس، ثروتمندترين كشورهاى جهانند… آنها بيش از همه، تهديد ناشى از انقلاب اسلامى و شكست امريكا در درك شرايط را احساس مى‏كنند. سال‏هاى سال، كشورهاى منطقه ابتدا با حمايت بريتانيا و سپس امريكا وضعيت آرامى داشتند ولى همان‏گونه كه يكى از حكمرانان به ما گفت، اينك آنان بين آب و آتشند، ملتهب از قدرت خمينى و يخ‏زده از ضعف كارتر. اينك خمينى در صحنه است، كسى كه مشكلاتشان را فزونى بخشيده، اسلامى جديد را اعلام داشته و اسلام امريكايى خليج را به اسلام طلايى تغيير داده است«. Times,30 December, 1979)
لس آسپين، رييش كميته نيروهاى مسلح مجلس نمايندگان امريكا، در اين زمينه اعلام نمود:
»بايد هدف استراتژى امريكا متوقف كردن ايران در گسترش انقلاب اسلامى بنيادگراى خود، به جهان عرب (به ويژه خليج‏فارس) باشد. حتى اگر در اين راه استفاده از نيروهاى نظامى لازم شود«. جهان در افق، مرتضى رحيمى، ص 161

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

س.م.والی پور در گفته :

باعرض سلام وادب واحترام. مطلب بسیار جالب ومفیدی است که امیداست همچین مطالبی ودرج آنها ادامه داشته باشد. از آقای دکتربهداروند وحاج بهزادنیز تقدیروتشکر می شود.

[پاسخ]

بهزاد باقری / دبیر سرویس منتظران " میرملاس نیوز " پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۷ فروردین , ۱۳۹۳ ۱۰:۳۸:

سید جان سلام ازحضورتان سپاسگزارم
انشاالله بتوانیم بیشتر ازنوشته های جناب دکتر بهدارونداستفاده نمایم

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

باسلام
تحلیل دوران طلایی دفاع مقدس از ضرورت های اجتناب ناپذیر امروز خصوصاً نسل بعد از جنگ است.
این اقدام آقای دکتر بهداروند که خود از یادگاران آن دوره هستند قابل تحسین است .
دعاگوی همه در جوار بیت الله الحرام

[پاسخ]

بهزاد باقری / دبیر سرویس منتظران " میرملاس نیوز " در گفته :

خدمت جناب آقای مهکی عرض ارادت دارم با احترام به عرض حضرتعالی می رسانم که سوالات را برای جناب دکتر بهداروند ارسال نموده ام میتوانیدبرای جواب سئوالات خود به سایت شخصی ایشان مراجعه نمایید

[پاسخ]

علی دوست رضایی فرد پاسخ در تاريخ یکشنبه ۷ اردیبهشت , ۱۳۹۳ ۰۹:۰۴:

سلام و درود بر سردار بی ادعا حاج بهزاد باقری عزیز
از اینکه وارد میدان عمل شده و جبهه و جنگ و شهادت و رشادت را معرفی میفرمایید ممنونیم ؛چون ما جوانترها که در وادی عمل نبوده ایم نیازمندآشنایی با آنهمه فدارکاری هستیم تا بدانیم که این انقلاب چگونه بثمر رسیده و ما بایستی چگونه پاسدار آن باشیم.بدرود

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :