کد خبر : 51346
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 124 بازدید

استاندار لرستان: نرخ بیکاری رده سنی 15 تا 34 سال در استان، 36 درصد است

  استاندار لرستان گفت: نرخ بیکاری در بین جوانان این استان در رده سنی 15 تا 34 سال، 36 درصد است و این در حالی است که این رقم در نیمه اول سال 92 در شهرستان خرم آباد بیش از 51 درصد بوده است. به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا ، ˈهوشنگ بازوند […]

 

استاندار لرستان گفت: نرخ بیکاری در بین جوانان این استان در رده سنی 15 تا 34 سال، 36 درصد است و این در حالی است که این رقم در نیمه اول سال 92 در شهرستان خرم آباد بیش از 51 درصد بوده است.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا ، ˈهوشنگ بازوند ˈ در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی لرستان که با حضور معاون اجرایی رییس جمهوری برگزار شد، افزود: در حال حاضر سرانه درآمدی افراد در استان لرستان حدود 48 درصد میانگین کشوری است .

وی اظهار کرد: همچنین استان لرستان در سال 90 به لحاظ سهم تولید ناخالص داخلی در رتبه 21 استان های کشور قرار داشت و در زمینه میزان سپرده گذاری بانکی نیز این استان در رده 29 استان های کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه استان لرستان دارای 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، اظهار کرد: از این مجموع تنها 25 درصد ان به صورت ابی کشت می شود و 75 درصد اراضی زراعی استان لرستان، دیم هستند.

استاندار لرستان گفت: این درحالی است که میزان روان اب های خروجی از استان لرستان سالانه 11 تا 12 میلیارد متر مکعب برآورد شده و استان دارای دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه و آب راه است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر لرستان به لحاظ سرانه فضای ورزشی با نیم مترمربع ، استان 23 کشور است، تصریح کرد: همچنین سهم ارزش افزوده در استان لرستان حدود سه دهم است که از این منظر نیز در رده 24 استان های کشور قرار دارد.

بازوند با اشاره به اینکه 22 درصد معادن و ذخایر سنگی کشور در استان لرستان وجود دارد، گفت: استان لرستان از منابع غنی و عظیم گچ ،سیلیس ، آهک و قیر برخوردار می باشد.

استاندار لرستان با اشاره به وجود پنج هزار اثر تاریخی و دو هزار و 300 اثر تاریخی و فرهنگی ثبت شده در استان، افزود: استان لرستان به واسطه برخورداری از ظرفیت های چشمگیر گردشگری، طبیعی ، تاریخی و فرهنگی به عنوان پایتخت ژئوتوریسم کشور انتخاب شده است.

وی اظهار کرد: عبور مسیر اصلی و کریدور ترافیکی شمال به جنوب و وجود 600 کیلومتر خطوط انتقال انرژی در استان لرستان از دیگر ظرفیت های مناسب اقتصادی این استان است .

وی با بیان اینکه لرستان در بخش کشاورزی و در زمینه تولید محصولات کشاورزی در کشور جایگاه بسیار بالایی دارد ، افزود: مشکل اصلی استان لرستان در زمینه نرخ بالای بیکاری ، فقدان صنایع مادر، ضعف جدی در زیر ساخت ها، کمبود منابع سیستم بانکی و وجود واحدهای اقتصادی راکد با 15 سال تعطیلی، است.

نماینده عالی دولت در لرستان همچنین با اشاره به نرخ مهاجرت سالانه استان با هفت هزار و 200 نفر، گفت: به دلیل نبود زیر ساخت های کافی و لازم برای اشتغالزایی و رشد و شکوفایی اقتصادی و بروز مشکل بیکاری، نرخ مهاجرت از لرستان نیز افزایش یافته است.

بازوند با اشاره به منابع محدود مالی در استان، اظهار داشت : درحال حاضر معوقات بانکی استان لرستان حدود 9 هزار و 800 میلیارد ریال است که اخیرا اقدامات موثری در زمینه وصول معوقات و مطالبات بانکبی استان لرستان انجام شده است.

استاندار لرستان همچنین با اشاره به لزوم خود باوری در راستای نهادینه کردن فرهنگ کار و تلاش در استان، تصریح کرد: تعیین تکلیف پروژه های نیمه کاره استان، اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی و زیرساختی در استان از جمله توسعه فرودگاه خرم آباد و احداث ازادراه و مسیرهای ریلی با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از اقدامات مهم انجام شده در دولت یازدهم برای رشد و توسعه استان و محرومیت زدایی از چهره لرستان است.

به گفته وی، از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون، 22 پروژه عمرانی استان نیمه کاره استان با بیش از 20 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و با مشارکت بخش خصوصی ، احیا و فعال شده است.

وی با اشاره به اولویت حضور بخش خصوصی و هلدینگ ها در عرصه عمران و ابادانی استان، تصریخ کرد: در حال حاضر این شرکت ها حدود شش هزار میلیارد ریال در لرستان سرمایه گذاری کرده اند.

وی در خصوص دیگر عوامل بروز محرومیت و توسعه نیافتگی استان لرستان، گفت: منابع بانکی استان لرستان حدود 27 هزار میلیارد ریال است و درهمین حال مصارف بانکی استان بیش از 54 هزار میلیارد ریال می باشد.

استاندار لرستان در ادامه تامین و توسعه زیرساخت های لازم برای عمران و آبادانی استان، اجرای کامل طرح آزادسازی قلعه فلک الافلاک خرم آباد برای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو را از مطالبات جدی مردم این استان عنوان کرد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

صبح سپید در گفته :

با سلام و عرض ادب خدمت آقای مهندس بازوند استاندار محبوب و برادر مردمان لرستان… باید گفت که همه ی بیانات شما در حقیقت درد دل و مطالبات اصلی جوانان و مردم سرزمین غنی وبا اصالت لرستان است/ امیدواریم که در راستای تحقق این مطالبات اقدامات جدی و متداومی صورت گیرد… بدانید و آگاه باشید که همه ی جوانان و اهالی این سرزمین دوستدار و حامی شما هستند پس با اطمینان و قدرت در راستای آبادانی لرستان گام بردارید.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :