کد خبر : 53015
تاریخ انتشار : ۱۸ تیر ۱۳۹۳ - ۰۱:۲۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 405 بازدید

مزارع ذرت مايه حيات بحراني ترين دشت لرستان را سرکشيد / تشنگي 5 هزار نفر در 100 متري شهر

  در حالي دست سفره‌هاي زيرزميني بحراني ترين دشت لرستان هر روز خالي تر مي‌شود که مزارع ذرت به عنوان کشت آب دوست همان ته مانده مايه حيات اين دشت را نيز سرکشيد تا علاوه بر ده‌ها روستاي کوهدشت، ساکنان شهرک امام خميني در 100 متري شهر کوهدشت نيز به معضل تشنگي گرفتار شوند. به […]

2 (14)

 

در حالي دست سفره‌هاي زيرزميني بحراني ترين دشت لرستان هر روز خالي تر مي‌شود که مزارع ذرت به عنوان کشت آب دوست همان ته مانده مايه حيات اين دشت را نيز سرکشيد تا علاوه بر ده‌ها روستاي کوهدشت، ساکنان شهرک امام خميني در 100 متري شهر کوهدشت نيز به معضل تشنگي گرفتار شوند.

به گزارش  میرملاس به نقل مهر، چندين سال خشکسالي پي درپي و پايين رفتن سطح سفره‌هاي آب زيرزميني درکوهدشت باعث شده تا بيشتر روستاها و گاه شهر کوهدشت با مشکل آب آشاميدني مواجه شوند به گونه اي که آبرساني به تعدادي از اين روستاها به وسيله تانکر انجام مي‌گيرد.

هرچند با حفر تعدادي چاه در برخي مناطق روستايي کوهدشت مشکل تهيه آب آشاميدني تعداد کمي از روستاهاي اين شهرستان برطرف شده اما مردم بيشتر روستاهاي کوهدشت هنوز با اين مشکل جدي دست به گريبان هستند.

شهرک امام خميني کوهدشت هم که ابتداي آن بيشتر از حدود 100متر با اين شهر فاصله ندارد جزء حوزه روستايي آن به حساب آمده و آن را شهرک روستايي مي‌خوانند تا آب آشاميدني اش از چاهي بيرون از کوهدشت تامين شود. چاهي که علاوه بر اين شهرک بايد آب آشاميدني روستاهاي ديگري را تامين کند.

آن چه بر روي کاهش جدي سطح آب چاه‌هاي روستايي کوهدشت تاثير زيادي گذاشته است کاشت محصولات آبدوست از جمله ذرت در سطح وسيعي از پهنه دشت کوهدشت است که بايد 12ساعت در روز آب‌هاي زيرزميني اين مزارع را آبياري کنند.

اين در حاليست که با برداشتهاي بي رويه صورت گرفته و تشديد خشکساليها طي يک دهه گذشته دشت کوهدشت با افت جدي سطح آبهاي زيرزميني يکي از بحراني ترين دشتهاي کشور و داراي بيشترين ميزان فرونشست در استان لرستان و حتي کشور است.

يک صاحب خبازي در شهرک روستايي امام خميني کوهدشت به خبرنگار مهر مي‌گويد: براي تامين آب تشتک و درست کردن خمير مجبوريم از کوهدشت و از خانه ي اقوام آب بياوريم.

يکي ديگر از مغازه داران مي‌گويد: ماه رمضان است و هوا بسيار گرم و نمي‌توانيم با وجود تشنگي بيش از حد، هواي داغ کولرهاي بدون آب را تحمل کنيم. وي ادامه مي‌دهد: آبي که با گاري از کوهدشت مي‌آوريم جوابگوي تمام روز نيست و نمي‌توانيم زيرآفتاب داغ تابستان، چندين بار براي آوردن آب به کوهدشت برويم.

جواني که با آفتابه در حال آب پاشي و خنک کردن مقابل مغازه ي خود است مي‌گويد: در طول شبانه روز تنها چهار ساعت مي‌توانيم از آب لوله‌ها استفاده کنيم که آن هم ساعت 2 نيمه شب به بعد است و در طول روز با دهان خشک شيرهاي آب روبه روهستيم.

يک زن خانه دار مدعي است با آب اندکي که نيمه شب ذخيره مي‌کند نمي‌داند رخت‌ها را بشويد يا براي مصارف ديگر از جمله آشاميدني استفاده کند!

مديرآب و فاضلاب روستايي کوهدشت در گفت‌وگو با مهر در اين رابطه با بيان اين که براي رفع مشکل آب شرب اين شهرک با مراجع استاني و شهرستاني مکاتباتي داشته است، مي‌گويد: چاهي که آب شرب شهرک امام خميني را تامين مي‌کند متاسفانه هم ريزش داشته و هم سطح آب آن پايين رفته است.

کامران يوسفوند ادامه مي‌دهد: اين چاه علاوه بر شهرک امام آب چند روستاي آزادبخت را هم تامين مي‌کند و جوابگوي جمعيت پنج هزار نفري اين شهرک و800 خانوار آن نيست.

يوسفوند بيان مي‌کند: ساخت و سازها در شهرک به سرعت انجام گرفته و باعث توسعه سريع آن شده که رفع مشکل آب شرب آن يک چاه مستقل را مي‌طلبد.

مدير آب و فاضلاب روستايي کوهدشت يادآور مي‌شود: چندين شهرک در استان وجود دارند که قرار است به حوزه آب شهري وصل شوند که مقرر شده شهرک امام خميني کوهدشت هم جزء اين طرح قرار گيرد تا بتواند به شبکه آب کوهدشت ملحق شود.

وي مي‌افزايد: ما مکاتباتي در اين رابطه انجام 
داده ايم و نياز است فرمانداري کوهدشت نيز مکاتباتي با مديرعامل آبفاي استان انجام دهد تا با ملحق شدن آب شهرک امام به شبکه کوهدشت مشکل آب شرب آن به صورت پايدار برطرف شود. به هر روي 800 خانوار شهرک امام خميني(ره) کوهدشت ماه رمضان و تابستان داغ را در تشنگي به سرمي‌برند و انتظار مي‌رود آستين تدبير مسئولان امر در استان براي رفع اين مشکل هرچه سريعتر بالا برود.

 گزارش : حشمت اله آزادبخت

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

شهرک نشین در گفته :

امان از تشنگی استاندار….

[پاسخ]

سالیان متوالی است که جهاد کشاورزی نتوانسته جلوی کشت ذرت را بگیرد یا حد اقل به فکر یک کشت جایگزین باشد و یا حد اقل کشت ذرت را به حاشیه رودخانه ها بکشاند . ضعف شدید برنامه ریزی این نهاد مهم کاملا مشهود است و فقط در سالهای پر باران آفتابی میشود و دم از تولید بالا میزند و حاصل زحمات مردم و همچنین الطاف الهی را به نفع خود مصادره میکند .

[پاسخ]

بی کس در گفته :

برادر امین ازادبخت خدا به شما عزت دهد که صدای مظلومیت ومحرومیت ساکنین شهرک امام را به گوش مسولین می رسانی واین دیگر مسولیبن هستندکه بایدعذاب وجدان داشته باشندکه روزه دار درگرمای تابستان درموقع افطار وسحرمشکل اب دارند هیچ عبادتی بهتراز خدمت خدا پسندانه نسبت به خلق نیست

[پاسخ]

نادر ...ع --دالاب در گفته :

عزیزانم اگر بعضیها که همه انها را می شناسیم اقد ام به کشت ذرت نکنند چطور به د اراییها و حساب بانکی شان اضافه نمایند . گناه دارن لطفا قحط نونشون نکنید

[پاسخ]

ذرت وچغندربه آب باحجم خیلی بالابرای رشدنیازدارند.شرایط وبحران بی آبی کشورمی طلبدمسئولین امورآب وجهادکشاورزی فکری به حال مردم کنند

[پاسخ]

کیوان در گفته :

درودبراستادحشمت آزادبخت که مدام به فکر مشکلات کوهدشت می باشد.خداکندمسولین توجه کنن

[پاسخ]

معشوره در گفته :

سد معشوره میاد به همه این نوشته ها خاتمه میده
سیاه بازی نکنیین
مهم اینه که مقاومت کنید

[پاسخ]

از زبان سد پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۱۳:۱۳:

بی سواد من معشوره هستم سالهاست منتظر دیدن شهر کوهدشت هستم ولی اگه برسم به کوهدشت نمیتونم همه شهر را سیراب کنم فکری به حال خودتون بکنید شاید نرسم

[پاسخ]

بقاع نیوز در گفته :

صدای پای آب شهر هم یواش یواش به گوش نمیرسد…

[پاسخ]

کارمند شهرک نشین در گفته :

واقعا برای مسئولین ذیربط متاسفیم که می بینند سالانه سطح آبهای زیر زمینی شهرستان پایین وپایینتر می رود اما همچنان اجازه کشت محصولاتی چون ذرت رامی دهند.
آیا این آقایان نمی دانند که این خطر جدی زندگی مردم را تهدید می کند .
جهت اطلاع دوستان عرض می کنم سال گذشته یکی از کشاورزان محترم که خیار کاشته بود به خداوند قسم خورد که فلان چاه در فلان منطقه از اول کشت جهت تامین آب انواع کشت زمینهای اطرافش وبرای کسب سود بیشتر هفت ماه خاموش نشده و این مدت در هر ثانیه هشت اینچ آب داده است .
حالا مسئولین محترم هم یک محاسبه سرانگشتی بفرمایندوهم قضاوت، اگر برایشان مهم است.
کار بنده حقیر ساکن شهرک امام (ره) این است که اگر باریکه آبی توی لوله ها باشد از ساعت 2بامداد تا اذان صبح هرچی ظرف دم دست دارم برای استفاده فردا پر می کنم ،تازه خوشحال وراضی از تامین آب برای خواب دوساعته به رختخواب می روم .تازه ساعت هفت تا سه بعداظهر باید باکسر خواب در محل کار حاضر شوم.
خدا وکیلی فردای قیامت چه جوابی برای این مردم دارید ؟

[پاسخ]

احمدی در گفته :

ضعف مدیریت در تیم نماینده کاملا مشخص واشکار است .هم در عرصه مقابله با برداشت اب از سفره های اب زیر زمینی و جلوگیری از کاشت چغندر قند وذرت هم در طراحی واینده نگری ابفار جهت تامین اب روستاها ،هدر رفتن آب بدلیل فرسودگی شبکه ابرسانی و……………………………………………………………………..

[پاسخ]

م .امرایی در گفته :

متاسفانه وضعیت اب در شهرکوهدشت بهتر از شهرک نیست در این فصل گرما بیشتر اوقات روز ابی در لوله ها جریان ندارد وکولر های ابی بجای تولید برودت برگرمای منازل می افزایند وباعث خسارت وسوختگی خود کولرها میشوند .امان از گرما وامان از بی ابی.

[پاسخ]

یونس درویشی در گفته :

باآنکه حرف اینجانیب تکراری ست اما من هم به نوبه ی خود ازمسئولین مربوط خواهش می کنم فکری به حال این معضل بکنند مگرمی شود شهرستانی به این کم آبی وبحران وجودداشته باشدبعداجازه دهیم اینچنین دراطراف شهرمان صدهاحلقه چاه زده شودواینچنین آب شهرمان به یغمابرده شود.تاازمرزبحران هم عبورنکرده ایم فکری به حال این معضل بکنید.لااقل برایشان کنتورآب نصب کنید.یا به روش صنعتی آبیاری کنند.اگراین آب ازخلیج فارس هم تهیه می شدحیف است این چنین هدربرود.همه بایدکمک کنند.پارکهایمان بایدآبشان جداتامین شود.امیداست تادیرنشده کاری بکنند.

[پاسخ]

تشنه ی تشنه در گفته :

من احساس می کنم که وای وای عمو عمو العطش

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :