کد خبر : 54924
تاریخ انتشار : ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 730 بازدید

وظائف کارمندان دولت

  هادی  قبادی /میرملاس نیوز :  ( به بهانه هفته دولت و روز کارمند )  نكاتي پيرامون :” وظائف كاركنان ادارات نسبت به مردم و ارباب رجوع”            در نظام جمهوري اسلامي كه مبتني بر دو اصل جمهوریت و اسلامیت بوده و مردم نقش تعيين كننده اي در آن دارند قطعاً […]

300

 

هادی  قبادی /میرملاس نیوز : 

( به بهانه هفته دولت و روز کارمند ) 

نكاتي پيرامون :” وظائف كاركنان ادارات نسبت به مردم و ارباب رجوع”

           در نظام جمهوري اسلامي كه مبتني بر دو اصل جمهوریت و اسلامیت بوده و مردم نقش تعيين كننده اي در آن دارند قطعاً افرادي كه در دوائر دولتي و محل رجوع عمومي مردم به انجام وظيفه مشغول هستند مسئوليت حساسي دارند. در اينجا ولو به اختصار به نكاتي از آن اشاره مي گرددتا نسبت به تكليف و وظيفه اي كه در قبال مردم دارند آشنا گردند. بديهي است آنانكه ارتباط مستقيم تر و بيشتر با مردم دارند مسئوليتشان سنگين تر است.

ناگفته پیداست که حقوق ، متقابل بوده و کارمندان نیز بر ارباب رجوع حقوق بسیاری دارند که در اینجا به آن نپرداخته و خود مجالی دیگر می طلبد .

 

1.    نيكي و محب‍‍ّت به مردم :

علي (عليه السلام ) در روايتي ، اساس ايمان را نيكي به مردم ميداند :رأسُ الاِيمانِ اَلاِحسانُ اِلَي الناسِ . [1]

و در روايتي ديگر آنرابهترين توشه آخرت معرفي مي فرمايد :  نِعمَ زادَ المعادِ ، اَلاِحسانُ اِلَي العِبادِ.[2]

آيات كريمه قرآن و روايات معصومين به تعابير گوناگون اهميت اين مطلب را بيان  فرموده اند تا آنجا كه محبّت و احسان به مردم را عامل حكو مت بر دلهاي مردم بيان كرده اند. در حديثي حضرت علي عليه السلام مي فرمايد : بِالاِحسانُ تُملَكُ القُلُوبُ .[ 3]

با احسان و نيكي ، قلوب مردم به تملك در مي آيد.

آن حضرت در فرمان خويش به مالك اشتر نيز مي فر ماييد :وَاَشعِر قَلبَكَ الرَحمَة لِلرَّعيَّة والمَحَبَّة لَهُم ،و اللُّطفَ بِهم ، وَلا تَكُونَنَّ عَلَيهِم سَبُعأ ضارِيأ تَغتَنِم اَكُلَهُم ،فَاِنَّهُم صِنفانِ اِمّا اَخٌ لَكَ فِي الدّين ،أونظيرٌ لَكَ فِي الخَلقّ [4]– شعار قلبت را مهر به مردم ،دوستي آنان و ملاطفت در حقشان قرار ده … … زيرا آنها دو گروهند : يا برادرانت در دين ويا هم نوعانت در آفرينشند.

 

2.    خوشرفتاري با مردم :

از آنجا كه اسلام براي روابط انساني اهميتي ويژه قائل است ، بر حُسن خلق و خوشرفتاري تأكيد بسيار نموده است تاجائي كه درحديثي پيامبراكرم(صلوات الله عليه) خود اسلام را اخلاق نيكو ميداند :  اَلِاسلامُ حُسن ُ الخُلق [5] يعني  اسلام خُلق نيكوست . گُشادرويي و خوش خلقي خصوصأ براي كسانيكه محل مراجعه مردم هستند ضرورت بيشتري دارد.

به خلق نيك دو عالم تواني زندگي كردن           كه با خلق نكو رام  تو گردد شير آجامي

( ملك الشعراي بهار )

من نديدم در جهان جستجو                           هيچ اهليّت به از خلق نكو   

( مولوي )

مهر محكم شود ز خوش خويی             دوستي كم كند ترش رويي

خُلق خوش ،خَلق را شكار كند             صفتي بيش از اين چكار كند  

( اوحدي )

در روايتي نيز حضرت علي (عليه السلام ) مي فر مايد : حُسن الخُلقِ رأسُ كلِّ برّ  [6]: يعني خوش خلقي سر آمد تمامي نيكي هاست.

و اين صفت پسنديده آنقدر حائز اهميّت است كه امام صادق (عليه السلام ) ثواب كساني كه داراي خلق نيك هستند را به اندازه مجاهدان  في سبيل الله مي داند و در روايتي نيز از اين صفت به عنوان بهترين و سنگين ترين چيز در ترازوي اعمال انسان نام مي برند . و در ضمن احاديثي با بيان مصاديق و نمو نه هاي حسن خلق به نيكو سخن گفتن و با گشاده رويي با ديگران بر خورد كردن اشاره مي فر مايند .

 

3.    رعايت مساوات و انصاف با مردم :

علي عليه السلام به مالك اشتر فرمود :اَنصِفِالله و اَنصِفِ النّاسَ مِن نفسِكَ وَمِن خاصَّة اَهلِكَ وَمَن لَكَ فيه هَويً مِن رَعيّتكَ ، فَاِنّكَ اِلّاتَفعل تَظلِم [7]. با خداوند به انصاف رفتار كن و نسبت به مردم نيز چه از جانب خداوند و چه از جانب افراد خاص خاندان و خويشاوندان نزديكتر و چه از جانب مردمي كه بدانها علاقه و گرايش مخصوص داري ، انصاف را رعايت كن ، اگر چنين نكني ستم خواهي كرد.

 

يكي از عوامل نا رضايتي مردم همين نكته است كه رهبران دين نيز نسبت بدان تأكيد بسيار نموده اند و سفارشات اكيدي بر رعايت مساوات و انصاف در بر خورد  با مردم فرمو ده اند .

خوشا انصاف كزصافي ترين اوصاف انسان است

ترازويي كه  هر كميّتي با وي به ميزان است

گرت توفيق اين نعمت بود شكرخداميكن       

پيغمبر گفت انصافي كه داراي نصف ايمان است

(شهريار )

درروايت ديگري علي(ع)در ضمن يكي از نامه هاي خويش مي فر ماييد: فَاَنصِفُوا النّاسَ مِن اَنفُسِكم و اصبِروا لِحِوائجِهِم  [8]. نسبت به مردم انصاف را رعايت كنيد و در برابر سختي  و زحمات در راستاي برآوردن حوائج آنان ، صبوري را پيشه خود سازيد .

حق تعالي داد انصافم بسي                          بي وفا يي هم نكردم با كسي

گفت انصاف است سلطان نجات                     هر كه منصف شد برست از ترهات

از تو گر انصاف آيد در وجود           به ز عمري در ركوع و در سجود

(عطّار نيشابوري)

و در اين راستا بسياري از احاديث رعايت حق و عدالت و انصاف را از جمله حقوق مومنين بريكديگر بيان نموده اند  چنانچه امام صادق عليه السلام فرمودند :

…….. اَيسَر حَقٍّ مِنها اَن تُحِبَّ لَهُ ما تُحِبُّ لِنَفسِكَ وَ تَكرَهُ لَه ما تَكرَهُ لِنَفسِكَ [9]. مضمون روایت این است : كمترين حق مومن بر  مومن اينست كه براي او دوست بدارد آنچه را كه براي خود دوست ميدارد و آنچه را كه براي خود نمي پسندد براي ديگري نيز نپسندد.  در توضيح اين روايت بايد گفت : كارمند و يا مسئول بايد خود را بجاي ارباب رجوع بگذارد همانگونه كه ما توقّع داريم با ما به انصاف رفتار نمايند بايد با ديگران به انصاف عمل نمائيم. بي شك اين مقوله از جمله مقو لاتي است كه در منابع ديني داراي گستره اي وسيع و داراي ابعاد گو ناگون مي باشد ، وظائف متقابل مردم نسبت به هم ، وظائف متقابل مردم و مسئولين و كاركنان ادارات و … وظيفه تواضع و فروتني و…كه مجال بيشتري را مي طلبد و در اين مبحث صرفأچند نمونه بيان گرديد.

در پايان ذكر اين نكته نيز ضروري است كه رعايت اين حقوق بايد متقابل باشد ، يعني مردم و ارباب رجوع نيز بايد به وظائف خويش آشنا باشند ، شرائط تشكيلات اداري و رعايت ضوابط و مقررات و مشكلات اجتناب ناپذير ادارات و كاركنان و مسئولين و اينكه در حدّمقررات بايد توقّع داشت كه اين امر مهّم بر دوش كارگزاران فرهنگ عمومي است كه نسبت به ارتقاء سطح آگاهي جامعه نهايت سعي و تلاش را بنمايند.

————————————————————–

[1] میزان الحکمه ج 2 ص 443 و 444

[2] میزان الحکمه ج 2 ص 443 و 444

[3] میزان الحکمه ج 2 ص 443 و 444

[4] نهج ابلاغه نامه 53

[5] میزان الحکمه ج 3 ص 137

[6] میزان الحکمه ج 3 ص 138

[7] نهج البلاغه نامه 53

[8] نهج البلاغه نامه 51

[9] میزان الحکمه ج 2 ص 483

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

عارف قبادی در گفته :

سلام عمو خسته نباشید تشکر!

[پاسخ]

س.م.والی پور در گفته :

باسلام وعرض ادب واحترام خدمت حاج آقا قبادی . مطلب بسیار زیبا وقشنگی ارائه فرمودید. انشاالله اینگونه مطالب تداوم داشته باشد وکلیه ی مخاطبین گرام نیز از آن بهره ی کافی وسودمندی برده ومطالب فوق را همیشه مدنظر قرار دهند .
باشد که خداوند همه ی ما را به نور ایمان ، خوش خلقی وخوش رویی وخوش برخوردی با ارباب رجوع ودوستان وکلیه ی مراجعه کنندگان ، منور وهدایت فرماید. آمین یا رب العالمین
از زحمات بیدریغ آقای آزادبخت که در نشر اینگونه مطالب ،متحمل میشوند، نیز تقدیر وتشکر ویژه بعمل
می آید.

[پاسخ]

اسدالله آزادبخت در گفته :

باسلام خدمت حاج آقا قبادی
مطلب بسیارآموزنده ای ست.چنانچه مدیران عزیزبراساس اینگونه الگوها رفتارکنندشایدهیچگونه مشکلی پیش نیاد!متاسفانه خیلی ازمدیران وقتی روی صندلی چرخ دار مدیریت جلوس میکنند همه چیز زا فراموش کرده وجواب سلام ارباب رجوع را با سنگینی سر میدهند وسبکی زبان را زنجیرمیکنندتا ریاست خودرا درنهایت بدخلقی نشان دهند. تندرست ومویدباشید

[پاسخ]

صیدجعفرجمشیدی در گفته :

سلام و خسته نباشید خدمت حاج آقای قبادی پر تلاش
مطلب بسیاز آموزنده ای بود موفق و پایدار باشید در پناه حضرت حق

[پاسخ]

مهدي محمودي در گفته :

با سلام و خسته نباشيد به حاج آقا قبادي
و تشكر از مطلب بسيار آموزنده شما
همانطور كه مي دانيم در بحث تحول اداری، تکریم ارباب رجوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حقیقت هدف از تحول اداری، تکریم ارباب‌رجوع و تکریم انسان است.‌
تکریم انسان ریشه قرآنی دارد. قبل از اینکه انسان از سوی هم‌نوع خود مورد تکریم قرار گیرد، از سوی خداوند مورد تکریم قرار گرفته است. در بین مخلوقات خداوند متعال،‌ انسان از ویژگی‌های بسیار ممتازی برخوردار است. خداوند هنگامی که انسان را آفرید خود را تحسین گفت (فتبارک‌الله احسن الخالقین) .‌
فلسفه وجودی سازمانها و ادارات و مؤسسات،‌ نیازهای انسان است. به عبارت دیگر، سازمان و اداره و مؤسسه‌ای ایجاد نشده است، مگر برای تأمین نیازهای مردم. هر سازمان و مؤسسه‌ای اعم از دولتی یا غیردولتی برای ارائه خدمت به مردم به‌وجود آمده است و کسانی که در آنها شاغل می‌شوند مستخدم نامیده می‌شوند. مستخدم یعنی خدمتگزار. بنابر این به فرض این که طرح و تکریم ارباب رجوع در نظام اداری کشور هم به عنوان یک تکلیف اداری مطرح نباشد، آموزه‌های دینی و فلسفه وجودی ادارات،‌ سازمانها و مؤسسات ایجاب می‌کند که مردم در ادارات و سازمانها مورد تکریم قرار گیرند.‌
ولي متاسفانه اين روزها شاهد برخورد نادرست بسياري از كارمندان و مسئولين با أرباب رجوع مي باشيم كه خلاف مقام والاي انساني است.
نتیجه‌ای که از تأکیدهای مستمر قرآن کریم و همچنین جملات قصار پیامبر گرامی(ص) و ائمه اطهار(ع) درخصوص احترام به مقام انسان و یا به عبارت دیگر تکریم انسان می‌گیریم این است که در جامعه امروز بویژه در نظام مقدس جمهوری اسلامی باید، ‌تکریم ارباب رجوع در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، بتوانیم یکی از نشانه‌های برجسته دین اسلام را در تجلیل از مقام شامخ انسان به ستایش بگذاریم. تحقق این هدف می‌تواند یکی از پایه‌های اساسی تعالی جامعه را بنیان نهد.‌

[پاسخ]

سعیدگراوندکلسرخی در گفته :

با سلام محضر حاج آقا قبادی
مطلب پرمحتوا و آموزنده ای است ان شاء الله موفق وتندرست باشید

[پاسخ]

محمدی وفایی در گفته :

سلام علیکم
خسته نباشید
به نظرم سوژه ی خوبی انتخاب کرده اید و درد دل بسیاری از مردم نسبت به برخی از کارمندان شنیدنی است .
چه بسیارند کسانی که رفتند تا مشکلی را در سایه ی تدبیر مسولی و کارمندی حل کنند اما جواب گرفتند که :

1- آن کارمند و مسول نیستند و خواهند آمد. کی فقط خدا می داند.
2- « فلانی جلسه دارند) برو فردا بیا .
امیدوارم جلسه از آن جلسه هایی باشد که از سر و صورتش حل شدن مشکلات مردم تراوش می کند نه از آن جلساتی که …
3- کارمند محترم تلفنی صحبت می کند و از هردری سخن می گوید . گویا به قحطی ارباب رجوع مبتلا شده است .
4-گاه قیافه ی کارمند ندارد و گاه انگیزه برای کار ندارد ، گویا از شوره زار باند بازی در منصبی قرار گرفته است که لیاقت و دانش آن کار را ندارد .
5- کارمند تشریف دارند ولی می گوید کاری از دست من بر نمی آید این مشکل شماست.
اما با یک تلفن و یا …همان کارمند با امضایی مشکل را حل می کند.

جانم ای کارمند ای خادم ملت و ای وارث خون شهدا! لطفا به موقع در محل کار ت حاضر شو و کارهای مردم را به اوقات دیگر موکول نکن . برای خدا و به خاطر او مشکل بندگان خدا را حل کن .لطفا کاری به رای او هم نداشته باش .

[پاسخ]

علی جوزی پور ضرونی در گفته :

سلام حاج آقا خسته نباشید ، بسیار آموزنده و شیوا و روان بود . امیدوارم مدیران ما گوش شنوا داشته باشند و استفاده کنند

[پاسخ]

بقاع نیوز در گفته :

وظیفه کارمندان دولت:پاک باشیم و خدامتگزار….آزاده سرافراز ابوترابی رضوان الله علیه

[پاسخ]

کارمند در گفته :

جناب قبادی عزیز
ایا دولت در قبال کارمندان و حفظ آبرو و شان آنها وظیفه دارد.جناب قبادی در اداره ای بنده اطلاع دارم. بابت یک ماه اضافه کاری کمتر از 100.000تومان پرداخت شده پس چه انتظاری داریم یک کارمند با ماهی 700.000تومان که بخش عمده بابت قسط میره زندگی ابرومندانه داشته باشه.واقعا دولت کارمندان را فراموش و رها کرده

[پاسخ]

علی دوست رضایی فرد در گفته :

سلام بر حاج هادی قبادی عزیز
بسیار عالی و آموزنده بود امیدوارم باز هم از این دست برنامه های ارشادی که لازمه زندگی هر فردی است را ارائه نموده تا انشاالله سرلوحه کار ما قرار گیرد. قلمتان سبز و عمرتان جاودانه باد.

[پاسخ]

افشین باقری در گفته :

خدمت حجت الاسلام حاج آقا هادی قبادی عزیز
سلام
همیشه مطالب شما را با اشتیاق مطالعه ولذت می برم ،پاینده باشی

[پاسخ]

نجف شهبازي )عبدي پور) در گفته :

سلام درود بر حاج اقا
بي گمان حضور چشمگير شما در كسوت روحاني در دنياي مجازي جذاب نشان از منش والاي انجناب است پاينده باشي

[پاسخ]

منصوره قبادى در گفته :

سلام داداش بسيار خوب و آموزنده بود متشکر

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز در گفته :

سلام حاج آقا
ان شاالله که این وظائف در بین کارمندان رعایت بشه و بدونن که این ها وظیفه شان است

[پاسخ]

سیدحسین نظریان در گفته :

سلام و درود بی پایان بر حاجاقا قبادی یادگار دفاع مقدس
بسیار عالی و پر محتوا بود
استفاده کردیم

[پاسخ]

عرفان قبادی در گفته :

سلام اقای قبادی متنتون بسیار عالی بود .

[پاسخ]

علی موحدی در گفته :

سلام خدمت حاج آقا قبادی از حسن توجه شما نسبت به مسایل و موضوعات روز تشکر می کنم .
آیه 115انعام می فرمایند وتمت کلمة ربک صدقآ وعدلآ…وکلام پروردگار تو باصدق وعدلبه حد تمام رسید…
امام صادق علیه السلام می فرمایند اگر در بین مردم عدالت بر قرار شود، همه بی نیاز می شوند وبه اذن خداآسمان روزی خود رافرو می فرستد وزمین برکت خویش را بیرونبیرون می ریزد.
آنچه که از این آیه شریفه وسخن امام معصوم برداشت می شود این است که دو اصل اساسی پایه حکومت و مردم داری است 1-صداقت2- عدالت وان دو موجب اعتماد مردم نسبت به دولت وحکومت می شود واز طرفی نزول نعمتهای خداوند مشروط بر عدالت است. جناب آقای قبادی عزیز امروز گزارشی در همین سایت از مردم روستاهای منطقه ما مشاهده نمودم ، واقعا درد آور است و وجدانهای آگاه با دیدن این صحنه ها به درد می آیند واگر کسی ببیند ودلتنگ نشود شایسته انسانیت نیست(تو که ز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی) نمی دانم چه کسی را مقصر بدانیم؟ شاید اگر چیزی بنویسم مسئولین سایت وزین می رملاس از درج آن معذور باشند ،اما یک جمله می نویسم مگر نه این است که(به تعبیر امام راحل) انقلاب ما انقلاب محرومین وپا برهنگان بود، مگر امام(ره) نفرمودند یک موی کوخ نشینان را با کاخ نشینان عوض نمی کنم پس چه شده است که امروز ما شاهد یک تراژدی غم انگیز فقر وفقر نشینی هستیم…؟آیا این نتیجه صداقت و عدالت است؟ آیا شهدای ما به این وضع راضی هستند؟

[پاسخ]

نوری نظری طبا در گفته :

جناب اقای قبادی مطلب جالب و مبسوطی بود
درود بر شما

[پاسخ]

محسن قبادی از اصفهان در گفته :

درود بر پسر عموی عزیزم حاج هادی
ضمن تبریک هفته دولت… متأسفانه کارمندان عزیز از آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که با کمترین توجه از سوی مسئولین بعضأ مجبور به داشتن شغل دوم و حتی شغل سوم هم میباشند که این امر سبب پایین آمدن راندمان کاری آنها میباشد.
هیچ گاه این خاطره را از یاد نمیبرم، بعد از جنگ تحمیلی وقتی که در دبیرستان رزمندگان مشغول تحصیل بودیم یکی از معلمین عزیز بعد از اتمام درس، بحث خرید و فروش گندم، جو و نخود را پیش کشید و با یکی از دانش آموزان رزمنده که البته سن بالایی داشت بر سر خرید چند تن نخود به توافق رسیدند…

[پاسخ]

فرهنگی از کوهنانی در گفته :

جناب اقای قبادی بسیار عالی بود مطالبی که نوشتی امیدوارم همه این موارد را رعایت کنند ،اما متاسفانه در ادارات ما بعضی افراد که کلی کمبود دارند خیلی به اب و اتش میزنند تا به پشت این میزها برسند و به واسطه این پست و مقامها کمبودها ی خود را جبران کنند همین که به پشت این میزها میرسند چنان دست و پای خود را گم می کنند که حتی خودشان را هم نمی شناسند تا برسد به اینکه تکریم ارباب رجوع را به جای بیارند،اما نمی دانند که مردم هیچگاه به خاطر پست و مقام کسی را برتر و بالاتر نمی بینند و هر کس با اسم و شخصیت خود شناخته می شود چون پست و مقام باعث شخصیت نمی شود و این افراد حتی ارزش پست و مقام را هم از بین میبرند امیدوارم که با امدن مدیرانی همچون اقای فیضی و انتصاب افراد لایق ارزش و اعتبار را به این پست ها برگرداند تا باعث دلگرمی فرهنگیان شود .

[پاسخ]

حسيني در گفته :

پس ما كارمنداي بدبخت چي از 7 صبح ميريم تا 3 بعد از ظهر به خاطر يه مليون كه 200 هزار كسورات داره 100 هزار هم كرايه ميمونه هفتصد هزار نه زمستون داريم نه تابستون و نه عيد آخه با اينهمه مزايا چرا نبايد صبح سرحال و با انگيزه سر كار حاضر باشيم

[پاسخ]

خلیل در گفته :

سلام،

و وظیفه ی نمایندگان؟

[پاسخ]

حسن زاده در گفته :

سلام
ان شاالله این راهنماییهای دلسوزانه حضرتعالی همواره مد نظر قرار گیرد.

[پاسخ]

داریوش گراوند در گفته :

سلام آشیخ قبادی عزیز امیدوارم امیدوارم روزی مثل سالهای اول انقلاب هم کارمندان وهم مدیران نسبت به استفاد درست وخداپسنداز امکانات ووظاُف اداری اقدام نمایند خداوند عاقبت همه مارو ختم به خیر گرداند.

[پاسخ]

سعیدجمشیدی در گفته :

با سلام محضر حاج آقا قبادی
مطلب پرمحتوا و آموزنده ای است ان شاء الله موفق و تندرست باشید…

[پاسخ]

گراوندپور در گفته :

با سلام و عرض ادب
حاج آقا قبادی عزیز نکته های جامع و فراگیر در این حوزه را فرمودید و البته آموزنده. اگرچه اشاره ای به وظیفه ارباب رجوع داشتید ولی به نظر بنده آمد که همین کارمندان به هرحال در دستگاه های دیگر ارباب رجوع اند. مناسب دیدم که وظایف ارباب رجوع را از زبان حضرت عالی بیاموزم.
با سپاس فراوان

[پاسخ]

کارمند بازنشسته در گفته :

جناب آقای قبادی
شما درست می فرمایید اما فرموده های شما مانند رانندگی در جاده یکطرفه است.
دولت ما افتخار دارد که خود را پیرو دستوران و منش و سیره بزرگان دین می داند. چرا نام و خاطره سرورشهیدان و همچنین برادر و یار باوفایش حضرت ابوالفضل علیهما السلام همچنان تا ابدالدهر ماندگار خواهد بود؟
حضرت ابوالفضل(ع) زمانی که برای آب آورد خودش تنشه بود، اما آب ننوشید. و شرط جوانمردی این است که اول به دیگران رسیدگی شود، بعد به خودمان برسیم. همچنان که حضرت ابوالفضل که خودش عطش داشت، اول می خواست یاران را سیراب کند بعد خودش آب بخورد.
متاسفانه کمتر مسئولی دیده می شود که ابوالفضل وار شرط مروت و جوانمردی را بجای آورد. اول به خودشان می رسند و اگر چیزی باقی ماند به بقیه می دهند.
شما توجه کنید:
معمولا می گویند برای یک سری امور که مربوط به مردم است می گویند اعتبار نیست. آیا یکبار دیده اید که بگویند برای حقوق و مزایا و امتیازات مسئولان بگویند اعتبار نیست؟ اعتبار همیشه برای مسئولان هست. آنچه نیست برای دیگران است که نبست.

[پاسخ]

محمد سوري در گفته :

درووووووووود

[پاسخ]

محمد نجاتی در گفته :

سلام ودرود خدا بر حاج اقا قبادی.

[پاسخ]

نادر ...علی نژادیان در گفته :

با تشکر از حاج اقا قبادی به خاط سخنان شیوا وگهر بارتان
در بیشتر ادارات انصافا نحوه برخورد با ارباب رجوع خوب و محترمانه است البته اگر بر اساس سخنان حضرتعالی بخواهیم از نوع رفتار ومنش ائمه علیه السلام الگو برداری کنیم که دیگر نور علی نور می شود یعنی دیگر خبری از پارتی بازی و فامیل وقبیله گرایی نباشد نحوه برخورد با همه یکسان باشد نه اینکه با یک نفر به دلایلی خاص محترمانه برخورد کنیم وشخص دیگری را براساس طبقه وجایگاه اجتماعیش تحویل بگیریم که انشاالله چنین نباشد. موفق وسربلند باشید

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :