کد خبر : 53118
تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۰۳:۴۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 856 بازدید

نقدي بر طرح تحول سلامت

  تورج آزادبخت / میرملاس نیوز :  نقدي بر طرح تحول سلامت طرح تحول سلامت گامي بلند در راستاي رفاه و رفع دغدغه هاي مالي بيماران است که به همت دولت یازدهم از سوم ارديبهشت ماه در سراسر کشور به مرحله اجرا گذاشته شد و انتظار می رود به مدد رویکرد حمایت کننده این طرح، […]

1-7

 

تورج آزادبخت / میرملاس نیوز : 

نقدي بر طرح تحول سلامت

طرح تحول سلامت گامي بلند در راستاي رفاه و رفع دغدغه هاي مالي بيماران است که به همت دولت یازدهم از سوم ارديبهشت ماه در سراسر کشور به مرحله اجرا گذاشته شد و انتظار می رود به مدد رویکرد حمایت کننده این طرح، بخش مهمی از بار سنگين هزینه های درمانی از روي دوش مردم برداشته شود. اين طرح [اگرچه به طور محسوسی پزشک سالارانه می نماید] اما در عین حال يکي از مهمترين اقدامات مسکوت مانده دولتها در ادوار گذشته و به طور خاص شاهکار شجاعانه ای از دولت تدبير و اميد است که بی تردید در تاريخ وزرات بهداشت و درمان اقدامی ” کم نظير” به شمار می رود و نیکوست که از همت همه مسئولان فهیم نظام بویژه مقام معظم رهبري که در تسریع اجرای طرح تاکید فرمودند، و نیز رئيس دولت تدبير و اميد و پيگيري هاي مجدانه ي وزير فرهيخته ي بهداشت و درمان در تسهیل، تسریع و اجرای این طرح کارگشای ملی به شایستگی قدردانی شود.
صرف نظر از وجود کاستی های ناشی از عملکرد دولتها در ارائه خدمات مطلوب درمانی و پوشش خدمات بیمه ای به شهروندان در سالهای اخیر، اينکه طرح تحول سلامت در ادامه حیات خود به چه سرنوشتی دچار خواهد شد و آیا موجبات رضایتمندی مردم را فراهم خواهد نمود یا خیر؟ مطلوب آن است که مسئولین امر به انتظار گذشت زمان ننشینند و بدون اتلاف وقت از هم اکنون نسبت به تشکیل گروههای کارشناسی ویژه ارزیابی طرح در کلیه استانها اقدام و موازی با اجرایی شدن طرح به بررسی و شناسایی نقاط ضعف و قوت و نیز تهدیدها و فرصت های پیش روی طرح بپردازند .
در این نوشتار تلاش شده تا به برخی مشکلات، موانع و تهدیدهای احتمالی و بالقوه که ممکن است در مسیر اجرا و عملیاتی شدن این طرح عظیم عرض اندام کنند، اشاره شود و در عین حال راهکارهایی نیز برای پیشگیری و احیانا رفع این موانع جهت استفاده متولیان و برنامه ریزان طرح ارائه گردد.
موانع و تهدیدهای احتمالی:
عدم تناسب اطلاعات کاشناسان با فرهنگ محلي منطقه
عدم اطلاع رساني درست کارشناسان طرح و تشريح جزييات از طريق رسانه ها و مجراهاي ارتباطي
عدم اطلاعات کافي مسئولين شبکه های بهداشت و بيمارستان ها از روند و چگونگي اجراي طرح
عدم جاری بودن یک وحدت رویه در اجرا و تفسیر قوانين و آئین نامه های اجرایی طرح در دانشگاه هاي علوم پزشکي و بيمه های ناظر بر خدمات درمانی
ضعف در نظارت محیطی و مستمر توسط بازرسين و ناظرين دانشگاه ها از اجرای دقیق طرح
عدم انگيزه پرسنل درمان و واحد های پشتيباني نسبت به اجراي طرح بدلايل خاص مدیریتی و کاستی های رفاهی کارکنان
افراط در برگزاري همايش و سمينار های نامتناسب با موضوع طرح در مرکز و غفلت از شهرستان ها
نگراني مدیریت بخش درمان، پرسنل درگیر طرح و گیرندگان خدمات از عدم تامين منابع مالي طرح وشفاف نبودن آن
عدم توفیق طرح در حذف فاجعه ي “زير ميزي” که متاسفانه همچنان با قدرت در حال ادامه روند قبلي خود است.
راهکارها:
کارشناسان اين طرح بايد با فرهنگ بومی منطقه ي اجراي طرح، آشنايي کامل داشته باشند تا در اجرای بخشنامه ها و مراحل ذیربط موفق تر باشند. براساس شواهد موجود درحال حاضر، در برخي شهرستانها مردم به “علل مختلف” ازدریافت دفترچه هاي رايگان بيمه سلامت خودداري مي کنند. اين در حالي است که يکي از پايه هاي اصلی اجراي اين طرح مبتنی بر پوشش صددرصدی دفترچه های بیمه برای مردم است. 

مطلوب است مديران ارشد دانشگاهها، شبکه های بهداشت و درمان، بیمارستان ها و یا روابط عمومي ها- معاونت ها و کارشناسان طرح با حضور در شبکه هاي تلويزيوني و راديويي استاني، روزنامه و نشريات محلي و پايگاههاي خبري نسبت به اطلاع رسانی کافی به مردم در خصوص معرفی کلیات و جزئیات طرح اقدام نمایند تا همه ي مردم در اثر بی اطلاعی از طرح سرگردان نباشند، [چنانکه هم اکنون دچار اين سرگرداني هستند]. در اين بين نبايد از قصور و کوتاهي مجراهاي ارتباطي در همراهي با دانشگاه علوم پزشکي چشم پوشيد.
اطلاع رساني اين طرح عظيم به حدي دچار ضعف بوده که حتي پرسنل اجرا کننده آن نيز اطلاعات زيادي در اين رابطه ندارند ، چه رسد به رسالت ” آگاهي دادن به بيماران و همراهان آنها”.
سازمان هاي بيمه گر طرف قرارداد و بيمارستان ها در اجرا و تفسیر بخشنامه ها و آئین نامه های اجرایی طرح اختلافات زيادي دارند که مطلوب است به منظور رفع شبهات و ابهامات موجود سیاستگذاران اصلی طرح، جلسات کارشناسي مربوطه را تشکیل و وحدت رویه ای را در تفاسیر و اجرائیات طرح در کل کشور و استان ها تعیین نمایند قبل از آنکه عواقب این موضوع باعث بروز مشکلات حادتری گردد.
طرح تحول سلامت با وجود موثر و کارآمد بودن ، براي بخش عمده اي از عوامل اجرايي آن يعني کادر درمان و پشتيباني بيمارستان ها، هيچگونه مزايايي، بجز افزايش حجم کاري آنها با وجود کمبود نيروي انساني در بخش هاي مختلف بيمارستاني نداشته است. هرچند پرسنل همانند گذشته ذره اي از وظيفه و رسالت خود منحرف نشده اند ولي به نظر می رسد تداوم این امر در آتیه به کاهش انگيزه آنها منجر شود.
انتظار مي رفت در مراحل آغازین اجراي طرح، بازرسان و ناظرين مربوطه به صورت محيطي و مستمر در تمام بيمارستان ها، حضوری فعال داشته باشند که هم مشکلات را رصد کنند (مانند برخی مشکلات ناشي از عدم اطلاعات و فضاهاي مناسب) و هم نظارت بيشتري برحسن انجام طرح داشته باشند.
در مورد جلوگيري از فاجعه ي زيرميزي بايد پذيرفت که هنوز هيچگونه اقدام چشمگيري انجام نپذيرفته و لازم است به صورت کلان و در راس امور به آن پرداخت تا رضايتمندي مردم دوچندان شود.
در پايان از بودجه هاي عمراني تخصيص يافته جهت تجهيزات و کيفيت هتلينگ بيمارستان ها، که يکي ديگر از موارد حياتي و زير ساختي اين طرح است نبايد به راحتي گذشت بلکه باید چنين فرصت هايي را مغتنم شمرد که شايد ديگر تکرار نشود و لازم است از اتلاف بودجه هاي تخصيص يافته و نیز دخالت سلائق شخصي افراد جلوگیری و با استفاده از متخصصين امر، کيفيت مطلوب اجرای طرح را تضمین نمود.
به اميد روزي که ديگر هيچ بيماري دغدغه ي هزينه درمان خود را نداشته باشد.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

بهروز پیری در گفته :

با سلام
بسیار جامع و کارشناسی شده بود.
خیلی قشنگ تمامی زوایای طرح مورد برسی قرار گرفته است
موفق و پیروزمند باشی تورج جان

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۲ تیر , ۱۳۹۳ ۰۸:۴۳:

ممنون بهروز جان

[پاسخ]

محمود مهکی در گفته :

با تقدیر ازقلم شیوای جناب آقای آزادبخت،از مسئولین شهرمان میخواهم ضمن آشنایی لازم با این طرح عظیم وتاریخی مردم ستمدیده کوهدشت راازمزایا ی این طرح آگاه وبهره مند نمایند،حتی اگر شده خانه به خانه بگردند مثل انتخابات

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۲ تیر , ۱۳۹۳ ۰۸:۴۴:

ممنون محمود هميشه ميرملاسى
ما هم اميدواريم

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

نجات غريق
——————————————————————————–

متن حكايت

مردي در كنار رودخانه‌اي ايستاده بود. ناگهان صداي فريادي را مي‌شنود و متوجه مي‌شود كه كسي در حال غرق شدن است. فوراً به آب مي‌پرد و او را نجات مي‌دهد. اما پيش از آن كه نفسي تازه كند فريادهاي ديگري را مي‌شنود و باز به آب مي‌پرد و دو نفر ديگر را نجات مي‌دهد. اما پيش از اين كه حالش جا بيايد صداي چهار نفر ديگر را كه كمك مي‌خواهند مي‌شنود. او تمام روز را صرف نجات افرادي مي‌كند كه در چنگال امواج خروشان گرفتار شده‌اند غافل از اين كه چند قدمي بالاتر ديوانه‌اي مردم را يكي يكي به رودخانه مي‌انداخت.
——————————————————————————–

شرح حكايت
برخي مديران و سازمانها اين گونه عمل مي‌كنند. در اين سازمانها به جاي درمان ريشه، به كندن برگ هاي زرد رغبت بيشتري نشان داده مي‌شود. به عبارت ديگر به جاي علت يابي و رفع مشكلات، صرفاً به اصلاح آنها مي‌پردازند. آيا بهتر نيست ضمن چاره‌جويي براي عوارض و مسائل پيش‌آمده، بر روي علل هم تأثير گذاشت تا مسئله به طور همه جانبه حل شده و از اتلاف سرمايه ها و منابع با ارزش جلوگيري شود؟
.كليدواژه‌ها : حل مسئله ؛ علت ؛ معلول ؛ ريشه يابي ؛ عارضه يابي ؛ رويكرد سيستمي

خدمت دوست گرامی جناب تورج خان سلام و عرض ادب و احترم امیدوار نصایح شما سر مشق مدیران و دست اندکاران قرار گیرد

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۲ تیر , ۱۳۹۳ ۰۸:۴۶:

حكايت قشنگى بود حميد جان
حميد جان متاسفانه هر چه از پايتخت به سمت شهرستان ها پيش مي رويم ضعف هاى آن بيشتر است

[پاسخ]

باقر آزادبخت در گفته :

تورج جان به امید آن روز-موفق وپیروز باشی

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۲ تیر , ۱۳۹۳ ۰۸:۴۶:

سپاس باقر جان

[پاسخ]

هم ولایتی بیچاره شما 112 در گفته :

جناب تورج خان عزیز ؟ ای کاش از بیمارستان کنا ر خودمان حرفی میزدی دیروز جمعه 4/20 یه خانم از اشنایان جهت زایمان میبردیم بیمارستان ( بیمارستانی که ریاستش بر دکتر جان امرایی ) ساعت 4/5 بود رسیدیم بیمارستان که دوآمبولانس تصادفی اوردن البته با کلی خانواده ارباب رجوع و…و… که همون خانمی که ما آوردیم زایمان از هوش رفت به خاطر اون صحنه های که دم در اورژانس دید خدارا شکر با ماشین شخصی بردیم شهرستان ؟؟؟؟ وقبل از اینکه برسیم 20 کیلومتری اون استان زنگ زدیم اورژانس بیمارستان ؟؟؟؟ موقع ای رسیدیم دم در انگار از وزارت سفارش شدیم اینقدر رسیدگی شد و..و… کاری ندارم به مطالب شما خوب وعالی بود ولی ای کاش درمورد بیمارستان خودمان مطالبی جهت اطلاع مسولین استان مینوشتی چون شما بهتر از هرکس مشکلات میدونی ؟

[پاسخ]

تورج آزادبخت / سرویس سیاسی "میرملاس" mirmalas@gmail.com پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۲ تیر , ۱۳۹۳ ۰۸:۴۰:

هم ولایتی عزیز با سلام
موضوع بیان شده موارد و نواقص طرح عظیمی است که بحق تاثیری بسزایی در زندگی عامه مردم دارد. پس لازم است این موانع رفع تا در اینده شاهد بالا رفتن کیفیت این طرح باشیم. در مورد مادر باردار باید عرض کنم که مادران پرخطر یکی از مواردی ست که مسئولین حساسیت بیش از حدی به آن نشان می دهند چون از موضوع اطلاعی ندارم نمیتوانم قضاوت کنم. به هر حال حق پیگیری موضوع با شماست

[پاسخ]

سید احمد حسینی در گفته :

با سلام و تشکر از اطلاع رسانی خوبتون .

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۰۲:۱۹:

با سپاس از سيد عزيز

[پاسخ]

امیر در گفته :

سلام باتشکر آخر کارشناسی دانا و آگاه به وظایف اشخاص پیدا شد در هوای ماندگاری همیشه ماندگار باشی آقای آزادبخت

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۰۲:۲۳:

اميرجان ممنون از شما اين القاب مبارك وجود تان. بنده را فقط آگاه كافى ست. بقول خودتان : در هواى ماندگارى هميشه ماندگار باشيد

[پاسخ]

همکاردلسوز در گفته :

باسلام خدمت همکار عزیزازمطالب جالبتون
امیدوارم همانگونه که ازمطالب پیداست مدیر بیمارستان وسرپرست شبکه باایجاد یک کمیته سلامت باکارشناسان این موضوع جهت بهتراجراشدن این طرح اقدامات لازم راانجام دهند وهمچنین یک پیشنهاداینکه از طریق نصب بنرهای درسطح شهر درجهت آگاه سازی مردم بااین طرح مساعدت نمایند

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۰۲:۲۷:

همكار دلسوز سلام بر شما
پيشنهادتون خوبه ، درد ما آگاه نبودم مردم از اين است كه يكى از روشهاى اطلاع رسانى همان نصب بنر در معابر و محل هاى خاص است

[پاسخ]

حسني تبار در گفته :

جناب آقاي آزدبخت
ضمن سلام
به نکات بسيار مهمي اشاره نموديدکاملا جامع بود. اميدوارم به گوش مسئولي مربوطه رسيده باشد

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۴ تیر , ۱۳۹۳ ۱۰:۰۱:

سلام آقای حسنی تبار عزیز
هدف بنده هم همین بود.

[پاسخ]

فيضي پور در گفته :

بردوست عزيزم جناب آزادبخت سلام باد،كارشناسانه بود ونقد ازدرون، موفق باشيد

[پاسخ]

تورج آزادبخت / سرویس سیاسی "میرملاس" mirmalas@gmail.com پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۱۴:۰۳:

سپاس استاد عزیز

[پاسخ]

محسن میرزایی در گفته :

عالی بودتورج جان عکست هم قشنگه

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۴ تیر , ۱۳۹۳ ۱۰:۰۳:

ممنون محسن جان

[پاسخ]

سعید قبادی در گفته :

تورج جان خیلی عالی و کارشناسی شده بود ایشالا موفق باشی

[پاسخ]

همکار در گفته :

متاسفم برا محسن میرزایی و احمد حسینی و سعید قبادی همه ناملایمات و کجرویهای رییس قبلی و گروه تاسیساتیش زود فراموش کردید انتظارم بیشتر بود

[پاسخ]

تورج آزادبخت / سرویس سیاسی "میرملاس" mirmalas@gmail.com پاسخ در تاريخ دوشنبه ۳۰ تیر , ۱۳۹۳ ۰۹:۴۸:

همكار گرامى سلام
اميدوار بود اگر نقدى بر گذشته داشتيد با نام اصلي خود مطرح ميكرديد ولى شايد…
درخصوص چند كامنت سراسر تهمت افترا گذشته ى شما ذكر چند نكته خالى از لطف نيست
در دوران مديريت هر شخص يا گروهى بدون شك نواقص يا ايراداتى وجود داشته و هست اگر غير از اين بود كه الان مدينه فاضله داشتيم.
برادر گرامى و دوست نزديك ” براى ديگران مجهول و براى بنده معلوم” دوران مديريت گذشته اين مقدار توان كارى و اجرايي داشتند دوران حضرتعالي و دوستانتان هم كاملا آشكار و واضح است براى همگان ، أميدوارم معناى صحبتم را گرفته باشيد.
دشمن دوست نماى من؛ اگر اند كى تعقل ميكرديد موضوع مطرح شده فقط جهت كمك به ارتقاء و بالا رفتن كيفيت طرح عظيم و بحق ” سلامت ” بوده نه أنچه شما پنداشتيد.
دوست عزيز زمان زيركار درروى و خرابكارى و… به إتمام رسيده و مردم و مسئولين آگاهند. پس هميشه دعا كن شما هم يك تاسيساتى بوديد نه … شايد به اين طريق بتوانيد اند كى خدمت كنيد.
به اميد روزى كه همه ى دوستان يكرنگ و بى ريايي باشيم . ان شالله

[پاسخ]

مهدی احمدی در گفته :

آقا تورج مطالبت زیبا بود .ولی کو گوش شنوا در این جامعه کنونی کمتر کسی به انتقاد و پیشنهاد فکر می کنه و هرآنچه مدیرارشد در ذهن دارد به عنوان اندیشه اندوخته در ذهنش بکار می برد .لذا شایسته است خدمت صادقانه خودمان سرلوحه زندگی باشد.پیروز و سربلند باشی

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ دوشنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۳ ۰۲:۰۰:

سلام بر مهدى عزيز
انجام اينكار سخت نيست. اميدوارم سريع تر تدبيرى انديشيده شود

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

j تورج خان یه فکری به نظافت بیمارستان بکنید من ساکن تهران هستم امده بودم کوهدشت خانم مریض شد من او بردم بیمارستان خجالت کشیدم از پس بیمارستان کثیف بود ملاحفه خونی اشغال زیادی ریخته بود

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ دوشنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۳ ۰۱:۵۶:

باسلام به كوهشتى ساكن تهران
مسؤولين بايد پاسخگوى شما باشند اميدوارم كامنت شما رو پاسخ بدهند. ممنون از حضور شما

[پاسخ]

تورج آزادبخت پاسخ در تاريخ دوشنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۳ ۰۱:۵۷:

باسلام به كوهدشتى ساكن تهران
مسؤولين بايد پاسخگوى شما باشند اميدوارم كامنت شما رو پاسخ بدهند. ممنون از حضور شما

[پاسخ]

سجاد حيدري در گفته :

دستت درد نکنه اقاي ازادبخت کيف کرديم بازم بنويس خوشحال ميشيم قربانت

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

جون خودت خودت اینو نوشتی من که باور نمی کنم

[پاسخ]

ایرج قلیچی در گفته :

دست مریزاد تورج جان کاش مسئوولین با درایت و تعامل وحمایت بین بخشی نواقص طرح را بر طرف وگامی در جهت کمک به سلامت واقتصاد خانوار بردارند .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :