کد خبر : 52429
تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 785 بازدید

کشف یک کوره تاریخی پخت گچ در لرستان

  مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: یک کوره پخت گچ و همچنین تاسیسات آبرسانی متعلق به دوره ساسانی در کاوش های اخیر حوزه آبگیر سد سیمره کشف شده است. به گزارش میرملاس نیوز به نقل ازایرنا، عبدالرضا مهاجری نژاد افزود:این آثار در پی کاوش های اخیر در حوزه […]

 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: یک کوره پخت گچ و همچنین تاسیسات آبرسانی متعلق به دوره ساسانی در کاوش های اخیر حوزه آبگیر سد سیمره کشف شده است.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل ازایرنا، عبدالرضا مهاجری نژاد افزود:این آثار در پی کاوش های اخیر در حوزه آبگیر سد سیمره به سرپرستی علی فرهانی کشف شده است.

وی گفت: برای انتقال تن پوشه های سفالی مربوط به انتقال آب و همچنین کوره پخت گچ، یک تیم حفاظتی – مرمتی به منطقه سیمره اعزام خواهد شد تا قبل از آبگیری مجدد سد سیمره، این آثار را به موزه لرستان انتقال دهند.

همچنین علی فرهانی سرپرست کاوش در این رابطه گفت: نمونه این کوره تاکنون در ایران بدست نیامده است.

وی افزود: احتمال دارد مصالح مورد استفاده در بناهای قلعه گوری و برزقباله که به تازگی کاوش شده اند، از این مکان تامین شده باشد.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سلام در گفته :

نوش دارو بعد از مرگ سهراب به این میگن

[پاسخ]

شاكي در گفته :

آيا همه قبول كردن كه سرزمين لر و لك زبان نشين توامندي و هوش بالاي را از ابتدا داشتن و استعدادهاي فراواني در كوچه پس كوچه هاي اين ديار وجود دارد و احتياج به خودشناسي و اراده قوي كه وجود داره استفاده كرد نبايستي متظر دولت بود كه كاري كند بسم الله از برادراني كه واقعا وضع مالي خوبي دارن ميخواهيم كه پسشقدم شوند تا به مخروبه اي تبديل نشده ايم همه ميدانن كه زندگي محل گذر است و جز نيكي كسي چيزي با خود نخ.اهد برد جوانان خوبي داريم نگذاريم به دام شياطين بي افتند و منحرف شوند اوضاع داره براي همه جوانان به خط قرمز ميرسد شما را بخدا كمك كنيد تا وضع از اين بدتر نشده

[پاسخ]

سرزده در گفته :

چراغ اول خودت و اطرافیان خودت روشن کن یا علی برادر

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :