کد خبر : 51133
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 688 بازدید

آشنایی با اماکن منتسب به امام خمینی (ره)

  حجت الاسلام هادی قبادی / میرملاس نیوز:  آشنایی با اماکن منتسب به امام خمینی (ره) / حسینیه جماران و بیت امام خمینی (س)   یکی از شاخص ترین اماکن منتسب به امام خمینی (ره) مجموعه بیت ایشان و حسینیه جماران است که در آستانه بیست و پنجمین سالگرد ارتحالش ، نکاتی پیرامون آن تقدیم […]

کم

 

حجت الاسلام هادی قبادی / میرملاس نیوز:

 آشنایی با اماکن منتسب به امام خمینی (ره) / حسینیه جماران و بیت امام خمینی (س)

 

یکی از شاخص ترین اماکن منتسب به امام خمینی (ره) مجموعه بیت ایشان و حسینیه جماران است که در آستانه بیست و پنجمین سالگرد ارتحالش ، نکاتی پیرامون آن تقدیم می گردد :

 1 – بعد از ارتحال حضرت امام، مجموعه جماران متشکل از بیت ایشان و حسینیه، هرساله و در طول سال، میزبان اقشار مختلف مردم بوده است. بخش اول این مجموعه بیت حضرت امام خمینی(س) است که از 28 اردیبهشت سال 1359 تا هنگام رحلت جانسوزشان در آن سکونت داشتنه اند. آنچه  که مورد بازدید مراجعین قرار می‌گیرد قسمت بیرونی منزل و در واقع محل ملاقات‌های خصوصی و جمعیت‌های محدود و همچنین محل برنامه‌های خاص حضرت امام بوده است. بخش دوم این مجموعه حسینیه جماران  است که دارای قدمتی بیش از 150 ساله بوده و تکیه قدیمی ده جماران است. این مکان، محل ملاقات‌های عمومی حضرت امام بوده است. بخش سوم این مجموعه فرهنگی نیز نگارستانی است که  در زیر زمین حسینیه جماران واقع شده و از سال 1377 به بهره برداری رسیده است و بازدید کنندگان می توانند  سیری تصویری از زندگی و مبارزات حضرت امام، برخی از لوازم شخصی، دست نوشته‌ها و آثار مربوط به آن یار سفر کرده را در این محل مورد بازدید قرار دهند. این نگارستان در نوع خود برای بازدیدکنندگان قابل توجه است و به نظر می‌رسد که توانسته مکمل دو بخش دیگر، یعنی بیت امام و حسینیه جماران باشد.

2 – این مجموعه در طول سال بدون استثنا هر روزه آمادگی پذیرایی از بازدیدکنندگان و میهمانان عزیز را دارد . البته هرچند درطول سال این بازدید تداوم دارد اما طبیعتا در برخی مناسبات با اقبال بیشتری مواجه هست . به طور خاص در برخی مناسبات با سطح کمی و کیفی ویژه‌ای از میهمانان پذیرایی به عمل می آید . ایام ارتحال حضرت امام خمینی که کل خردادماه را تحت الشعاع قرار می‌دهد و ایام دهه فجر که باز هم در کل دهه فجر و کل بهمن ماه زمان ویژه‌ای محسوب می‌شود. سومین دوره خاص ایام تابستان است. سال‌های سال است که گروه‌های دانش آموزی و دانشجویی به صورت منسجم از اطراف و اکناف کشور به این مکان مراجعه می‌کنند.

البته این موارد از باب نمونه معرفی شد و الا باقی ایام سال هم ، بازدید برای عموم آزاد است و در تمامی ایام سال حتی ایام تعطیل از ساعت 8 صبح تا یک ساعت مانده به اذان مغرب باز بوده و آماده بازدید اقشار مختلف اعم از داخلی و خارجی می‌باشد. ظهرها نیز نماز جماعت در حسینیه بر پا می‌شود. ضمن آن که در صورت درخواست گروه‌ها جهت اجرای برخی از برنامه‌ها حتی‌المقدور امکانات لازم را در اختیار قرار خواهد داد.

3 – نوع بازدیدکنندگان دسته‌بندی ویژه‌ای دارند که در دو دسته کلی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی جای می‌گیرند. از میان هرکدام از این دو دسته هم، گاه به صورت پراکنده و منفرد و گاه به صورت منسجم و سازمان یافته بازدیدهایی از حسینیه و بیت به عمل می‌آید. ما حتی گاه میزبان میهمانان ویژه‌ای از مسئولین سازمان‌ها یا وزارتخانه‌ها هم هستیم. در مورد مهمانان خارجی این نکته هم باید اضافه شود که یکی از برنامه‌های ثابت دفاتر توریستی تهران، بازدید از حسینیه جماران و بیت امام خمینی(س) است. علمای کشورهای همسایه یا تیم‌های دیپلماتیک اعزامی که در ایران حاضر می شوند نیز عموماً از این مکان بازدید می‌کنند.

4 – نکته جالب توجه اتاق ویژه حضرت امام در بیمارستان بقیة الله ( بیمارستان قلب جماران) است که در نزدیکی خود حسینیه احداث شده و به همان اصالت خود باقی مانده است. این اتاق درطول سال تعطیل است و فقط دو روز در سال، یعنی روز سیزدهم و چهاردهم خرداد، سالروز ارتحال حضرت امام، امکان بازدید از آن میسر است. این دو روز، اتاق بستری شدن امام برای عموم قابل بازدید است و در حضور پزشکان و پرستاران امام راحل برنامه ویژه ای در بیمارستان به جریان می افتد که از جمله آن بیان خاطرات پزشکان امام و پخش فیلم لحظات آخر عمر شریف ایشان است که قطعا برای بازدیدکنندگان خاطره ماندگاری خواهد بود. اهدای بسته‌های فرهنگی و پذیرایی از میهمانان هم توسط خود پرسنل محترم بیمارستان انجام خواهد شد.

5 – تمامی کسانی که قصد بازدید از این مجموعه را دارند اعم از تهرانی‌ها و شهرستانی‌ها خصوصاً آنان که به صورت گروهی برنامه بازدید دارند بهتر آن است که قبلاً به صورت مکتوب درخواست خود را به شماره دورنگار 22830044 ارسال نمایند. خصوصاً اگر بازدید در ایام خاصی مثل سالگرد ارتحال حضرت امام، دهه فجر، هفته دفاع مقدس و امثال آن باشد. اگر چه افراد و گروه‌هایی نیز که بدون هماهنگی قبلی مراجعه می‌کنند امکان بازدید برای آنها وجود دارد، اما اگر از قبل اطلاع دهند آمادگی بیشتری برای خدمت رسانی وجود خواهد داشت .

6 – از تاثیرگذار ترین ویژگی های این مکان ، سادگی آن است. تمامی بازدید کنندگان اعم از هیئت‌های سیاسی و علمی داخلی خارجی و حتی جوانان در بازدید از این مکان تحت تأثیر قرار می گیرند .

 

هادی قبادی

مدیر کل مراکز و اماکن منتسب به امام خمینی (ره)

 

 

IMG_1921

 

aks

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

سعید گراوندکلسرخی در گفته :

یاد و نام امام خوبان گرامی باد
دوام توفیقات حاج اقا قبادی را از خداوند منان خواهان و خواستارم

[پاسخ]

موحدی در گفته :

سلام حاج آقا اینشالله به موقش مزاحم میشیم

[پاسخ]

روح اللهم فریادگر توحیدم /ترسی نبود ز سجن یا تبعیدم

[پاسخ]

یحیی قبادی در گفته :

برادر عزیزم
قرار گرفتن در این موقعیت توفیقی الهی ست. قدر آنرا حتما میدانید. انشالله موفق باشید.

[پاسخ]

یا علی در گفته :

موفق باشید حاجی آقا.

[پاسخ]

میرملاس همیشه پایدار در گفته :

حسن روحانی:من یک اسم برای رهبرم می پسندم و آن هم// امام خمینی //است.

[پاسخ]

محسن قبادی از اصفهان در گفته :

پسر عموی عزیزم در کنار فرزندان حضرت امام(ره) و بیت معظم و متبرک ایشان بودن توفیق می خواهد که مطمئنأ نصیب هرکسی نخواهد شد.
سرفرازی حضرتعالی را از خداوند منان آرزومندم.
پیروز و سربلند باشید.

[پاسخ]

ع م امرایی در گفته :

لیاقت این سعادت بر شما سرور گرامی مبارکباد از خداوند متعال توفیقات روز افزون را برایتان آرزو می کنم التماس دعا

[پاسخ]

[علی جوزی پور در گفته :

بی شک این سعادت نصیب هر کسی نمیشود !! اینگونه سمت ها ی دینی فرهنگی قطعا پنجره ایست رو به بهشت که هدیه به دلهای پاک و بی آلایش از طرف خداوند کریم است . موفق و سربلند باشد

[پاسخ]

ایوب کوشکی در گفته :

مردان خدا پرده ی پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدند
هردست که دادند ازآن دست گرفتند هرنکته که گفتند همان نکته شنیدند

با آرزوی موفقیت – و سلام خدمت حاج آقا قبادی عزیز

[پاسخ]

صیدجعفرجمشیدی در گفته :

موفق و پایدار باشید در پناه حق

[پاسخ]

ع م محمدی در گفته :

درود بر روح بزرگ وملکوتی امام راحل معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران .وبا سپاس از حاج آقا قبادی وآرزوی توفیقات هرچه بیشتر ایشان.

[پاسخ]

خادم الشهداء در گفته :

حاجی آقا قبادی بی شک در کنار بیت امام (ره) بودن نسیب هر کسی نمی شود انشاالله که نسیب ما هم شود.

[پاسخ]

موفق باشید حاجی آقای قبادی عزیز.

[پاسخ]

السلام علیک یا روح الله

[پاسخ]

نورعلی مقیم روبروی خ وصال کوهدشت در گفته :

سلام و درود بر حاجی آق عزیز انشاالله معرفی اماکن منتسب به امام خمینی(ره)تداوم داشته باشد.

[پاسخ]

امیدوارم مثل همیشه کلیددار خوبی برای بیت امام باشید

[پاسخ]

موفق باشید .

[پاسخ]

افشین باقری در گفته :

سلام حاج آقا قبادی عزیز سلام
ارادتمند شما وبرادران بزرگوارتون هستم
موفق وپاینده باشید

[پاسخ]

مهدی محمودی در گفته :

حاج آقا پیروز و سربلند باشید

[پاسخ]

عباس شمس الله زاده تهران در گفته :

سرورگرامی جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج اقا قبادی
سلام علیکم
انشاالله خداوند متعال شما را حفظ بفرماییند شما وخانواده محترمتان بی شک همیشه خدمتگزار اسلام ومسلمین بوده اید واین خدمت نصیب هر کسی نمیشود توفیق میخواهد که خداوند نصیب شما نموده اند

[پاسخ]

کامران رحیمی مقدم در گفته :

حاج آقای عزیز
کوهدشت به شما افتخار می کند.

[پاسخ]

جمعي از فرهنگيان زير تنگ سياب و كوهناني در گفته :

به شکوفه ها، به باران،برسان سلام ما را …

[پاسخ]

س.م.والی پور در گفته :

باعرض سلام وادب واحترام خدمت حاج آقا قبادی ایدهم الله تعالی .
باتوجه به حسن شهرت حضرتعالی وابوی گرام وسایر افرادنسبی .جایگاهی که درآن قرارگرفته ای حاصل خدمات ارزنده وبیدریغ وبی ریا شما به کشور اسلامیمان بوده است که این هم یک توفیق الهی است . دست یابی به این توفیق مهم والهی برشما گوارا باد.

[پاسخ]

میثم قبادی در گفته :

دوام توفیقات روز افزون را از جهاندار جان آفرین مسالت داردم

[پاسخ]

نظریان در گفته :

خوشا به سعادتتون حاجا..
کاش توفیق زیارت مجدد پیدا میکردیم
التماس دعا

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :