کد خبر : 48021
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۰:۵۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 133 بازدید

توصیه‌هایی برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه

  میرملاس نیوز/ سرویس سلامت: پزشکان معتقدند که سنگ کلیه در مردان شایع تر از زنان است و با اضافه وزن و چاقی افراد به ویژه زنان در ارتباط است. مهمترین دلیل بروز سنگ کلیه تجمع بیش از اندازه و طولانی مدت ادرار است، چراکه مواد معدنی موجود در ادارار مانند کلسیم پس از تمرکز […]

سنگ-کلیه11

 

میرملاس نیوز/ سرویس سلامت:

پزشکان معتقدند که سنگ کلیه در مردان شایع تر از زنان است و با اضافه وزن و چاقی افراد به ویژه زنان در ارتباط است. مهمترین دلیل بروز سنگ کلیه تجمع بیش از اندازه و طولانی مدت ادرار است، چراکه مواد معدنی موجود در ادارار مانند کلسیم پس از تمرکز طولانی مدت به بلورهای متراکم تبدیل می شوند. یکی دیگر از مهم ترین عوامل بروز سنگ کلیه عدم نوشیدن آب کافی و مصرف بیش از اندازه نمک طعام است.

 
سنگ های کلیوی در دستگاه جمع کننده ادرار، در کلیه ها تشکیل می شوند.وقتی غلظت بعضی از مواد به اندازه ای بالا برود که قابلیت حل شدن خود را از دست بدهند، به صورت بلورهای کوچک رسوب می کنند و تشکیل سنگ کلیه را می دهند.
 
 دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار، حدود ۵ تا ۱۰ درصد از افراد جامعه را مبتلا می سازد و شایع ترین علت قابل تشخیص در مورد بیماری سنگ های کلسیمی کلیوی است. بیماران مبتلا به سنگ های کلسیمی کلیوی به منظور کاهش دفع کلسیم از طریق ادرار، افزایش کارایی درمان های پزشکی و همچنین کاهش تشکیل و عود سنگ های کلسیمی رعایت نکات تغذیه ای در آنان ضروری است.
 
افزایش دریافت مایعات به ویژه آب
افزایش دریافت مایعات سبب کاهش غلظت ترکیبات مختلف در ادرار می شود و در نتیجه احتمال رسوب این ترکیبات و تشکیل سنگ های کلیوی را کاهش می دهد. حداقل دریافت مایعات در این بیماران باید ۳ – ۲.۵ لیتر در روز (۱۲ – ۸ لیوان) باشد که نیمی از آن باید فقط آب باشد. حجم هر لیوان معمولی ۲۵۰ سی سی است و افراد مبتلا به سنگ کلیه باید در تمام طول روز مایعات مناسبی دریافت کنند. آنها حتی قبل از خواب نیز مایعات کافی دریافت کنند تا از غلظت ادرار در زمان خواب جلوگیری شود.
 
مصرف چای
نوشیدنی های حاوی کافئین به ویژه قهوه سبب افزایش دفع ادرار و در نتیجه کاهش غلظت ترکیبات مختلف ادرار می شوند و از این طریق در کاهش ایجاد سنگ کلیه نقش دارند. همچنین  دریافت زیاد کافئین سبب افزایش دفع کلسیم نیز می شود بنابراین مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین در صورتی که در مقادیر معقول باشد، بدون اشکال است.
 
 نوشیدن چای بهترین توصیه به بیماران دارای سنگ کلیه آن است که در صورت تمایل به نوشیدن چای، از چای کمرنگ استفاده کنند و تعداد دفعات مصرف چای ۳ – ۲ لیوان در روز باشد.
 
نوشابه گازدار
نوشابه های گازدار نیز از یک سو حاوی قندهای ساده هستند و سبب افزایش دفع ادراری کلسیم می شوند و از سوی دیگر برخی از آن ها حاوی اسید فسفریک بوده که سبب اسیدی شدن ادرار می شوند و می توانند منجر به افزایش سنگ های کلیه گردند، بنابراین مصرف آن ها توصیه نمی کنند.
 
کارشناسان تغذیه در باره دریافت کلسیم به بیماران کلیوی توصیه میکنند: از مصرف رژیم های غذایی حاوی کلسیم زیاد پرهیز کرده و میزان دریافت کلسیم آن ها باید در حد متوسط (۸۰۰ میلی گرم در روز) باشد.
 
محدود کردن میزان سدیم (نمک) در رژیم غذایی
کارشناسان تغذیه معتقدند: افزایش دریافت سدیم سبب افزایش دفع ادراری کلسیم می شود و در نتیجه احتمال تشکیل سنگ های کلسیمی را افزایش می دهد. غذاها را به صورت کم نمک تهیه کرده و از مصرف مواد غذایی شور مانند خیار شور، ترشی شور و غیره پرهیز کرده و همچنین تا حد امکان از مصرف مواد غذایی آماده مانند فست فودها و کنسروها که معمولا با مقادیر بسیار زیاد نمک تهیه شده اند، خودداری شود.
 
پروتئین های حیوانی به دلیل تولید اسید سولفوریک و اسید اوریک در بدن سبب اسیدی شدن ادرار و در نتیجه افزایش دفع ادراری کلسیم می شوند.
 
افزایش دریافت پتاسیم و منیزیم
دریافت منابع غذایی حاوی سیترات پتاسیم به میزان کافی در ر‍ژیم غذایی روزانه لحاظ شود ، میوه ها به ویژه مرکبات منابع خوب سیترات پتاسیم هستند.  پژوهش ها نشان داده اند «لیموناد» سبب افزایش سیترات ادرار می شود به همین دلیل توصیه می شود بیماران با غلظت کم سیترات ادرار، ۱۱۰ سی سی آب لیمو تازه را با کمی شکر در ۲ لیتر آب حل کرده و در طول روز استفاده کنند. 
 
 
 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :