کد خبر : 50872
تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 452 بازدید

نان داغ در انبار غله لرستان کمیاب شد

  وضعیت نان در کوهدشت به عنوان انبار غله لرستان حالتی بحرانی به خود گرفته به طوری که تعطیلی چندروزه برخی نانوایی ها و کم کاری بیشتر آن ها مردم این شهرستان را با مشکل جدی برای تهیه این قوت لایموت مواجه کرده است. به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر، چند هفته است […]

 

وضعیت نان در کوهدشت به عنوان انبار غله لرستان حالتی بحرانی به خود گرفته به طوری که تعطیلی چندروزه برخی نانوایی ها و کم کاری بیشتر آن ها مردم این شهرستان را با مشکل جدی برای تهیه این قوت لایموت مواجه کرده است.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر، چند هفته است مردم کوهدشت با یک وضعیت بحرانی در زمینه تهیه نان مواجه شده اند. برخی از نانوایی های این شهر هنوز ساعت 10 صبح نشده اعلام می کنند نان تمام شده و کسی درصف نایستد. وقتی علت را جویا می شوی، می گویند سهمیه آردشان کم شده و کفاف کارکردن تمام روز را نمی دهد.

برخی نانوایی ها هم چند روز است مردم محله را با یک قفل سنگین روبه رو کرده و در انتظار گذاشته اند و گویا دیگر خیال بازشدن ندارند.

برخی نانوایی ها با خیال راحت نان های پخته شده کوچک خود را به جای دادن دست مشتری، در پلاستیک های آماده بسته بندی کرده تا توسط سوپری های چند خیابان دورتر با قیمت بالاتری به مردم بفروشند.

و مردم مجبورند به جای هشت عدد نان داغ، پنج عدد سرد آن را در پلاستیک های بالاآمده مقابل سوپری ها با همان قیمت هزارتومان تهیه کنند.

درشهر که می چرخی، هنوز ساعت 11 نشده کرکره بسیاری از نانوایی های شهر پایین آمده یا دو قفل سنگین دریچه های کوچکشان را سفت بسته است.

برخی هم دکان را بسته اما صدای چرخش داغ تنور آهنی شان را می توان شنید که مشخص است برای سوپرمارکت های چشم به راه، نان داغ بسته بندی می کنند.

برخی نانوایی ها هم درست موازی با ساعات مشخص شده پخت می کنند اما باید دوساعت در نوبت بایستی تا شاید شانس بیاوری و جزو کسانی نشوی که با آوای بلند “نان نیست” شاطر مواجه می شوند.

البته از دایره کوچک نان ها هم که رفته رفته کوچک و کوچک تر می شوند هم نمی شود صرف نظر کرد که معلوم نیست از سوی چه کسی این اندازه و کیفیت تعیین شده است.

علت کم کاری و تعطیلی را از برخی نانوایی ها سوال می کنم. برخی کم شدن سهمیه را دلیل می آورند و برخی ارزان بودن نان را. برخی از سهمیه هر روز پنج کیسه می گویند و برخی از سهمیه 10 و برخی هفت کیسه آرد و بالاخره مشخص نیست سهمیه هر نانوایی دولتی و آزاد به راستی چند کیسه در روز است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهدشت در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه می گوید: این مشکل تنها مربوط به کوهدشت نیست و بیشتر شهرهای لرستان با این مشکل روبه رو هستند.

علی یاری ادامه می دهد: دونرخی بودن نان و بالابودن هزینه های آب و برق و گاز نانوایی ها علت به وجود آمدن وضعیت موجود است.

یاری با بیان این که 240 نانوایی در سطح شهر وجود دارد و ما نمی توانیم همه را به طور مستقیم کنترل کنیم، می گوید: تمام ادارات را بسیج کرده ایم و به مغازه داران همسایه نانوایی ها سپرده ایم به محض کم کاری نانوایی ها به ما اطلاع دهند.

وی عنوان می کند: یا نان را تک نرخی کنند یا هزینه آب و برق و گاز نانوایی ها را پایین بیاورند تا مشکل آنها رفع شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهدشت تصریح می کند: صاحب یک نانوایی به من مراجعه کرده و گفته هزینه های مصرفی ام سه میلیون و 500 هزارتومان شده است و اگر تمام سهمیه آردم را بفروشم چیزی حدود دو میلیون و 800 هزار تومان می شود.

یاری یادآور می شود: سهمیه آرد نانوایی ها به هیچ عنوان کم نشده و همچنان سهمیه هر ماه بالای دو هزار تن برای نانوایی های کوهدشت باقی است.

یاری درمورد تعطیلی برخی نانوایی های سطح شهر کوهدشت هم می گوید‌: بازرسان ما درشهر می گردند و هر نانوایی را که یک روز تعطیل کرده یک میلیون تومان جریمه می کنند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهدشت در پایان حرفهایش قول می دهد مشکل وضعیت نان در کوهدشت ظرف چند روز آینده برطرف شود.

به هر روی پخت نان در شهرستان کوهدشت با یک وضعیت بحرانی روبه رو شده و امید می رود مسئولان امر در این راستا چاره ای جدی بیندیشند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

شهروند در گفته :

عدم نظارت وبازرسی موثر وضعف مدیریت علت اساسی بحران نان در کوهدشت .

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

باسلام جناب آقای یاری مشکل نانواییهای کوهدشت فقط کمبود آرد نیست مشکل نانوایهای کوهدشت زیاد است از جمله 1- نابرابری توضیع سهمیه آردنانوایها2- توضیع جغرافیای ( یعنی در یک خیابان چندین نانوایی ودر محله ای دیگر نانوایی وجود ندارد )3- بعضا به علت کهولت سن یا نیاز نداشتن به دیگران اجاره دادن واین افراد پاسخگو نیستن 4- نداشتن نظارت کافی بر تخلف نانواییها …….

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

سلام نظارت ومديريت ضعيف است ارد ها را در بازار ازاد مي فروشند مسولين به داد مردم كوهدشت برسند

[پاسخ]

با سلام خدمت همشهریان عزیز اولادر آمار جمعیتی به ازای هر 800 خانوار یک نانوایی لحاظ می شود اما با توجه به سهمیه ازاد شدن آرد،در کوهدشت به ازای هر 500 خانوار یک نانوایی فعال شده است. (که مسئولین وقت می خواستند با این کار بیکاری را در سطح شهرستان مهار نماینداین نانواهای جدید که دایر شده اند اکثرا ارد ها را به صورت آزاد در بازار می فروشند و نبود نظارت کافی دال بر کمبود نان در سطح شهرستان می باشد

[پاسخ]

نورآباد(دلفان) در گفته :

با سلام
چند وقتی هست در بعضی از نانوایی های نورآباد هم با پخت کم نان مواجه شدیم.فک میکردم فقط نوراباد این مشکل رو داره…………………..

[پاسخ]

بچه مثبت در گفته :

نان بی کیفیت نصفش خمیر هروقتم بخان میبندن هروقت بخان باز

[پاسخ]

ناشناسش ناشناس در گفته :

سلام همشهريان عزيز حالا كه دركوهدشت نان به راحتي پيدانم شود براي تهيه نان مورد نياز خود به روستاي آبباريكي مراجعه نماييد
باتشكركاركنان نانوايي روستاي آبباريكي

[پاسخ]

کوهدشت در گفته :

لطفا نظارت شود.اگرمشکلی هست رفع شود .پس شورای آرد ونان کجاست ؟،بازرسان اداره صنعت، معدن کجا هستند؟

[پاسخ]

روحانی در گفته :

دلیل این کار و ضعف در مدیریت شهر در بکار گماردن مدیران لایق است

[پاسخ]

ناشناس شناس در گفته :

وظایف خود را بلد نبودن خود یک ناهنجاریست نه دو هزار تن ارد توزیعی بین نانوایان شهر

[پاسخ]

صفایی در گفته :

اینها همه بگذریم مدیرکل صنعت و معدن و تجارت چکاره است که انبار غله استان به چنین روزی افتاده

[پاسخ]

کمالی در گفته :

جناب یاری نان سنگک 400 تومانی چرا در کوهدشت 400 ریال نمی ارزد لطفا این معادله را حل کنید متشکرم

[پاسخ]

مصطفی در گفته :

جناب یاری از شهرداری محبت کن سری به خبازی های شهر بزن

[پاسخ]

ياري صنعت معدن وتجارت كوهدشت در گفته :

با تشكر از انتقادات خوب عزيزان ما نگفتيم مشكل نداريم مشكل هست ولي اميدواريم ارشاد و راهكار بفرماييد انشااله با نظارت بيشتر تلاش خواهيم كرد

[پاسخ]

دردمند در گفته :

جناب ياري لطفا چاره بينديشيد چون واقعا فشار هاي زيادي رامردم متحمل ميشوندولي جنابعالي فكر كنم گوشتان بدهكار اين قضايا نيست بجز قضيه نان .بحث گراني هاي اجناس راچكاركنيم خداوكيلي اگه نميتوني بگو تامردم خودشون يه كاري بكنند

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :