کد خبر : 51343
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 248 بازدید

احداث سد معشوره یکی از مطالبات جدی و محوری مردم استان لرستان است

      معاون برنامه ریزی استانداری لرستان گفت: تداوم روند عملیات اجرایی سد معشوره به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم لرستان، نقش مهمی در رونق و توسعه بخش کشاورزی و ایجاد بستر های لازم برای ایجاد فرصت های شغلی مولد در این استان دارد. به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا، ˈعلی هادی […]

 

 

 

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان گفت: تداوم روند عملیات اجرایی سد معشوره به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم لرستان، نقش مهمی در رونق و توسعه بخش کشاورزی و ایجاد بستر های لازم برای ایجاد فرصت های شغلی مولد در این استان دارد.
 به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا، ˈعلی هادی چگنیˈ روز شنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی لرستان که با حضور معاون اجرایی رییس جمهوری برگزار شد، افزود: سد معشوره به تنهایی معادل کل سدهای استان لرستان، قابلیت مشروب کردن اراضی کشاورزی این استان را داراست.

وی با اشاره به اینکه مجموع حجم روان آبهای تولیدی در استان لرستان هشت میلیارد مترمکعب است، اظهار کرد: عملیات ساخت 16 سد در این استان درحال اجراست که از این تعداد 10 سد در بخش کشاورزی و تامین اب مصرفی کشاورزی، یک سد برای تامین آب شرب و دو سد نیز در قالب سدهای چند منظوره احداث می شود.

وی گفت : با بهره برداری از سدهای دردست ساخت استان لرستان، 38 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ز کشت دیم به آبی تبدیل خواهند شد.

چگنی با اشاره به اینکه سه سد ایوشان، مروک و حوضیان امسال آماده بهره برداری می شوند، افزود : در این میان سد معشوره توان تبدیل 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم استان لرستان به کشت آبی را دارد.

وی با اشاره به اینکه استان لرستان دارای 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، تصریح کرد : از این مجموع تنها 25 درصد ان به صورت ابی کشت می شود و 75 درصد اراضی زراعی استان لرستان، دیم هستند.

وی گفت: این درحالی است که میزان روان اب های خروجی از استان لرستان سالانه 12 میلیارد متر مکعب برآورد شده و استان دارای دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه و آب راه است.

وی با اشاره به اینکه لرستان 1.74 درصد مساحت و 2.3 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده، گفت : با این وجود سهم لرستان در تولید ناخالص ملی 1.1 درصد کشور و نرخ رشد اقتصادی استان 44 صدم درصد است.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان با اشاره به نرخ بالای بیکاری و سرانه پایین درآمدی استان، گفت: سالانه هفت هزار و 139 نفر به دلیل وجود مشکلات اقتصادی از استان لرستان مهاجرت می کنند .

وی اظهار کرد: در 18 سال اخیر استان لرستان در ردیف استان های نخست کشور به لحاظ بالاترین نرخ بیکاری قرار داشته که دراین مدت شش سال بالاترین نرخ بیکاری کشور را در اختیار داشته است.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

فریدون حیدری (گراوند) در گفته :

مسئولین از اینکه با جدیت پی گیری مسائل را بکنند دعای خیر و حمیت مردم را پشت سر خود خواهند دید.

[پاسخ]

محمود مهکی در گفته :

و امید خدا ویاری بنه /منیشیم إ روی یَک وخنه خنه
سد گاشمار تأسیسه مکیم/درس آبادی تدریسه مکیم
آو مایه پیشرفت وشادمانیه/شادی شایسته هر ایرانیه
برال بورن تادی شُِکر بکیم /إ جا غم خصه دی فِکِر بکیم
هچ وپویچ ول دیم دی ذِکِربکیم/آیات الهی دی دِکِر بکیم
ارا آینده نشقه برشنیم/فقر وفلاکت چوی شیر برمنیم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :