کد خبر : 47573
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 754 بازدید

هنوز عصبيت!

    داریوش جعفری / میرملاس نیوز : هنوز عصبيت! اشاره: ضمن عذرخواهي از شهروندان متمدن و با شخصيت‌مان، در متن زير سعي شده به صورت ساده، رك و پوست‌كنده، يكي از معضلات اجتماعي كه گريبان‌گيرِ شهري با مردمي اكثراً فرهيخته و اجتماعي، بيان شود. لذا پيشاپيش اميدوارم به كسي بر نخورده و باعث آزرده‌خاطر […]

 -_1_~1

 

داریوش جعفری / میرملاس نیوز :

هنوز عصبيت!

اشاره: ضمن عذرخواهي از شهروندان متمدن و با شخصيت‌مان، در متن زير سعي شده به صورت ساده، رك و پوست‌كنده، يكي از معضلات اجتماعي كه گريبان‌گيرِ شهري با مردمي اكثراً فرهيخته و اجتماعي، بيان شود. لذا پيشاپيش اميدوارم به كسي بر نخورده و باعث آزرده‌خاطر شدن احدي نشود چرا كه هدف صرفاً تلنگري براي يادآوري و اصلاح است.
اما: اين‌جا شهرِ من است! در خيابان‌ها كه مي‌گردي تقريباً هر روز سر چهارراه يا گذرگاهي‌ عمومي درگيري‌هاي لفظي و بدني را مي‌بيني كه با توجه به اين‌كه آدم‌ها آدم‌اند و سنگ نيستند، ابتدا طبيعي به نظر مي‌رسد. بالاخره در مواجهه‌ي آدم‌ها برخورد هم پيش‌مي‌آيد!
اما موردي كه قابل توجه است، وجود تعصبي خاص در رفتار برخي از مردم اين‌جاست كه گاهي به توحش هم نزديك مي‌شود. مثلاً كسي با كسي درگير شده،‌ آنطرف‌تر بستگان آن‌ها بدون توجه به علت دعوا و حق و باطل بودن موضوع و حتي بدون توجه به انسانيت، صرفاً به خاطر وابستگي فاميلي يا طايفه‌اي، از هر وسيله‌ي قتاله‌اي كه دم دست داشته‌ باشند استفاده كرده و به طرف مقابل يورش برده و به قول خودشان جنگِ خياباني راه‌ مي‌اندازند. بعضاً و به ندرت در بين طرفين نزاع گاهي طيف تحصيل‌كرده، فرهنگي،‌ نظامي و … هم ديده مي‌شود كه جاي تأسف مضاعف دارد!
اگر به دادسراها و دادگاه‌هاي اين شهر مراجعه فرماييد خواهيد ديد كه دو واقعه، بيشترين انرژي اين محافل را -نسبت به جاهاي ديگر- مي‌گيرد: 1- اختلافات خانوادگي و معمولاً آدم‌هاي اول بخت كه در سرحد طلاقند. 2- دست و پا شكسته‌ها و چاقوزده‌ها و چاقوخورده‌ها و گرفتاران دست توحش!
براي تأييد عرايضِ حقير، سري به آمار اعدامي‌هاي قصاص مربوط به نزاع‌هاي خياباني‌مان، بزنيد!
از طرفي در شهر‌مان، درگيري‌هايي هم داريم كه به هيچ وجه به دادسرا كشيده نشده و طوايف شريف به‌صورت كدخدامنشي آن‌ها را حل و فصل كرده و از آمار پرونده‌هاي دادگاه خارجند. در اين دسته از نزاع‌ها طرف زيان‌ديده شخصاً يا به ندرت عفو و آشتي كرده، يا مثلاً با رزم شبانه يا روزانه دست به قصاص و احقاق حق مي‌زند و مستقل از تشكيلات انتظامي و قضايي و مملكتي عمل مي‌كند!
البته پرونده‌هايي هم هستند كه پيش از تكميل و ارجاع به دادگاه در پشت‌صحنه (بازهم كدخدا منشي) مختومه شده و حتي رضايت محضري خورده و محافل قضايي را با سردرگمي مواجه كرده و ختم به خير مي‌شوند! هر چند هنوز آثار كدورت و جرم در آن‌ها ختم نشده باشد! كه معمولاً آتش زير خاكستر آن‌ها پس از مدتي سر باز خواهد زد.
اما پايان تلنگر:
شهروندانِ از اين دست بايد متوجه باشند در روابط اجتماعي و برخوردهايشان خدايي هم هست!
آيا ما مسلمانان نمي‌دانيم كه حتي كبود كردن صورت يك انسان، گناهي بزرگ است؟! پس چرا ما به راحتي دكوراسيون هم‌ديگر را تغيير مي‌دهيم؟!
آيا اگر در خيابان كساني را در حال نزاع ديديم كه نسبت فاميلي يا طايفه‌اي با ما دارند، همين دليل كافي است كه مثلاً‌با قفل‌فرمان ماشين‌مان بدون پرس‌و جو چهار دست‌و پاي طرف مقابل را خورد و خاكشير كنيم؟!
كاش كسي از جنگ و گريزهاي خياباني‌مان فيلم مي‌گرفت كه بتوانيم حالت چهره و عمليات انجام شده‌مان را ببينيم و پي ببريم اين حركات، در دنياي متمدن، چه‌قدر مضحك و ملال آور است!
داريوش جعفري- مدير مسؤول ماهنامه‌ي كودكان و نوجوانان پيشوك

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محمود مهکی در گفته :

با سلام وعرض ادب خدمت همشهری فرهیخته جناب آقای جعفری باید عرض کنم این دعواها همه جا هست ،اما در شهرهای بزرگ به دلیل پرا کندگی فامیلها کمتر دعواهای شخصی تبدیل به دعواهای گروهی وطایفه ای میشود.شهرهایی که زمین کشاورزی ندارند اختلافشان بر سر زمین و آب منتفی است،شهرهایی که صنعت ندارند اختلاف کارگر وکارفرما ندارند،شهرهایی که گروههای مخرب سیاسی ندارند در قضیه انتخابات وانتصابات مشکلی ندارند،شهرهایی که معضل بیکاری ندارند دزدی کمتر دارند، شهرهاییی که مذهبی هستندآرامش بیشتری دارند ،شهرهایی که سابه تمدنی بالایی داند تیر وطایفه ندارندتا مشکل دعواهای طایفه ای داشته باشند،حال بفرماییدکوهدشت جزء کدام دسته از شهرهاست؟

[پاسخ]

اسدالله آزادبخت در گفته :

حقیقتی ست تلخ وناگوار که بایدبه خاطرش سکوت کرد ! درود برداریوش عزیزکه دست روی سوژه ای واقعی وبدون تعارف گذاشته. کاش هم گوش شنوا داشته باشیم وهم روحیه نقدپذیری!

[پاسخ]

ج نظریان در گفته :

داریوش جان سلام وتشکر،برای حل این مشکل همه بایدهمت کنندوعصبیت نابودکننده روازبین ببرندضمن اینکه دستگاه قضامستقل ومقتدرلازمه حیات هرجامعه ای می باشد.

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

باسلام و تشکر از آقای جعفری که دغدغه هایش هماره قابل تحسین است
همه می دانیم که حلّ اینگونه معضلات نیازمند کارهای فرهنگی درازمدت و هزینه بر است با یک نگاه سیستمی و همه جانبه به تمامی زوایای آن که جناب مهکی به برخی از آنان اشاره نموده اند که متأسفانه عزم جدی در این راستا نه در میان مسؤولین ذیربط دیده می شود و نه در بدنه جامعه.
پس همه مقصریم و ضروری است تا طرحی نو در اندازیم .
در آخرین روز از حضور در سرزمین وحی نائب الزیارة همه دوستان هستم .

[پاسخ]

محمود مهکی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۹ فروردین , ۱۳۹۳ ۲۳:۵۰:

جناب آقای قبادی التماس دعا ،سلام مرا به رسول الله واهل بیت پاکش برسانید ،درمن از شما دعوت مینمایم به وبلاگ بنده با عنوان انفال دانش سری بزنید

[پاسخ]

بیژن گراوند در گفته :

سلام به آقای جعفری .بسیار زیبا بود . اما متاسفانه این نا بهنجاری اجتماعی در اکثر نقاط و قومیت های کشورمان با شدت و ضعف کمتر یا بیشتر وجود دارد. و ریشه یابی و آسیب شناسی علمی که موثر وقع باشد ؛تا کنون صورت نگرفته است .البته در ولایت خودمان آستانه تحریک پایین است و ژن پرخاشگری آشکار است

[پاسخ]

صادق محمدي يگانه در گفته :

با سلام جناب آقاي جعفري بسار بجا و قابل تامل بود اي كاش همه ما به اين سخن رسول الله (ص) كه فرموده اند من براي اتمام مكارم اخلاق مبعوث شده ام بعنواان يك مسلمان دقت مي كرديم و رفتار پيامبري را كه اسوه حسنه است و رحمه للعالمين است را سرلوحه زندگيمان ميكرديم تا كمتر شاهد اين جرياناتي كه شما اشاره فرموده ايد باشيم .

[پاسخ]

این عصبیت محصول همین فرهنگ ضعیف وارداتی ست ! تمدن این شهر را همین فرهنگ به یغما برد!

درود بر داریوش عزیز .

[پاسخ]

سلام،

کوتاه و مفید. خب آقای جعفر ی خودتان یک فیلم بگیرید و پخش کنید. تاثیرش بسیار زیاد است. بالاخره فرهنگ طایفه ای باید جایش را به فرهنگ شهر ی بدهد.

[پاسخ]

محسن قبادی از اصفهان در گفته :

درود بر خواهر زاده عزیزم آقا داریوش
به مطلب بسیار جالبی اشاره فرمودید.
متاسفانه این واقعیت تلخ باعث مهاجرت عده ی زیادی از همشهری هایمان شده.
به هرحال امیداست در آینده چنین مطالبی در سایت های میرملاس و هومیان منتشر گردد تا سبب شود اندکی با خود بیندیشیم و مواظب رفتار و کردارمان باشیم…

[پاسخ]

ن بالنگ در گفته :

سلام خدمت استاد بزرگم آقای جعفری .واقعا به نکته ی خوبی اشاره کردی

[پاسخ]

مراد سوري در گفته :

با تشكر از دوست ارجمندم داريوش جعفري / به اميد روزي كه فرهنگ گذشت وخوشرويي و پرهيز از الفاظ ركيك .جاي تند خويي و عصبيت و پرخاشگري را بگيرد .چرا كه روايت داريم از پيامبر رحمت(ص) كه كليه تعصب ها در جهنمند الا تعصب حضرت حمزه عليه السلام براي من(منظور پيامبر )است.وخيلي از اتفاقات ناخوشايند به خاطر همين تند خويي هاي خياباني است .و اگر مردم بياموزند كه كريمانه وبا بزرگواري از كنار آدم هاي جاهل گذشتن وبه آنها درود فرستادن از سفارشات قران كريم و صفت بندگان خوب خداست .بي شك خيلي از معضلات اجتماعي رفع خواهد شد

[پاسخ]

حجت علی پور در گفته :

واقعیتی که هنوز هم عده ای انکارش می کنند و این انکار باز از سر تعصب است. درود جناب آقای جعفری نازار

[پاسخ]

مهكي پاسخ در تاريخ شنبه ۳۰ فروردین , ۱۳۹۳ ۱۲:۰۲:

كسي اين واقعيت را انكار نميكند بايد ريشه يابي شود وحد اقل براي نسلهاي بعدي فرهنگ سازي شود

[پاسخ]

محمدی(فرهنگی) در گفته :

سلام به شما عزیز نازک نارنجی داریوش عزیزو دوست داشتنی.

نکنه حالا که توهم مطبوعاتی شدی انقد حساسی ؟

برادر خوبم این توحشی که فرمودی حاصل قرن ها جهالت و تعصب غلط است که با یک نوشته و چند تا پاک شدنی

نیست .فکر معقول بفرما انتظار بیجاست.

تا این نسل فرسوده متعصب باقیست حکایت این شهر و دیار همین است و بس.

باید رخت خود از این شهر بر بندیم و به خاطر فرزندانمان کوچ کنیم تا به آتش جهالت اجدادمان نسوزند

این غنچه های نشکفته باغ زندگی……موفق باشی

[پاسخ]

فریدساکی در گفته :

با سلا م وعرض ادب خدمت دوست و برادر گرامی جناب استاد داریوش جعفری
از اینکه این شهر دلسوزی مثل جنابعالی دارد خوشحالم و امیدوارم دیگر دوستان و برادران کوهدشتی همگی متحد شده تا خودمان با بالابردن فرهنگ عمومی مردم شهرمان از این مشکلات و دیگر مشکلات که نیاز به فرهنگ سازی دارد جلوگیری کنیم تا در آینده شهری آباد و بافرهنگتر داشته باشیم. به امید میلیونی شدن دلسوزان کوهدشت

[پاسخ]

فریدساکی در گفته :

جناب آقای محمدی فرهنگی عزیز و با تعصب کوهدشتی این را بدانید هرکجای دنیا بروی این مشکلات وجود دارد اما در شهر ما بخاطر مشکل اصلی و اساسی (بیکاری جوانان )این مشکلات بیشتراست.بنده هم مثل شما فکر میکردم اما نظرم عوض شد و بنظر بنده باید همگی دست در دست هم دهیم تا به امید خداوند منان جلوی این مشکلات را بگیریم . به قول معروف خواستن توانستن است.بخدا اگر بخواهیم میشود فقط اگر بخواهیم نه آرزو کنیم. امید وارم در هرجا و مقامی که هستید موفق باشید

[پاسخ]

فریاد کوهدشت در گفته :

داریوش جان اگر اینطور پیش برود مثله عکست دس بنه ژیر سر تازه کلکیش بکه گوش چون مری خوری نیه کس و منی فرهنگسازی نیه

بدینوسیله ازتمامی مردم شریف و بافرهنگ و مسئولین محترم شهرستان خواهشمندم سرشان را از زیر برف بیرون بیاورند و فکری بحال کوهدشت شلو پل شده بفرمایند.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :