کد خبر : 53211
تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 221 بازدید

زنگ خطر برای کشاورزهای لرستان به صدا درآمده است

    مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي لرستان می‎گوید زنگ خطر برای کشاورزهای لرستانی به صدا درآمده است. به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا، عظیم دادگر در جمع خبرنگاران گفت: در گذشته‎هاي نه چندان دور استان ما به‎خاطر قرار گرفتن در مسير دو جبهه آب و هوايي مديترانه‎اي از طرف غرب و جبهه سوداني كه […]

 

 

مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي لرستان می‎گوید زنگ خطر برای کشاورزهای لرستانی به صدا درآمده است.

به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا، عظیم دادگر در جمع خبرنگاران گفت: در گذشته‎هاي نه چندان دور استان ما به‎خاطر قرار گرفتن در مسير دو جبهه آب و هوايي مديترانه‎اي از طرف غرب و جبهه سوداني كه از طرف جنوب غربي بخشي از استان را تحت پوشش قرار مي‎داد، لرستان بعد از استان‎هاي شمالي يكي از پر باران‎ترين استان‎هاي كشور بود و به‎طور ميانگين 530 ميلي‎متر بارندگي در سال زراعي رقم قابل توجهي بود.

وی افزود: ميانگين بارش كشور 250 ميلي‎متر است اما از چند سال پيش اين روند کاهش داشته به‎طوري كه بعد از خشكسالي‎هاي اخير به استثنای سال‎جاري حدود 20 درصد از بارندگي‎ها كم شده و علاوه بر آن پراكنش نامناسب و تغيير شكل بارندگي‎ها از برف به رگبار موجب هدررفت آن‎ها شده و از طرفي به علت نبود سدهاي ذخيره در استان امكان نگه‎داري آب وجود نداد.

مهندس دادگر با تأکید بر اینکه باید براي كنترل روان‎آب‎ها كه در فصل سرد سال نازل مي‎شود چاره انديشي شود، يادآور شد: هم اكنون زنگ خطر در شهرستان كوهدشت به صدا درآمده و كشاورزان حاضر به تغيير الگوي كشت نيستند و هيچ قانوني مبني بر جلوگيري از كشت محصولات آب دوست در اين مناطق وجود نداد.

 مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي لرستان تصریح کرد: با ادامه این روند و با توجه به عدم وجود امكان جبران منابع آب با روند كاهش سالانه نزولات آسماني، توليد اغلب محصولات اساسي موردنياز مردم در استان تعطيل خواهد شد.

وي در پايان گفت: با توجه به خشكسالي‎هاي چندين ساله و كاهش آب‎هاي زيرزميني از كشاورزهای هم استاني به‎ویژه مناطق جنوبي استان مثل شهرستان‎هاي كوهدشت، پلدختر، چگني و جنوب خرم‎آباد درخواست می‎کنیم ضمن استفاده بهينه و به‎موقع از آب، كمتر از كاشت گياهان آب دوست استفاده كنند.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

حمیدازادبخت در گفته :

باغبان قصر حاكم
——————————————————————————–

متن حكايت

روزي حاكم شهري دستور داد تا باغبان قصر را در ميدان شهر گردن بزنند. وزير حاكم كه مردي خردمند بود پيش حاكم رفت تا علت را جويا شود و جان باغبان بيچاره را نجات دهد.

وزير پس از انجام تشريفات معمول پرسيد: «حاكم به سلامت باد، چه گناهي از اين نگون بخت سر زده كه چنين عقوبتي بر او رواست؟»

حاكم با نگاهي خشمگين به وزير گفت: «اين نگون بخت كه مي گويي چند باريست كه چون دزدان، به قصر دست درازي مي كنند و از ديوار باغ راه فرار مي جويند، هر چه در پي دزدان مي دود بدانها نمي رسد. بار اول و دوم و سوم را بخشيديم، ولي به حتم او را عمدي در كار است. ترديد ندارم كه اين باغبان رفيق قافله و شريك دزدان است.»

وزير از شنيدن اين موضوع لبخندي زد و گفت: «نه اين مرد باغبان و نه هيچ باغبان ديگري دزدان را دست نتوان يافت. چون او براي حاكم مي دود و دزدان براي خود.»

حاكم از پاسخ وزير خوشش آمد و از خون باغبان گذشت.

شرح حکایت عنوان میکند که کشاورزان فکر مشکلات و گرفتاریهای خود میکنند و چیزی که برایشان قابل لمس است بانکهای طلبکار هستند
كليدواژه‌ها : انگيزش ؛ مشاركت كاركنان ؛ تعلق سازماني

[پاسخ]

مهندس پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۱۹:۴۳:

جناب مدیر زراعت اسنان باید خدمت شما عرض کنم اینهمه مشگلات کشاورزی چه از لحاظ کمبود اب و چه از لحاظ مشگل کشاورزان همه و همه از عدم برنامه ریزی برای این حرفه استراتژیک است لذ شما مسیول محترم وژایف خود را به عموم یاداوری نکن
لطف کن این حکایت اقای ارادبخت را که خیلی زیبا وثف کردن مصاحبه شما راسر مشق شما و سایر مدیران قرار گیردو دنبال راه حل و چاره ای که کشاورز لای تله گیر نکرده باشد بگردید

[پاسخ]

مجتبی تیموری آزادبخت پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۵ تیر , ۱۳۹۳ ۱۲:۲۴:

جناب حمید آزادبخت زیبا بود. از حکایت لذت بخشتان حظ کافی بردم به جد .برقرار باشید.

[پاسخ]

هفت اقلیم در گفته :

سلام جناب آقای آزادبخت طاعات و عبادات قبول انشاله
سجاد محمدزاده هستم : دو مقاله دارم در مورد تأثیر تغییر اقلیم در گندم دیم شهرستان کوهدشت و خرم آباد و یکی دیگه در مورد تغییرات رژیم بارش در استان لرستان که در مجلات علمی بین المللی چاپ شده که یافته های جالبی رو در مورد تغییر اقلیم و میزان عملکرد گندم در شهرستان و استان نشان می دهد ضمناً این موضوع و نتایج برای اولین باره تو استان کار شده

[پاسخ]

امین آزادبخت (مدیر سایت ) پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۳ تیر , ۱۳۹۳ ۱۴:۱۰:

سلام جناب محمدزاده
لطفاً مقالات رو به این آدرس ارسال نمایید :
mirmalas@gmail.com

[پاسخ]

غغضه خور در گفته :

سال هاست کشاورزی استان را نابود کردید
شما زراعت و بهاروند باغات را نابود کردید حالا زبان باز می کنید

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :