کد خبر : 50976
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 513 بازدید

تفریح و ابراز شجاعت؛ عامل کشتارماده خرس قهوه ای و توله اش در سفیدکوه

  مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از کشتار بی رحمانه یک ماده خرس قهوه ای و توله اش در سفیدکوه لرشتان خبر داد. به گزارش میرملاس نیوز،کیوان هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: متاسفانه شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار بی رحمانه یک ماده خرس قهوه […]

 

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از کشتار بی رحمانه یک ماده خرس قهوه ای و توله اش در سفیدکوه لرشتان خبر داد.

به گزارش میرملاس نیوز،کیوان هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: متاسفانه شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار بی رحمانه یک ماده خرس قهوه ای و توله اش حادثه تلخی را برای محیط زیست کشور رقم زدند.

به گفته وِی، به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر کشتار یک خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده سفیدکوه در استان لرستان، محیط بانان عازم محدوده مذکور شده و با لاشه یک ماده خرس قهوه ای و لاشه توله اش مواجه شدند.

هوشمند اظهار داشت: لاشه ها متعلق به حدود ۱۵ روز قبل بوده و بخش هایی زیادی از آنها توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده است.

وی افزود: محیط بانان حین بررسی محدوده وقوع کشتار متوجه صدای توله خرس دیگری شده اند که همچنان زنده است اما متاسفانه موفق به گرفتن آن نشده و این توله خرس با مشاهده محیط بانان فرار می کند.

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران تصریح کرد: توله خرس مشاهده شده توله دوم ماده خرس کشته شده بوده که به طریق نامعلومی در زمان حادثه از دست عاملین کشتار مخفی شده و جان سالم بدر برده است.

هوشمند یاداور شد: لاشه این خرس و توله اش به اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان منتقل شده و در حال بررسی بیشتر توسط کارشناسان می باشد.

کامران فرمان پور رئیس اداره محیط زیست شهرستان چگنی نیر در این باره گفت: پس از این حادثه تحقیقات نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به منظور شناسایی و دستگیری عاملین این کشتار آغاز و در مدت زمان کوتاهی دو فرد مضنون در این زمینه بازداشت شدند که ضمن اعتراف به همکاری در جرم، عامل اصلی کشتار را معرفی کردند.

فرمان پور افزود: به دنبال شناسایی عامل اصلی، نیروهای یگان محیط زیست پس از اخذ نیابت قضایی جهت دستگیری متهم وارد عمل شده و پس از شناسایی منزل این شخص در یکی از روستاهای حوزه شهرستان چگنی وارد منزل این متخلف شدند.

به گفته وی، در زمان دستگیری، متهم از طریق دوستان خود از ورود مامورین به روستا باخبر شده و دقایقی پیش از حضور محیط بانان منزل را ترک  و متواری می شود.

فرمان پور اظهار داشت: در جریان بازرسی از منزل این متخلف سه قبضه اسلحه شامل یک اسلحه برنو و دو اسلحه شکاری کشف و ضبط شد.

وی در ادامه گفت: با دستور قاضی تلاش برای شناسایی مخفیگاه و دستگیری عامل اصلی کشتار خرس قهوه ای و توله اش همچنان ادامه دارد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان چگنی در خصوص انگیزه شکارچیان غیرمجاز از کشتار ماده خرس و توله اش گفت: با توجه به اظهارات دو متهم بازداشت شده و باتوجه به اینکه پوست، پنجه، دندان ها و سایر اجزای قابل استفاده بدن خرس ها دست نخورده باقیمانده است، عامل این جنایت صرفا جهت تفریح و ابراز شجاعت اقدام به این کشتار بیرحمانه کرده است.

 فرمان پور در مورد سرنوشت توله خرس زنده مانده گفت: با توجه به وسعت و صعب العبور بودن منطقه، تلاش دو روزه اکیپی ۸ نفره از محیط بانان برای یافتن توله خرس دوم بی نتیجه بوده است.

وی افزود: توله خرس ها در این زمان از سال حدودا ۳ ماهه بوده و برای تامین امنیت و یافتن غذا به شدت به مادر خود وابسته هستند اما امیدواریم این توله بتواند بدون حمایت مادر در طبیعت به زندگی خود ادامه دهد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

همشهری در گفته :

جناب رئیس شاید این آقا از ترس جان خرس قهوه ای تورا کشته است.

[پاسخ]

فراز پاسخ در تاريخ شنبه ۱۰ خرداد , ۱۳۹۳ ۲۳:۳۶:

الهی که جونش در بره تا این حیوونای زبون بسته ازدست این وحشی ها خلاص بشن.

[پاسخ]

طرق پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۲:۲۶:

راستی اگه خرسه اون اقا رو می خورد انقدر ناراحت میشدی باید بگیم خدا لعنت کنه اون کسیو که بز کوهی رو کشت همونی که یک هفته ای عکسش تو سایت میرملاس بود

[پاسخ]

[منطق پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۷:۰۳:

معلومه که ناراحت نمیشدم چون جای خرس تو کوه و جنگله و جای انسان توی شهر.

[پاسخ]

خدا لعنتشون کنه نابودشون کنه

[پاسخ]

انسان پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۲:۱۸:

زود قضاوت نکنید شاید مجبور شده جون خرس از انسان که مهم تر نیست ماهم ازین کار ناراحتیم

[پاسخ]

[منطق پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۷:۰۱:

اگه یه کم از فکرتون استفاده کنید حتما متوجه میشین که یه توله خرس هیچ خطری واسه انسان نداره، اگه خوب مطلب رو خونده بودین میدیدین که نوشتن خرس مادر و توله خرس کشته شدن.من اکیدا به شما توصیه میکنم که فسفر زیاد استفاده کنید چون خیلی لازم دارین.

[پاسخ]

exanimate پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۳ خرداد , ۱۳۹۳ ۲۲:۰۸:

نه خدایی اگه خودت بودی چیکار میکردی ترس هم داشته باشی؟

[پاسخ]

علی پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ خرداد , ۱۳۹۳ ۲۱:۲۱:

بابا این چه حرفیه زود قضاوت نکنین فرمایش میکنی برادر به خدا قسم بعضی از آدمها از کفتار هم بدتر اند تا وقتی برنامه ای برای حفاظت از محیط زیست نیست شاهد اینچنین خبر های دلخراشی هستیم به امید روزی که ما آدمها هم بفهمیم که جزئی از محیط زیستیم

[پاسخ]

سرزده در گفته :

خدا لعنتشون کنه اینا از حیوان پست ترن اینا از خرس بدترن..

[پاسخ]

متاسفانه در چند سال اخیر شاهد به تاراج رفتن طبیعت بکر و محیط زیست استان به دست شکارچیان بی رحم و کور دل و کم کاری و کوتاهی های محیط زیست و مسولین این ارگان هستیم!!به حدی که در طول هر ماه بدون شک یک خبر ناگوار و دردناک از قلع وغم محیط زیست استان در سطح وسیع کشور و حتی جهان هستیم که دل هر دوستدار طبیعت رو به درد میاره!!و بدبینی ملت به مردم منطقه رو در پی داره!!کاش هر چی زودتر شاهد معرفی مسواین با مدیریت تری در حکزه محیط زیست استان باشیم تا پیشرفت های استان رو در این حوزه به مانند تمام کشور رو شاهد بتشیم.انشاالله.

[پاسخ]

هم استاني در گفته :

خداوند اين افراد نادان وكم عقل را لعنت كندواونها را باخرس محشور گرداند …..مزن بر سر ناتوان دست زور ………..كه روزي درافتي به پايش چو مور

[پاسخ]

[تارا در گفته :

الهی جیز جیگر بگیره.الهی زمینگیر بشه وحشیه بیرحم.

[پاسخ]

فريدون طرهاني در گفته :

اين را هم بدانيم كه شروع كننده حمله به حيوانات وحشي ماهستيم اگر ما گذشت داشته باشيم آنها به راحتي ميگزرند.

[پاسخ]

ميروژ در گفته :

الهي اين بلا سر خانوادش بياد ولي خودش زنده به مونه مثل توله خرس تا بفهمه چكار كرده

[پاسخ]

گراوند در گفته :

خدا لعنتش كنه

[پاسخ]

نادر علی نژادیان در گفته :

تا کی حیات وحش ومحیت زیست باید چوب تفریحات نا سالم ما رو بخورند اینکه ما با کشتن حیوان زبان بسته شجاعت خودمان را ثابت کنیم نشانه ضعف ماست .
این غرور بی جا باعث میشه که ما در طبیعت هر جنبنده ای را سیبل خود کنیم وبعد با افتخار به خود ببالیم که مثلا در طول عمرم چند راس خرس وپلنگ شکار کردم وبه قول خودمان چوب هزاره رو انداختیم فقط وفقط بی فرهنگی ما در قبال طبیعت ومحیت زیست را ثابت می کند نه شجاعت ما را . البته در این خصوص سازمان محیط زیست هم تا حدودی مقصره . به دلیل اینکه همانطوری که اگر فردی که تمام دارایی اش چند راس گوسفند بود که به وسیله پلنگ در هشتاد پهلو تلف میشن تجلیل به عمل می اید باید به هما ن اندازه با کسی که حیوانی را غیر قانونی شکار می کند به شدت برخورد کند تا دیگر کسی به خود اجازه این نوع رفتارها را ندهد . اگر فرهنگ سازی درستی در این خصوص صورت گیرد نسل آینده ما از دیدن حیات وحش وجانوران کمیاب محروم نخواهد شد. به امید روزی که خرس قهوه ای یا هر حیوان دیگری که به طبیعت پیرامون ما زیبایی خاصی داده اند هدف تفریحی هیچ شکارچی نشوند

[پاسخ]

چند تا دلیل اینجا میتونه حکمفرما باشه . آیا خرس به این شخص حمله ور شده و یا اینکه ضارب فقط قصد شکار داشته . خرس از محدوده محیط زیستی خود خارج شده . اصلا ضارب اهل لرستان بوده .آیا جنگلهای ما هر سال سوخته میشن خبری از دیده بانهای محیط زیست و منابع طبیعی هستش . چرا این همه جوان تحصیل کرده هستش و ما مسیولیت را بهشون واگذار نمیکنیم . با یه تیر دو نشان رو میزنیم هم استخدام هم کار . جنگلهای ما یا باید تبدیل به زغال بشن ویا باید گذرگاه دامهای کلان عشایر غریبه بشن ویا باید این اتفاقات بیفته تا بدانیم اطرافمان رو برکات خدا گرفته فقط نمیدونیم به درد چه میخورند.مسولین بیدار شوید و نو آوری کنید

[پاسخ]

احسان در گفته :

یقینا اینا از خرس وحشی تر هستن
حالا گیریم خرس می خواسته به این آقا حمله کنه توله ش چه گناهی کرده
اینا سرمایه های لرستان هستن. اینو بفهم، نفهم

[پاسخ]

الهی که عزیزش بمیره خدا لعنتشکنه.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :