کد خبر : 5382
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۲۱:۴۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 430 بازدید

سد معشوره، با حجم یك میلیارد و ششصد میلیون متر مكعب آب، دشت کوهدشت را سیراب می کند

  به گزارش میرملاس نیوز ؛ احداث سد معشوره كه می توان از آن به عنوان بزرگترین سد منطقه غرب كشور یاد كرد در جریان سفر سوم هیات دولت به لرستان به تصویب رسید تا با احداث آن ، زمینه لازم برای مهار روان آب ها و توسعه بخش كشاورزی و اقتصادی لرستان فراهم شود. […]

 

به گزارش میرملاس نیوز ؛ احداث سد معشوره كه می توان از آن به عنوان بزرگترین سد منطقه غرب كشور یاد كرد در جریان سفر سوم هیات دولت به لرستان به تصویب رسید تا با احداث آن ، زمینه لازم برای مهار روان آب ها و توسعه بخش كشاورزی و اقتصادی لرستان فراهم شود.

با بهره برداری از این سد عظیم بیش از 36 هزار هكتار از اراضی دیم دشت های كوهدشت، رومشكان و طرهان به كشت آبی تبدیل می شوند كه این مهم به معنای ایجاد تحولی اساسی در حوزه كشاورزی و اقتصادی لرستان است.

سد معشوره 271 میلیون متر مكعب آب را از رودخانه كشكان ذخیره می كند و این میزان براساس ساختار سد قابلیت افزایش تا یك میلیارد و 600میلیون متر مكعب را دارد.

سد معشوره سدی از نوع بتونی دو قوسی است كه ارتفاع آن از پی 114 متر و حجم تنظیم آب آن 106 میلیارد متر مكعب است.

یكی دیگر از ویژگی های بارز این سد توان تامین انرژی برق آبی است.

عملیات اجرایی سد معشوره از فروردین ماه سال 90 آغاز شده و تاكنون علاوه بر تجهیز كارگاه و تامین زیرساخت های لازم برای كار در محوطه، طرح بند انحرافی آب ، تونل انحراف آب و جاده دسترسی اجرا شده است.

عملیات اجرایی این سد در كمترین زمان ممكن پس از تصویب در هیات دولت با مشاركت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آغاز شده تا با 32 كیلومتر تونل و كانال، آب از سد مخزنی معشوره به دشت های كوهدشت و رومشكان منتقل شود.

تولید انرژی برق آبی، مهار سیلاب، تأمین آب مورد نیاز بخش صنعت و آشامیدنی از دیگر مزایای احداث سد معشوره در لرستان است.

با بهره برداری از این سد سالانه بیش از198گیگاوات انرژی برق نیز تولید خواهد شد، میزان اعتبار و برآورد اولیه برای احداث سد معشوره لرستان حدود 10هزار میلیارد ریال است.

هدف از اجرای این طرح بزرگ عمرانی و زیربنایی در لرستان ذخیره سازی 271 میلیون متر مكعب آب از منابع آبی و روان آب های موجود استان است كه از طریق رودخانه كشكان ذخیره می شود.

مدیر عامل شركت آب منطقه ای لرستان در خصوص سد معشوره گفت: تاكنون نزدیك 20 میلیارد ریال برای اجرای این طرح عمرانی هزینه شده است.

وی اظهار داشت: از این میزان آب ذخیره شده 250میلیون مترمكعب برای مصرف اراضی كشاورزی است كه حدود 36 هزار هكتار از اراضی دیم به روش آبیاری تحت فشار به آبی تبدیل می شود.

وی گفت:كل اعتبارات مورد نیاز برای این سد بالغ بر 10هزار میلیارد ریال پیش بینی شده كه زمینه اشتغال بكار 12 هزار نفر را در زمان بهره برداری فراهم می كند.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

واریانس در گفته :

خداوند رحمت کند پدر و مادر نماینده قبلی شهرستان کوهدشت و حال انتظار ما از نماینده محتر فعلی شهرستان این است که ادامه دهنده ی این طرح ملی منطقه ای باشد

[پاسخ]

یک همشهری در گفته :

انصاف و واقع بینی و قئر دانستن صفات پسندیده ای می باشند انصافا نماینده قبلی این امر حیاتی وعظیم را به سر انجام رساندند با تشکر از ایشان امیدواریم نماینده محترم فعلی نیز ادامه ی کار را در صذر برنامه ی حود قرار دهد.

[پاسخ]

یک کوهدشتی در گفته :

خدا وکیلی حاج آقا قبادی سنگ تمام گذاشت، امید آنکه بدون در نظر داشتن نتیجه ….. انتخابات، آقای ملکشاهی برای به ثمر رسیدن این طرح که حکم حیاتی برای مردم کوهدشت دارد زحمات آقای قبادی را هدر ندهد و تا توان دارد در به ثمر رساندن آن کوتاهی نکند.

[پاسخ]

علیپور در گفته :

سالهاست که این جملات زیبا رویای ما شده است
به نظرتون چند وقت دیگه این سد به بهره برداری می رسه؟
سد رودبار برای استان ایلام پس از 18 سال امسال آبگیری شد
سد دز از بزرگترین سدهای جهان دقیقا در 2سال(40سال گذشته) به بهره برداری رسید
امیدوارم عمری باشد و آغاز بکار سد گاوشمار(معشوره)را ببینیم

[پاسخ]

لرستاني در گفته :

مهم نيست كي اين كارو كرده مهم اينه كه نوش دارو نباشه!!!!

[پاسخ]

اميدواريم با پيگيري هاي نماينده فعلي شهرستان فقر در اين شهر ريشه كن شود

[پاسخ]

شاهكار در گفته :

از انتخاب اين نام جعلي و بي اساس عميقاً متأسفم
من و پدرانم از ساكنان صاحب پيشينه تنگه شهير”گاشمار” و به زبان پارسي “گاوشمار” هستيم
مردم فهيم منطقه به شدت از اين موضوع دلخورند
نقل است كه مسؤول فرهيخته اي كه براي آغاز پروژه ساخت اين سد به منطقه آمده از يكي از ساكنان محل راجع به نام آنجا سؤال ميك%

[پاسخ]

حیدری- کرمانشاه در گفته :

امیدوارم چنین طرح های مفیدی با جدیت نماینده های محترم به شکل جدی پی گیری شود.

[پاسخ]

انصافتان را شكر سد معشوره براي الشتر ونورآباده نه براي كوهدشت وطرهان ورومشگان اگر فبادي كاربلد بود وكار كارشناسي مي كرد كه رودخانه سيمره تا طرهان ورومشگان يك دهم فاصله معشوره تا اين مناطق را دارد . يه كم واقع گرا باشيد

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۵ خرداد , ۱۳۹۱ ۱۶:۳۹:

جناب “س” با سلام اگر شما اختلاف ارتفاع سطح زمین را در نقاط مختلف مطالعه نمایید،این فرمایش حضرت عالی جایگاه علمی ندارد.

[پاسخ]

فرید امرایی ا در گفته :

با سلام .از سده معشور اب اوردن واسه رومشگان فقط وفقط خیالی بافی بیش نیست.اگه شما به فکر مردمیت با کمترین هزینه .وسریع اب رسانی برای دشت هموار رومشگان میتوانید با دو موتور جت از سده بزرگ سیمره را سیراب کنید.فقط نگوید نمیشه چطور میخواهند اب از دریا خزر به سمنان ببرند او نمی توانند از سیمره به رومشگان اب رسانی کنند

[پاسخ]

فرخ کاکاوند در گفته :

دوستان کوهدشتی
حالا که آبمان را برده اید نوش جانتان اما انصافا نام تاریخی آن منطقه را که تنگ گاشمار است تحریف نکتید گرنه آن را پر از خاک میکنیم تا زود خراب شود ( شوخی ).
گاه شمار : نماد تقویم و گاهشماری
گاوشمار : حاکی از باریکی تنگه که گاوها یکی یکی باید عبور کنند
به هر معنا باشد بهتر از معشوره بی معنی است

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :