کد خبر : 52429
تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 748 بازدید

کشف یک کوره تاریخی پخت گچ در لرستان

  مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: یک کوره پخت گچ و همچنین تاسیسات آبرسانی متعلق به دوره ساسانی در کاوش های اخیر حوزه آبگیر سد سیمره کشف شده است. به گزارش میرملاس نیوز به نقل ازایرنا، عبدالرضا مهاجری نژاد افزود:این آثار در پی کاوش های اخیر در حوزه […]

 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: یک کوره پخت گچ و همچنین تاسیسات آبرسانی متعلق به دوره ساسانی در کاوش های اخیر حوزه آبگیر سد سیمره کشف شده است.

به گزارش میرملاس نیوز به نقل ازایرنا، عبدالرضا مهاجری نژاد افزود:این آثار در پی کاوش های اخیر در حوزه آبگیر سد سیمره به سرپرستی علی فرهانی کشف شده است.

وی گفت: برای انتقال تن پوشه های سفالی مربوط به انتقال آب و همچنین کوره پخت گچ، یک تیم حفاظتی – مرمتی به منطقه سیمره اعزام خواهد شد تا قبل از آبگیری مجدد سد سیمره، این آثار را به موزه لرستان انتقال دهند.

همچنین علی فرهانی سرپرست کاوش در این رابطه گفت: نمونه این کوره تاکنون در ایران بدست نیامده است.

وی افزود: احتمال دارد مصالح مورد استفاده در بناهای قلعه گوری و برزقباله که به تازگی کاوش شده اند، از این مکان تامین شده باشد.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سلام در گفته :

نوش دارو بعد از مرگ سهراب به این میگن

شاكي در گفته :

آیا همه قبول کردن که سرزمین لر و لک زبان نشین توامندی و هوش بالای را از ابتدا داشتن و استعدادهای فراوانی در کوچه پس کوچه های این دیار وجود دارد و احتیاج به خودشناسی و اراده قوی که وجود داره استفاده کرد نبایستی متظر دولت بود که کاری کند بسم الله از برادرانی که واقعا وضع مالی خوبی دارن میخواهیم که پسشقدم شوند تا به مخروبه ای تبدیل نشده ایم همه میدانن که زندگی محل گذر است و جز نیکی کسی چیزی با خود نخ.اهد برد جوانان خوبی داریم نگذاریم به دام شیاطین بی افتند و منحرف شوند اوضاع داره برای همه جوانان به خط قرمز میرسد شما را بخدا کمک کنید تا وضع از این بدتر نشده

سرزده در گفته :

چراغ اول خودت و اطرافیان خودت روشن کن یا علی برادر

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :