کد خبر : 51251
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 466 بازدید

پراید یک میلیون و 300 هزار تومان گران شد/ قیمت خودرو رسما افزایش می یابد؟/ نگاهی به بازار خودرو در هفته ای که گذشت

  در هفته ای که گذشت بازار خودرو با نوسان های قیمتی همراه بود به طوری که قیمت تندر 90، پژو 206 و پژو پارس کاهش یافت در مقابل نیز قمیت پراید افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرد. در شرایطی که 45 روز از آغاز سال 93 سپری می شود بازار خودرو همچنان در […]

261283_454

 

در هفته ای که گذشت بازار خودرو با نوسان های قیمتی همراه بود به طوری که قیمت تندر 90، پژو 206 و پژو پارس کاهش یافت در مقابل نیز قمیت پراید افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرد.

در شرایطی که 45 روز از آغاز سال 93 سپری می شود بازار خودرو همچنان در ابهام قرار دارد و مشخص نبودن آینده بازار خودرو موجب برقراری رکود در بازار شده است.

در حالی که قیمت انواع خودرو در سال 93 نوسان های فراوانی را داشته است اما شورای رقابت تا کنون فرمول جدید تعیین قیمت خودرو برای سال جاری را تصویب نکرده است و این موضوع به عنوان پرحاشیه ترین موضوع صنایع کشور در سال 93 لقب گرفته است.

اما در حالی که به گفته رضا شیوا رئیس شورای رقابت فرمول جدید تعیین قیمت در هفته آینده تصویب خواهد شد محمدباقر نوبخت گفته است نظر دولت نسبت به هیچ افزایش قیمتی مثبت نیست و تا آنجا که بتوانیم جلوی هر رشد قیمتی را می گیریم و اینکه شورای رقابت در جایگاه قانونی خود در این خصوص تصمیم گیری می کند، باید پاسخگوی تصمیمات خود باشد.

همچنین احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران نیز گفته است‌ میزان ضرر و زیان خودروسازان از سال 91 تاکنون به بیش از شش هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. افت شدید تولید خودرو در کشور نتیجه طبیعی خروج نقدینگی از این صنعت بود.

دبیر انجمن خودروسازان ‌ایران تاکید کرده است در سال جاری نیز تولید خودروها با قیمت‌های فعلی زیان‌ده بوده و خودروسازان همچنان زیان می‌دهند. در این شرایط دولت می‌تواند با پرداخت شش هزار میلیارد تومان ضرر و زیان خودروسازان در سال‌های اخیر از افزایش قیمت خودرو جلوگیری کند. باید تکلیف صنعت خودرو مشخص شود زیرا ادامه تولید خودروهای زیان‌ده به معنی تضعیف بیشتر زیرساخت‌های این صنعت است.

اما مدیرعامل ایران خودرو گفته است در صورت ابلاغ دستور‌العمل جدید قیمت‌گذاری خودرو، قیمت خودرو افزایش خواهد یافت و در این صورت زیان خودروسازان جبران می‌شود.

در حالی که یکی از معضل های اصلی بازار خودرو فعالیت دلالان بازار است هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این رابطه گفته است در این میان برخی سوءاستفاده ها از فروش‌های نقدی ممکن است صورت گیرد که بر اساس تمهیدات جدید، این میزان را به حداقل خواهیم رساند، به این معنا که هر فردی که ظرف شش ماه گذشته از فروش نقدی محصولات استفاده کرده و کدملی آن در سامانه به ثبت رسیده باشد، اجازه ثبت نام جدید نخواهد داشت.

او همچنین از ساماندهی نمایندگی های فروش محصولات ایران خودرو خبرداده و می گوید براساس تمهیدات جدید، اجازه ثبت نام نمایندگی ها در فروش‌های نقدی داده نخواهد شد و تمام سهم 20 درصدی از سوی مشتریان حقیقی در بازار خریداری خواهد شد.

اما در شرایطی بازار خودرو در رکود به سر می برد و همه در انتظار فرمول جدید شورای رقابت برای تعیین قیمت خودرو هستند محمدرضا نجفی منش، عضو هیات مدیره قطعه سازان گفته است در صحبتی که با آقای شیوا داشتم، گفتند که این فرمول مشابه فرمول سابق است اما به این دلیل فعلا اعلام نکرده ایم که سخنگوی دولت اعلام کرده است که قیمت خودرو نباید افزایش پیدا کند. در صورتی که با این این فرمول جدید قیمت خودرو دوباره افزایش داشته است. خودروسازان منتظر هستند که ببیند دولت می خواهد چه اقدامی انجام دهد در صورتی که از نظر من خودروسازان  بایدکار خوشان را انجام دهند. خودروسازان معتقد هستند که اگر کاری خارج از خواست دولت انجام دهند دولت قطعا اجازه نمی دهد. نتیجه اینکه فعلا هم دولت و هم خودروسازان در بلاتکلیفی مانده اند. از نظر من صورت مسئله اشتباه، راه حل درست ندارد. قیمت گذاری اشتباه است حتی با بهترین فرمول دنیا هم این کار را انجام دهند باز فایده ای ندارد. قیمت ها را باید به دست بازار آزاد بسپرند.

در این شرایط اما در هفته ای که گذشت بازار خودرو باز هم با نوسان های قیمتی همراه بود به طوری که قیمت تندر 90، پژو 206 و پژو پارس کاهش یافت در مقابل نیز قمیت پراید افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرد.

 

خودرو

قیمت خودرو(شنبه)

قیمت خودرو(جمعه)

تندر 90

39 میلیون و 300 هزار تومان

39 میلیون و 200 هزار تومان

پژو 206 تیپ 2

36 میلیون و 700 هزار تومان

36 میلیون و 500 هزار تومان

پژو پارس سال

36 میلیون و 100 هزار تومان

35 میلیون و 900 هزار تومان

پژو 405 دوگانه سوز

32 میلیون و 500 هزار تومان

32 میلیون و 500 هزار تومان

سمند ال ایکس

28 میلیون و 300 هزار تومان

28 میلیون و 300 هزار تومان

پراید 111

20 میلیون و 300 هزار تومان

20 میلیون و 400 هزار تومان

تیبا

24 میلیون و 800 هزار تومان

24 میلیون و 800 هزار تومان

پراید 132

18 میلیون و 700 هزار تومان

20 میلیون تومان

ام وی ام 530

40 میلیون و 600 هزار تومان

40 میلیون و 600 هزار تومان

ماکسیما

126 میلیون تومان

126 میلیون تومان

مگان

105 میلیون تومان

105 میلیون تومان

نیسان تیانا

154 میلیون تومان

154 میلیون تومان

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محمد در گفته :

مهم اینه که احمدی نژاد نیستش گرونی هم تقصیر دولت نیست تقصیر مردمه ایرانه

[پاسخ]

علی پاسخ در تاريخ شنبه ۱۷ خرداد , ۱۳۹۳ ۲۳:۰۴:

داداش به خدا ما مقصر نیستیم ؟(یکی از مردم ایران)

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :