کد خبر : 51969
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 486 بازدید

دانشنامه مطبوعات ایران با همت دکتر محمدجعفر محمدزاده رونمایی شد

                          به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر ؛ مراسم رونمایی از جلد اول دانشنامه مطبوعات ایران صبح امروز دوشنبه 26 خرداد با حضورعلی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارتخانه، محمدجعفر محمدزاده سرپرست […]

0 (1)

 

 

0 (3)

 

 

 

0 (2)

 

 

0 (4)

 

 

 

0 (5)

 

 

 

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر ؛ مراسم رونمایی از جلد اول دانشنامه مطبوعات ایران صبح امروز دوشنبه 26 خرداد با حضورعلی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارتخانه، محمدجعفر محمدزاده سرپرست این دانشنامه، معاون سابق مطبوعاتی وزارت ارشاد، جمعی از دست اندرکاران تدوین دانشنامه مذکور و همچنین تعدادی از مدیران مسئول مطبوعات و اصحاب رسانه در وزارت ارشاد برگزار شد.

در ابتدای این برنامه محمدجعفر محمدزاده، سرپرست دانشنامه مطبوعات ایران، تدوین آن را در فضای علمی و فرهنگی کشور یک کار ضروری خواند و گفت: این دانشنامه در نوع خود یک کار روش مند و اساسی برای تاریخ مطبوعات است و امیدواریم ماندگار شود.

محمدزاده با بیان اینکه دانشنامه مطبوعات ایران در شهریور 1390 کلید خورد، یادآور شد: اولین جلسات هیات علمی دانشنامه با حضور استاد معتمدنژاد برگزار می شد و تلاش خواهد شد که نام ایشان تا جلد پایانی دانشنامه در آن باقی بماند.

وی ادامه داد: در کار تدوین دانشنامه دو دسته اشخاص حضور داشتند یک دسته افراد با تجربه که حاوی مقالات و کتاب ها و پژوهش هایی در حوزه مطبوعات بوده و هستند و دسته ای دیگر جوانان بااستعداد و علاقه مند به کار در حوزه مطبوعات که آینده هم متعلق به آنها است. کار دانشنامه مطبوعات ایران از ابتدای تاریخ مطبوعات ایران یعنی از سال 1253 هجری قمری شروع شده و تا به امروز ادامه می یابد.

سرپرست دانشنامه مطبوعات ایران اضافه کرد: این کار در چهار فاز به اتمام خواهد رسید؛ فاز اول نشریات فارسی زبان ایران، فاز دوم نشریات فارسی زبان خارج از کشور، فاز سوم مربوط به فعالان و اشخاصی است که در تاریخ مطبوعات کشور نقش داشته اند و فاز چهارم هم مربوط به نوشتن مقالات در زمینه نهادهای رسانه ای است. در مدخل گزینی این دانشنامه، دقت کافی صورت گرفته تا از منابع معتبر و دسته اول استفاده شود و نهایت تلاش انجام شده تا این کار توسط اشخاص معتبر و متخصص انجام گیرد.

محمدزاده اطمینان داد: در تدوین این دانشنامه هیچگونه قضاوتی در مورد مطبوعات ایران و فعالان آنها صورت نگرفته و تدوین‌کنندگان دانشنامه موظف بودند که واقعیت را به آن شکل که اتفاق افتاده است، منعکس کنند.

وی در پایان از سیدمحمد حسینی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی که بانی دانشنامه مطبوعات ایران بوده است و همچنین حمایت‌ها و تشویق های علی جنتی وزیر کنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تدوین این دانشنامه قدردانی و ابراز امیدواری کرد: دست اندرکاران این دانشنامه بتوانند اندکی از دین بزرگی را که نسبت به مطبوعات کشور دارند، ادا کنند.

در این برنامه همچنین حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: ما به نسبت کشور های منطقه هم در تجلیات و مظاهر مردم سالاری و هم در تجلی تمدن سازی، کشوری پیشرو هستیم و لازم است که این سوابق و پیشینه های مطبوعاتی در کشور ما جمع آوری شود، آن وقت است که ما افتخار خواهیم کرد که چنین مسیری را طی کرده ایم و این راه ادامه خواهد یافت.

انتظامی با تقدیر از دست اندرکاران دانشنامه مطبوعات ایران تاکید کرد: چنین کارهایی توان فرهنگی مضاعفی می خواهد و عموما اقدامات سنگینی است که امیدوارم دست اندارکاران این دانشنامه بتوانند از عهده آن برآیند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

صیدجعفرجمشیدی مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کوهدشت در گفته :

تبریک و درود بر جناب دکتر محمدزاده انشالله شاهد موفقیتهای بیشتر شما باشیم استاد ارجمند

[پاسخ]

گراوندپور در گفته :

ضمن عرض تبریک به آقای محمدزاده عزیز
به نظر می آید کار ارزشمندی باشد و درخور توجه
چه یک چنین داشنامه ای از موضوعات واقعا کاراست.
محمد زاده عزیز مجددا تبریک می گویم و از خدای بزرگ برای شما حوصله طلب دارم تا این کار خوب شما به سرانجام برسد تا در حوزه فرهنگ نویسی که در حال حاضر کمتر نورد توجه قرار گرفته فعل خوبی از یک همشهری مهربان داشته باشیم.
ایام بکام

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

با سلام و قدردانی از برادر عزیزمان آقای محمدزاده ودیگر دست اندر کاران دانشنامه
امید آنکه اولاً مطبوعات به عنوان یکی از ارکان دموکراسی و مردمسالاری جایگاه خود را بیابند و ثانیاً این کار فاخر با همت بلند متولیان آن به سرمنزل مقصود برسد . ان شاء الله

[پاسخ]

مهدی قلایی در گفته :

موفق و سربلند باشید آقای محمدزاده . بدون شک این کاری تاریخی و ارزشمند است و مایه ی افتخار است که به دست توانای شما صورت می گیرد.

[پاسخ]

نادري سعيد در گفته :

که ایزد مقامی ببخشد بلند بر آنان که در بحر دانش درند
بر اعمال روشن به سرّ ضمیر همه هست آگه خدای خبیر

جناب آقاي دكتر محمدزاده ي بزرگوار
از این که با خیزش و جهش علمی در حوزه ی فاخر فکر و فرهنگ و عرصه ی فخیم علم و عمل در خصوص فعالیت های فرهنگی ، دستاورد های ارزنده ای مبذول داشته اید و نیز با تبادل افکار و بستر سازی برای تعامل پایدار جهت اهداف راهبرد تبدیل علم و دانش به ارتقاي بشتر سواد ، دانش و فرهنگ هم ميهنان عزيزمان …اهتمام ورزیده اید ؛ سپاسگذاري مي نماييم .

از حضرت سبحان توفیق حضرت عالی را در حرکت به سوی قله های فتح و ظفر و سرافرازی و سربلندی ایران عزیز مسالت دارد.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :