کد خبر : 4872
تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 623 بازدید

بی توجهی متولیان میراث فرهنگی / اعتراض هنرمندان کوهدشتی نسبت به تخریب سنگ نگاره ها ي میرملاس

     به گزارش ميرملاس نيوز ،برخی از هنرمندان برجسته ی کوهدشتی با حضور خود در محل سنگ نگاره های میرملاس اعتراض خود را به تخریب سنگ نگاره ها و بی اهمیتی به بی توجهی متولیان و مسئولان میراث فرهنگی استان و کشور اعلام داشتند.  این معترضان شامل اعضاي فعال انجمن هاي هنرهای تجسمی ، فيلم وعکس، […]

 
  

به گزارش ميرملاس نيوز ،برخی از هنرمندان برجسته ی کوهدشتی با حضور خود در محل سنگ نگاره های میرملاس اعتراض خود را به تخریب سنگ نگاره ها و بی اهمیتی به بی توجهی متولیان و مسئولان میراث فرهنگی استان و کشور اعلام داشتند.

 این معترضان شامل اعضاي فعال انجمن هاي هنرهای تجسمی ، فيلم وعکس، خوشنویسی و ادبي بودند كه با حضور در محل سنگ نگاره میرملاس واقع در منطقه کوه سرسرخه کوهدشت ضمن حمایت خود ازاین اثرتاریخی از مسولان ومتولیان میراث فرهنگی لرستان و شهرستان کوهدشت خواستند که نسبت به ساماندهی و مرمت این اثر تاریخی سریعا اقدام کنند.

در جريان این اقدام اعتراض آمیز اکیپ خبری صدا و سیمای مرکزلرستان و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و مدير سايت خبري ميرملاس به خاطر پوشش خبري اين واقعه حضور داشتند.

 

فعال میراث فرهنگی و مدیر سایت خبری میرملاس  گفت:از آن جا که حفظ میراث تاریخی ، فرهنگی و طبیعی مطابق با قانون یک وظیفه عمومی تلقی می‌شود، هنرمندان و دوستداران میراث گذشتگان در مخالفت با تخریب این سنگ نگاره به عنوان یک مکان تاریخی طبیعی،نسبت به ادامه این روند اعتراض دارند.

“امین آزادبخت ” در اين رابطه ادامه داد : یکی از اهمیت های اثر تاریخی میرملاس به خاطر این است که قدیمی ترین آثار نقاشی ایران محسوب می شود و اینکه این اثر تاريخی مربوط به هزاره دهم قبل از میلاد یعنی بیش از ۱۲ هزار سال پیش و  نباید از بین برود. اين وظيفه ي همه ي اقشار مردم منطقه و مسئولين متولي ميراث فرهنگي مي باشد كه در حفظ و نگهداري اين آثار تلاش كنند.

وی اظهارداشت: در صورتیکه این روند ادامه یابد تا چند سال آینده دیگر هیچ اثری از این آثار بی نظیر یافت نخواهد شد.

 

” عليآقا حسين پور ” از دوستداران میراث فرهنگی در این رابطه می گوید: علاوه بر پرفسور گریشمن با ستانشناس فرانسوی ومک بورنی استاد دانشگاه کمبریج ، هیأتی مرکب از باستان شناسان خارجی و ایرانی به اين منطقه از لرستان سفر کرده اند و اذعان داشته اند که در هیچ جا چنین نقاشی هایی بر روی بدنه سنگ کوهستان دیده نشده است و از این جهت اهمیت موضوع به خوبی روشن می گردد.

 “مرتضا خدايگان ” از هنرمندان حاضر در محل اظهار داشت :  در حالیکه سنگ نگاره های باستانی موجود در کشورهای خارجی همچون اسپانیا برای حفاظت از رطوبت حاصله از تنفس بازدیدکنندگان در مقابل آنها محفظه شیشه ای نصب شده اند،متاسفانه سنگ نگاره های میرملاس کوهدشت در معرض نور خورشید، باد و باران و حتی یادگاری های مردم است که با اسپری رنگ و زغال در حدود 12 سال اخير  این میراث 12 هزار ساله را به راحتی از بین می برند.

 

“داريوش جعفري ” هنرمند كوهدشتي در اين مورد گفت : در دل صخره و بدنه نگاره های غارمیرملاس نقاشی و تصاویری از میدان رزم و شکار با تیر و کمان و حیواناتی چون اسب، بزکوهی و سگ بکار رفته که این گفته را پرفسور گریشمن باستان شناس مشهور فرانسوی تایید کرده است.

این دوستدار میراث فرهنگی در ادامه بيان داشت: حفاظت از این آثار و بناهای تاریخی در لرستان به یک عزم ملی و فرهنگ سازی مناسب نیازمند است تا همگان خود مسئول حفاظت و نگهداری از میراث کشور بدانند.

 

” سجاد شفيعي” نيز در معرفي ميرملاس در آخر چنين بيان داشت :‌ اثر باستانی میرملاس در حدود 16 کیلومتری شهر فعلی کوهدشت واقع شده، نقاشی ها و نگاره های آن بر دیواره های جنوبی و شمالی این محل در میان رشته کوه همیان از شمال تا شمال غرب دشت سرسبز و حاصلخیز این شهر کشیده شده و این کوه در محاصره درختان درهم فشرده بلوط قرار دارد. این کوه ها رمز و رازهای فراوانی درخود دارند و شاهد غم ها و شادی های مردمان چند هزار ساله این دیار هستند. و اين وظيفه ي همگاني ماست كه در حفظ اين ميراث كوشا باشيم.

 

 ضمناً قابل ذكر است در اين حضور فرهنگي هنرمندان ديگري از جمله برادران هنرمند و خوشنويسان ممتاز كشور آقاي صمد ، احد و ياسر زالپور – علي فرج خسروي از خوشنويسان شهرستان – مهدی دوست محمدی از شاعران توانمند و حقوقدان و  همچنین سيروس علي پور از دوستداران ميراث فرهنگي و تعدادي  ديگر از كساني كه حفظ و نگهداري اين اثر تاريخي را از دغدغه هاي خود ميدانند حضور داشتند.

 

اميدواريم هر چه سريعتر از ادامه تخريب اين ميراث چندين هزار ساله بشريت توسط متوليان ميراث فرهنگي استان و ايران زمين با اقداماتي از سوي اين سازمان جلوگيري بعمل آيد.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

همشهری در گفته :

شماها وجدان جاویدان مردان و زنانی هستید که این نقشها را ترسیم کرده اند
دست مریزاد
الهی زنده باشید و نسلهای بعد بتوانند این نقوش را نه در کتابها بلکه از چند سانتی متری ببینند

[پاسخ]

ف كوشكي در گفته :

اميدوارم اين تلنگور چشمان خواب آلود را بيدار كند كه دست به كار شوند و تن رنجور و ضخم خورده ميرملاس را مرهم نهند و بي نهايت و از ته ته قلبم از شما اساتيد و دوستان با فرهنگ اين ديار كمال تشكر و سپاس رو دارم

[پاسخ]

روزنامه اينترنتي نداي لرستان - پلدختر در گفته :

روزنامه اينترنتي نداي لرستان به نمايندگي از جمعي از هنرمندان واهل قلم شهرستان پلدختر نيز از اين تجمع دوستان هنرمند ونويسنده كوهدشتي حمايت خود را اعلام مي كنند جا دارد كه بقيه لربلاگها هم حمايت خود را اعلام نمايند چرا كه هم ميراث فرهنگي وتاريخي ما وهم محيط زيست وعناصر طبيعت زادبوم كوهستاني ما درمعرض خطر بيشتر وحتي نابودي است

[پاسخ]

ميتراداد در گفته :

نگارخانه كهن بشريت كه آثار سرپنجه هاي نياكانمان رابه نمايش ميگذارد سالهاست كه در كماست
بياييد همه با هم وباكمك مسئولين شهرمان اين جسد نيمه جان را نجات دهيم وبه آن جاني تازه ببخشيم

[پاسخ]

فرهاد محمودوند در گفته :

منم امیدوارم

[پاسخ]

نقاشيهاي 12 هزارساله در گفته :

باتشكرازهمه عزيزان اميدورام اين اعتراضها ادامه داشته باشدتاميراث ما ازبين نروددوستان فكرشو بكنيد اگه ميرملاس مال يه كشور خارجي بودبراش چكارها كه نميكردن

[پاسخ]

هنرجو در گفته :

از امین آزادبخت بسیار ممنونیم که با این که ساکن خرم آباد هستن ولی با دغدغه هایی که همیشه نسبت به شهرش و میرملاس داره بانی این حرکت بودن و با هماهنگ کردن صدا و سیما و جمع کردن هنرمندای شهرمون در میرملاس باعث بوجود اومدن یک حرکت بسیار خوب و تاثیرگذار در فرهنگ سازی و ان شااله در جلوگیری از تخریب بیشتر این میراث ارزشمند بودن.
بنده به نمایندگی از هنرمندا اینو گفتم فکر کنم این نظر تمام هنرمندانی باشه که در این تجمع حضور داشتند.

[پاسخ]

ای کاش زودتراقدام میکردیم ای کاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااش!!!!!!!!!!
به هر حال دمتون همیشه گرم.

[پاسخ]

رومشکانی در گفته :

نگرانی من این است که 12هزار سال دیگر آثار شوم این نابخردان فرهنگ ندیده بعنوان اثر تاریخی به دوزخیان اعلام می شود.قابل توجه مسئولین فرهنگی استان علی الخصوص شهرستان کوهدشت که به فکر این آثار تاریخی بی نظیر نیستند.

[پاسخ]

masoud zarouni در گفته :

با سلام خدمت هنرمندای همشهری،واقعا دستتون درد نکنه اما ای کاش اگه قصد همچین حرکتی داشتید یه چندین سال زودتر این کارو میکردین یا میکردن به هر حال جلوی ضررو از هرجا که بگیری منفعته هرچند همه ی ما خوب میدونیم که چه منفعتی رو از دست دادیم وقتی در خواب غفلت بودیم…

[پاسخ]

احسان حیات بینی در گفته :

با سلام و عرض ادب خدمت شما بیداران جامعه فرهنگی شهر و دیارمان و با سپاس بابت این حسن نظر امیدوارم پیگیر موضوع تا رفع مشکل از طریق مجامع عمومی و مراجع ذیربط قانونی باشید.

[پاسخ]

لیلا در گفته :

مرسی از لطف اساتید و هنرمندانی که رفتن ولی کسی به حرفشون گوش نداد.و متاسفم برای افرادی که این آثار رو درک نکردن و ………

[پاسخ]

هستی در گفته :

موافقم باید کاری کرد

[پاسخ]

ریحانه رضائی در گفته :

سلام
نمی دونم باید دیگه چی بگم ، همه نظر دادن و همه ابراز ناراحتی کردن مسئولین هم شنیدن ولی کو گوش شنوا به قول یکی از دوستان کسی که خواب باشه با یه صدا بیدار می شه ولی اگه همون کس خودشو به خواب زده باشه با صدای توپ هم بیدار نمی شه
فکر کنم مسئولین هم خودشون رو به خواب زدن نه ؟؟؟
این موضوع کوچکی نبوده و نیست، و حتی موضوعی هم نبوده و نیست که قبلاً مطرح نشده باشه درسته ؟؟؟
پس ما با این همه عکس و جلسه و مقاله و گزارش و … نمی تونیم خیلیا رو از خواب بیدار کنیم
اگه همین آثار مال اصفهان بود خود ما که برا اصفهانی ها هم غیر بومی محسوب می شیم یه تلاشی می کردیم و غصه می خوردیم دیگه نمی دونم چی بگم میراث گذشتگان ما به دست خودمون خراب شد کی جواب این همه درد رو می ده؟؟؟

[پاسخ]

ریحانه رضائی در گفته :

سلام
می خواستم بپرسم از آقای امین آزادبخت که آیا از این سنگ نگاره که هم اکنون دفتر نقاشی مردم شده عکس گرفته شده که حضار گرام در آن نباشند؟؟؟ آخه می خوام اگه بشه اون عکس رو در وبلاگم بزارم
بی ادبی نباشه منظورم اینه که فقط خود نگاره ها مشخص باشن که به دوستام نشون بدم
ممنون می شم

[پاسخ]

واقعا کهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

مصطفی امرایی در گفته :

با سلام
عزیزان خواننده این مطلب ، حقیقت امر در اینست که این خود مر دم عزیز هستند که میتوانند ، داشته هایشان را حفظ ، نگهداری. و نهایتا به جامعه حال و اینده معرفی نمایند ، شما مطمئن باشید تا جامعه ای برای خود احترام قائل نباشد انتظار احترام دیگری از او امری واهی است . پس اگر هر انچه. بی توجهی موجود در کشور از سوی مسئولین محترم نسبت به لرستان حماسه ساز می بینید نتیجه کردارهای خود ماست . البته نمی خواهم خوانندگان عزیز را مکدر نمایم ولی این یک واقعیت است که گریبان گیر استان لرستان و فرهنگ. غنی ان شده . شما چرا به این توجه نمی کنید که چگونه است( به قول گفتار ان خواننده محترم که بیان داشته اگر این اصفهان بود چه و چه میکرد . ) استان های دیگر در طول سی و اندی حیات طیبه جمهوری اسلامی کلی رشد داشته و نسبت به فرهنگ و داشته هایشان هم برنامه ای روبه رشد دارند . همه این ها از ان جا برخواسته که مر دم و فعالان انان در عرصه اجرایی و فرهنگی تلاش ها نموده اند و اگر حی مسئولی کم کاری داشته از سوی مر دم ان دیار مورد مطالبه واقع شده و در نتیجه حاصل ان می شود تو سعه فرهنگی اقتصادی و …. و امیدوارم روزی شاهد این تغییجر وضعیت دید گاه در استان عزیز خودم باشم .
و اما بعنوان یک لرستانی که دغدغه رشد این سرزمین زیبا و دوست داشتنی را دارد . اولا من همیشه متحیر این بوده ام چرا دیالگ گفتاری لرستان با سایر اجتماعات چه از سوی افراد چه از سوی جامعه فرهنگی اگر نگویم تماما ولی به اکثریت به گونه طنز یا تمسخر صورت می گیرد که ایت امری کاملا اشتباه و گریبان گیر فرهنگ ارتباطات این خاک عزیز است و به این روش هیچ گاه ما راه به جایی نمی بریم چون نه دیده خواهیم شده نه به خواسته هایمان به جدیت توجه می شود ، نمونه بارز ان رفتاری که صدا و سیما ی این استان بعنوان پیشانی معرفی ان از خود نشان میدهد و به مستقیم به عرضه سایر جامع رسانده می شود ، شما بفرمایید در ابتدایی ترین رفتار این مرکز عزیز پوششی که از لباس مردم این استان از خود به نمایش میگذارد ، بنده که از خدا حدود ۴۰ سال عمر گرفتم ندیدم حتی یک لر این لباس محلی طنز امیز مجریان اشاعه فرهنگ در صداو سیما را به تن داشته باشند ،حالا ما به واقعیت ایت که بوده یا هست نداریم ولی ایت تنها از فرهنگ غنی این دیار همین رن درک کردیم. و. هزاران چیز دیگر از این فبیل جریانات لذا اگر ما منتظریم برای فرهنگ و داشته های خود دیگران کاری کنند سخت در اشتباهیم ، این خود مردم و بلااخص نخبگان و فرهنگیان هستند که باید تغییر ایجاد کنند .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :