کد خبر : 54141
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۴۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 550 بازدید

استیضاح همان اندازه حق شوراست که دانستن حق مردم !

  ولی درویشی / میرملاس نیوز : در این ایامی که عصر ارتباطات نام گرفته و هر روز گونه ای گویاتر و پویاتر، از رسانه های اجتماعی ظهور می کند، اندیشه پنهان کردن اخبار و حوادث از مردم، گویاترین نوعِ خام اندیشی است. امروزه به مدد رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی، خصوصا شبکه های نوظهور که به راحتی بر روی تلفن های […]

a56d550133bc58076866ab9656d0ba0a52945eaa76510b74cee52c5b2f4795ae

 

ولی درویشی / میرملاس نیوز :

در این ایامی که عصر ارتباطات نام گرفته و هر روز گونه ای گویاتر و پویاتر، از رسانه های اجتماعی ظهور می کند، اندیشه پنهان کردن اخبار و حوادث از مردم، گویاترین نوعِ خام اندیشی است. امروزه به مدد رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی، خصوصا شبکه های نوظهور که به راحتی بر روی تلفن های همراه قابل استفاده می باشند، مردم نه تنها از جزئی ترین امور اجرایی شهر و کشور خود آگاهی می یابند، که گفتار و کردار و حتی پندار کارگزاران خود را نیز در لحظه می بینند و می خوانند.

****

چند روزی است که خبر استیضاح قریب الوقوع شهردار کوهدشت توسط اعضای شورای اسلامی این شهر، بحث ها و اظهار نظرهای فراونی را در محافل حقیقی و مجازی داخل شهر کوهدشت، کوهدشتی های مقیم سایر شهرها و نیز گروهها و کمپین های حمایتی در قالب ائتلاف این دو گروه – که عمدتا مجازی می باشند –  برانگیخته است.

با این بیدار باش که امروزه سطح آگاهی مردم و میزان حساسیت آنان نسبت به عملکرد مسئولین بسیار فراتر از آن چیزی است که برخی ها می اندیشند، ذکر نکاتی در این خصوص خطاب به منتخبین خردادماه سال 93 انتخابات شورای اسلامی شهر کوهدشت، لازم به نظر می رسد. ابتدا ذکر این نکات ضروری است که:

  1. در اینکه طرح سوال از شهردار و استیضاح ایشان، حق قانونی و حتی وظیفه ذاتی شورا است، تردیدی وجود ندارد.
  2. اتفاقا اگر مسئولین شهر همواره خود را در معرض نقد و اعتراض و سوال و استیضاح بدانند، خود را نسبت به انجام بهینه وظایف خود متعهدتر دانسته و بر سعی و تلاش خود در این راستا خواهند افزود.
  3. آنچه نگارنده طی بیش از یک هفته تعامل، همکلامی و افکارسنجی از یک جامعه 200 تا 300 نفری از اقشار مختلف کوهدشتی های مقیم و غیرمقیم به آن رسیده است، مقبولیت عملکرد شهردار فعلی در میان عامه مردم است.
  4. واقعیت مشهود آن است که پس از انتشار خبر استیضاح، اعضای شورای شهر از سوی عموم مردم متهم به شخص بینی، تلاش در جهت کسب مصالح و منافع شخصی و سوءاستفاده از قدرتی شده اند که توسط مردم به آنها تفویض شده است.
  5. با این وجود ممکن است اعضای محترم شورای شهر – که قاعدتا یا باید خود از خبرگان شهر در خصوص مسائل شهری باشند یا مستظهر به مشاورت کارشناسان و متخصصین امر باشند – با اشراف کاملتر، دقیق تر و جزئی تر بر مسائل، نظری غیر از نظر عامه مردم داشته باشند که آنها را در امر استیضاح شهردار به اجماع رسانیده باشد. اگر چنین باشد باید شجاعت و جسارت و ثابت قدمی این افراد را در راه خدمتگزاری به مردم ستود.

اما:

الف- آیا اعضای محترم شورای شهر حین اخذ این تصمیم توجه داشته اند که اگر نتیجه استیضاح آنان عزل شهردار فعلی – که به زعم آنها قاعدتا باید نالایق، ناتوان یا ناکارآمد باشد – گردد، این شهردار ناتوان و ناکارآمد در افکار عمومی مظلومانه و در عین حال قهرمانانه از صحنه مدیریت شهری کوهدشت حذف خواهد شد؟

ب- آیا اعضای محترم شورای شهر اندیشیده اند که اگر عملکرد جایگزین شهردار فعلی در همان هفته ها و ماههای اول مسئولیتش نتواند شهروندان را اقناع کند، آنان با دست خود بر ظلم بر شهردار قبلی، ناهمسو بودن منافع خود با منافع و مصالح شهر و شهروندان و نیز شائبه درخواستهای شخصی و گروهی ازشهردار، یک مهر تأیید پررنگ و ماندگار زده و ناتوانی خود را در انجام مهمترین و اصلی ترین وظیفه خود که همانا انتخاب بهترین و مناسبترین گزینه ممکن برای شهرداری شهر است، برای دومین بار به عموم اعلام کرده اند.

ج- همانگونه که همه واقفیم و قطعا اعضای شورای شهر بر آن واقف ترند، عوض کردن یک شهردار – آن هم در شهری مانند کوهدشت – هزینه های گزافی را بر این شهر که به اذعان همین اعضای شورای شهر، صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته است، تحمیل خواهد کرد. آیا در نزد مجموعه شورای شهر هیچ راهی غیر از این آخرین و پرهزینه ترین گزینه که متاسفانه از کمترین پشتوانه منطقی و مدیریتی نیز برخوردار است، وجود نداشته و ندارد؟!!! همگان می دانیم که مدیریت، سوار شدن بر مرکبِ امکانات و داشته های بیشمار و هر از گاهی – از روی اجبار یا تفنن- سنگی ازسنگلاخ برداشتن نیست. مدیریت، یک حداکثر بازدهی از حداقل امکانات است؛ آن هم به نحوی که کمترین فشار و هزینه بر مجموعه وارد شود. همانگونه که در ابتدای مطلب ذکر شد، بالا رفتن تصاعدی سطح نظارت و توقعات مردم به مدد دسترسی به فناوریهای ارتباطی جدید به گونه ای است که مجوعه ای مانند شورای شهر، هزینه تصمیمات یا اقدامات نادرست خود را بسیار بیشتر و پیشتر از فرارسیدن روز برگزاری انتخابات بعدی خواهد داد. همانگونه که در بحث های همین روزهای اخیر به کرات از عباراتی مانند”لزوم استیضاح شورای شهر” استفاده شد!

در پایان لازم است این نکته خاطرنشان گردد که موضوع استیضاح شهردار که همه شهروندان نسبت به آن حساس و کنجکاو شده و ماجرا را بصورت لحظه ای پیگیری می کنند، به دلیل ذهنیت منفی مردم به ریشه های اقدام شورا از یک سو و مقبولیت شهردار از سوی دیگر، چالش بزرگی برای شوراست که نباید از آن غفلت کنند. به هر حال همان اندازه که از دست دادن یک شهردار خوب و لایق برای این شهر، ناصواب و ناشایست و ظلم در حق مردم است به همان اندازه تخریب و تضعیف شورای شهر نیز آثار زیانباری را برای شهروندان به دنبال خواهد داشت. لذا شایسته است که شورای محترم شهر با تعمق و تدبر بیشتری به این مساله توجه نماید و بر یک راهکار کم هزینه تر تمرکز کند، زیرا عزل شهردار در وضعیت کنونی حاصلی غیر از تحمیل هزینه های گزاف و غیرقابل جبران بر مجموعه کنونی شورای شهر نخواهد داشت.

اما چنانچه شورای شهر احساس می کند که انجام این کار در راستای منافع شهر و شهروندان و بر طبق وظیفه ذاتی، قانونی و شرعی آنها اجتناب ناپذیر است، منطقا باید جلسه استیضاح را با شفافیت تمام و در حضور اصحاب رسانه و بدون هیچ محدودیت خبری برگزار نماید شاید از این طریق نه تنها از شدت هجمه ها و هزینه های این کار کاسته شود بلکه حسن نیت و حقانیت ادعای خدمتگزاری آنان به اثبات برسد.

هر چند علنی بودن جلسه استیضاح قطعا به سود شورای شهر – البته اگر ذهنیات مردم درمورد ریشه های استیضاح درست نباشد – خواهد بود، اما از آنجا که دانستن، حق مردم است، این موضوع یک مطالبه عمومی در راستای تنویر افکار عمومی می باشد که بی توجهی به آن نمونه بارز پنهان کاری، محرم ندانستن مردم و توهین به دانایی و حقِ دانستن آنان است و لطمات حاصل از آن بسیار زودتر از آنچه تصور شود، اعضای محترم شورای شهر را به گزیدن انگشت ندامت از سر تحسر وا خواهد داشت. پس امیداست که قبل از آنکه دیر شود، شورای شهر بپذیرد همان اندازه که استیضاح حق اوست دانستن واقعیت و اطلاع از اتهامات و دفاعیات شهردار هم حق خلل ناپذیر مردم می باشد.

ولی درویشی / 13 مرداد 93

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

شهرداری چی در گفته :

من به عنوان یک شهرداری چی اولش خوشحال شدم وقتی شنیدم شهردار قرار است استیضاح شود و پی گیر سوالات شورا شدم و وقتی سوال ها را در سایت ها خواندم شرمسار و خجل شدم. من خیال کردم از شهردار پرسیده اند که چرا اجرای برنامه ی پنج ساله ات برنامه زمان بندی ندارد و یا اجرای طرح تعریض خیابان امام خمینی زیاد طول کشید و یا برای جذب سرمایه فعالیت هایت به تعویق افتاده و پروژه های سرمایه گذاری و انتشار اوراق مشارکت و احداث ساختمان تجاری و اداری و خدماتی شهرداری اندکی دیر مطالعاتش انجام شده و حس کردم جواب این سوالات را شهردار لایق کوهدشت به سادگی تهیه و ارائه می کند و از آنان فرصت اجرا می خواهد ولی افسوس که سوالات شورا بسیار بچگانه و شرم آور بود. افسوس افسوس صد افسوس

[پاسخ]

کردی پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۳ مرداد , ۱۳۹۳ ۲۰:۰۶:

با عرض سلام خدمت شهرداری چی محترم
خوب وقتی شهردار محترم فعالیتش در حد بیست متر موزاییک و جدول گذاری و آسفالت(خیابانهای مورد نظر چند نفر)است باید در همین حد مورد استیضاح قرار بگیرد. و جایگزینی برای او انتخاب گردد که بتواند فکری برای طرح های مورد نظر شما بکند

[پاسخ]

شهروند پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۳ مرداد , ۱۳۹۳ ۲۰:۳۹:

کرمی/کردی خجالت بکش که تحت لوای نام دیگران کامنت مینویسی نکنه شورایی ها به شما وعده و وعید داده اند بی زحمت خودت باش

[پاسخ]

همشهري پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۴ مرداد , ۱۳۹۳ ۱۰:۳۸:

احسنت به اين ديدگاه كلان وآينده نگري.

[پاسخ]

حاجی علی شیراوند در گفته :

کاملن صحیح ومنطقی!!بنده هم به عنوان یک شهروند،مطالب جناب آقای درویشی راتصدیق می کنم.

[پاسخ]

گراوند در گفته :

اگر شهردار عزل بشه یک لکه ننگی بر پیشانی شورای این دوره ماندگار خواهد شد.

[پاسخ]

مجتبی تیموری آزادبخت پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۴ مرداد , ۱۳۹۳ ۱۶:۳۸:

خوب است دوستان اندکی سعه صدر داشته باشند و منتظر نتیجه بمانند و از درج و اظهار الفاظ رکیک و دون شان افراد فرهیخته اجتناب ورزند. اگر ادعایی داریم و بخصوص فرهنگ و تمدن را _هرچند به ظاهر_ سرلوحه شناسنامه اجتماعی خویش قرار میدهیم بد نیست به حافظه تاریخی خود_در حد دو یا سه سال قبل_ رجوع نموده و رفتار انتخاباتی خود را در موسم انتخابات مختلف به ویژه انتخاب شورای شهر به یاد آوریم که آیا این منم که مدعی رعایت قانون و انصاف از سوی منتخبین مردم هستم ولی خود بای نحو کان درصدد پیروزی کاندید مورد نظرم بودم و از انواع تهمت ها و اشتلم پراکنی ها به رقیب اجتناب نمیورزیدم؟؟منتخبان را با وجدان دینی و تاریخیشان واگذاریم و هیزم آتش این جهنم تفرقه و تهمت و ناسزا بازار مکاره نشویم.(آیینه آنروز که گیری به دست…….خود شکن آنروز مشو خود پرست)

[پاسخ]

حمیدرضاکریم نژاد در گفته :

باتشکر ازاستادارجمندجناب آقای درویشی بابیان مطالب خوب وتذکرات شفاف امیداست موردتوجه اعضای محترم شورای شهر قرارگیرد

[پاسخ]

حاجی علی شیراوند در گفته :

مدیریت محترم سایت”میرملاس نیوز”بنده مطالب جناب آقای درویشی راتاییدنموده ام!!نه مطالب کسی که بامستعارکامنت گذاشته است!! اگرمن به جای شمابودم به هیچ وجه مطالبی که بااسم وهویت واقعی نوشته نمی شوندراتاییدنمی کردم.

[پاسخ]

جواددوستی در گفته :

جناب آقای درویشی بسیارزیبا نوشته اید.امیدوریم که اعضای محترم شوراشهر تصمیم خودرامبنی براستیضاح شهردارمنتفی وباهمدلی بیشترجهت پیش برداهداف همدیگررایاری نمایند.وبنده نیزموافق شماهستم که طرح سوال ازشهردارباعث حرکت وتلاش بیشتر میشود.ماناباشید

[پاسخ]

کریم نژاد-خرم آباد در گفته :

ضمن تشکرازبرادردرویشی درنگارش مطالب خواب وبجا امیداست شورای شهرکوهدشت که از افراد محترم ومردمی هستند که درزمان انتخاب یکی ازلایق ترین شهرداران را منصوب کردند بطوریکه درمرکز استا ن نشان دادن اهداف آنها درراستای خدمت به شهروندان برطبق وظیفه است ازانجا که بیش از پانزده سال است شهردارمحترم جناب آقای کرمی را درمرکز استان شناخته ودرجلسات استانی افتخار حضوردرآن جلسات اداری را داشتم ایشان رافردی لایق درمدیریت شهر ی می دانیم انتظار میرود بارعایت قواعد دمکراسی واحترام حداقل اجازه بدهند تا برنامه های کوتا مدت یک مدیریت شهری توسط ایشان درآن شهر اجرا شود و بعد اقدام به استیضاح ایشان که وظفه ذاتی شورا می دانیم اقدام نمائید

[پاسخ]

ناصر جمشیدی در گفته :

با سلام خدمت جناب آقای درویشی از مطالب گهربار شما لذت برده و دیدگاه شما را در این خصوص پذیرا می باشم امید اینکه مسئولان و متولیان امر نیز اینگونه بیاندیشند
موید و پیروز باشید

[پاسخ]

ماازمديريت محترم سايت خواهش مي كنيم تصاويري ازچاله چوله ها وحفاريهاي كه اداره آب ايجادمي كندوحتي آنها راباخاك پرنمي كندثبت نمايد.

[پاسخ]

بدون هیچگونه تعصبی

واقعا اقای شهردار کرمی فعالیتی که نسبت به شهردار قبلی در شهر کوهدشت تفاوتی ایجاد کرده باشد برای هر شهروندی قابل لمس نیست و میبایست برود

[پاسخ]

حسيني در گفته :

شورا بايد به فكر خواسته هاي به حق مردم باشد اكثر خيابانها خاكي يا شني هستند. سرانه فضاي سبز كوهدشت در بعضي مناطق خيلي پائين است بخصوص از خيابان جها شمالي تا خيابان بوعلي . از همه مهمتر بايد بفكر جاده كمربندي براي تردد ماشين هاي سنگين و….. باشند

[پاسخ]

فتحعلی شهبازی در گفته :

در اینکه استیضاح حق شوراست شکی نیست اما چرا با حضور اصحاب رسانه وبا شفافیت کامل نباشد سو استفاده از قدرتی که مردم به اعضای شورا داده اند تاوان سنگینی دارد. بهتر است منطقی به انتقادها جواب داده شود. آقای درویشی به گوشه ای از این مطالب اشاره کرده اند که امیدوارم اعضای شورا سنجیده عمل نمایند

[پاسخ]

بقاع نیوز در گفته :

ما عاشق چشم و ابروی هیچ مسئولی درکوهدشت نیستیم ولی شهردار کرمی کارهای خوبی رو انجام داده است هیچ کسی حتی خود ایشون هم میدانند که درحد مردم کارنکرده ولی پاسخ زحمات ایشون برکناری نیست..شورای شهر درکوهدشت استراتژی خاصی مثل چنین حرکاتی ندارد که…

[پاسخ]

شهروند در گفته :

ای همشهریان عزیز،از ماست که بر ماست چون موقع رای دادن توجه به توانایی،تخصص،تعهد،ایمان،وجدان کاری نمیکنیم فقط و فقط طایفه گری و یک سری عقاید پوچ را در نظر میگیریم و نهایتا عاقبت همین است ! قرآن کریم می فرماید: سرنوشت هیچ قومی تغییر نمیکند مگر توسط خودشان. پس ما مردم کوهدشت تا کی باید اینجور باشیم چرا خودمان را اصلاح نکنیم ٌ؟چرا اینقدر بی توجه باشیم؟ چرا اعضای شورای شهر ما مردم را عوام حساب کنن؟چرا بعضی از اعضای شورا فکر کنن که شورا ارث پدریشان است؟ و چراهای دیگر….. ای مردم کمی بیندیشیم که چه بر سر خودمان می آوریم، پس عاقبت فرزندانمان چه میشود و ………….. خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خوشنود باشی و ما رستگار

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :