کد خبر : 51727
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 693 بازدید

حركتي كه مي‌تواند و بايد استمرار يابد

  دکتر جانباز کورش هادیان/میرملاس نیوز:   مدتي است جمعي از دوستان از نسل‌هاي چندگانه‌ي انقلاب زير عنوان شهدا و منتظران، به ثبت و نشر تاريخ انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، برگرفته از خاطرت و مشاهدات و شنيده‌هاي خويش پرداخته‌اند. نگارنده در ادامه تلاش مي‌كند به‌اختصار برخي ويژگي‌ها و ابعاد اين حركت بسيار ارزش‌مند را […]

nabonik

 

دکتر جانباز کورش هادیان/میرملاس نیوز:

 

مدتي است جمعي از دوستان از نسل‌هاي چندگانه‌ي انقلاب زير عنوان شهدا و منتظران، به ثبت و نشر تاريخ انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، برگرفته از خاطرت و مشاهدات و شنيده‌هاي خويش پرداخته‌اند.

نگارنده در ادامه تلاش مي‌كند به‌اختصار برخي ويژگي‌ها و ابعاد اين حركت بسيار ارزش‌مند را  برشمرد.

يك) در طول تاريخ، مناطق محروم و كوچك‌تر اغلب زير سايه‌ي مناطق مهم‌تر و بزرگ‌تر، به‌چشم نيامده‌اند و تاريخ آن‌ها ثبت نشده يا چندان مورد توجه نبوده است. اين حركت كه بر محور ثبت و ضبط تاريخ وقايع كوهدشت در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس شكل گرفته از اين حيث داراي ارزش محتوايي و تاريخي بالايي است.

دو) اين حركت، دوره‌ي زماني بسيار مهم و سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامي و دفاع مقدس را پوشش مي‌دهد و از اين جهت نيز اهميت فراوان مي‌يابد.

سه) اين مطالب اغلب به‌وسيله‌ي كساني نوشته و عرضه شده كه خود شاهد عيني رويدادها بوده‌ و آن‌چه را به‌چشم خويش ديده‌اند، بر صفحه‌ي تاريخ ثبت كرده‌اند. در مباحث تاريخي به كسي كه در زمان وقوع يك رويداد حضور داشته «شاهد» و به كسي كه رويداد را در تاريخ ثبت مي‌كند «گواه» گفته مي‌شود. گاه ممكن است شاهد و گواه يك نفر باشد. يعني كسي كه نظاره‌گر وقوع يك رويداد بوده خود به ثبت و ضبط آن نيز پرداخته است. در اين حالت، اين روايت تاريخي ارزشي دوچندان خواهد يافت. اغلب مطالبي كه در دو ستون شهدا و منتظران منتشر شده از اين دست است و به‌همين خاطر ارزش تاريخي فراواني دارد. براي نمونه مي‌توان به مواردي اشاره كرد، از جمله:

خاطرات جناب حاج‌حكمت اماني از برخي وقايع پيش از انقلاب اسلامي در كوهدشت؛

خاطرات جناب حاج‌علي‌محمد سوري از نقش رزمندگان كوهدشت در عمليات بيت‌المقدس،

خاطرات جناب بهزاد باقري از وقايع روزهاي انقلاب اسلامي؛

خاطرات برخي دوستان آزاده از دوران اسارت؛

و نمونه‌هاي فراوان ديگر.

چهار) در لابلاي انتشار اين مطالب در سايت ممكن است كساني شناسايي و معرفي شوند كه اطلاعات تاريخي مفيد و ناگفته‌ يا توانايي ويژه‌اي در زمينه‌اي خاص داشته باشند. به اين ترتيب يكي ديگر از ابعاد اين حركت، معرفي استعدادها و منابعي است كه پيش از اين عرصه و زمينه‌ي مناسبي براي شناسايي و شكوفايي آن‌ها فراهم نبوده است.

پنج) با انتشار مطالب و استمرار تبادل نظر درباره‌ي آن، ابعاد گوناگون‌ و سرنخ‌هاي تازه‌اي از موضوع روشن خواهد شد.

شش) اين حركت مي‌تواند به ترميم گسست و فاصله‌‌ي بين‌ نسل‌هاي چندگانه‌ و آشنايي بيش از پيش فرزندان ديروز و امروز انقلاب اسلامي كمك كند.

هفت) خوشبختانه اين حركت دچار حواشي زيان‌بار و آسيب‌هاي بازدارنده از جمله موضع‌گيري‌هاي غيرمنطقي جناحي و بگومگوهاي شخصي و مانند آن نشده است. اميد كه اين ويژگي‌ مثبت هم‌چنان حفظ و تقويت شود. بي‌گمان ميراث گران‌بهاي شهيدان و ايثارگران، به‌عنوان يك سرمايه‌ي ملي و ديني، بسيار والاتر از آن است كه به تصرف و مصادره‌ي خواست‌ها و گرايش‌هاي محدود سياسي و شخصي و محلي درآيد و همه‌ي مشتاقان و علاقه‌مندان، از هر جناح و گرايش و منطقه و شهر و روستا مي‌توانند در چارچوب اصل «منطق در گفتگو» در اين راه روشن و اين تلاش مقدس، سهيم باشند.

هشت) توجه به ادبيات محلي و گسترش استفاده از گويش‌هاي لري و لكي موجب زنده نگاه داشتن اين سرمايه‌ها و ذخيره‌هاي فرهنگي و اجتماعي مي‌شود. نمونه‌ي شعري كه جناب دكتر يحيي قبادي در سالروز سوم خرداد در شرح عمليات بيت‌المقدس به لكي گفته بودند، نمونه‌ي جالب و ارزش‌مندي است كه قطعاً استمرار و تكميل آن  يك ضرورت‌ انكارناپذير است. تأكيد بر اين نكته از اين حيث اهميت دارد كه نشان مي‌دهد در دوره‌ي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، بين ويژگي‌هاي قومي و اجتماعي مناطق مختلف كشور و آرمان‌ها و اهداف انقلاب و ارزش‌هاي دفاع مقدس تعارضي وجود نداشته و اهالي هر استان و منطقه با حفظ زبان و گويش و ويژگي‌هاي قومي و فرهنگي و اجتماعي خويش، همزمان در صحنه‌ي دفاع از انقلاب و كشور حضور يافته‌اند. ضمناً بر اين تصوّر نادرست كه گويا بهتر است همه به لهجه‌ي تهراني صحبت كنند، خط بطلان مي‌كشد و زمينه‌ي آشنايي بيش از پيش فرزندان و نسل جوان را با زبان و گويش اجدادي خويش فراهم مي‌كند.

نُه) شايسته است همراه با انتشار تصاوير شهيدان عزيز در سايت، دست‌كم تاريخ تولد، زادگاه، تاريخ دقيق شهادت، نام عمليات و اطلاعات و توضيحات مختصر و ابتدايي درباره‌ي هر يك از شهيدان درج شود. اين امر سبب مي‌شود تا براي نمونه در پايان يك‌سال، امكان جمع‌بندي و نتيجه‌گيري برخي نكات كمي و كيفي درباره‌ي شهيدان عزيز فراهم شود.

ده) دوستان و همراهان دو ستون شهدا و منتظران هرگاه همت كنند و اين تلاش مبارك را با حفظ ويژگي‌هاي مثبت كنوني و همراه با تلاش براي ارتقاي سطح كيفي آن، استمرار بخشند، ذخيره‌اي ارزش‌مند و كم‌نظير از ناگفته‌هاي تاريخ انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در منطقه‌ي كوهدشت فراهم خواهد آمد. از اين پشتوانه مي‌توان در توليد كتاب، مقاله، فيلم و مانند آن استفاده كرد و در تشريح نقش بارز جوانان و ايثارگران و مردم كوهدشت در انقلاب و دفاع مقدس و معرفي استعدادهاي جوان اين منطقه بهره گرفت.

يك پيشنهاد

دبيران محترم و پرتلاش بخش‌هاي شهدا و منتظران مي‌توانند به‌صورت نوبه‌اي، موضوعات و محورهايي را در قالب فراخوان به علاقه‌مندان و مخاطبان اعلام كنند. براي نمونه اين محورها مي‌تواند در دستور كار قرار گيرد:

خاطراتي از نخستين اعزام

خاطراتي از زمان پذيرش قطعنامه‌ي 598

خاطراتي از نخستين حضور در عمليات

خاطراتي از واكنش خانواده‌ها و اطرافيان به‌حضور افراد در جبهه

خاطراتي از مشاهده‌ي شهادت همرزمان

بمباران‌هاي كوهدشت

و …

اميد كه اين تلاش مبارك دوام و استمرار يابد. 

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز در گفته :

ضمن عرض سلام و مخصوصا تشکر از دکتر کورش هادیان و حاج بهزاد باقری که خودشان شهید زنده هستند
چندنکته رو عرض کنم اول در رابطه با فراخوان که قرار بر این شده هر ماه یک فراخوان برای چند شهید البته فعلا نظر بر دو شهید که در ستون یادداشت هر ماه یک فراخوان جمع آوری آثار و خاطرات و تصاویر دو شهید درج بشه که فکر کنم قدم مثبت و مفیدی باشد
در رابطه با موضع گیری های غیر منطقی هم باید عرض کنم خدمت تون که اتفاقا چندین مورد پیش اومده و میاد، چه حضوری و چه تلفنی هم نسبت به بنده و هم سایر دوستان فعال در این زمینه که الحمدلله به لطف اول خدا و بعد شهدا تا امروز تونستیم نظر همه گروه ها رو جلب کنیم و هر دو طیف رو در کنار هم در خدمت شون باشیم انشاالله که بتونیم هم دین مون رو به شهدا ادا کنیم و هم چهره خوب و بهتری از شهر و استان مون رو نمایش بدیم

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ شنبه ۲۴ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۷:۱۴:

برادر عزیز جناب آقای بالنگ ، زحمات شماها قابل تقدیر است. آجرکم الله

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز پاسخ در تاريخ شنبه ۲۴ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۷:۳۹:

ممنونم آقای دکتر
اجرتون با شهدا

[پاسخ]

یحیی قبادی در گفته :

برادر عزیز و دوست قدیمی سلام
فبل از هز مطلبی ، دلم برای زیارتتان و یادآوری خاطرات کردستان تنگ شده است.
پیشنهادات شما سنجیده ، دسته بندی شده ، مفید و کارساز است. دست مریزاد.
در مثال موضوع بند 8 به اثر ناقابل حقیر اشاره فرمودید که ضمن سپاس، ذر مورد تداوم آن برای عملیات های مختلف با زخمات دوستان سایت امکانپذیر است.

[پاسخ]

امین آزادبخت (مدیر سایت ) در گفته :

مطابق آیات کلام الله مجید شهدا همواره زنده اند و بر اعمال انسانها نظارت می کنند.
امروز با گذشت سالها از جنگ تحمیلی شاهد برکات و خیرات مستقیم و غیرمستقیم متعدد شهدا برای جامعه و نظام اسلامی هستیم ،باید قدردان این نعمات باشیم تا “خسر الدنیا و الآخرة” نشویم.
باید موانع و مشکلات فراروی نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت را برداریم، فاصله زمانی بین دوران جنگ و شهادت با نسل های سوم و چهارم انقلاب و نسل های آینده، مانع اصلی در این مسیر است.
یکی راههای از میان برداشتن این فاصله، معرفی شهدا و تبیین راه پرفتوحشان برای نوجوانان و جوانان در قالب فعالیت های رسانه ای از جمله ؛ گزارشات تصویری از شهدا و رزمندگان ،خاطرات رزمندگان از شهدا ، درج زندگینامه و وصیت نامه شهدا و … است. همگان وظیفه دارند در حد و توان خود و به هر نحوی که ممکن است، شهدا و رزمندگان دلیر را به جامعه معرفی کنند ، سایت میرملاس نیز این وظیفه ی خود را مقدس میداند و تا آخرین نفس از آن قصور نخواهد کرد…

والسلام علی عبادالله االصالحین

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

این حرکتی که به همت اقشار مختلف اعم از همرزمان شهدا ، خانواده های معزّز شهیدان ، برخی از دوستانمان در بنیاد شهید ، افرادی از نسل امروز (که دغدغه احیاء نام و اندیشه شهیدان را دارند) آغاز شده است به مرحله ای رسیده که نیازمند مشارکت جدی تر تمامی دوستان است .
هفته گذشته در نشستی دوسه ساعته که با آقای دکتر هادیان در اصفهان داشتم نکاتی اساسی را مطرح نمودند که البته لبّ آن در این یادداشت آمده است .
تقاضامندم با دقت بیشتری نقطه نظرات ایشان را بخوانیم و راهکارهای لازم را ارائه دهیم .

[پاسخ]

سعید گراوندکلسرخی در گفته :

باتشکر وارزوی سلامتی وطول عمر برای شهیدزنده دکترکورش هادیان ونظرات وپیشنهادات ارزشمند وگرانبهایش
امیدوارم که روح پاک شهداء واسطه شوند که همه ما رحمت شده باشیم وان شاءالله موفق و روسفید

[پاسخ]

علی موحدی در گفته :

سلام خدمت جانباز سرافراز جناب آقای دکتر هادیان ازحسن توجه شما وبیان اهمیت موضوع و تشریح و جمع بندی دقیقتان سپاسگزارم موفق وسربلند باشید.

[پاسخ]

مراد سوری در گفته :

با سلام و تشکر از برادر عزیز دکتر هادیان که در دوران دفاع مقدس و تا کنون حافظ ارزشهای دینی واخلاقی بوده اند. امید است که کلیه دوستان و اهل قلم در مورد مطالب ذکر شده کوتاهی نکنند.

[پاسخ]

نورآبادی در گفته :

جناب دکترهادیان : باسلام و ادب
حضرتعالی به نکات بسیار خوب و ارزنده ای اشاره نمودی که انشاالله مد نظر مسئول مربوطه قرار گیرد . ما تا ابد در مقابل کار
عظیم شهدا شرمساریم . این عزیزان که یک شبه ره صدساله را پیمودند و سبکبار رفتند کاری فوق العاده کردند وماباید به هر
نحوممکن ادامه دهنده راهشان و زبان گویای پیامشان باشیم و الا منحرف خواهیم شد. دست مریزادبرادر . “رضایی ازدلفان “

[پاسخ]

علي شفيعي در گفته :

عرض سلام وادب واحترام دارم خدمت جناب آقاي هاديان. خيلي خوسحال شدم بعد از 31سال(سال 62پاسگاه زيدعراق واحدمخابرات گردان محبين) ازشما خبري شنيدم.يادشهيد پرويزپورواسماعيل امرايي گرامي باد.

[پاسخ]

اسدالله آزادبخت در گفته :

هرچند از جناب دکتر کورش هادیان پرازگلگی هستم اما خاطرات فراموش نشدنی باعث پیوندی ناگسستنی بین ما شده وچشم پوشی ازآنهمه خاطره ات سبزوبارانی بی انصافی ست!برای این عزیزدوست داشتنی آرزوی بهترین ها را دارم.مانا باشید

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :