کد خبر : 51367
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,268 بازدید

خاطره ی حاج یونس قبادی از زنده یاد دکتر جهانمیر خسروی و حضور او درجبهه

زنده یاد دکتر جهانمیر خسروی سال ۶۴ درمناطق عملیاتی جبهه ی میانی ، خط پدافندی محور زبیدات عراق به تیپ مستقل ۵۷ حضرت ابوالفضل واگذارشده بود .درآن زمان بنده به عنوان معاون محور عملیاتی تیپ درخدمت سردار سرافراز حاج عبدالحسین کردی بودم . فاصله ی مقر و سنگر ما با سنگر بهداری و اورژانس تنها […]

61

زنده یاد دکتر جهانمیر خسروی

سال ۶۴ درمناطق عملیاتی جبهه ی میانی ، خط پدافندی محور زبیدات عراق به تیپ مستقل ۵۷ حضرت ابوالفضل واگذارشده بود .درآن زمان بنده به عنوان معاون محور عملیاتی تیپ درخدمت سردار سرافراز حاج عبدالحسین کردی بودم . فاصله ی مقر و سنگر ما با سنگر بهداری و اورژانس تنها تپه ی نه چندان بلندی بود که این دورا از هم جداکرده بود .

یک روز تابستانی تلفن قورباغه ای سنگرما به صدادرآمد. شهید اسدمراد بالنگ بود مژده ی رسیدن یکی از پزشکان همشهری را با خوشحالی تمام به من داد‌. هرچه اصرار کردم نام پزشک را نگفت و خواست تا خودم بروم و ببینم کدام پزشک به کمک رزمندگان همشهری اش شتافته است. تاب نیاوردم که پیاده به اورژانس بروم و موتور را روشن کردم و به سرعت حرکت کردم . از دور شهید بالنگ و دکتر جهانمیرخسروی را درحال قدم زدن دیدم .نمی توانم چگونه احساس خوشحالی ام را از دیدن دکتر خسروی بنویسم که برای تمام مردم کوهدشت بسیار دوست داشتنی بود . نزدیک شدم و روبوسی کردم. هرکس دکتر خسروی را می شناخت و حتی یک بار با ایشان روبه رو شده بود حتما می داند که چقدر خوش سخن و خنده رو بود . او به راستی دربرخورد با دوستان هیچ چیز کم نداشت و با همان لبخند همیشگی مرا گرم درآغوش گرفت .

دکتر دراورژانس مشغول طبابت شد و با آن روحیه و بزرگ منشی به مداوای رزمندگان می پرداخت .دست این دکتر چیره دست انگار

شفابخش بود . او یکی از پزشکانی بود که درتشخیص بیماری حرف نداشت . جبهه بود و گلوله و خاک و خون و عشق و دکتر خسروی انگار برای رزمندگان از آسمان رسیده بود . باوجود ایشان دیگر دغدغه ی بیماری نبود .

دریکی از روزهایی که هوابسیار گرم بود به اورژانس رفتم و دکتر را درحال معاینه ی رزمندگان دیدم . مراصدازد . به خدمت ایشان رفتم که فرمود : من آمده ام تا به خط مقدمی ها خدمت کنم .کدام قسمت از خط مقدم به اورژانس دورتر است؟ برای رزمنده ها مشکل است به اورژانس بیایند….آن جا بیشتر به وجود من نیازهست.موقعیت خط مقدم را برایش تشریح کردم.

گفت : فردا صبح یک دستگاه آمبولانس و مقداری دارو و…آماده کن تا هم از خط سرکشی کنیم و هم بتوانیم وضعیت بهداشتی و جسمانی رزمنده ها را بررسی کنیم. صبح زود فردای آن روز دکتر خسروی به همراه راننده ی آمبولانس و یک پزشک یار به سمت خط مقدم حرکت کردند .

آن چه همیشه به یاد خواهدماند این که آن دکتر متعهد ضمن مداوای مجروحان و بیماران با شوخی و حرف های آرامش بخش به رزمنده ها روحیه می داد …

یادش همیشه سبز

 اسد-مراد-بالنگ

 

جانباز حاج یونس قبادی، زنده یاد دکتر جهانمیر خسروی، سرداران شهید حاج عبدالحسین کردی و  شهید اسدمراد بالنگ

 

منبع : هومیان نیوز

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

ج نظریان در گفته :

باسلام برسرداربی ادعاحاج یونس عزیزوتشکرازآقاسعیدبالنگ،حقیقتادکترخسروی علاوه براینکه دکترحاذقی بودنجابت وتعهدکاری وتواضع وصفای ایشان به عنوان یک الگوی اخلاقی مثال زدنی است روحش شادویادش گرامی.

[پاسخ]

حکمت اله امانی در گفته :

سلام خدا بر شهیدان و ایثارگران و خانواده معظم آنان
با مرحوم دکتر خسروی قبل از انقلاب همسایه دیوار به دیوار بودیم در زمین خالی آنها والیبال بازی می کردیم. با اینکه ایشان بیش از ده سال از ما بزرگتر بود و اختلاف سنی زیادی داشت ولی همیشه با مهربانی با کوچکترها صحبت می کرد. اگر توپی را اشتباه میزدیم اصولی آنرا به ما می گفت. همیشه مهربان بود. خدا رحمتش کرده و با مجاهدان راهش محشور کند.
در سال 1368 یک روز برای ویزیت یکی از بستگان به مطبش رفتم. بعد از پرسش از بیماری و نوشتن نسخه، به همراه من گفت: ببخشید میتونم گلوی شما را ببینم. و سپس گلو را دیده به بیمار گفت شما تیرویید دارید. بروید تهران و عمل کنید.
بعد از چند وقت، او را به بیمارستان ساسان تهران(که آن روزها مجهز و مدرن بود) برده و از دکتر علوی جراح عمومی بیمارستان نوبت گرفته و بعد از ویزیت و توضیحات بنده، گفت دکتر شما اشتباه تشخیص داده است! خواهش کردم که ایشان پزشک حاذقی هستند و بما هم لطف داشتند و …، لذا شما هم آزمایش بنویسد و …، دکتر علوی پذیرفت. آزمایش را انجام وقتی نتیجه را بهش دادم با کمال تعجب گفت یک پزشک عمومی(مرحوم دکتر خسروی) چگونه بدون آزمایش و …، این بیماری را تشخیص داده است. بروید ازش تشکر کنید و … . النهایه وی دستور ادامه درمان را دادند.
مراد از نوشتن این مطلب ذکر خصوصیات بسیار برازنده و ارزشمند مرحوم دکتر خسروی بود که هیچ فرقی بین آشنا و غریبه برایش معنی نداشه و همه را بخوبی مداوا می کرد. در چند سالی که طبابت می کردند، رسم بود بقیه اطباء برای معالجه به منزل بیماران رفته و طبعأ پول بیشتری هم دریافت می کردند. ولی دکتر خسروی هرگز از این کارها نمی کرد. اگر شب هنگام مشکلی برای کسی پیش می آمد در مطب او را ویزیت و دستور دارویی را به او ارایه می نمود. خداوند او را با صالحان محشور فرماید.

[پاسخ]

محمدی در گفته :

یاد باد دکتر جهانمیر ازادبخت خسروی با انهمه افتادگی از لکستان من

[پاسخ]

عارف قبادی در گفته :

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت عموی عزیزم حاج یونس قبادی و دوست عزیزم اقای بالنگ
تشکر عالی بود

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

باسلام و تشکر
روح ان پزشک خوشنام شاد

[پاسخ]

افشین باقری در گفته :

انشالله با شهدای کربلا محشور شوند. ویاد وخاطره زنده یاد حمید قبادی را گرامی میدارم .آرزوی طول عمر برای سردار حاج یونس ؛وهمینطورپسر عموهای نازنیت حاج آقا سرورم هادی قبادی ودکتر یحیی ومرتضی نازنین ؛امیدوارم چشم بد ازتون دور باشه ودرپناه مولا امیرالمومنین سالم وسرافراز باشید

[پاسخ]

درود بیکران بر روان پاک دکتر جهانمیر خسروی, پزشک دانا , چیره دست, مهربان ,دلسوز, مردمی و بسیار فروتن شهرمان… کسی که هیچوقت فراموش نخواهد شد.

[پاسخ]

کاکائیان در گفته :

سلام جناب حاج یونس قبادی، جانباز سرفراز ، از اینکه با ذکر این خاطره یادی از پزشک متعهد و مردم دوست شهرمان زنده یاد مرحوم دکتر خسروی نمودید سپاسگزارم ،خداوند روح ایشان را مورد رحمت قرار دهد و خداوند نگهدار شما برادر عزیز و گرامی باشد.

[پاسخ]

بهزاد باقری / دبیر سرویس منتظران " میرملاس نیوز " در گفته :

سلام خدمت حاج یونس عزیز:انشاالله دکتر مردم دوست (دکتر خسروی )با شهدا محشور باشد: روحش شاد ،یادش گرامی باد .

[پاسخ]

بقاع نیوز در گفته :

آری به پیامبر بزرگ اسلام (ص)وقتی خبر مرگ یک طبیب یهودی دادند ناراحت شد…خدایش رحمت کند ایشان را…بچه که بودم مادرم به علت سوختگی شدیدی که دردست راستم تا مرفق حادث شده بود مرا به نزد ایشون برد و انصافا از انچه شنیدم تعجب میکنم و دست مرا از فلج حتمی نجات داده بود…چرا بعضی از پزشکان شهرستان ازایشون هیچ الگو نمیگیرند تیغ مرگ را به جان هموطنان دربیمارستان نه چندان خوب شهر به دست گرفته اند…درود و سلام خدا برروح مطهر ایشان..

[پاسخ]

حكمت اله اماني در گفته :

حاج یونس عزیز با پوزش فراوان، بابت درج این خاطره که من رو به سالهای دور بردید تشکر می کنم. خدا به شما و جناب سعید بالنگ جزای خیر عنایت کند. سپاس مجدد.

[پاسخ]

زیرتنگی در گفته :

خدا رحمت کند مردان بی ادعا را.

[پاسخ]

عباسي در گفته :

به خود مي بآلم كه خاطرات ناگفته دايى بى ريا وبى ادعايم ،پس از ساليان سال ،از زبان سرداران بزرگ ميهنم گفته مى شود.

[پاسخ]

حسن یگانه در گفته :

ازسردار بی ادعا حاج یونس قبادی برای این خاطره تشکر می شودویاد شهداوهمچنین شهید بالنگ وشهید کردی را گرامی میداریم بله مرحوم دکتر خسروی بسیاردوست داشتنی ومردمی وبرای خدمت به مردم کم نمی گذاشت ویادم میاد درگردان محبین که درپادگان شهید شفی خانی بودیم برای دیداربچه های کوهدشت درچادر فرماندهی که شهید علیمردان آزادبخت درآنجا به عنوان فرمانده گردان محبین حضورداشتند تشریف داشتند وما به خدمت ایشان رفتیم واین پزشک زحمتکش رازیارت کردیم خداوند روح شهید علیمردان آزادبخت ودکتر خسروی را با اولیاء اله محشورکندوازسعید بالنگ عزیزمان تشکر می کنیم که مارابه خاطرات آن دوران میبرد

[پاسخ]

خسروي در گفته :

خداوندا روح بلند و ملكوتي مردان رزم ،شهداء والامقام و پزشك بسيجي زنده ياد دكتر خسروي را متعاليست متعالي تر بفرما آمين يارب العالمين

[پاسخ]

ازادبخت در گفته :

انالله و انا الیه راجعون
سوابق پزشکی و خدمات این طبیب گرانقدر دکتر جهانمیر خسروی ازادبخت کمتر از مجاهدت و جانفشانی شهدا و ایثارگران نیست خداوند ایشاان را با شهدا و بزرگان قابل بخشش محشور بفرماید

[پاسخ]

بیژن گراوند در گفته :

تشکر از حاج یونس قبادی .

روح دکتر مهربان شاد

[پاسخ]

فتحعلی شهبازی در گفته :

خداوند دکتر خسروی را بیامرزد که این دیار مدیون طبابت بی نظیر و تشخیص بجای ایشان است. نمونه ی انسان به تمام معنا بودند. خدمت ایشان به مردم کوهدشت فراموش نشدنی است. بر شبکه ی بهداشت و پزشکان کوهدشت فرض است که یادمانی برای ایشان ترتیب داده شود

[پاسخ]

تورج آزادبخت / سرویس سیاسی "میرملاس" mirmalas@gmail.com در گفته :

روح شان شاد و یادشان همیشه جاوید.

[پاسخ]

بهیار عباسی در گفته :

روحش شاد یادش گرامی. دکترخسروی بزرگ

[پاسخ]

س.م.والی پور در گفته :

ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت سردار سرافراز سپاه اسلام حاج یونس قبادی. دلاور مرد جبهه های غرب وجنوب . سردار بی ادعا وبی ریا.
حسن شهرت مرحوم دکتر خسروی برکسی علی الخصوص مردم شریف کوهدشت پوشیده نیست . انشاالله خداوند تبارک وتعالی با اولیاء محشورش گرداند. دست آقای سعید بالنگ هم درد نکند .وخسته نباشید عرض می کنم خدمت ایشان.

[پاسخ]

دوستدار دانایی در گفته :

روح دکتر خسروی وتمامی اموات ودرگذشتگان این شهر ودیار گرامی باد

[پاسخ]

علی محمد امرایی در گفته :

خدمت وشفقت برخلق خدا و آن هم در دیاری محروم ،ره توشۀ گرانبهایی است که راه رستگاری ر ا بر او هموار ساخت، روحش شاد و یادش گرامی باد

[پاسخ]

آدمي.منوچهر در گفته :

دوره ابتدايي بودم كه به عنوان همراه بيمار خدمت مرحوم دكتر خسروي رسيدم بحق كه حكمت،طبابت و حاذق بودن ايشان را نمي توان برشمرد.خداوند روح ايشان را با روح بلند شهدا محشور كند.

[پاسخ]

کردستان در گفته :

خدمت مرحوم دكتر به مردم فقير كوهدشت كمتر از خدمت رزمندگان نبود خداوند روح همه شهدا وايشان را قرين وغريق رحمت واسعه خود قرار دهد

[پاسخ]

علی محمد آدینه وند گراب در گفته :

یاد شاد روان دکتر خسروی جاودانه است و مهر او برای همیشه در دلها باقی است او پزشکی دلسوز ،حاذق و متعهد بود که هرکس یکبار به ایشان مراجعه کرده به خوبی های ایشان ایمان دارد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

[پاسخ]

خداوند رحمتش کند وبر سفره امام حسین(ع)میهمانش کند دکتر متواضع ومردمی دکتر خسروی که هرکه یادش میافتد جز خوبی چیزی از او به یاد ندارد

[پاسخ]

انسان بزرگواری بودو باعث سرافرازی شهرمان اینجانب سالها پیش به شهر کرمانشاه رفته بودم برای دکتر که جراح ماهری به نام دکتر فتاح فرخی خبر ندارم شاید ایشان در قید حیات نباشند ولی ایشان گفتند مگر دکتر خسروی کوهدشت نیستند که پیش من آمده ای باهمین لحن. خداوند ایشان را به خاطر خدمات ارزنده اش با افراد صالح محشورنماید.

[پاسخ]

وبلاگ گردان محبین در گفته :

سلام بر رزمندگان 8 سال دفاع مقدس
خداوند روح مرحوم دکتر خسروی را قرین رحمت بیکران خود قرار دهد همجنین ابوی محترم ایشون هم از بزرگان شهرمان بودند خدواند پدر مرحوم دکتر خسروی را قرین رحمت بی منتهایش کند .
یاعلی

[پاسخ]

همشهری در گفته :

اصالت ونجابت هیچ وقت گم نخواهد شد درود وسلام به روح دکتر دلسوز و مردم دار که الحق والانصاف به مردم خدمت صادقانه نمود و بدور از ریا وظاهر سازی بود باشد که دیگران ببینند و عمل کنند .

[پاسخ]

علی آدینه وند در گفته :

با سلام . وقتی سرمایه ای را از دست میدهیم آنوقت بیشتر قدرش رو میفهمیم . روحش شاد و یادش گرامی . سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

[پاسخ]

روحش شاد و یادش گرامی
با تشکر از یونس قبادی و اقای بالنگ

[پاسخ]

سلام به روح پاک شهیدان عبدالحسین کردی و اسد مراد بالنگ
خداوند دکتر خسروی را هم رحمت کند
تشکر از حاج یونس قبادی بخاطر اینکه یادی از دکتر گرامی کردند.درسته که شهدا حق زیادی به گردن ما دارند اما حق دیگران را هم نباید نادیده گرفت

یا علی

[پاسخ]

با سلام به همه ي ادمهاي ناب – كاشكي پزشکاي امروزي هم كمي مرام داشته باشن وفقط به فكر پول جمع كردن ودلالي نباشن

[پاسخ]

یونس قبادی در گفته :

بدینوسیله از بذل توجه همشهریان عزیزم نسبت به بنده تشکر و قدر دانی میکنم امیدوارم بتوانم دین خود را نسبت به شهدا و ایثارگران ادا نماییم که حق فراوانی بر ما دارن . ارادتمند همگی پونس قبادی .

[پاسخ]

عبداله امرایی در گفته :

باسلام. دکترخسروی باسالار شهیدان عالم محشور شود. در زمان جنگ تحمیلی ایشان همگام با مردم در اردوگاهها و زیر چادر در خدمت همگان بودند.

[پاسخ]

احمدی در گفته :

وتعز من تشائ خداوندبه همه ی شهداومردان وزنان بی ادعاعزت دنیایی واخروی میدهد دکترخسروی ازهمین تباربود صدافسوس که مامتاسفانه قدر این نعمتهارانمیدانیم تاانگاه که انهاراازدست می دهیم ای کاش پزشکان عملکرداینهاراالگوی خودقراردهندخداوندروح بلندشهداودکترخسروی ومرحوم حمیدقبادی راباشهدای کربلامحشوربگرداند

[پاسخ]

امیدیان در گفته :

زنده یاد دکتر خسروی یکی از همکاران بی ادعا و بسیار خوش برخورد بود .بنده و تمامی همکارانم که با ایشان رفاقت و یا آشنایی داشتیم از افتخار همکار یمان با آن مرحوم بر خود میبالیم!خدایش بیامرزد .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :