کد خبر : 48328
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,460 بازدید

حماسه سنگر / یادگار دفاع مقدس محمدرضا درخشان

مقام معظم رهبری : زنده نگه داشتن ياد شهداى انقلاب باعث تداوم حركت انقلاب است.     سرویس منتظران/ میرملاس نیوز  : حماسه سنگر / یادگار دفاع مقدس محمدرضا درخشان   با او که صحبت می کنی دغدغه هایش را بیرون می ریزد. دغدغه هایی که همه چیز را در همدلی می داند. همدلی هایی […]

مقام معظم رهبری : زنده نگه داشتن ياد شهداى انقلاب باعث تداوم حركت انقلاب است.

 

saramadan1404_Teacher_1_0000002277

 

سرویس منتظران/ میرملاس نیوز  :

حماسه سنگر / یادگار دفاع مقدس محمدرضا درخشان

 

با او که صحبت می کنی دغدغه هایش را بیرون می ریزد. دغدغه هایی که همه چیز را در همدلی می داند. همدلی هایی که در این روزها کم شده است و جایش را به دو دستگی ها داده است.

خاطراتش را از دوران دفاع مقدس با اشتیاق واگویه می کند. در جبهه  ایستاده تر از نخل ها بوده است، زمانی در لشگر 57 و بعد هم در کردستان .

محمد رضا درخشان را می گویم. روزی و روزگاری در سنگر جبهه مرد و مردانه ایستاد و اکنون در مجمع تشخیص مصلحت  نظام به آینده می اندیشد.

انتظاراتش آن اندازه نیست که تو را در تنگنا قرار دهد. دلش می خواهد فرهنگ دفاع مقدس زنده بماند و یادگاران آن زمان برادر باشند و نه در برابر.

می گوید:

رزمندگان ایستادند، مرد بودند و در دست هایشان ذکر می چرخید و در گام هاشان لرزش نبود و همین دشمن را می ترساند.

آنها ارزش وطن را و خاک را در سنگرها تجربه کرده بودند و می دانستند ارزش یک وجب خاک سرزمین بی نهایت است.

اگر دیروز دشمنان سرزمین ما را تهدید می کردند امروز کشور ما را تحریم می کنند

 بیایم از مدیریت فرهنگ دفاع مقدس جهت توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم.

از دوستان کوهدشتی که می پرسی، شهید حمید سوری را به خوبی به یاد دارد.

می گوید در سپاه حمید را دیدم. جوانی بسیار باهوش ، مؤمن و کم حرف و کاردرست بود. من از وجود او از لحاظ برخورد و نوع نگاه و تفکر استفاده های بسیار کردم.

آقایان امرایی،رحیمی، فرهاد بازوند و حجت بازوند را هم به نیکی یاد کرد.

به بخشی از خاطرات سردار محمد رضا درخشان اشاره می کنم.

شهادت یک اتفاق نیست

خرداد ماه 1363 در منطقه زبیدات عراق و در بالای ارتفاعات کله قندی مستقر شده بودیم. کله قندی به عراقی ها بسیار نزدیک بود حتی حرکت تانک هایشان را به وضوح می دیدیم. برای بررسی منطقه رفته بودیم.

غروب بسیار زیبا و دلگیری بود.نیروهایمان کم بودند و آتش تهیه دشمن بسیار سنگین. شدیدا تحت فشار بودیم. دشمن دوربین های قوی ای داشت و به وسیله آنها منطقه را به دقت کنترل می کرد.

مشغول بررسی منطقه بودم که پیک گردان رسید. نامه ای برایم آورده بود. از یکی از دوستان ،که برایم بسیار عزیز بود.

برای گرفتن نامه از محلی که ایستاده بودم خارج شدم. هنوز چند قدم  از سنگر فاصله نگرفته بودم که یک کاتیوشا به سنگر خورد و سنگر به کلی نابود شد.

آری شهادت تصادفی و اتفاقی نیست.

طنز در جبهه

شرایط جبهه ها سخت و دشوار بود. از دست دادن دوستان از یک سو آزارمان می داد و از سوی دیگر مسائلی مانند کمبود نیرو و تجهیزات بچه ها را از لحاظ روحی اذیت می کرد. گاهی نیز مقاومت زیر آتش تهیه دشمن واقعا طاقت فرسا می شد. تحمل صدای توپ و گلوله و خمپاره در ساعت های طولانی کار راحتی نبود.

همین مسائل باعث می شد که بچه ها برای حفظ روحیه خود و دیگران کارهایی را انجام دهند. از جمله اینکه، بسته به موقعیت شوخی هایی را انجام می دادند.

یادم می آید در منطقه موسیان به وسیله یک ماشین آتش نشانی داخل یک دستگاه کمپرسی آب ریختند تا بچه ها آب تنی کنند. راننده کمپرسی  هم از فرصت استفاده کرد و در یک فرصت مناسب سوار شد و ماشین را به حرکت در آورد. حرکت ماشین موج شدیدی ایجاد کرد و بچه ها با موج آب به بیرون از ماشین پرتاب شدند و همین باعث خنده و شادی بچه ها شد.

پایی که جا ماند

در منطقه ی زبیدات عراق بودیم. یکی از بچه های خرم آبادی به نام جوزی امیری که فرمانده گروهان عمار از گردان انبیاء بود ، فردی بسیار شریف و متدین و زحمتکش بود. خیلی با دل و جرات بود. در خط مقدم خمپاره به ماشینش خورد و امیری به شهادت رسید.

بخش عمده ای از ماشین در آتش از بین رفت

خلاصه جنازه را بیرون کشیدیم و به عقب فرستادیم. بعد از چند روز به ما خبر دادند که جنازه پا ندارد.

داخل ماشین را جستوجو کردیم گفتیم نه پا دارد. داخل ماشین را که گشتیم دیدیم پایش جا مانده بود. حال غریبی بود.

پا را هم عقب فرستادیم.

یادش گرامی باد

آماده شهادت

یکی از شگردهای عراقی ها این بود که موقع نماز که می شد آتش سنگینی می ریختند. همان اتفاقی که در روز عاشورا هم افتاد. موقع نماز ظهر، صف نماز جماعت امام حسین(ع) و یارانش را تیر باران می کردند. گویی قرار است تاریخ مظلومیت یاران حسین(ع) تکرار شود.

قبل از نماز بود که با احمد سپهوند جلسه فرماندهی برگزار شد. احمد از بچه های خرم آباد و معاون گردان انبیاء بود. فردی بسیار مستعد، متین، شجاع و نترس بود.

در جلسه دیدیم که موهایش را کاملا با ماشین زده بود. از احمد علت این کارش را پرسیدیم.

جواب داد به این خاطر که اگر حین نماز ترکش خوردم و ترکش به سرم اصابت کرد مجبور نباشند برای پانسمان سرم را بتراشند و کارشان راحت باشد.

جلسه به پایان رسید و ما به سنگرهایمان برگشتیم. وقت نماز بود. داشتیم مهیای نماز می شدیم که تماس گرفتند و گفتند احمد شهید شده است. ترکش درست به سرش خورده بود و موقع اعزام به درمانگاه به شهادت رسیده بود.

 

مطلب پایانی :

استان لرستان به عنوان استانی توانمند با ظرفیت‌های فراوان در بخش‌های مختلف به ویژه نیروی انسانی، با مردمی خونگرم و مهمان‌نواز در حوزه‌های مختلف مدیریتی و علمی و نیروی کار جوان، همواره منافع انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را در نظر داشته و در دوران دفاع مقدس، بیشترین اعزام‌ها به جبهه‌های حق علیه باطل را داشته و به همین تناسب جمعیت، شهدا و جانبازان و آزادگان عزیزی را برای حفظ نظام و انقلاب، تقدیم‌کرده‌است. طبق آمار، ۶۳۴۱ نفر شهید، ۱۶۰۰۰ نفر جانباز و ۹۰۰ نفر آزاده تقدیم انقلاب نموده‌است و از طرفی، مردم این استان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی مانند راهپیمایی‌ها و شرکت در انتخابات، حضوری فعال و گسترده داشته و نشان داده که لرستان در عرصه‌های مختلف برای نظام، منشأ خدمات و تحولات بسیاری بوده‌است، ولی متأسفانه در قیاس با سایر استان‌ها، فاصله زیادی از نظر اقتصادی، عمرانی و آبادانی و غیره دارد که این استان با توجه به توانمندی‌های بالقوه می‌بایست مورد توجه بیشتری قرار گیرد. به عنوان نمونه، سرانه درامد ملی استان با توجه به نبود سرمایه‌گذاری پایدار و واسطه‌ای بودن تمام فعالیت‌های اقتصادی به اعتبارات دولتی، میزان عملیات بانکی در سطح استان‌ها و بیشتر سپرده‌گذاری‌های کوتاه‌مدت بوده و به این دلیل، سرانه درامد و گردش مالی بانک‌ها نیز بسیار محدود می‌باشد و از این حیث، سرانه درامد استان بر اساس آمار و ارقام موجود، رتبه مناسبی ندارد و از طرفی، در بحث هدفمندسازی رایانه‌ها، در استان توجه لازم به بخش‌های تولید و کشاورزی نشده و تسهیلات لازم مطابق قانون به تولیدکنندگان پرداخت نشده‌است، لذا از لحاظ درامد سرانه وضعیت بسیاری از خانواده‌ها نگران‌کننده‌است و به جای آنکه با کارهای عمرانی و خدمات‌رسانی و زیربنایی، مرهمی بر دردهای این خطه گذاشته شود، به زخم محرومیت و عقب‌ماندگی آن نمک می‌پاشند و سیر توسعه‌نیافتگی استان را تشدید می‌کنند. از سرمایه‌گذاری‌های کلان در پهنه نیازها و خواسته‌های اهالی این منطقه اثری وجود ندارد و در بعد سرمایه‌گذاری و عمران هم مثل دیگر استان‌ها، خبری که باعث شادی و دلگرمی مردم شود، وجود ندارد.

از طرف دیگر، متأسفانه با وجود اینکه استان لرستان در دوران دفاع مقدس به علت نزدیکی با مرزها اسیب‌های بسیاری را متحمل شده و باوجود نقش مهم استان لرستان در عرصه‌های اقتصادی و صنعتی، سهم اعتبارات عمرانی استان در مقایسه با سایر استان‌ها ناچیز بوده‌است. بر اساس فهرستی وسیع از شاخص‌های اقتصادی، استان لرستان در بین استان‌های کشور و در مجموع، در اقتصاد ملی، از موقعیت خوبی برخوردار نیست، و متأسفانه استان نتوانسته‌است، به تناسب توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود، از اقتصاد ملی سهم مناسبی کسب کند.

این در حالی است که مردم فهیم و خوب استان لرستان در حمایت از نظام، با بالاترین ظرفیت در خدمت نظام و ولایت بوده، به‌گونه‌ای که علاوه بر شرکت در انتخابات و رویدادهای رسمی، به صورت یکپارچه و با وحدت اقشار مختلف، حمایت خود را از مسیر نظام و انقلاب، بارها اعلام نموده‌اند و حضور چشمگیر این مردم در شرایط تاریخی مختلف با توجه به اسناد موجود، گواه این ادعاست. این استان برای نظام جمهوری اسلامی ایران، کم‌هزینه و در عین حال سودمند بوده‌است. این حضور به صورت فعال در طول این ۳۵ سال، نشان‌دهندة عمق پایبندی و پایداری مردم استان لرستان به نظام جمهوری اسلامی بوده و باید عرض کنم در حال حاضر، علاوه بر مشکلات عدیدة استان که بخشی از آن در بالا توضیح داده شد، عمده مشکل لرستان، موضوع بیکاری است که سایر حوزه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. با توجه به این مسائل انتظار می‌رود دولت تدبیر و امید که با تأکید بر گسترش رویکرد اعتدال و رفع محرومیت و تبعیض، کار خود را آغاز کرده‌است، با درایت و هوشمندی جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و هیئت محترم وزیران، توجه و عنایت ویژه‌ای به مشکلات این استان داشته و در جهت حل و فصل این مشکلات، اقداماتی اساسی و مؤثر انجام دهد.

 

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

هادی قبادی در گفته :

امام خمینی (رضوان الله علیه)
خدا می داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست و این ملت ها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند نمود.

درخشان در گفته :

با سپاس و قدردانی فراوان

پوربساط از الشتر
با تقدیر و تشکر فراوان از جناب آقای درخشان. ممنونم که با بیانات شیوا به بیان برخی از خاطرات دفاع مقدس پرداخته اید و کاستی های فراوان استان لرستان را مورد ارزیابی قرار داده اید.
امیدوارم در راه خدمت رسانی به ایران اسلامی و سرزمین مادریتان ، استان لرستان همواره موفق و پیروز باشید.

ع م امرایی در گفته :

از سرور ارجمندم جناب آقای درخشان بخاطر نوشتن این خاطرات ارزشمند وتاثیر گذار صمیمانه سپاسگزاری میکنم و از اینکه در مطلب پایانی خردمندانه ومستدل به روند توسعه نیافتگی استان لرستان پرداخته اید جای تقدیر دارد انشاا… با پشتکار و تدبیر مسئولین و روشنگریهای منطقی وعالمانه امثال جنابعالی شاهد رفع محرومیت در استان لرستان باشیم

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنون و متشکر آقای امرایی

حضرت امام خامنه اي (مدظله )
بصيرت قطب نماي حركت در اوضاع پيچيده جامعه امروز است.
كمال تقدير و امتنان رو از برادر بسيجي جناب آقاي درخشان دارم كه در كمال زيبايي و فصاحت كلام و بصيرت ديني سيره عملي شهدارو در قالب چند خاطره ادغام كردند با وظايفي كه امروزه بر دوش دولت و ملت فهيم ايران هميشه سر فرازه و قابل توجه اينكه به عظمت رشادت مردم لر و اوج محروميتي كه به حق سزاوار اين مردم نيست اشاره كردن .
نام نيكتون در لرستان هميشه ورد زبانه هم در خاطرات كودكان ديروز كه قلم به دستان امروزند و هم در ذهن همرزمان و هم شهريانتان . هر كجا هستيد زير بيرق ولايت سربلند باشيد
و ثابت قدم در رفع معضلات استان بقدر توان و تدبير عالمانه تان .

درخشان در گفته :

با تشکر فراوان

امین از خرم آباد در گفته :

باسلام خدمت سرداردرخشان نیروی ارزشی و مخلص این مرزوبوم. امیداست درراه خدمت به مردم سرزمین مادری خود پیروز وسربلند باشی . آرزومند موفقیتهای روزافزون شما هستیم.

محمدرضا درخشان در گفته :

سپاسگذارم آقا امین
انشاالله همه در آبادانی شهر و استان مون تلاش کنیم

س.م.والی پور در گفته :

باسلام .ضمن عرض خسته نباشید وتشکربخاطر ارائه مطالب بسیارجذاب وپرمحتوا توسط سردار درخشان.
ازآقای بالنگ نیز تشکرمی شود وای کاش آقای بالنگ نسبت به معرفی آقای درخشان جهت شناسایی بهترهمشهریان اقدام می نمودید . که ایشان اهل کجاست ؟ درزمان جبهه کدام لشکر ودرچه مسئولیتی بوده اند ودرحال حاضر به چه مشغول می باشند؟ فقط بخاطر شناخت بیشتر ایشان توسط رزمندگان.

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز در گفته :

سلام آقای والی پور
ممنون از حضورتون
اهل الشتر هستند و جهت آشنایی بیبشتر می توانید به وبلاگ شخصی ایشان ( محمدرضا درخشان ) مراجعه نمایید
با تشکر

مصطفی در گفته :

درود بر سردار درخشان …بسیار خاطرات شیرین و تاثیرگذاری بود…

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنونم آقا مصطفی

سلمان صنعت زاده(فرمانده گردان المهدی , انبیا تیپ 57در دوران دفاع مقدس) در گفته :

باسلام
برادر درخشان مطالب را رویت نمودم خسته نباشیدو برایتان سلامتی و بهروزی را آرزومندم.

محمدرضا درخشان در گفته :

سلام برادر صنعت زاده
موفق باشید

چنگيز قدمپور در گفته :

ضمن تشكر از برادر بالنگ كه اين گفتگوي با ارزش را ترتيب دادند .
اي يلان لشكر پنجاه و هفت
روزگاري سخت بر ما جمله رفت
از چه خاموشيد اي مقدادها
اي ابوذر اي كميل اي انبيا
كاش مي شد تا بگويم موبمو
شرح مردي آفريدن در « بمو»
اي دل بيچاره سر تك ياد كن
روز پاتك خاك «ميمك »يادكن
در دلم چزابه اي هردم بپاست
جان من همچون كميل و انبياست
اي «زبيدات» اي غريب آبادما
« گرد رش» كو آن همه فرياد ما
مي شود جانم پريش و بي امان
همچو طفلان ديار « دهلران»
جبهه! مادر كنج خانه مرده ايم
بي كفن بر روي شانه مرده ايم
رفت آن شبها كه در امواج خون
ماشناور خصم مي شد سر نگون
« كربلاي چار ميدان رضا»
خود نشان مردي مردان ما
جان من در ارتفاعات « گمو»
گم شد و خود يك خبر نامد ازو
روزها همكيش آه غربتم
چون « دويرج» پاسگاه غربتم
من دگر جمعي لشكر نيستم
بي تو اي جبهه دگر من كيستم
آن« دوئيجي» « ضلعيها» گذشت
« كربلاي چار و پنج» و « نصر هشت»
اي برادرها چه شد ياران ما
آن دعاها، گريه چون باران ما
واي من « ماووت» غربت پيش روست
« نصر چار» ي بايد و يك هنگ دوست
جان من چون « تنگه مرصاد» شد
تركشي خورد و خراب آباد شد
كاش مهمان مي شدم خمپاره را
تا نمي ديدم دل آواره را
خاك بر سر بادم از اين روزگار
زين همه نامردم بي بند و بار
عده اي ناديده خون و نام جنگ
در نقاشيها فقط ديده تفنگ
طعنه بر اين شيرمردان مي زنند
آنچه نا بايد كنند آن مي كنند
مانده ام من از چه در ماندم به ننگ
سربداري ناشدم هنگام جنگ
جنگ پايان يافت من گشتم تمام
جبهه را گفتم: عزيزم والسلام
اي دلاور صخره هاي كوه پا
مرگ پنهان مي شد از دست شما
اي به زير افكنده سرها سر بلند
سينه سرخ سبز پوش ارجمند
در حضور آن همه خوف و خطر
مرگ هم مي گشت مفقود الاثر
تير مي ترسيد در آن گير و دار
گيردش ناگاه موج انفجار
گرنمردم مانده ام بي جسم و جان
دارم از ايرد هزاران امتنان
مانده ام من با كفي پر از بيان
تا بگويم شرح مردي هايتان
خصم پنداري عجب بيهوده بست
نيست جنگي گر، بسيجي باز هست
اي يلان لشكر پنجاه و هفت
روزگاري سخت بر ما جمله رفت
شاعر رضا حسنوند ( شوريده لرستان )
برادر سردار درخشان اگر آنروز خردسال بوديم جبهه را درك نكرديم اما خدا را هزارن بار شاكريم كه شما گنجينه هاي دفاع مقدس هنوز هستيد و پاسدار ارزشها هستتيد . واينك در مجمع تشخيص مصلحت به فكر آينده جوانان لرستان دل مي سوزانيد . شايد خدا خواسته كه شهيد نشويد تا رسالت خود را بنحو احسن انجام دهيد ، و آن هم خدمتي به نسل بيكار و جوانان تحصيل كرده و بي درآمد اين استان است موفق باشيد .

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز در گفته :

ممنونم آقای قدمپور

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنونم آقای قدمپور از لطف حضرتعالی

درود بر دلیرمردان لرستان. موفق و پیروز باشید.

درخشان در گفته :

دورودخدا برشما

ﻣﺤﻤﺪ در گفته :

ﺳﻠﺎﻡ ﺑﺮﺑﻘﻴﻪ ﺍﻟﺸﻬﺪﺍ ﺧﺪﺍ ﺭﺍﺷﻜﺮ گﺬﺍﺭﻡ ﻛﻪ ﻫﻨﻮﺯ ﻋﺰﻳﺰ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﺩﻟﺎﻭﺭ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺗﺎ ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ آﻥ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺭﺷﺎﺩﺕ ﻭﻣﺮﺩﺍﻧگﻰ ﺭﺍ ﺑﺎﺯ گﻮ ﻛﻨﻨﺪ ﺟﻨﺎﺏ ﺩﺭﺧﺸﺎﻥ ﺷﻚ ﻧﻜﻦ ﻫﻨﻮﺯ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻗﻠﺐ و ﻭﺟﻮﺩ آﻣﺎﺩﻛﻰ ﺳﺮﺑﺎﺯﻯ ﺷﻤﺎ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﺑﻰ ﺍﺩﺍ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﻥ ﺑﻪ ﺍﻣﻴﺪ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺑﺎﺩ

درخشان در گفته :

با تشکر از شما وسر بلندی مردم ایران

اصغر لک در گفته :

باسلام امیدوارم بیان اینکونه خاطرات برای نسل جدید اقناع کننده باشد وبادفاع مقدس اشنای پیدا کنند تا بدانند رزمندگان چه زحمات وتلاشهایی زیادی نموده اند باسپاس فراوان از مدیریت فراوان سایت وهمکاران محترم شان

دکتر جعفری در گفته :

با سلام مطالب ارزشمندی بود موفق و پیروز باشید

درخشان در گفته :

ممنونم دکتر شما هم پیروز باشید

علی مرادی در گفته :

چه زیباست از رزمندگان گفتن! چه خوش است وصف شهدا را از همسنگران شهدا شنیدن ! چه باصفاست ترسیم لحظاتی که در کنار شهدا، آخرین خاطره ها رقم می خورده و چه شیرین است از شهدا گفتن و شنیدن و نوشتن…

با تشکر فراوان از از جناب آقای درخشان که مطالب زیبایی را در قالب خاطرات همراه با اطلاعات کافی از حضور رزمندگان و شهدای لرستانی در جبهه ها بدور از هرگونه تظاهر و بی ریا بیان فرمودند.

همچنین عرض خسته نباشید به برادر بزرگوار حاج بهزاد باقری و دوست عزیزم سعید آقا بالنگ.

اصغر لک در گفته :

ممنو نم جناب اقای مرادی درخشان

محمدرضا درخشان در گفته :

با سپاس وافر از شما برادر مرادی

جواهری در گفته :

سپاهی مردی آزاده به تنها تیر ترکش آزمون تلختان اینک آماده مجوییدم نسب فرزند رنج و کار گریزان چون شهاب از شب چو صبح آماده دیدار….مبارک باد آن باده که اندربزم نوشندش مبارک باد آن جامه که اندر رزم پوشندش……
درود بر درخشان

درخشان در گفته :

با سپاس فراوان

با سلام، خیلی زیبا بود اجر همه بچه های جبهه و جنگ با سیدالشهداء

درخشان در گفته :

با تشکر ازشما

قهرماني در گفته :

ياد باد آن روزگاران را ياد باد . ياد مردي و پايمردي تان ، ياد شهادت و جانبازي تان ، ياد اسارت و رنج مفقودي تان ، ياد آزادگي و رنج شيميايي تان و…….. بخير و نيكي . تاريخ زيبا ترين و زرين ترين صفحه خود را بنام شما درج كرده است

درخشان در گفته :

یادهمه رزمندگان و شما گرامی باد

جوانفرد در گفته :

از لابلای بقایای گوهرهای انسانی دوران دفاع مقدس می توان روش خوب زیستن را آموخت، البته مدیران جهادی مخاطب رهبر معظم انقلاب اسلامی هم اینانی هستند که امروز باید با فانوس در جامعه به دنبالشان گشت.

درخشان در گفته :

با تشکر و قدردانی

با سلام و تحیت از رزمنده بسیجی سردار سرافراز جبهه های نبرد سردار درخشان،
تشکر و خداقوت می گویم امید است سالها در سایه حق سلامت باشید و سربلند.

درخشان در گفته :

از لطف شما صمیمانه تشکر میکنم

علی سیف در گفته :

برادر خسته نباشید
سالهاست که ترا میشناسم بسیجی هستی که برای تداوم این نهضت خدمت میکنی انشاالله تا پیوستن نهضت خمینی(ره) به نهضت مهدی(عج) پاینده باشی.
ارادتمند شما علی سیف

اصغر لک در گفته :

با تشکر از محبت شما درخشان

درخشان در گفته :

با تشکر فراوان از لطف شما

اصغر لک در گفته :

سلام بر همه رزمندگان لرستان به ویزه برادر سردار درخشان یاد دوران دفا ع مقدس گرامی باد

درخشان در گفته :

متشکرم

نوراله زبردستی در گفته :

سلام بر سردار بی ادعا
لرستان به فرزندان غیور و رشیدی همچون شما که باعث افتخار لرستان می شود به خود می بالد.

درخشان در گفته :

با سپاس فراوان

سلام
یاد و خاطره دفاع مقدس باعث افتخار مردم ایران است و آرامش و امنیت امروز ایران ثمره فداکاری و از خود گذشتگی رزمنده هاست.

محمدرضا درخشان در گفته :

متشکرم یا سین

اصغر لک در گفته :

ممنونم اقای مرادی درخشان

آ.مرادی مقدم در گفته :

سلام رزمنده حماسه دیروز تو آرامش امروز ما.

درخشان در گفته :

تشکر

سلام رزمنده حماسه دیروز تو آرامش امروز ما.

درخشان در گفته :

خیلی تشکر سینا

وبلاگ گردان محبین در گفته :

اما افسوس کوچه ها دیگر آن کوچه های قدیمی نیستند و رنگی از درد و داغ ندارند . کوچه ها

دیگر اخلاص تقسیم نمی کنند و طعم شهادت و آسمانی شدن را در دل و دماغ عابران خسته

نمی پراکنند . پنجره ها رو به باغ گل محمدی باز نمی شوند.

ردپایی از کبوتران سپید بر جای نمانده است

وبلاگ گردان محبین

درخشان در گفته :

ارزوی سر بلندی و کامیابی برای عزیزان گردان همیشه پیروز محبین دارم

احسان ميرضيايي در گفته :

شما يادگاران شهدا هستيد.ضمن تقدير از قلم شيواي جنابعالي در بيان فداكاريهاي شهدا وايام جنگ،اميدوارم نوشتار شما سرلوحه كار مديران شود،وبيش از پيش از خاطرات ودل نگراني هاي شما خصوصا در مورد لرستان بشنويم وبخوانيم.

جواهری در گفته :

با تشکر از محبت شما

محمد رضا درخشان در گفته :

با تشکر و قدردانی از شما

زيدي نژاد در گفته :

مقام معظم رهبري در زمان جنگ در توصيف رشادت آنها در راه خدا فرمودند:رزم فرزندان لر قبل از آنكه شنيدني باشد ديدنيست!
با سلام
باتشكر از شما برادر درخشان بي شك كشور اسلامي مديون دلاور مردي هاي شماست

محمد رضا درخشان در گفته :

ممنونم جنا ب افای زیدی نزاد

ياسرمنصورى در گفته :

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب باقرى عزيز .تولد وبلاگ شاهدان رو به همه ى عزيزانى كه دل در گرو شهدا و ياران شهدا دارن تبريك ميگم.

محمدرضا درخشان در گفته :

من هم تبریک عرض میکنم اقای منصوری موفق باشید

با سلام و خسته نباشید
با آرزوی سلامتی و توفیق برای جنابعالی که همچنان خاطرات آن زمان و پایداری ها را برای سرزمین عزیزمان به ارمغان آوردید ما همیشه مدیون بزرگ مردانی مانند جنابعالی و شهدای گرانقدرمان هستیم امید واریم بتوانیم با حفظ شئونات اسلامی خون شهدا وجانبازی جانبازان را پایمال نکنیم خدا نگهدارتان باشد

محمد رضا درخشان در گفته :

متشکرم خیلی ممنون

با سلام و تبریک سال نو
خداوند منان جنابعالی را توفیق دهد ازاینکه آن زمان در سنگر دفاع از سرزمینمان پر تلاش و جان بر کف ایستادگی کردید برای حفظ این مرز وبوم چه جانفشانی ها که نکردید ممنونیم ومدیون همه شما جانبازان وهمچنین شهدای عزیزمان هستیم امیدواریم دغدغه های امروزی و این روز گار با عث پایمال شدن خون شهدا و زحمات و جانفشانی های شما نشود آمین

محمد رضا درخشان در گفته :

صمیما نه تشکر میکنم

درود بر شما
این سعادت نصیب هرکسی نشده که در آن لحظات که در میان آتش و خون موقعیت هم سنگران را بفهمی و درک کنی و هم اکنون به صورت خاطره باقی بمانند ما مفتخریم که جنابعالی چه آن زمان در سنگر جان برکف برای حفظ این سرزمین تلاش کردید باید دست مریزاد بگوییم و هم اکنون نیز برای حفظ شئونات اسلامی وحفظ خون شهدا پر تلاش و مقاوم ادامه می دهید خداوند منان اجری عظیم برایتان رقم بزندآمین

محمدرضا درخشان در گفته :

با سپا س فراون

ماهمیشه مدیون دلاوریهای شمابرادران بزرگ هستیم انشاالاه خداوندهمیشه نگداردباشه

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنونم خداوند نگهدار خدمتگذارن نظام با شد

محمد رضا درخشان در گفته :

با سپاس از شما

فرشاد فلاح در گفته :

با سلام بسیار عالی بود جناب درخشان

محمدرضا درخشان در گفته :

از عنایت شما متشکرم

با سلام بسیار عالی بود جناب درخشان

سلام خوش به حالتون چه حال و حوصله ای دارید

محمدرضا درخشان در گفته :

از توجه شما ممنونم

حامد پوربساط در گفته :

باسلام
جناب آقای درخشان از اینکه به مرور برخی از خاطرات دفاع مقدس پرداخته اید و یاد آن روزها را برای ما جوانان زنده ساخته اید ممنونم. بی شک ایران اسلامی مدیون رشادت های شماست.
بر خود لازم میدانم از نگاه حضرتعالی به کمبودهای استان لرستان(سرزمین مادریتان) سپاسگذاری نمایم، امیدوارم با لطف جنابعالی و سایر هم استانی هایمان استان لرستان هرچه زودتر به آنچه استحقاق آنرا دارد دست یابد.
انشاالله

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنون وسپاسگذار شما جوانان وطن هستم

حسن از خرم آباد در گفته :

با سلام
اجرتان با امام حسین

محمدرضا درخشان در گفته :

سپاس حسن اقا

حسین یاوری از الیگودرز در گفته :

سلام بر روح پاک شهدا
سلام بر جانبازان
سلام بر شما دلیر مردان این سرزمین خداوند به شما قوت دهد تاراه شهدا را با تلاش در راه پیشرفت مملکتمان و کوتاه کردن دست دشمنان همواره ادامه دهید انشاالله

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنونم جناب اقا یاوری ازدیار سرزمین لاله ها ی واژگون

مدیر سابق مجمع عالی نخبگان لرستان در گفته :

سردار درخشان امروز به عنوان یک لرستانی نخبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام می درخشد
برای سلامتی و موفقیتش دعا کنیم

محمدرضا درخشان در گفته :

متشکرم از توجه شما به اینجا .برای همه خد متگزاران نطام از درگا ه خدا برای موفقیت دعا میکنیم

امیر علی حیدر امیری در گفته :

سردار درخشان
سلام
از بیانات رسا و کارشناسانه شما لذت بردم امیدوارم در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به مانند دوران دفاع مقدس دلاورانه و پرتلاش ظاهر شوی
کاش سایت میرملاس بیشتر و بهتر شما را معرفی می کرد
کاش گوشه ای از ان همه رشادت و دلاوری هایتان را به نسل جدید معرفی می کرد
کاش سایت میرملاس نکاتی از سمت هایتان را نشان از لیاقت شما دارد به هم استانیها مرفی می کرد

محمدرضا درخشان در گفته :

سلام مهندس امیری صمیمانه از شما تشکر و قدردانی میشود .سایت میر ملاس در این مدت خوب فعال شده برای ادامه مسیر از خدا وند منان جهت عزیزان سایت ارزوی سلامتی وموفقیت دارم

غلامعلی فلاح در گفته :

با سلام و درود خدمت جنابعالی
حماسه سنگرتان را خواندم و لذتی بس وافر بردم

با این که این استان 100 درصد شیعه نشین و تاکنون حتی یک گلوله علیه نظام شلیک نکرده متاسفانه در دولت های مختلف مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته اند ؛ امید است با دولت تدبیر و امید گشایشی در زمینه توجه ویژه به مردم غیور و ولایتمدار لرستان اتفاق بیفتد بخصوص در مورد هزاران جوان بیکار و تحصیلکرده این خطه
سرافراز و پیروز و سلامت باشید سردار عزیز…
غلامعلی فلاح _ اداره فرهنگ و ارشاداسلامی خرم آباد

ناشناس در گفته :

با تشکر فراوان از شما جناب اقای فلاح امیدوارم جهت رفع بیکاری برنامه ریزهای اساسی بعمل اید

بهروز اميري در گفته :

اگر كوه ها ازجاي كنده شوند تو ثابت و استوار باش دندانها را بر هم بفشار كاسه سرت را به خدا عاريت ده پاي بر زمين ميخكوب كن به صفوف پاياني لشگر دشمن بنگر از فراواني دشمن چشم بپوش و بدان كه پيروزي از سوي خداوند است.( سفارش امام علي (ع) به محمد حنفيه در جنگ جمل)
اري همانا جهاد در راه خدا دري از درهاي بهشت است كه خداوند انرا به روي دوستان مخصوص خود گشوده است . جهاد لباس تقوي و زره محكم و سپر مطمئن خداوند است.
خوش به سعادت سردار درخشان و همراهان و همسنگران ايشان و خوشا به خاطر عظمت جايگاه تان در پيشگاه احديت.
جناب اقاي سردار درخشان خيلي خوب بود مستدام و پيروز باشيد

محمدرضا درخشان در گفته :

از محبت شما صمیمانه تشکر میشود

سلام من به نسل شما و آرمان هایی که به خاطر اونها عده ای حتی از جون خودشون هم گذشتن افتخار میکنم و غبطه میخورم

محمدرضا درخشان در گفته :

از توجه ونگا ه مثبت شما متشکرم

امیر علی حیدر امیری در گفته :

سلام
کامنت ها رو یک به یک با دقت خوندم از ابراز لطف عزیزان از سراسر ایران اسلامی به رزمندگان اسلام و شما خدمتگزاران بی ادعا لذت بردم
موفق و منصور و سربلند باشید

همتى از تهران در گفته :

سلام بر حماسه سازان اهل سنگر، درود بر شما سنگر سازان وطن دوست كه با جان و مال و تمام متعلقات دنيايى وداع كرديد تا از شرف و ناموس و ايران عزيز محافظت و دفاع كنيد , سردار بزرگ شما با اين حركت زيبا قلبهاى عاشق هموطنان با غيرت را يكبار ديگر روانه جبهه ها، همانجايى كه عاشقترينها به مصاف دشمن ميرفتند تا به وصل و معشوق واقعى يعنى خدا برسند و اينگونه بود گ امروز ايران و ايرانى در سراسر گيتى سربلند و مسرور است به شمايان ميباليم و افتخار ميكنيم ، اين حركت محك خوبى براى امار گيرى دلدادگان و عاشقان حماسه است ياد باد ان روزگاران را ياد باد، سلامت و سر بلند باشيد.

محمد رضا درخشان در گفته :

از محبت صمیمانه شما بسیار ثشکر میکنم

محمد ایمانی و امین هاشمی در گفته :

سردار غیور شما افتخار ما هستید

محمدرضا درخشان در گفته :

از عنایت شما سپاسگزارم

زینب ولی زاده از خرم آباد در گفته :

با سلام وخسته نباشید دخدا می هام که ابوالفضل نگهدارت بویه کر لر شیر مرد لرستان انشاالله موفق بویی و سر بلند گتم یادی د دیارمو و زوون مادریمو بکیم خدا دیار سرت

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنون ومتشکرم

سروش آزادبخت در گفته :

جناب سردار درخشان، یادت همیشه سبز است در خلوت خیالم
انشاا… در سایه امام زمان(عج) سلامتو سربلند باشی

زیبا دل انگیز از سراب دوره در گفته :

سلام بر شما دلاور مردان که هر چه داریم از حماسه ایستادگی شماست آبروی مملکت در گروی خون شهیدان است پاینده و سربلند باشی سردار درخشان همیشه بدرخشی مثل گذشته وامروز و فردا…

محمدرضا درخشان در گفته :

با سپاس وتشکر

محمدرضا درخشان در گفته :

باتشکروقدردانی ازشما

علی رادمهر از اندیمشک در گفته :

با سلام
سلامت و سربلند باشید غیورمردان لرستان دست مریزاد

محمدرضا درخشان در گفته :

ممنونم برادر

حاج سید محسن موسوی در گفته :

با توفیق روز افزون و سلامتی شما از در گاه حق پایداریتان را میستاییم وسر بلندی سرزمینمان مدیون زحمات و از خود گذشتگی هایتان است اجرتان با امام حسین

محمدرضا درخشان در گفته :

با سپاس از شما جناب موسوی

وحید پوربساط در گفته :

سلام آقای درخشان
من به نسل شما و آرمان هایی که به خاطر آنها عده ای حتی از جان خودشون هم گذشتن افتخار میکنم.
با آرزوی توفیق و موفقیت روزافزون شما

قانی دهکردی از شهرکرد در گفته :

با سلام و عرض ادب
مـــذّلــت حــرام اسـت در ديـن ما بــود عــزّتِ نــفــس، آيــيـن مــا

كه يادآور جمله ي ارزشمند امام حسين (ع) در روز عاشوراست : هيهات منّا الذل
این ملت باید به وجود عاشقانی چون شما افتخار کند.
با آرزوی سلامت و موفقیت برای شما بزرگوار

علیرضا پورزاد از تهران در گفته :

با سلام و تحیت از رزمنده بسیجی سردار سرافراز جبهه های نبرد سردار درخشان،
تشکر و خداقوت می گویم

ناشناس در گفته :

ازمحبت شماصمیمانه تشکر میکنم درخشان

دکتر جواهری از تهران در گفته :

سردار درخشان حقیقتا از سرمایه های هشت سال دفاع مقدس و از برادران جبهه و جنگ بوده و افتخار همه لرستانیها بلکه همه عاشقان ایران زمین است. هر جا هستن شاد باشند

ناصرمولایی در گفته :

درود بر سردار درخشان عزیز. الحق و انصاف سردار درخشان شخصیت فوق العاده دوست داشتنی دارند. وجود بزرگوارانی چون شما سردار برای ایران عزیز باعث سربلندی و بالندگی می باشد. من به عنوان یک جوان سعادت درک جنگ تحمیلی را از نزدیک نداشتم و هیچ وقت نمی توانم اون همه رشادت و غیرت و همت را در دوران مقدس دریابم نه به خاطر اینکه در خصوص دلاوران دوران جنگ تحمیلی مطالعه نداشتم و یا تحقیق ننموده ام بلکه صرفا بدین جهت که کار شما فراتر از زمان خود بود. درود بر شما سردار عزیز و همه بزرگوارانی که در طول تاریخ کهن این مرز و بوم در دفاع و پاسداشت از کیان سرزمین ایران جانشان را در کف دست گرفته و به میدان مبارزه آمدند.

محمدرضادرخشان در گفته :

باسلام وتشکر از شما برادر عزیز

وثوقی در گفته :

زنده باد سردار درخشان و همه رزمندگان دوران دفاع مقدس.

تو چرا می‌جنگی؟

ـ پسرم می‌پرسد

من تفنگم در مشت

کوله‌بارم در پشت

بند پوتینم را محکم می‌بندم

مادرم

آب و آیینه و قرآن در دست

روشنی در دل من می‌کارد

پسرم بار دگر می‌پرسد:

تو چرا می‌جنگی؟

با تمام دل خود می‌گویم:

تا چراغ از تو نگیرد دشمن
درود بر همه سردران ایران زمین خصوصا استان لرستان.

محمدرضادرخشان در گفته :

جناب اقای وثوقی صمیمانه از شما تشکر میکنم

بهداد زبردست در گفته :

با عرض سلام و خسته نباشی خدمت سردار درخشان
مردم ایران مدیون زحمات و دلاوری های مردان بزرگی همچون سردار درخشان است.

محمد باقر شفائی در گفته :

سلام سردار عزیز مطالب رو خوندم بسیار جالب بود برای شما ارزوی سلامتی و تندرستی دارم . ارادتمند محمد باقر

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :